הלך לעולמו ניצול השואה שלום שטמברג, בן 98, “יקיר העיר חיפה” שהיה מאחרוני שורדי גטו ורשה | נפטר ממחלת הקורונה

ביום שלישי 31/08/21 הלך לעולמו בשיבה טובה בחיפה ניצול השואה מפולין שלום שטמברג, בן 98, שהיה מאחרוני שורדי גיטו ורשה.

שלום שטמברג (צילום:ג’ו לוציאנו)

בשנת 2015 הוענק לשטמברג התואר הרם והנכסף של “יקיר העיר חיפה”, שלום היה גם “יקיר העיר בית שאן” ו”יקיר ההסתדרות”, המוטו שלו לחיים תמיד היה “לזכור ולא לשכוח !”. לאחרונה, נדבק בנגיף הקורונה שהכריע אותו על אף שבשבוע שעבר ההתחסן גם במנת החיסון השלישית. שטמברג השאיר אחריו את זלדה רעייתו, 2 בנות, 7 נכדים ונכדות ו 8 נינים.

שלום שטמברג שרד 5 מחנות ריכוז בהם דכאו, בירקנאו, בוכנוולד ועוד ושרד בגבורה אדירה ואמיצה את מחנה ההשמדה אושוויץ שם איבד את אביו ואימו ורבים מבני משפחתו על ידי הנאצים וזאת בהיותו רק נער בן 16 בלבד. שלום שטמברג התנדב שנים רבות בעמותת “יד עזר לחבר” בחיפה, נתן הרצאות רבות לקבוצות תלמידי בתי הספר, חיילים, ומשלחות מחו”ל המבקרים ב”מוזיאון השואה” של העמותה בשכונת הדר בחיפה.

עם היוודע דבר פטירתו אמר מייסד ומנכ”ל עמותת “יד עזר לחבר” מר שמעון סבג: “כואב ועצוב הלך לעולמו חבר אישי שלי ואח יקר לי שנים רבות שלום שטמברג, שהיה גם יקיר העיר חיפה וגם יקיר העיר בית שאן שבמו ידיו הקים את בית הקולנוע הראשון בעיר ואת קבוצת הכדורגל הפועל בית שאן. שטמברג, התנדב שנים רבות בעמותת “יד עזר לחבר” והיה מרצה לתלמידים, משלחות מחו”ל ועוד כשהוא עושה זאת בהתנדבות מלאה. בהרצאותיו סיפר לתלמידים אודות סיפור הישרדותו בגבורה האמיצה והיוצאת דופן את של מחנה ההשמדה אושוויץ. הענקו לו את “מגן הצדק החברתי” וחגגנו לו חגיגת בר מצווה מרגשת וזאת לאחר שגזלו לו אותה הנאצים בתקופת השואה. הוא השאיר חותם בעמותה ובעיר חיפה בכלל ואנו בעמותה נמצא את הדרך המכובדת והראויה להנציח את זיכרו למען הדורות הבאים, יהי זכרו ברוך”.

הענקת “יקיר העיר חיפה לשלום שטמברג (צילום: ראובן כהן, עיריית חיפה)

לפני שנה אמר על שטמברג דברים מרגשים ראש העיר לשעבר, יונה יהב: “אף פעם לא קראתי לשלום בשמו, קראתי לו תמיד “שולם” בשפת האידיש. שולם, היה לו מנהג קבוע, בכל פעם שרצה להיפגש עימי, לא עניין אותו בכלל הלו”ז של ראש העיר שהיה תמיד עמוס, הוא פשוט היה מגיע ללשכה שלי בבניין העירייה ברחוב חסן שוקרי ונעמד לו ליד הדלת עם החיוך שלו, אז איך הייתי יכול לסרב לו, תמיד הייתי מכניס אותו אליי ובכך היתה לי זאת זכות גדולה וכך היתה לנו היכרות רבת שנים יפה”.

שלום שטמברג בביקור בבית הנשיא (צילום: ג’ו לוציאנו)

אתר החדשות “חי פה תאגיד החדשות” מביע את תנחומיו ומשתתף באבלה של משפחת שטמברג – שלום שטמברג, יהי זיכרו ברוך”.

שלום שטמברג (צילום: ג’ו לוציאנו)
הגיבו כאן לכתבה

תגובה
 1. יהודי תושב ישראל והעיר חיפה אמר/ה

  איך נפטר מקורונה ? והוא קיבל חיסון שלישי לפני כשבוע ימים ??
  מדוע לא נלחמו למענו כפי שהוא נלחם למען רבים אחרים ולא שמרו עליו היטב ??

  יהי זכרו ברוך☝🏻🙄🙏🏻🙏🏻

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור אישים בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו