האתגר החיפאי של שרי ממשלת לפיד-בנט • פרק א’- משרד התחבורה | ירון חנן

מה צריכים לדעת שרי הממשלה החדשה אודות הנושאים שבאמת מטרידים את תושבי מטרופולין חיפה? ומה מצפים כמיליון תושבי המטרופולין וסביבתו הקרובה מהממשלה הזו שלצערם לא קרה בממשלה הקודמת? בסדרת מאמרים נסקור את הצרכים האמיתיים של אזור חיפה אליהם צריכה להתייחס הממשלה החדשה ובפרק הראשון נתחיל עם משרד התחבורה.


בסדרת המאמרים הזו אנו קוראים לשרים ולשרות החדשים: “התחילו לספור אותנו”, פה באזור חיפה!
תשאלו אותנו מה אנו רוצים ולמה אנו זקוקים באמת ואולי סוף סוף נראה שרי/ות ממשלה שבאים לכאן בכל הכנות על מנת להקשיב ולפעול קודם כל עבור מיליון האזרחים שגרים במטרופולין חיפה. לאחר כ”כ הרבה שנים של ניכור והחלטות שנכפות על תושבי האזור שלנו, הגיע כבר הזמן שגם צרכינו החיוניים יהפכו לנחשבים בעיני ממשלת ישראל על כל גופיה!


| פתח דבר – מחליטים במקומנו

אמר לי פעם מנהל בכיר שעבד בעבר באחד מגופי התכנון במחוז שלנו שממשלת ישראל מבצעת כבר שנים מה שהוא כינה “אונס אורבאני” לעיר חיפה ולסביבתה. אני לא אשתמש בביטוי הקשה הזה אך בהחלט אוכל להבין מדוע הוא בחר בתיאור כה חריף.

כבר שנים שרי התחבורה, האנרגיה, הסביבה, האוצר, הכלכלה והפנים מחליטים במקומנו “מה טוב לנו תושבי מטרופולין חיפה” ומעל ראשם של ראשי הרשויות ונבחרי הציבור באזורנו כופים עלינו תושבי אזור חיפה החלטות על פיתוח תשתיות לאומיות גדולות במטרופולין, מאשרים הקמה ותפעול של מפעלים ומתקנים מזהמים ומסוכנים, מקימים כבישים ומחלפים בדרך פוגענית שלא באה תמיד לשרת בהכרח את תושבי האזור, מפתחים נמלי ים ענקיים עם שטחי עורף עצומים, מכפילים מסילות רכבת ועוד שברובן משרתות את המדינה, אך מוקמו אצלנו בדרך שהכי פחות מתחשבת בנו תושבי האזור ועל חשבון הצרכים האמיתיים שלנו, כאשר אין אף בעל תפקיד בממשלה המנוכרת שסיימה לאחרונה את תפקידה שאי פעם שאל אותנו באמת למה אנו זקוקים ומה מתוך כל זה פוגע בעתידנו ובאיכות חיינו.

נמל המפרץ ונמל חיפה (צילום: יעל הורוביץ)
מחליטים במקומנו • נמל המפרץ ונמל חיפה • ברקע קריית חיים וקריית ים (צילום: יעל הורוביץ)

| ראשי רשויות חלשים ומפוצלים

נכון זהו קודם כל כישלונם האישי של ראשי הרשויות במטרופולין חיפה בעשור האחרון. לדאבוננו הם אף פעם לא השכילו להתאחד כאיש אחד ולפעול לטובת הצרכים האמיתיים של אזורנו. נהפוך הוא, הם “הצטיינו” במריבות אזוריות כאשר כל ראש רשות מושך לצד אחר בלי להיות מתואם עם כל עמיתיו במטרופולין חיפה. לכן לא פלא שהממשלה עשתה בנו כרצונה במשך כל כך הרבה שנים בשיטת “הפרד ומשול” קלאסית.

אם אכן קמה כעת ממשלת תקווה והתחדשות ואם אכן זו ממשלת שינוי ולא ממשלת “העתק-הדבק” שמשכפלת את שגיאות השלטון המנוכר שסיים לאחרונה את תפקידו – אסור לדחות כעת את החלופות שהצגנו על הסף ויש לבחון אותן מתוך רצון כן ופתוח השם דגש גם על צרכים אזוריים ולא רק לאומיים.

כולנו בחיפה מייחלים להרוויח סוף סוף מהשינוי ובעיקר מצפים לגישה שונה מצד משרדי וזרועות הממשלה כלפי ההווה ובעיקר העתיד הנראה לעין של מטרופולין חיפה בעשור הקרוב:
אז הנה פרוסים לפניכם עיקרי הצרכים החיוניים של תושבי מטרופולין חיפה, כפי שאני מכיר מניסיוני והבנתי. בכל פרק אפנה את המסר לכל אחת מהשרות החדשות שתשפענה הכי הרבה על עתיד תושבי חיפה, אין פה טעות הפעם ברוב המשרדים הרלוונטיים לחיפה וסביבתה מונו נשים כשרות וזהו כבר שינוי מרענן שכולנו מקווים שתהיה גם בשורה עבורנו בצידו.

יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי עם לזימי ושפע מהעבודה ופעילי סביבה (צילום: רועי הרצליך)
יו”ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי עם שרית גולן, ח”כ נעמה לזימי ופעילי סביבה – בביקור בחוות מכלי הדלק בקריית חיים בחיפה (צילום: רועי הרצליך)

| שלום לך שרת התחבורה- מרב מיכאלי- בהצלחה בתפקידך המאתגר!

בחרתי להתחיל עם משרד התחבורה, כי זהו, לדעתי, המשרד בו מתמקדים עיקר הצרכים הכי דחופים של תושבי חיפה והמטרופולין כולו, לאחר שורת החלטות דורסניות וכוחניות שאפיינו את השר ישראל כ”ץ ולאחריו מירי רגב, כשגם בצלאל סמוטריץ’ בכהונתו הקצרה לא טמן ידו בצלחת ועוד הספיק לקדם גשר שפגע באופן בלתי הפיך בנחל הקישון לטובת נמל המפרץ.

מפרץ חיפה, נמל המפרץ, פארק הקישון, מעגן שביט, עכו, נהריה (צילום: יאיר דמבו)
מפרץ חיפה, נמל המפרץ, פארק הקישון, מעגן שביט, עכו, נהריה (צילום: יאיר דמבו)

| הליכי תכנון הרסניים שהורישה ממשלת נתניהו לממשלת לפיד-בנט

ממש בימים האחרונים לכהונת הממשלה הקודמת בוצעו בגופי התכנון וביוזמת משרד התחבורה וזרועותיו כמה מחטפים קריטיים שנוגעים לעתיד חיפה ואם הם יתממשו כל אחד מהם יהפוך לבכייה לדורות עם נזק אדיר ובלתי הפיך ליכולת הצמיחה ולתכניותיה של העיר חיפה בדורות הבאים!

גם אם ראש עיריית חיפה “הצטיינה” כבר בתחילת כהונתה בגישה תוקפנית שיצרה נתק מוחלט בינה לבין רוב שרי הממשלה היוצאת, הרי לבסוף היא סיימה את קשריה עם הממשלה היוצאת בקול ענות חלושה תוך כניעה לחלק מהגחמות הכי מזיקות של שלושת שרי התחבורה האחרונים.

לפיכך, אין מנוס מלהקשיב לקולות של מרבית נבחרי הציבור בחיפה וסביבתה שעקביים בדרישתם לבצע “חישוב מסלול מחדש” במשרד התחבורה באשר לתוכניות המשרד וזרועותיו במטרופולין חיפה.

מירי רגב בנמל המפרץ - חיפה (צילום: ירון כרמי)
מירי רגב בנמל המפרץ – חיפה (צילום: ירון כרמי)

ואלו הן דרישותינו העיקריות במטרופולין חיפה:


1. הכפלת וחישמול מסילת הרכבת:

המחטף הראשון שהשרה מיכאלי חייבת לעצור ומהר הוא תוכנית הכפלת מסילת הרכבת וחישמולה והקמת פרויקט יקר להחריד ומיותר בתחנת הרכבת חוף הכרמל, תוך פגיעה נוראית בתושבי העיר למשך שנים רבות במהלך הפרויקט.

מינהור הרכבת בחיפה - הקו השחור מתאר את החלופה מקריית הממשלה ועד מרכזית חוף הכרמל (הדמיה באדיבות עמרי שפר)
מינהור הרכבת בחיפה – הקו השחור מתאר את החלופה מקריית הממשלה ועד מרכזית חוף הכרמל (הדמיה באדיבות עמרי שפר)

כבר שנים קוראים פרנסי העיר לממשלה למנהר או לשקע את מסילת הרכבת, שמהווה כבר כמה עשורים חיץ המונע את פתיחתה של חזית הים העירונית. חזית הים של חיפה היא נכס אסטרטגי לצמיחת העיר עם פוטנציאל אדיר לפיתוח תיירות, פנאי ומסחר ליד החוף כמו בערים הכי אטרקטיביות בעולם בהם ניתן להמשיך בהליכה רגלית עד לקו החוף שם פותחו שטחי מסחר ופנאי מדהימים בדומה להצלחת נמל ת”א.

חיץ מסילת הרכבת בין חיפה לים - גדר הרכבת בפארק הכט (צילום: ירון כרמי)
חיץ מסילת הרכבת בין חיפה לים – גדר הרכבת בפארק הכט (צילום: ירון כרמי)

העובדה הזו לא עניינה את מנהלי רכבת ישראל ואת השרים בממשלה הקודמת ומבחינתם פיתוח המסילה, הכפלתה וחישמולה באופן הכי מכוער ופוגעני מול הנוף היפה של הים ומול המושבה הגרמנית והעיר התחתית, צריך להתבצע בדרך הכי זולה מזיקה ומהירה, בלי קשר למה שנחוץ לנו תושבי חיפה באמת. חוץ מהצהרות הכתובות על הקרח אין כל התחייבות מעוגנת בהחלטות תכנוניות עם תקציב “צבוע” בצידן לבצע שיקוע ו/או מינהור של מסילת הרכבת במהלך העשור הקרוב.

בינתיים, מה שכן מתקבל תכנונית ותקציבית בוועדות התכנון הארציות ובמשרדי הממשלה הוא הכפלה וחישמול של המסילה לאורך החוף ובעיר התחתית בחיפה. כל זאת ללא שום התחשבות בנזק האדיר שיגרם לחיפה למשך עשרות השנים הבאות, אם לא תתקבל החלטה מחייבת אחרת.

ההחלטה האחרונה שהתקבלה ממש לאחרונה בטרם הושבעה הממשלה הנוכחית, מדברת בנוסף לנ”ל גם על חלופה בודדת ומיותרת שהונחתה על חיפה מטעם הרכבת ולפיה מאות רבות של מקומות החנייה לאורך חוף דדו וחוף הכרמל יגזלו מאתנו לתקופה ארוכה (6-8 שנים במקרה “הטוב”) וכל זאת על מנת להפוך את תחנת חוף הכרמל לתחנה מפלצתית בגודלה בהשקעה ענקית.

פשוט קשה להבין מדוע לא הציגו ברכבת ובמוסדות התכנון שום חלופה אחרת בעלות דומה עבור תוכנית שונה לחלוטין שתמיד ביקשנו לבצעה ומאד נחוצה לעיר – מנהרה מתחת להר שבה תעבור מסילת הרכבת מדרום עד לעיר התחתית עם שתי תחנות – האחת בכניסה הדרומית לעיר והשנייה מול קריית הממשלה בחלק הצפוני ותחבורה ציבורית זמינה ומהירה המקשרת את כל שאר התחנות שיסגרו לאחר מכן.

יש לעצור את התוכנית שעברה במחטף ולדרוש הצגת חלופות אחרות שכוללות גם את מינהור או שיקוע המסילה, תוך הסרת החיץ שיוצרת המסילה מול החוף, מול המושבה הגרמנית ומול העיר התחתית וכך יתאפשר קידום ביצוען של תוכניות חיבור העיר אל הים בלי החיץ הנוראי הזה. לא צריך להמציא כלום, החלופות הללו הוצגו לרכבת, למשרד התחבורה ולגופי התכנון והם מכירים אותן היטב.


2. שטחי עורף נמל המפרץ והתוכניות להקמת מתקנים נמליים מסוכנים במפרץ:

המחטף השני שמצוי בהליכים מתקדמים בוועדות התכנון הוא הפיתוח הנמלי, הפוגעני, שדוחפת בכל הכח חנ”י (חברת נמלי ישראל) באופן כוחני ודורסני ובגיבוי שר האוצר ושרת התחבורה הקודמים.

פיתוח עורף הנמל והרס מוחלט של מרחב הקישון – מבט על (צילום והדמיה – עמרי שפר)

במשך שנים רבות חנ”י התרגלה בגיבוי השרים שכל גחמה שלה תעבור בוועדות התכנון, כאשר הועדות שימשו בעצם חותמת גומי לכל תכנון נחוץ ולא נחוץ שחנ”י ניסתה לקדם. נמל המפרץ נכפה בצורתו הנוכחית על תושבי האזור. כעת הוא כבר עובדה שלא ניתן לשנותה.

נמל חיפה מסוף הדלקים ליצוא (צילום: ירון כרמי)
נמל חיפה מסוף הדלקים ליצוא (צילום: ירון כרמי)

אנו מצפים משרת התחבורה החדשה להעביר את עיקר המשקל מעתה לטובת צרכיה של חיפה ושל הערים סביבתה. חיפה לא רוצה עוד ריכוזי שטחי עורף נמל במפרץ ובטח לא ליד הקישון, חיפה לא רוצה עוד נמל דלקים עם מיכלי חוף על מנת לייבא נפט גולמי לבז”ן וכך להנציח את קיום המתחם המסוכן הזה, חיפה לא רוצה עוד מסוף כימיקלים בנמל עם ריכוזי חומרים מסוכנים, שמהם יש לנו בעל כורחנו די והותר. חיפה גם לא צריכה ממגורות נוספות, בשטח מספנות ישראל בנוסף לממגורות דגון, היות שאנחנו חולמים לסגור את ממגורות דגון כבר עשרות שנים ולכן לא ייתכן שיהיו שני שטחי ממגורות בתחום העיר חיפה. אנחנו כן תומכים בהעתקת הממגורות לנמל המזרחי, בתנאי שממגורות דגון ייסגרו.

בית דגון, רחוב העצמאות והבריכה המערבית בנמל חיפה • העיר חיפה ריקה בתקופת סגר הקורונה (צילום רחפן: מרום בן-אריה)
בית דגון, רחוב העצמאות והבריכה המערבית בנמל חיפה • העיר חיפה ריקה בתקופת סגר הקורונה (צילום רחפן: מרום בן-אריה)

כעת נדרשת גישה חדשה לגמרי ששמה על המאזניים ובמשקל שווה לפחות גם את הנזק הסביבתי, הסיכון הבטיחותי ואת הצרכים של חיפה בתחומים נוספים כגון: תיירות, פנאי, נופש ומסחר.


3. קידום הקמת המסילה המזרחית עבור רכבות המטען והחומרים המסוכנים שינועו מנמלי חיפה לדרום

בכל יום ולילה חוצות את חיפה רכבות מסע עם מטענים מסוכנים, ביחד עם מטענים רגילים על גבי מסילת הרכבת הקיימת, תוך סיכון רב והסתמכות על המזל. אירועים של כמעט תאונות התרחשו כבר בעשור האחרון בקרבת האוכלוסייה בחיפה ולא ניתן עוד לסמוך רק על המזל בהקשר לסכנה הזו.

קרונות רכבת משא – העיר התחתית בחיפה – ארכיון (צילום: ירון כרמי)

קיימת תכנית למסילה מזרחית בישראל שתתחיל ממפרץ חיפה תוך קישור נמלי העיר לדרום ולירושלים. המסילה הזו מתוכננת ומצויה בביצוע כיום רק עד חדרה בצפון, למרות שבתכנון הרעיוני היא אמורה להמשיך גם מחדרה צפונה ולהתחבר עד לרכבת העמק בין חיפה לבית שאן.

כל המקטע הצפוני הזה של המסילה המזרחית לא מקודם והוא פוגע הן בחיפה והן במטרות שהוגדרו מלכתחילה לפרויקט כולו: להוות גיבוי למסילת החוף והעתקת חלק ניכר מרכבות המשא ממסילת החוף, שעוברת ליד ריכוזי אוכלוסייה צפופה, במיוחד בחיפה – לתוואי חדש ומזרחי שיחבר את מפרץ חיפה לדרום ולירושלים. לשווא אנו קוראים לממשלה כבר שנים רבות לקדם את פיתוח מקטע המסילה הנ”ל מחדרה לחיפה וכעת הזמן הן במשרד התחבורה והן במשרד האוצר להיות קשובים לקריאה הזו ולקדם את ביצוע הפרויקט הזה עד חיפה כבר בחמש השנים הקרובות.


4. שדה תעופה בינלאומי

החלטה סופית לגבי הקמת שדה תעופה בינלאומי ארצי נוסף בצפון ועל עתיד שדה התעופה בחיפה כשדה אזורי לא ארצי. טרם התקבלה החלטה סופית היכן יקום שדה תעופה בינלאומי נוסף על נתב”ג.

מסלול ההמראה לכיוון מזרח - שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)
מסלול ההמראה לכיוון מזרח – שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)

חלופת רמת דוד לשדה תעופה בינלאומי – צפוני:
כל הדרגים המקצועיים, כולל חיל האוויר, המליצו על חלופת רמת דוד במתאימה ביותר, הן מבחינה תעופתית, בטיחותית והן מבחינה תיירותית וכלכלית. לובי של ראשי ערים ומועצות מסביב לעמק יזרעאל ביחד עם לובי דומה בדרום, לחצו לקידום חלופת נבטים בדרום במקום בצפון.

ראש עיריית חיפה ניסתה לקדם באופן תמוה חלופה שלא ניתנת לביצוע מבחינה תעופתית ובטיחותית, בהיקף שהוגדר מלכתחילה, בשדה התעופה חיפה. לצערנו, בדומה לנושאים נוספים בהם ראשי הערים במטרופולין חיפה וראשי המועצות האחרות בצפון לא השכילו לפעול ביחד, על מנת לקדמם, כך הם כשלו בניסיונות להסכים ולקדם את החלופה הצפונית לשדה התעופה ברמת דוד, או על אי בים, או אחר, באופן מוסכם ומתואם.


5. התחבורה הציבורית ברכס הכרמל

החזרת תקציבי פיתוח התחבורה הציבורית ברכס הכרמל וקידום הירידות הנוספות מציר הרכס מערבה.

עומס תנועה בשדרות מוריה בחיפה (צילום - ירון כרמי)
עומס תנועה בשדרות מוריה בחיפה (צילום – ירון כרמי)

עד בחירתה של ד”ר עינת קליש לראשו העירייה היו לחברה העירונית “יפה-נוף” תוכניות מוכנות ומתוקצבות ע”י הממשלה בסך מעל מיליארד וחצי ₪ שכללו הן פיתוח התחבורה הציבורית ברכס הכרמל והן סלילת מספר ירידות מציר הרכס מערבה לכיוון החוף שנחוצות כמו אוויר לנשימה להקלת העומס התחבורתי על הצירים הקיימים ועידוד השימוש ברכבת במקום נסיעה יומיומית מוגזמת ומיותרת של כלי רכב פרטיים מחיפה לת”א ודרומה.

ישראל כ"ץ שר האוצר (צילום: ירון כרמי)
ישראל כ”ץ שר האוצר (צילום: ירון כרמי)

באופן תמוה ושגוי קליש התנגדה לתוכנית שגובשה בימי קודמה ובתגובה חדה מידית וכואבת הסיט שר התחבורה דאז ישראל כ”ץ את כל התקציב העצום הזה מחיפה לערים אחרות וכך הרוויחו מן ההפקר טירת הכרמל, נשר ואפילו נהריה וזכו לתקצוב פרויקטי תחבורה בערים שלהם.

קליש התחרטה מאז על טעותה, וכעת הגיע הזמן להתחיל לכל הפחות עם סלילת כבישי הירידה מרכס הכרמל שיקלו מאד על עומסי התחבורה בחלק הזה של חיפה ויאפשרו נסיעה בתחבורה ציבורית נוחה משכונות הרכס לעבר תחנת הרכבת הדרומית של חיפה.


כב’ השרה מרב מיכאלי,
אלה עיקרי הנושאים החיוניים לחיפה שמצויים כעת בידייך. נקווה שבעזרתך נוכל לראות את השינוי המיוחל ולהכיר בכך שאכן עבור תושבי מטרופולין חיפה זו ממשלת בשורות טובות שכה ייחלנו להן!


הגיבו כאן לכתבה

18 תגובות
  1. מירי אמר/ה

    תודה על המסקנות המבורכות.

  2. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    כל הכבוד לכם חברות הכנסת מרב מיכאלי ינעמי לזימי וגם ידידי ירון חנן, לשעבר חבר מועצת העיר חיפה.שבת שלום.

  3. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    ונעמי לזימי,לשעבר חברת מועצת העיר חיפה

  4. אבי כהן אמר/ה

    חלומות באספמיה 🤦🏼‍♂️
    אף אחד לא סופר את החיפאים. הם רגילים לבכות ולטרפד כל דבר טוב, לא מעריכים כלום ואפילו שמקצים סכומי עתק לשדרוג התחבו”צ, הם מטרפדים והמשאפים מופנים לערים אחרות.
    שבת שלום 🙏🏼

  5. דביר לנגר אמר/ה

    ירון – כל הכבוד על תשומת הלב לנושאים החשובים הללו.
    מי שהוביל את הכשל בנושא המסילתי הוא, בראש ובראשונה, עיריית חיפה, הן בקדנציה הקודמת והן בקדנציה הנוכחית, וכמובן כאשר מהנדס העיר מהטל בכל הנוגעים בדבר.
    לצערי, בולחו”ף (23.6.2021), עיריית חיפה הביעה עמדה שצריך להוסיף מסילות בסביבת חוף דדו, היכן שהיו תושבים בודדים מחיפה ומהצפון אשר עשו ניסיון להציג אלטרנטיבה של מנהור המסילות החדשות, החל בתחנה תת-קרקעית בסביבת האצטדיון ועד קריית הממשלה.
    דביר לנגר

  6. שחר דוד אמר/ה

    מאמר מצויין,רק חבל לתקוף את הממשלה הקודמת,הליכוד פעל רבות לחיזוק מטרופלין חיפה,כביש עוקף קריות,מנהרות הכרמל,מטרונית,רכבלית,נמל חדש ,היום ישנה הזדמנות להתחבר לאשכול רשויות מפרץ ולאחד כוחות זהו צו השעה להקים שולחן עגול שעיריית חיפה תוביל עם ראשי הערים ,בנושא חוף הים,מטרונית ,ועוד.

  7. לימבו אמר/ה

    מדובר על השקעות ענק שרק קומץ מתושבי חיפה יהנו מכך,
    מה יתן לתושבי:
    רוממה אחוזה בת גלים קרית ליים חליסה נו״ש רמות רמז ועוד ועוד…. שיקוע הרכבת ברחוב העצמאות?

  8. ערן אמר/ה

    תמיכה מוחלטת ברעיונות המתבקשים של הממשלה החדשה תהווה את השינוי הנדרש ותמורה הולמת לתמיכת רוב התושבים

  9. חיפאי אמר/ה

    למיטב זכרוני יהב ו-וטרמן דחו את התכנית לקו המטרונית על ציר הרכס לפני עידן קליש.
    בגלל זה אין תקציב לחיבורי הרכס ממשרד התחבורה שסופסוף מקדם תחצ במקום מכוניות.
    לי מפריעה איכות הפיתוח עם הפרטים הזולים, אבני השפה השבורות, האספלט של יהב בכל מקום – העיר פשוט מכוערת.
    וגם מלוכלכת ממש אחרי דרדור של 3 קדנציות…
    כיום העיר נראית עצובה ומוזנחת. זה מקרין על התושבים.
    הלוואי שקליש ומיכאלי ישנו כיוון וירימו את האיזור המדהים שלנו.

  10. לודמילה אמר/ה

    איזה שטויות “חיפה רצתה/צריכה”.
    בכיתם בעבר, בוכים גם היום ותמשיכו לבכות, לא משנה מה שיעשה.
    הליכוד פיתח את חיפה כפי ששום שלטון לא עשה בחיפה.
    הפרויקטים שנעצרו, נעצרו באשמתכם למרות שקיבלו את כל האישורים והתקציבים.
    אתם עוצרים את פיתוח הפוטנציאל הטמון בעיר במסווה של ירוקים, כשלמעשה אתם ממציאים המצאות לא יישומיות או כדאיות.
    חבל שכך.

  11. אייל אמר/ה

    כולם בורחים מהתהליך שמחייב התערבות הכי מהירה: בשכונות הכרמל עם פינוי בינוי ותמא 38 כבר היו הכבישים נסתמים וצפוייה תוספת אוכלוסיה של 50 אלף תושבים. גם בנוה שאנן, גם ברכס הכרמל, גם בכרמל הצרפתי.
    אין שום אפשרות לעשות בציר הרכס מטרונית, זה ברור לכולם.
    חייבים מיידית לצאת להקמת קו כרמלית 2 שיתחיל במרכז המסחרי בכרמל הצרפתי, ודרך טשרניחובסקי לתחנת התשבי-גן היובל (1), שד’ הנשיא יתחבר לתחנת גן האם (2), ומשם ימשיך לתחנת בצדקיהו ליד בית ספר הרצל (3), משם לתחנת שדרות הנדיב-קרית ספר (4), משם לתחנת מרכז חורב (5), תחנת אידר-פרויד (6), תחנת בית בירם (7), משם יתפצל הקו – קו אחד ימשיך לחניון רוממה מול בית הספר ברחוב האורן, ומשם תחנה סופית היכל הספורט.
    קו שני ימשיך מבית בירם לתחנת רמת גולדה-אלמוגי, ותחנה סופית האוניברסיטה.
    זה הדבר היחיד שיאפשר ויתור על רכב פרטי, יוריד פקקים, יאפשר הגעה מהירה לאוניברסיטה מהכרמל ללא צי ענק של אוטובוסים שגם ישחרר את הציר, ויאפשר פיתוח של השכונות מבלי צורך להסתמך רק על רכב פרטי ולהוריד תקני חנייה ליד התחנות.

  12. אייל אמר/ה

    לאחר השלמת תכנון קו כרמלית 2 לאורך ציר הרכס, ותוך כדי הביצוע יש להיערך בתחנות המטרו ליד מרכז חורב (מגרש החניה) וליד היכל הספורט רוממה (מגרש החניה) לחיבור שתי תחנות אלו עם קו כרמלית 3.
    קו כרמלית 3 יתחיל בתחנת מרכז חורב (1), יתחבר לתחנת היכל הספורט רוממה (2), ימשיך אל תחנת רמת ספיר-גבעת זמר (3) משם תחנת הטכניון (4) במגרש החניה מול שער הטכניון ברחוב מל”ל, משם יסתובב מתחת רחוב פינסקר אל תחנת הספורטן (5) ומתחת נו”ש אל תחנת חניתה-דרך שמחה גולן (6) ותחנת גן יצחק מודעי-יד לבנים (7) כשסיומו במנהרה מתוך ההר למסילה עילית צמודה לכביש נחל גיבורים אל קרית הממשלה, תחנה סופית (8).
    תוספת שני קוי המטרו האלו, בעלות של 10 מליארד שקל, תחלץ את כל חיפה מהפקקים, תאפשר הגעה מהירה מקרית הממשלה לרוב שכונות הרכס ומוסדות ההשכלה, תאפשר לוותר כמעט באופן מוחלט על רכב פרטי בשכונות הרכס ותתמוך בתוספת של 40 אלף תושבים מפינוי בינוי ועיבוי בנייה בכרמל ונוה שאנן.
    זו התוכנית הכי חיונית כרגע לעיר חיפה, כמובן בשילוב מינהור הרכבת מחוף הכרמל לאותה תחנת קרית הממשלה שבה יסתיים גם קו כרמלית 3. מה שיאפשר למשל לרדת בקרית הממשלה, לעלות על קו כרמלית 3 ולהגיע לטכניון תוך 10 דקות, או לאוניברסיטה תוך 15 דקות, ללא צורך באוטובוסים מחוף הכרמל דרך הרכס.

  13. אייל אמר/ה

    כדאי לציין שגם במורדות הדרומיים וטירת כרמל חוזרים על אותן שגיאות העבר. קודם בונים שכונות לעשרות אלפי תושבים ואז חושבים איך לחלץ אותם מהפקקים בגלל חוסר תחבורה ציבורית. בטירת כרמל בקצה שכונת החותרים ובאמצע שכונת גלי כרמל כבר היו צריכות להיות תחנת רכבת תחתית מוכנות לשימוש עם קו שמתחבר לתחנת האצטדיון-נאות פרס ומשם מתחבר לחיפה חוף הכרמל / מת”ם. קו כזה היה מונע את כל הפקקים שנוצרים עכשיו בכביש 4 לעבר צומת מת”ם שבין כה וכה פקוקה ועוד תהפוך פקוקה פי 5 כשיתאכלסו כל השכונות.
    המטרונית פשוט לא תוכל לתת מענה מהיר ומתאים. צריך קו מטרו שבשכונות בתהליך בנייה אפילו לא מפריע לתושבים. לא מבין את הפיגור בחשיבה אצל מתכננים בארץ שקודם השכונה מוכנה ואז מתחילים לחשוב איך פותרים פקקים של כלי רכב שנוצרים מכך שאין אליה תחבורה ציבורית נורמלית. פשוט אבסורד זועק לשמיים.
    קו מטרו כזה באורך 5 ק”מ בתוואי שקל לביצוע ללא הפרעות היה אפשר לבצע תוך שנתיים ומראש למנוע בעיות פקקים וצורך בחניונים והרחבות כבישים שיעלו לא פחות ממנו.

  14. א.ד. אמר/ה

    כתבה לצורך הינדוס התודעה. הכותב לא צריך להגיד בקול לאיזה צד במפה הפוליטית הוא משתייך, תקיפת כל שרי התחבורה של הליכוד אומרת דרשני. להזכירכם, הרכבל העילי מהמפרץ לאוניברסיטה, החל לרקום עור וגידים בתקופת הליכוד ופרק הזמן שהפרוייקט נעצר היה בגלל העירייה עצמה שמנעה המשך העבודות. רוב רובם של המחדלים בחיפה, יש להפנות ישירות לזכותם של עסקנים כאלו וכאלו ואפילו ראשי העירייה ובעיקר הגב’ קליש שבתקופתה יש הרבה ישיבות ומעט מאוד עשיות. אז די להנדס את התודעה לטובת השמאל ונגד הימין …. כן, זו כתבה שטומנת בחובה פן פוליטי.

  15. ירון חנן אמר/ה

    קו הרכבל מהמפרץ לאוניברסיטה לא משרת כהוא זה את תושבי חיפה. מראש המטרה שלו היתה להקל על הסטודנטים מחוץ לחיפה. המטרה היתה לעודד אותם לגור מחוץ לעיר, לבוא לקמפוסים על ההר ובסוף יום הלימודים לצאת מחיפה. שום שקל חיפה לא מרוויחה מכך וכמובן אף תחנה בקו הזה לא משרתת את תושבי השכונות שמרוחקות מהתחנות.
    לעומת זאת קו רכבל אחר שהצענו מחוף הכרמל דרך בית חולים כרמל, מרכז חורב עד לאוניברסיטה ומשם לטכניון, נדחה על הסף באופן תמוה ע”י יונה יהב ושר התחבורה ישראל כץ. זה קו שהיה מקל מאד הן על הסטודנטים והן על תושבי חיפה או מבקרים מחוץ לעיר.

  16. ירון חנן אמר/ה

    לגבי תחבורה ציבורית בציר הרכס כמובן שנשמח מאד אם הממשלה תביא לחיפה את המיליארדים הנחוצים לקווי כרמלית/מטרו חדשים. זה פשוט לא רק יקר מאד אלא פרויקט ממושך שיקח להקימו פי שלש יותר זמן (במקרה הטוב) לעומת קו מטרונית או רכבת קלה על ציר הרכס.
    התוכניות לקו מטרונית ברכס כבר מוכנות ומפורטות והיה לכך גם תקציב מיוחד ממשרד התחבורה, שכלל גם שלושה כבישי ירידה מהרכס לכיוון החוף. אבל כאמור, קליש באווילות תמוהה הצליחה להפסיד הכל וזו בכייה לדורות, אלא אם כן השרה מרב מיכאלי תחזיר לחיפה את התקציב הזה לביצוע מהיר.

  17. אייל אמר/ה

    אי אפשר להקים שום קו מטרונית ורכבת קלה ברכס מבלי לשתק אותו לחלוטין ולגרום את אותם פקקי ענק שרואים עכשיו בדרך העצמאות ופל ים בעיר התחתית.
    קו כרמלית היום הטכנולוגיה מתקדמת הרבה יותר משנות ה-50 כשהצליחו להקים קו כרמלית בשיפוע.
    ההצעה שלי כוללת שטח התארגנות ענק בבסיס בסטלה מאריס מול מרכז מסחרי כרמל צרפתי שם ייבנה הפיר בכיוון א’ ומול האוניברסיטה בחניונים שם ייבנה פיר ב’. מכונות tbm יעבדו משך שנתיים זה כל הדרוש לחציבה שתהיה עמוקה לאורך ציר אבא חושי, חורב, מוריה, שדרות הנשיא וטשרניחובסקי. במקביל יוקמו התחנות. בתל אביב לקח 5 שנים בחיפה יקח 5 שנים להזכירכם המטרונית האיטית והמזיקה לקחה 6 שנים וגם זה כשחלקה על רחוב קיים כמו בדרך ההגנה. הקו לנשר בבנייה כבר 4 שנים!
    10 תחנות הרכבת התחתית ייבנו באמצעים חדשניים יכללו מעליות לנכים וכאמצעי מימון העיר תאשר שכונות רבי קומות ליד תחנות מטרו חמשל במקום חלק משטח בסיס הכרמל הצרפתי תיבנה שכונת מגדלים בדומה למגדלעם הקיימים בצד השני. שיווק הקרקעות יממן חלק מהעלות. רק קו כרמלית 2 וקו כרמלית 3 יוכלו לתת פתרון של ממש להורדת גודש תנועה ותוספת אוכלוסיה. המדינה יודעת לתקצב מערכת מטרו ב-150 מליארד שקל בתל אבעב רבתי היא תדע לתקצב המשך מערכת המטרו בחיפה ב-10 מליארד ש’.

  18. אייל אמר/ה

    לגבי רכבל הצק פוסט באמת טמטום אדיר שלא נבנה מחוף הכרמל לבית חולים כרמל. אפשר היה לחבר אותו לקו כרמלית 2 ולתת פתרון מעולה להגיע לים למתם ולרכבת מהכרמל במהירות. יחד עם קו כרמלית 2 תחנת כיכר קרית ספר היה מספק תחבורה ציבורית מעולה בחיפה.
    הבעיה שקבלנו הנהגה עירונית כושלת 20 שנה ממצנע עד עכשיו.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור פוליטי
  4. סגור והמשך בכתבה זו