80% מהדירות בחיפה – ללא ממ”ד • מקום 3 בארץ בהיעדר ממ”ד

מרחב מוגן (צילום: פיקוד העורף)

מתוך 122 אלף הדירות הקיימות בחיפה, ב-98 אלף אין מרחב מוגן | נתוני הלמ”ס

כ-80% מהדירות בעיר חיפה הן ללא ממ”ד: מתוך 122 אלף הדירות הקיימות בעיר, ב-98 אלף דירות אין כיום מרחב מוגן – כך עולה מניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שבוצע בארגון קבלני מחוז חיפה. חיפה מדורגת במקום השלישי בישראל בשיעור הדירות ללא ממ”ד מתוך כלל הדירות בעיר אחרי בת ים ובני ברק. 

הבדיקה נעשית ברקע סבב הלחימה האחרון של ישראל בעזה שבמסגרתה נורו על ישראל יותר מ-4000 טילים. ירי הרקטות גבה את חייהם של 8 אזרחים ישראלים, חייל צה”ל אחד ו-3 תושבים זרים. כמעט כל הקורבנות נהרגו מפגיעות ישירות בבתים שאולי היו ניצלים לו היה להם ממ”ד.

חיים פייגלין יו"ר ארגון קבלני חיפה והמפרץ. (צילום: יח"צ)
חיים פייגלין יו”ר ארגון קבלני חיפה והמפרץ. (צילום: יח”צ)

חיים פייגלין, יו”ר ארגון הקבלנים מחוז חיפה:

סבב הלחימה האחרון בעזה ומתקפת הטילים על ישראל חידדו את החשיבות של ממ”ד בכל בית – הוא הוכח כהכרח קיומי שמציל חיים. ניתן להוסיף ממ”דים לאלפי דירות בעיר באמצעות תמ”א 38. האירועים הביטחוניים הוכיחו כמה זו היתה טעות חמורה לבטל את התוכנית מבלי לגבש חלופה הולמת, הוכח שהיא מצילה חיים. אני פונה לראשת העיר עינת קליש רותם, ומציע לה לעשות חשיבה מחודשת ולתמרץ יזמים ותושבים שרוצים להתקשר ולבצע פרויקט התחדשות עירונית בבניין שלהם, במקום לדכא אותם ולקחת להם מזכויות הבנייה המוקנות מכוח תוכנית המתאר הארצית. אני קורא גם לכל הרשויות המקומיות ולחברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה להביא לדיון מחודש את המשך תוקפה של תמ”א 38 ללא הגבלה בזמן, לכל הפחות עד אשר תגובש חלופה ראויה וישימה.

50% מהדירות בישראל – ללא ממ”ד

מניתוח נתוני הלמ”ס ברמה ארצית, עולה כי ל-50% מהדירות בישראל אין כיום ממ”ד. מתוך 2.5 מיליון דירות בישראל, רק לכ-1.246 מיליון יש ממ”ד. לצורך בדיקה זו נבחנו מספר הדירות בכל עיר כפי שמדווחת הלמ”ס, בניכוי מספר הדירות שנבנו עם ממ”ד בכל הארץ מאז מלחמת המפרץ, וביצוע אומדן לשיעור הדירות ללא ממ”ד בכל עיר. 

אחרי בת ים העיר בני ברק נמצאת במקום השני בערים מבחינת היעדר ממ”דים – 81% מהדירות בעיר הן ללא ממ”ד; במקום השלישי נמצאת חיפה כאמור, ירושלים עם 72%, גבעתיים, חולון ות”א עם 71-70% מהדירות ללא ממ”ד. ברמת גן ל-64% מהדירות אין ממ”ד, בהרצליה ל-60% ואת העשירייה הראשונה סוגרת כפר סבא עם 58% מהדירות בעיר ללא ממ”ד.

גם ביישובים שרשמו קורבנות במתקפות הטילים מעזה הממ”דים בולטים בהיעדרם: בראשון לציון ובאשקלון ל-52% ו-33% מהדירות בהתאמה אין ממ”ד. בשדרות ל-37% מהדירות אין ממ”ד.

תמונה שמכילה שולחן

התיאור נוצר באופן אוטומטי

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  תמא 38 מזיק יותר מטילים. נזק קבוע של בניינים צפופים רחובות פקוקים העדר חניות בנייה מכוערת שמסתירה נוף אויר ושמש.
  תמא 38 בוטלה כי היא אסון קבוע.

 2. מיכאל אמר/ה

  כדי לבנות ממ”ד צריך 3 שנים אישורים בערך !

 3. מיכאל אמר/ה

  נ.ב.
  מתי הרשות תפסיק להתערב במה שבעלי חלקה עושים בחלקתם ?
  ההתנהלות היא כמו פשע מאורגן – פרוטקשן !

 4. דין דין אמר/ה

  ניסיתם פעם להוציא רשיון לממד בעירית חיפה? נסו ותהנו מסחבת בלתי סבירה.

 5. קונסטרוקטור אמר/ה

  נציג הקבלנים מדבר מתוך פוזיציה, ברור שהאינטרס הכלכלי מעניין אותו ואת שאר היזמים, ולא הדאגה לבטחון התושבים.
  מה הקשר בין בניית ממ”דים לבין תכנית התמ”א 38?! אם אין ממ”ד אז בונים ממ”ד ולא הורסים שכונות שלמות בחסות תמ”א 38, מצופפים אוכלוסיה על גבי תשתיות ציבוריות לא מתאימות, מגדילים עומסי תנועה ברחובות צרים עם מוצא יחיד וצר שמסכן את התושבים בעת אירוע בטיחותי הדורש פינוי מיידי כמו השריפה שאחזה בכל שכונות הכרמל.
  הורסים אופי ירוק של שכונות בניגוד להנחיות ועדת השימור העירונית וכורתים עצים עתיקים ברחובות לשימור, כהגדרתם במסמכי העירייה, לטובת גושי בטון ענקיים.
  רבים מהיתרי הבניה בחיפה במסגרת חוק התמ”א 38 ניתנים בניגוד לחוק! היתרים אלה נסמכים על מסמכים כוזבים והצהרות כוזבות של בעלי מקצוע למיניהם!! הנושא ידוע היטב במוסדות העיר והכל עובר בשתיקה.
  תכניות בניה מוגשות ומאושרות להיתר בידי מי שאינו מוסמך לכך עפ”י החוק!
  חלק ניכר מהבניינים החדשים מסוכנים בהרבה בעת רעידת אדמה מהבניינים הישנים, אך בעירייה פועלים בשיטת מסמכי הכיסוי.
  תושבים יקרים, השערוריה גדולה מעל כל דמיון פרוע.

 6. איטליז ג'ורג אמר/ה

  סוף סוף חיפה הגיעה למקום הראשון – בתחום כל שהוא – מבין 3 הערים הגדולות…

הגיבו כאן לכתבה