לקחת לעצמך מבוגר אחראי? | פרשת השבוע וזמני כניסה ויציאת השבת

עם מנהל מכבי חיפה גיל אופק - שהוא והצוות שלו שותפים פעילים לפרויקטים שלנו (חב"ד)

הדלקת נרות בחיפה • 18:57
צאת השבת • 20:06

בעידן של יועצים, מומחים ואסטרטגים, פרשת השבוע מלמדת אותנו את הדרך לחיים טובים יותר, על ידי היועצים.

שוב הם מתקוטטים. הפוליטיקאים, אנשי הבריאות והאחרים. סגר או לא סגר, כמה חולים וכמה מתים. אין אחד שלוקח אחריות אמיתית על המצב הנוכחי של מגפת הקורונה.

גם אתם חושבים ככה?

באחת הנסיעות שלי השבוע פגשתי נהג מונית שעבר בחייו גלגולים רבים. טייל במדינות רבות, בביקורו בניו יורק זכה להגיע ולפגוש אישית את הרבי מלך המשיח. במהלך הנסיעה סיפר לי שהספיק לחזור בתשובה ושוב ליפול, להתחתן ולהתגרש מספר פעמים, ויש לו תורה שלימה איך החיים צריכים ומהי הדרך הנכונה – שרק הוא יודע…

כמה חבל שלא הקשיב לדברי יהושע בן פרחיה…

בפרשת השבוע "שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך" מופיעה המצווה למנות שופטים שיפסקו את הדין, בכל עיר ובכל מקום.

האלשיך הקדוש כותב כי המצווה הזו חלה על כל אחד ואחת, לשים שופטים ב"שערים" האישיים – עיניים, אוזניים, אף ופה. מה אנו מכניסים ומה אנו מוציאים, מה רואים ומה שומעים.

אבל מלבד זאת ישנה המצווה "נביא מקרבך מאחיך כמוני יקים לך ה' אלוקיך – אליו תשמעון". יש צורך בנביא שיורה את העם מה לעשות.

למה צריך נביא אם יש כבר שופטים?

לפני שלושים שנה בדיוק הסביר הרבי בשיחה נפלאה כי השופט נותן "הנחיות מלמעלה", לעומת הנביא שמדבר אל העם בגובה העיניים ומסביר להם את החוקים בצורה שתיכנס לאוזניהם ותגרום להם לקיים זאת בפועל.

זה גם מה שאומר יהושע בן פרחיה בפרקי אבות "עשה לך רב". מה פירוש עשה לך? האם הרב צריך אותי שאעשה אותו הרב?

כןהכל תלוי בהחלטה שלי.

חשוב ונחוץ שכל אחד ואחת מאתנו יבחר לעצמו רב שהוא אישית סומך עליו. לא רב שיודע את כל התורה ולא רב עם זקן לבן דווקא, אלא מישהו שאנחנו סומכים על הדברים שלו שלא יהיו בצורה של "מלמעלה למטה" אלא באופן שאנחנו נבין ונרצה ליישם.

חמש שנים קודם לכן בשנת תשמ"ו ביקש הרבי "בקשה נפשית" שכל אחד ואחת ימנו לעצמם "משפיע" ו"משפיעה". אנשים בוגרים שאנו סומכים עליהם ועל החלטתם, שהם אלו שיסבירו לנו את הדרך הנכונה בה צריכים לצעוד, ינחו אותנו בשאלות ובהתלבטויות החיים ויביאו אותנו לצעוד בדרך ישרה.

כאשר אנו בוחרים 'משפיע' או 'משפיעה', אנחנו מקיימים בזה את מאמר המשנה 'עשה לך רב'. אבל יותר מזה – מקבלים את ההנחיות בעזרת שמיים ("בסייעתא דשמיא"), ויודעים שאנו בדרך הנכונה.

נכון, כולנו בשר ודם, אבל כבר אמר שלמה החכם מכל האדם "על כל פשעים תכסה אהבה", כל אחד ואחת מאתנו 'מסונוורים' מדעות אישיות קדומות, וחייבים מישהו 'מעלינו' שינחה אותנו בשפה ברורה והגיון בריא ללכת בדרך הנכונה.

הרב יהודה גינזבורג | עם מנהל מכבי חיפה גיל אופק - שהוא והצוות שלו שותפים פעילים לפרויקטים שלנו
עם מנהל מכבי חיפה גיל אופק – שהוא והצוות שלו שותפים פעילים לפרויקטים שלנו (חב"ד)

כשיש מישהו ש'לוקח אחריות' עלינו, אנחנו צריכים להיות מאושרים מכל צעד שנעשה בהכוונתו, כך בטוח שלא נצטרך לעבור את כל מה שעבר נהג המונית. (וכך גם אם היו בוחרים אחראי אחד לקבל החלטות בנושא הקורונה, זה היה כנראה בריא הרבה יותר מאשר כל כך הרבה יועצים שאף אחד לא באמת לוקח אחריות…)

אז אם לך אין עדיין 'משפיע' או 'משפיעה', אני ממליץ (בנוסף לבקשתו האישית והנפשית! של הרבי) לעשות חושבים רגע מי האיש/ה שמקובל עלינו ופשוט להתייעץ איתו, מניסיון אישי זה פשוט מציל חיים!

בדור שלנו זכינו, שיש לנו שופט שהוא גם נביא וגם יועץ, שמראה לנו את הדרך הנכונה וגם מסביר לנו בחיוך ובשפה הכי פשוטה איך ומה לעשות, מתוך אהבה אמיתית.

ב-70 השנים האחרונות דואג הרבי מלך המשיח שלא יהיה יהודי בעולם שלא יקבל את היהדות בחיוך, באווירה טובה ובצורה ידידותית.

עכשיו מה שנשאר זה לקבל על עצמנו את הנחיות השופט, הרבי!

וזה מה שביקש הרבי בשבת פרשת שופטים תנש"א (1991):


"צריכים לפרסם לכל אנשי הדור, שזכינו שהקדוש-ברוך-הוא בחר ומינה בעל בחירה, שמצד עצמו הוא שלא בערך נעלה מאנשי הדור, שיהיה ה"שופטיך" ו"יועציך" ונביא הדור, שיורה הוראות ויתן עצות בנוגע לעבודת כל בני-ישראל וכל האנשים דדור זה, בכל ענייני תורה ומצוות, ובנוגע להנהגת חיי היום-יום הכללית, גם ב"כל דרכיך (דעהו)" ו"כל מעשיך (יהיו לשם שמים)", עד –הנבואה העיקרית – הנבואה ש"לאלתר לגאולה" ותיכף ומיד ממש "הנה זה (משיח) בא"".

שבת שלום ומבורך!

• השבוע ביום שני התחלנו את חודש אלול, בו תוקעים בשופר

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

    יישר כוח לך כבוד הרב יהודה גינזבורג,הרב חב"ד בכרמל צרפתי על דברי הקודש. כך אפשר ללמוד ממך רבות על הדת היהודית האצילה. כל הכבוד. אני אוהב לקרוא אותך באתר חי פה של נגה כרמי וגם לשמוע דברי תורה. שבת שלום.

הגיבו כאן לכתבה