ע׳דיר כמאל מריח מדאליית אל כרמל תהיה השליחה הדרוזית הראשונה של הסוכנות היהודית בוושינגטון

בתמונה: מימין, עד'יר כמאל מריח עם יו"ר הסוכנות היהודית והנשיא הנבחר יצחק הרצוג צילום: דוד סאלם, זוג הפקות

מנכ״לית הסוכנות היהודית אמירה אהרונוביץ הודיעה ביום שלישי 22/06/21 על מינויה של חברת הכנסת לשעבר הדרוזית ע׳דיר כמאל מריח כשליחה בכירה מיוחדת של הסוכנות היהודית בוושינגטון, שם תפעל בקרב הקהילה היהודית בשיתוף עם פדרציית וושינגטון. במקביל תשמש כמאל מריח כשליחה של הסוכנות היהודית לקמפוסים בארה"ב, שם תפעל יחד עם ארגון הלל אינטרנשיונל להביא את קולה הייחודי לסטודנטים האמריקנים בקמפוסים.

ע׳דיר תצטרף ליותר מ-2,000 שליחות ושליחים של הסוכנות היהודית המייצגים את ישראל ביותר מ-60 מדינות ברחבי העולם ופועלים לחזק את הקשר בין ישראל לבין הקהילות היהודיות. היא תהיה השליחה הראשונה של הסוכנות היהודית שהיא בת העדה הדרוזית שיוצאת לתקופת שליחות ארוכה בחו"ל, זאת לאחר שבעבר יצאו מטעם הסוכנות היהודית שליחים דרוזים לתקופות קצרות כדי להדריך במחנות הקיץ היהודיים בתפוצות.

בתוך כך יש לציין כי כמאל מריח בת ה-37 מדלית אל כרמל, נשואה ואם לשני ילדים, כיהנה כחברת הכנסת הראשונה בת העדה הדרוזית מטעם "יש עתיד" ומטעם כחול לבן וקודם לכן שימשה כמגישה הלא יהודייה הראשונה של החדשות בעברית בתאגיד השידור "כאן". עוד שימשה כמגישת מהדורת החדשות המרכזית בערבית בערוץ "מכאן" והיא בעלת תואר ראשון במדעי החברה ודימות רפואי מאוניברסיטת בר-אילן ותואר שני ביחסים בינלאומיים מאוניברסיטת חיפה, אותם סיימה בהצטיינות.

מקום מושבה החדש של כמאל מריח ובני משפחתה יהיה בוושינגטון, שם תפעל, בשיתוף עם הפדרציה היהודית של וושינגטון, להביא את הקול הייחודי שלה לחברי הקהילה היהודית ולדור הצעיר בארה״ב. במקביל לפעילותה בוושינגטון היא תשמש כשליחה של הסוכנות היהודית באוניברסיטאות ברחבי צפון אמריקה ותפעל עם הלל אינטרנשיונל ועם הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה להביא את הסיפור האישי שלה ושל החברה הישראלית מנקודת מבטה, לסטודנטים האמריקנים בקמפוסים – יהודים ולא יהודים.

מנכ״לית הסוכנות היהודית אמירה אהרונוביץ:

ע׳דיר כמאל מריח היא אישה פורצת דרך, הן בכהונתה כחברת הכנסת הראשונה מהעדה הדרוזית והן בתפקידיה כעיתונאית. לאורך כל שנות פעילותה שמרה בגאווה על זהותה והמורשת הייחודית לה ובה בעת, הצליחה לבנות גשרים בין קבוצות שונות בחברה הישראלית. תהליך הבחירה שלה לתפקיד הובל על ידי הצוות המקצועי של הסוכנות היהודית, בתמיכה של הנהגת הארגון בראשות יו״ר הסוכנות היהודית והנשיא הנבחר יצחק הרצוג. אנו סמוכים ובטוחים שבשליחותה ע׳דיר תמשיך ותבנה את הגשר בין ישראל לארה״ב ובין ישראל לקהילות היהודיות. חלק מהותי מהאופי התוסס של ישראל נובע מהאוכלוסיות המגוונות שבה, הרואות בישראל את הבית שלהן.

לאחר מינויה כשליחה בוושינגטון אמרה ע'דיר כמאל מריח:

בהתרגשות וגאווה, קיבלתי היום את המינוי ואת ברכתו של נשיא המדינה הנבחר ויו"ר הסוכנות היהודית יצחק (בוז'י) הרצוג לתפקידי החדש בשנים הבאות כשליחה בכירה מיוחדת של הסוכנות היהודית לצפון אמריקה. גאה ונרגשת להיות שותפה ליצירת הליך תקדימי בו נשמיע קול שונה, חשוב ומתבקש במהלך השנים הקרובות, שיתווך את המציאות הישראלית הרחבה על כל רבדיה לקהלים יהודיים ולא יהודיים בצפון אמריקה. מאמינה שהגיעה העת שכלל הפלחים בחברה הישראלית יהיו שותפים פעילים בעיצוב התודעה העולמית. מאמינה שהזהות הייחודית שלי כאישה בת העדה הדרוזית, תתרום רבות לשליחותי ותוביל לעשיה משמעותית, חדשנית, מאתגרת ומשנה תפיסות. בשם הפלורליזם והרבגוניות, נפעל לחבר, לגשר ולהדגיש את המשותף ביננו, למען מדינתנו ולמען עתידנו.
הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  מברוק עאדיר מריח.

 2. לימבו אמר/ה

  מישהו התבלבל לגמרי.

 3. Madam X אמר/ה

  גב' ע'דיר כאמל , אישה נפלאה משכמה ומעלה .
  בהצלחה בכל אשר תלך ותעשה !

 4. יהודית דובובי אמר/ה

  בחורה חכמה, ישרה ואיכותית. שתהיה לה הצלחה רבה בתפקידה החדש.

 5. חלם אמר/ה

  עוד מעט ימנו גבר לשר לענייני נשים

 6. יורם אמר/ה

  מה העניין תמיד להגדיר בעלי תפקידים שאינם יהודים על פי מוצאם ודתם. היא " הילדה מדליות אל כרמל" – אין גבול להתנשאות.
  לא זוכר שמונה מישהו בן הדת היהודית וציינו שהוא היהודי הראשון בתפקיד.
  שיוויון מתחיל גם במילים ובאותיות.

 7. אייל חיפה אמר/ה

  לא הבנתי, היא התגיירה?
  מה הקשר דרוזית לסוכנות היהודית?

 8. עותמאן אמר/ה

  עדיר תותחית על

הגיבו כאן לכתבה