פיצוי על נזקים שנגרמו כתוצאה מההתפרעויות – עורך הדין שמואל שטיינר מסביר

חלון שבור בהתקפת פורעים ערבים - רחוב הבנקים בחיפה (צילום: ירון כרמי)

הרסו לכם את העסק? שרפו לכם את הרכב? ביטלו לכם אירוע בגלל המצב, אחרי שכבר שילמתם עליו?

הכותב, שמואל שטיינר, הוא עו"ד ומגשר, מתמחה בנזיקין וביטוח, העוסק הן בנזקי רכוש והן בנזקי גוף.

באופן כללי, כל נזק שנגרם לרכוש או לגוף כתוצאה מאירוע תאונתי, ככל שקיימת פוליסת ביטוח המכסה את סוג הרכוש או את האירוע, חברת הביטוח מחויבת לפצות בהתאם לתנאי הפוליסה, סוגיה והרחבותיה.

חלון שבור בהתקפת פורעים ערבים - רחוב הבנקים בחיפה (צילום: ירון כרמי)
חלון שבור בהתקפת פורעים ערבים – רחוב הבנקים בחיפה (צילום: ירון כרמי)

יש להבדיל בין נזק ישיר ולבין נזק עקיף

הנזק הישיר הנו ערכו של הרכוש המבוטח ביום קרות המקרה, בהתאם להערכת שמאי מקובלת.
הנזק העקיף מוגדר כנזק תוצאתי וברוב המקרים אין עליו כיסוי ביטוחי. כך למשל, נזק תוצאתי יכול לנבוע כתוצאה מאי הגעה לטיסה יוצאת, כך שהפסדת עסקה שאמור היית להרוויח, אלמלא העיכוב.
כך למשל, גם עוגמת נפש עקב דחיית אירוע החתונה שנקבע.

התקפה על מסעדת סנגריה בחיפה

החרגת מצב מלחמה, פעולות איבה וכיו"ב

רוב פוליסות הביטוח בישראל מחריגות מצבים של נזקים עקב מלחמה, פלישה, פעולת אויב זר, מעשה איבה, או פעולות מסוג פעולות מלחמתיות, בין אם הוכרז מצב לוחמה ובין אם לא הוכרז (כמו למשל המצב המיוחד כעת, שבו מתקיים עימות מוגבל עם החמאס בעזה), מלחמת אזרחים, פעולות חבלה וטרור, מרד, התקוממות צבאית או עממית, מרי, מרידה, מהפכה, החרמה, שלטון צבאי, מצור או מאורעות או גורמים כלשהם המביאים להכרזה או קיום משטר צבאי או מצב של מצור.

חלון שבור בהתקפת פורעים ערבים - רחוב הבנקים בחיפה (צילום: ירון כרמי)
חלון שבור בהתקפת פורעים ערבים – רחוב הבנקים בחיפה (צילום: ירון כרמי)

מה עלול לגרום לדחיית התביעה?

יחד עם זאת, מדובר במצב משפטי שבו "שלטונות המדינה" כגון משטרת ישראל, משרד הביטחון, מנהל מס רכוש וקרן פיצויים כמוגדר בחוק מס רכוש וקרן פיצויים, תשכ"א-1961, צריכים לקבוע האם הנזקים שנגרמו הם אכן כאלו ורק אישור מאותם הגורמים בכתב, יכול לגרום לדחיית התביעה.

יוער כי ישנן פוליסות ביטוח שלהן הגדרות גורפות ויכולות לכלול סייג של התפרעות או מהומה או שביתה, שבגינן או במהלכן נגרמו הנזקים שאין להם כיסוי ביטוחי.

הצתת חניון תחת מבנה מגורים בחיפה כ-60 נפגעים משאיפת עשן (צילום: איחוד הצלה)
הצתת חניון בחיפה (צילום: איחוד הצלה)

האם יש מה לעשות? 

להערכתי, כל הנזקים לרכוש שנגרמו כתוצאה מפעולות טילים של החמאס מעזה וכן כל טרור הבלונים ו/או טרור סכינים שבגינם נגרמו נזקים ישירים, אלו יוכרו על ידי מס רכוש.

האם טרור של יחידים, מהומות כמו כאן בחיפה, בערים נוספות כמו בת ים, עכו, נתניה, שבהן יחידים, משני הצדדים, שרפו, השחיתו וגרמו נזקים לרכוש הזולת, יוכרו על ידי חברת הביטוח?
לא בטוח שיש לכם כיסוי ביטוחי וקרוב לוודאי שחברת הביטוח תנסה להתנער מאחריות ולטעון כי מדובר בנזקים שאינם אירוע תאונתי, אלא נגרמו עקב מהומות או עקב המצב פוליטי – מעין מרי אזרחי בזעיר אנפין, ולכן התוצאה אינה מכוסה בכיסוי הביטוחי שיש לכם.

האם האנשים שבהם בוצע "לינץ" שעה שנסעו ברכבם ונגרמו להם נזקי גוף, יוכרו כמי שנפצעו בתאונת דרכים? על פי חוק, הפיצויים לנזקי תאונת דרכים, ככל הנראה, לא יוכרו אלה כנפגעי גוף בתאונת דרכים, כי הרכב היה רק "זירה" לאירוע ולא סיבה או גורם לאירוע התאונתי.

תושב חיפה הותקף באבנים עת שנהג ברכבו (צילום: חי פה)
רכב הרוס – תושב חיפה הותקף באבנים עת שנהג ברכבו (צילום: חי פה)

האם יוכלו לתבוע גורם אחר?

לעניות דעתי, ככל שיש להם פוליסות אישיות לנזקי גוף, בוודאי, וככל שאין להם, עדיין ניתן יהיה לתבוע את המשטרה ואת המדינה אשר ידעו על אירועי ההתפרעויות, על המהומות ועל המצב המיוחד ולא הצליחה למנוע אותם, ולפיכך יתכן שבאירועי בת ים, למשל, ניתן לתבוע את המדינה ברשלנות, במיוחד כאשר ישנם עדויות טלוויזיוניות מצולמות, המעידות כי היו שוטרים במקום אולם בכוח לא מספיק, ומכל מקום, לא התערבו להפריד ולמנוע את הנזקים לרכוש ולגוף ולכן אני סבור כי זה בר תביעה.

לסיכום:

הח"מ בדעה כי ניתן להגיש תביעות, הן בפוליסות הביטוח לחבויות של חברת הביטוח ככל שלא הוכרז כי הנזקים מכוסים לפי חוק מס רכוש וקרן פיצויים, תשכ"א-1961, וכן תביעת רשלנות נגד המדינה ולחילופין תביעה למס רכוש.

ככל שהניזוקים יאספו יותר ראיות ויביאו שמאי מטעמם, כבר עכשיו, לתעד את גובה נזקיהם, כך ניתן יהיה לטפל בכך באופן יסודי ומהיר יותר, למיצוי הזכויות.

4 תגובות
 1. ירון חנן אמר/ה

  ומה לגבי ביטוח מס רכוש על נזקים לרכוש שנגרמו בפעולות איבה או פעולות על רקע לאומני?

 2. שרון אמר/ה

  לשנות את החוק. הנוסף על מאסר 10 שנים למי שביצע ונדליזם ונזק לרכוש. לחייב אותו לפצות בכסף את שווי הרכוש. זה יכל להוות הרתעה מצויינת ויפסק הפגיעה ברכוש של אנשים.

 3. רמי אמר/ה

  לדעתי יש אחראי אחד והוא ביבי.
  הוא דירדר והחליש בשנים האחרונות את מערכות המדינה והשלטון ואת התוצאה אנו רואים עכשיו כשהמערכות דהיו צריכות לתפקד מתפקדות מתוך חולשה, בלי מובילים ובחוסר כוח אדם…
  רק ביבי אשם!

 4. שמואל שטיינר אמר/ה

  תשובה לשרון: מאסר על ונדליזם מעולם לא היה 10 שנות מאסר, גם כיום ניתן לתבוע בהליך אזרחי כל מי שגרם לך לנזק השאלה מהיכן הוא ישלם את הכסף. כי ללכת למשפט ולקבל פסק דין זה נייר שאפשר לתלות אותו בסלון במקרה הטוב.
  העיקרון בדיני נזיקין הנו רעיון סוציאלי במקורו: "פיזור עלויות הנזק" " עיקרון הכיס העמוק"
  לכן הצעה שלי היא פרקטית: ראשית כאשר עובד נפצע במפעל עקב רשלנות או הפרת חובה חקוקה כגון נורמות בטיחות בעבודה או באש, התאגיד ומנהליו חבים בנק ואם התאגיד מבוטח אזי חברת הביטוח תשלם את הנזקים לצד השלישי. גם כאן המדינה והמוסדות שאחראים על בטחון האישי שלנו התרשלו התרשלות חמורה ולא פעלו למניעתו ולפיכך הם אחראים בנזיקין ולתלשום כל הנזקים לנפגעים, אז המדינה נכנסת בנעלי הנפגעים ותובעת הן בפלילי והן בשיבוב אזרחי, באשר למזיק הישיר עלינו לפעול כלפיו ללא רחמים, אם אדם מגיע עם סכין או עם נשק חם אם עם בקבוק תבערה לירות על מנת להרוג. אם לא הצלחת להרוג אותו תעמיד אותו לדין בגין מרד ומרי יש סעיף בחוק העונשין, תשל"ז-1977 לעניין זה. ההמרדה היא העברה הראשונה הנזכרת בחוק העונשין, התשל"ז-1977, בפרק "פגיעות בסדרי המשטר והחברה". העונש הקבוע בחוק על עברה זו הוא עד חמש שנות מאסר (סעיף 133 לחוק). וכך מוגדרת עברת זו בסעיף 136 לחוק:
  לענין סימן זה, "להמריד" הוא אחת מאלה:

  (1) להביא לידי שנאה, בוז או אי-נאמנות למדינה או לרשויות השלטון או המשפט שלה שהוקמו כדין;

  (2) להסית או לגרות את יושבי הארץ שינסו להשיג, בדרכים לא כשרות, שינויו של דבר שיסודו בדין;

  (3) לעורר אי רצון או מורת רוח בקרב יושבי הארץ;

  (4) לעורר מדנים ואיבה בין חלקים שונים של האוכלוסין.
  אני מציע לשנות את העונשים הקבועים למי שהורשע בהמרדה : 1. 10 שנות מאסר, ואם עשה כן תוך כדי אלימות שהביאה לידי חבלה בנסיבות מחמירות ( גוף או רכוש) 20 שנות מאסר ,ואם קיפח חיי אדם מאסר עולם.
  בנוסף לעונשים הפלילים יתווספו במצטבר גם עונשים מנהלתיים: 1. תישלל אזרחותו במדינה, מתוקף כך יישלל רישיון הנהיגה וכל רישוי אחר שיש בידי אותו אדם והמדינה העניקה לו ( עורך דין/רואה חשבון/מתווך) אם בעל מניות בתאגיד יופעלו סנקציות לעיקול המניות שלו בתאגיד לטובת אוצר המדינה , בנוסף לכך יופסקו דמי הביטוח הלאומי לו ולמשפחתו בדרגה הראשונה כל הזכויות הפנסיוניות שלו יעוקלו לטובת המדינה מול ההוצאות שהמדינה הוציאה לתשלום לנפגעים

לא ניתן להגיב