מי באמת משפיע על קליש וקובע את יחסה למכת חזירי-הבר בחיפה? | פרשנות | ירון חנן

(הכותב הוא מרכז מטה מאבק שכונות חיפה להחזרת החזירים לטבע)


מכת חזירי הבר בחיפה, כבר חרגה מזמן מגבולותיה של חיפה. רשתות טלוויזיה בכל העולם כבר פרסמו במהדורות החדשות שלהן סרטונים על פשיטת חזירי הבר על חיפה, אם זה בצרפת, גרמניה, שוודיה, ארגנטינה, יפן ולאחרונה אף הניו-יורק טיימס פרסם כתבה גדולה עם תמונות ייחודיות שכללו אף צילומי חיפאיות שמאכילות חזירים והכתבה הזו מופצת באופן ויראלי בישראל ובעולם. אכן קליש "הצליחה" באמצעות מדיניותה הכושלת בניהול משבר החזירים בעיר – להעלות את חיפה לא רק על מפת התודעה הישראלית אלא גם על מפת התקשורת העולמית… בהחלט "הישג חלומי" שמעטים מראשי הערים בארץ הגיעו אליו…

עיריית טירת כרמל – רחב
חזיר נהנה ממזון של חתולים (צילום: רוברט איינשטיין)
חזיר נהנה ממזון שמיועד לחתולים (צילום: רוברט איינשטיין)

כל ניסיונותיה של קליש להדוף את הביקורת עליה ואת הלחץ הציבורי הבלתי פוסק כלפי הנהלת העירייה וניסיונה ולהאשים את כולם – קודם כל את התושבים, אחרי כן את ראש העירייה הקודם ועתה את רשות הטבע והגנים, רק הופכים אותה אישית לדוגמה שלילית בתחום לקיחת האחריות כמעט בכל בית בחיפה ובמדינה וכולנו כבר מכירים את ה"דאחקות" שאנו שומעים על חיפה – עיר החזירים, מצד חברים וקרובים מחוץ לחיפה.
די אם ניזכר במערכון החזק ב"ארץ נהדרת" (ערוץ 12) על "ראש עיריית החזירים חיפה", שהצחיק את כל המדינה, אך פחות הצחיק את החיפאים, נבין שהבדיחה הזו היא אשכרה על חשבוננו.

רק בחיפה

אז מה קליש באמת חושבת לעצמה? מי לא מבין שמשהו הזוי ומעוות מתרחש בעיריית חיפה כאשר אף רשות מקומית אחרת בישראל לא עוברת "חוויה" כה קשה של פשיטת חזירי בר, חוץ מאשר העיר חיפה. זה כולל את כל שאר הרשויות המקומיות האחרות הפרוסות מסביב ועל גבי הר הכרמל.

בישובים שסביב חיפה ואפילו בקריות רואים אמנם מידי פעם חזירי בר שמצליחים לחדור לערים והיישובים, אבל שם מטפלים בכך מיד, בנחישות ובאופן שוטף – באופן שונה לגמרי מאשר בחיפה ובשיתוף פעולה מלא ומוצלח עם רשות הטבע והגנים.

כל האגדות האורבאניות שלשכת קליש וסביבתה אוהבים להפיץ ברשתות החברתיות כאילו החזירים "נדחקים החוצה מהשטחים הירוקים כתוצאה מבנייה מסיבית של שכונות חדשות ו'אין להם ברירה' אלא לחדור לרחובותינו בחיפוש אחר מזון", מתנפצות אל מול המציאות, כאשר נזכרים שעל ולצד הר הכרמל בונים כל הזמן שכונות חדשות בכל הרשויות המקומיות וממש בסמוך ומחוץ לחיפה בונים יותר שכונות חדשות בערים אחרות בהשוואה לעיר שלנו, וכאמור אצלם אין מכת חזירים ובוודאי לא כמו ברחובות חיפה. זו העובדה הפשוטה שאין להם אפילו תשובה טובה אחת להסבירה.

מדיניות כושלת

אנשים רבים מנסים לפענח את התעלומה הכי גדולה:
כיצד קורה שראש העיר השלישית בגודלה בארץ שמתהדרת בתואר – דוקטור לתכנון ערים, מאמצת מדיניות כל כך כושלת, לניהול משבר עירוני חמור כל כך, זאת בניגוד לכל המלצות המומחים ובניגוד לפעילות של כל ראש עירייה אחר שכן מטפל באפקטיביות בבעיה זהה? (ואותנו בכלל לא מעניין איך האחרים פועלים, אותנו מעניינות רק התוצאות!)

צפו: חזירים אוכלים מהפחים ומטילים אימה על חיפאים בערב יום הזיכרון

הכל החל בקמפיין הפוליטי

בניסיון לפענח את התעלומה הזו התחלתי לבדוק מה קרה בקמפיין של קליש כאשר הציגה מועמדות לראשות העיר ומי הגורמים הרלוונטיים לנושא היחס לחזירים שהיא קרבה אליה עד ליום בו נבחרה. לאחרונה התגלגלה לידי תמונה של פוסט שקליש פרסמה בעצמה באוגוסט 2018.

בתמונה הבאה טמונה לדעתי התשובה:

פוסט של קליש בםייסבוק לאחר מפגש עם קבוצת חובבי בעלי חיים - אוגוסט 2018 (מתוך הפייסבוק של עינת קליש)
פוסט של קליש בפייסבוק לאחר מפגש עם קבוצת חובבי בעלי חיים – אוגוסט 2018 (מתוך הפייסבוק של עינת קליש)

האכלה מכוונת של חזירי בר

קבוצה מאד מלוכדת ובחלקה מיליטנטית של מגיני חיות בר התקרבה לקליש והחלה להשפיע עליה לפרסם עוד לפני בחירתה לראשות העיר אמירות שבחלקן בלתי בדוקות בלשון המעטה ובחלקן נוגדות לחלוטין את עמדות המומחים, בנוגע להתנהלות מול בעלי חיים בכלל ומול חיות בר בפרט. כיום חלקם אף מודים בפומבי בראיונות לטלוויזיה ובכינוסים ציבוריים כי טעו במעשיהם ובאמונתם והיו ביניהם שאף הודו כי נהגו לבצע באופן שגרתי האכלה מכוונת וקבועה של חזירי בר בעיר, לא פחות!

מחפשים איזה בית קפה נחמד | חזירים בעיר התחתית (צילום: רמזי אבו טארוס)
מחפשים איזה בית קפה נחמד | חזירים בעיר התחתית (צילום: רמזי אבו טארוס)

חיית בר "ידידותית", כביכול

אחת הטעויות המרכזיות של הקבוצה הזו הייתה בתפיסה המעוותת, כאילו חזירי בר הם חיית בר "ידידותית" כביכול, שאינה מזיקה והיא יכולה לחיות כביכול בצוותא עם בני אדם בתוך שכונות של בטון וכבישים עמוסים במכוניות נוסעות. זו הייתה האמירה של חלקם, עוד לפני הבחירות ב- 2018 וגם לאחר מכן.

באופן מדהים, קליש קנתה את התפיסה השגויה הזו, הפנימה אותה עמוק במוחה ואף חזרה עליה בדרכים שונות, הן בהתבטאות שלה במפגשים סגורים והן בהתבטאויות הפומביות שלה לפני ואחרי הבחירות.

"התושבים אשמים"

למעשה, דווקא מאותם חובבי בעלי חיים ציפיתי לידע מעמיק יותר על חיות בר והרגליהן. נזכרתי שכמה שנים לפני שקליש נבחרה השתתפתי במפגשי "שולחן עגול" מצומצמים של בכירי העירייה עם פעילי הגנה על בעלי חיים ובאותם מפגשים מצאתי עצמי כמשתתף היחיד שמביא את קולם של התושבים, בעוד כל השאר מאשימים את התושבים כאילו "בגללם העיר מלאה במזון זמין" אשר מביא את בעלי החיים מהטבע לתוך העיר.

באותם מפגשים, בהם לקחתי חלק, הפעילים דרשו שהעירייה תעסוק בעיקר "בהסברה וחינוך" ורק זה, לדבריהם, יספיק כדי למנוע התפשטות של חיות הבר. כלל לא העליתי אז בדעתי שבעוד שכמה מהמשתתפים יושבים שם ומדברים בלהט על "המזון הזמין שמעודד הגעת חזירים ומצוי בשפע ברחובות ובחצרות בגלל התנהלות התושבים", חלקם האכילו במו ידיהם חזירי בר כפי שהודו שנים מאוחר יותר!

כזכור, די מהר לאחר שקליש נבחרה לתפקיד ראש עיריית חיפה, דרשו תומכיה הנ"ל שהיא תפרע את השטר שפיזרה במהלך הקמפיין. כפי שרואים בפוסט המוצג כאן היא הבטיחה שתעצור את כל הפעילות העירונית שהייתה מקובלת עד אז, על ידי העירייה, פעילות שכללה, לא רק דילול חזירים, אלא גם פעילות מצומצמת לקיבוע פחי אשפה על מנת למנוע הפיכתם ע"י חזירים.

"עוצרת הכול"

קליש הודיעה די מהר שהיא "עוצרת הכול ותתרכז בעיקר בלמידה של הנושא" ממש כפי שפעלה בעוד נושאים עירוניים חשובים שנבלמו על ידה בשנה הראשונה על מנת "ללמוד אותם" כביכול. וכך תקציב עירוני בסך 800 אלף ₪ בשנה, שכבר אז לא היה מספיק בעליל לטיפול בבעיית החזירים – קוצץ באותה שנה באיבחת סכין חדה ל- 250 אלף ₪ עלובים. על פי פרסומי עיריית חיפה מספטמבר 2019, חלק מהתקציב הזעום יצא על "סקר עירוני למיפוי מצאי חזירי הבר בעיר וסביבתה", על ידי פרופ' דן מליקסון מהחוג לגאוגרפיה באוניברסיטת חיפה. למרות שהסקר בוצע מכספי הארנונה שלנו, עד היום קליש מסרבת לפרסם את תוצאותיו ומסקנותיו, על אף שחלק מהם כבר הודלפו ע"י עורך הסקר עצמו…

אטמה את אוזניה

כל הניסיונות של בעלי תפקידים רלוונטיים מתוך העירייה ואנשי מקצוע מחוץ לעירייה להסביר לקליש כי אסור לעירייה להזניח את הטיפול השוטף בסוגיית חזירי הבר לא הועילו.

צפו בראיון עם דוד לוריא, ראש מינהל התפעול בעיריית חיפה, דאז, המסביר כיצד הניח על שולחנה של קליש את כל התחזיות, שלימים התבררו כמדויקות:

קליש, כדרכה, אטמה את אוזניה לעצת המומחים שהובילו עד 2019 את הטיפול בנושא ומנגד, המשיכה להקשיב באדיקות לאותה חבורה מצומצמת, שכוללת גם אחד מעוזריה הקרובים. הם תמכו בה לפני הבחירות והטעו אותה באופן קבוע לאמץ מדיניות חסרת כל הבנה ותימוך מדעי בתחום הזואולוגי והאקולוגי…

בכירי העירייה ורט"ג אמרו כבר אז לקליש שגם אם היא רוצה להפסיק את פעולת דילול החזירים, שנועדה ליצור בעיקר הרתעה כנגד קירבתם לבני אדם, היא חייבת לכל הפחות לבצע שורת פעולות חליפיות שהוצעו לה ואף להגבירן ביתר שאת לעומת מה שנעשה על ידי קודמיה.

צפו בראיון עם מנכ"ל רשות הטבע והגנים:

כאמור כל הניסיונות לשכנע את קליש היו לשווא והתוצאות בשטח לא איחרו לבוא, למרות כל אזהרותינו. תוך שנה וחצי כמות חזירי הבר בחיפה הוכפלה ואף שולשה, קצב התפשטותם והיקף ההתפשטות החל להיות מורגש בהרבה יותר שכונות והלך והתגבר בתקופות ההמלטה, עד לפגיעה מהירה וממשית באיכות חיי התושבים ובתחושת הביטחון האישי שלהם מחוץ לבתים.

מוקד 106 מוצף בפניות

המוקד העירוני של חיפה הוצף בפניות ובתחינות של תושבים שביקשו סיוע מידי, אך קליש הסבירה לכלי התקשורת ודרכם לעובדים כי נושא החזירים אינו במנדט של העירייה, אלא של רט"ג ומעשיה בשטח, כגון שילוט "חזיר בר חיפאי לפניך" העידו על ניסיונה לנרמל את מערכת היחסים בין החיפאים לחזירים. היום היא כבר מודה כי מקומם של החזירים אינו ברחובות העיר חיפה.

על הצפת המוקד בפניות תוכלו ללמוד ממכתבו של איציק בלס ליועמ"ש:

פייק הידברות

בשלב מסוים החלה הדברות פורה וישירה עם התארגנות התושבים למאבק, שאני חלק ממנו, ביחד עם נציגים מרוב שכונות העיר, שהפיחה בנו תקווה שאולי יחד נצליח לשכנע את קליש לשנות סוף סוף את מדיניותה. בדיעבד, התברר כי קליש התייחסה לפגישות של בכירי העירייה עמנו בבחינת "ישחקו הנערים לפני", כנראה על מנת להרדים אותנו, או סתם להרוויח זמן, אבל כאשר דאגנו שמנכ"ל העירייה יגיע אליה עם תוכנית שהוסכמה ביננו, שכללה לוחות זמנים ושלבי עבודה ברורים לטיפול במשבר הזה, קליש מיד טירפדה את המהלך הזה וחזרה בפני בכיריה על המנטרה הקבועה שקבוצת תומכיה כל הזמן פמפמה באוזניה – "זה לא תפקיד העירייה לטפל בנושא חיות בר ואנו לא נוציא שקל נוסף מהתקציב העירוני מעבר למה שעשינו" (המדובר בעיקר על קיבוע והחלפת פחי אשפה בכמה שכונות ואירועים ספוראדיים של אכיפה נגד מאכילי חיות בניגוד לחוק).

הדבר המדהים בכל השתלשלות העניינים הזו הוא שהמציאות המתוארת כאן ומוכרת באופן הכי כואב ל- 85% לפחות מתושבי חיפה וכפי שגם באה לידי ביטוי בולט בסקרים שנערכו על עמדות הציבור בעיר בשנתיים החולפות, לא משפיעה על ראשת העיר, ד"ר עינת קליש-רותם.

העובדות הללו "לא מצליחות לבלבל" את עינת קליש ואיכשהו נראה כי היא רואה בדמיונה הפורה תמונה שונה לגמרי, שכמובן אין בינה לבין המציאות שום קשר.

מכת חזירים נולדה

כיום הבעיה הפכה למכה ובהמשך הפכה, כידוע, למשבר עירוני בלתי נסבל, בצד מגפת הקורונה ובצד האלימות והירי ברחובות העיר ובדרגת חומרה כמעט זהה בראיית התושבים.

כיום התברר לנו כי אותה קבוצה שישבה בשנים האחרונות סמוך לאוזנה של קליש ושימשה כיועצי אחיתופל, שהביאו אותה להאמין לכל מילה ועצה שלהם, מופרכת ככל שתהיה, דווקא מקרבם נשמעים לאחרונה קולות אחרים… פתאום כמה מחובבי ומגיני בעלי חיים הידועים קולטים את מה שהזהרנו כל הזמן: גם החזירים סובלים מהמצב הנוכחי. חלק מהפעילים הללו כבר מתבטאים על כך בגלוי ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת.

אם כך, כולנו אומרים כעת דברים דומים: המצב המשברי הנוכחי, שבו נוכחות חזירי בר בכל פינה בעיר רק מחמירה מיום ליום נתפסת כמשבר עירוני משמעותי שפוגע בעוצמה לא רק בבני אדם אלא פוגע קשות גם בחיות הבר עצמן ובעקיפין גם בחיות הבית.

תובנה מאוחרת – מקומם של החזירים לא בעיר

דווקא מתוך אותה חמלה לבעלי חיים החלה לחלחל סוף סוף בקרב רבים ממגיני בעה"ח התובנה שאכן צריך להחזיר את החזירים לטבע ומקומם לא בעיר. התובנה שאכן זה רע מאד לחזירים לקיים חיים משותפים בקרבת בני אדם והקרבה הזו מסתיימת במחיר כבד שהם עצמם משלמים כאשר רבים מהחזירים עוברים סבל ואף נקטלים באכזריות בחיפה, כך למשל: כולם יודעים שחזירים נפגעים שוב ושוב על ידי כלי רכב בכבישי העיר, כאשר הם פורצים לפתע לכביש, בלי שום התראה ואז גוססים למוות בייסורים. זאת ועוד: ראינו כבר שהסכנה בקרבת חזירים לבני אדם מביאה אפילו את עובדי עירייה הלחוצים ללכוד חזירים בדרך לא מקצועית ואכזרית פי כמה ממה שמקובל בארץ ובעולם וגם זה קורה בעיקר משום שרה"ע קליש לא הייתה מוכנה להוציא כסף על שיטות לכידה הרבה יותר הומאניות ומקצועיות ע"מ להרחיקם מתושבים, במיוחד בסמוך לבתי ספר ופארקים.

הבטחות בחירות

האמירה הנחרצת של קליש לפני הבחירות (ראו בפוסט הנ"ל) שבעירייה עם תקציב כ"כ גדול יש לבטח את כל האמצעים לטפל בבעיה כזו, שנראתה אז בעיניה "מינורית" מבחינת העלות הכלכלית, לא שינתה אצלה את המדיניות והיא לא מאמצת דבר מתוכנית העבודה שהוגשה לה.

באופן מקומם ומדאיג, קליש עדיין נעולה וכפי הנראה לא מסוגלת להודות, קודם כל בפני עצמה, לא כל שכן בפני אחרים, כי היא טעתה לאורך כל הזמן בענק והביאה במו ידיה להתפרצות מגפת חזירי הבר בחיפה עד לממדים חסרי התקדים שאנו רואים כיום…

לכן, איני מתפלא כשאני שומע כי התנהלות הנהגת העירייה הנוכחית בפרשת חזירי הבר גורמת לרבים מתושבי העיר ואף לנבחרי ציבור בעבר ובהווה לומר שמה שמתרחש בקומה השנייה של רח' חסן שוקרי 14 הוא פשוט טירלול מתמשך בהתגלמותו!

26 תגובות
 1. דודו מגן אמר/ה

  קאליש היא האסון של חיפה

 2. תושבת חיפה אמר/ה

  כתבה מצויינת! מסבירה בדיוק השתלשלות העניינים עד למצב החמור שהגענו אליו שאנשים מדווחים שהם פוחדים לצאת מהבתים!
  עיריה שמתייחסת באנושיות לחזירח הבר ובחזירות לתושביה!!
  ביזיון. מצב החזירים בחיפה יביא לנקודת אל חזור שלא תהיה ברירה אלא לחסל כמויות . כל זה בחסות "אוהבי החיות" במרכאות!

 3. גלבהרט אמר/ה

  מאמר יותר ארוך ממגילת העצמאות, רק כדי להראות שקליש נכשלה. את זה אפשר לכתוב בשתי מילים. מקומם של החזירים בטבע – 4 מילים. השאלה היא מה אתה מציע?????

 4. עמנואל אמר/ה

  מקומם של החזירים בטבע.
  נכון
  אם יש לך משהו לאמר נגד קאליש קבלת באופן אוטומטי מקום ראשי במגאזין "חי – פה" כתבת וכתבת
  איפה האלטרנטיבה שאתה מציע כדי לטפל בתופעה?
  אם המגאזין הזה -לא- היה חד צדדי אנטי קאליש היה מעניין לשמוע דרכים שונות ומחשבה יצירתית כיצד להתמודד עם הסיטואציה
  להבדיל ממה שנאמר בכתבה – כן נהרסים יותר ויותר שטחים פתוחים ויש תוכניות להרוס עוד.
  קאליש לא "נכשלה" היא ניסתה למצוא פתרון שונה ממה שהיה מקובל בעבר, פתרון ללא הרג פתרון יותר מורכב, זה ניסוי שדורש מחשבה מחודשת לאור הממצאים, היא לא נכשלה, מגיעה לה לפחות הערכה על המחשבה השונה.

 5. נולד במולדה אמר/ה

  כבוד לירון חנן. הכתבה הטובה, המעניינת והממצה ביותר שקראתי בנושא. נכון שכרגע אין ממש הצעות לשיפור המצב כל התודות למי שהציבו אותנו במדרון החלק……

 6. זהבה גראומן אמר/ה

  מיס פיגי בתגובה🐷
  : עינת קאלישאה…לכי‼️

 7. פיטר פן גוטמן אמר/ה

  כל מלה בסלה
  דברים מנומקים הלואי שיקלטו במוחה הקודח

 8. רחל אמר/ה

  רעיון יצירתי עבור קאליש:
  התפטרי

 9. טל אמר/ה

  ושלא נדבר על נחשון צוק ( הטבעוני ) שהוא זה המנהל בפועל את העיר

 10. ריטה אמר/ה

  קליש צריכה קולר לצווארה ולהוציא אותה ממבנה העיריה ולצרף אותה לחזירי הבר אולי אז היא תתפכך,אסון אסון בחיפה ושמו קליש

 11. זהבה אמר/ה

  התנהלותה של קאליש מזכירה לי את הבדיחה על החתול המסורס הממשיך ליילל. ההסבר שלו לכך שכעת הוא יועץ…..
  הדוקטוראט בתכנון ערים מעיד שעשתה מחקר, כתבה טזה וידעה להגן עליה משמע שיש לה ידע תיאורטי בנושא תכנון ערים. אם היתנ נבחנת בביצוע היתה נכשלת ובגדול. אין לה יכולת לבצע את מה שיודעת בתיאוריה וגם לא יודעת כיצד לבצע. הביתה!!!

 12. בן הידוען אמר/ה

  כל מילה מהפה של פוליטיקאי נכשל שמשתמש בחזירים ומצב "חירום" שהוא יוצר עם הפחדנות ופאניקה שלו. מחוסר יכולת שלו והמפלגה שלו לתרום לניהול העיר, יושבים בצד, מתלבשים כמו חזירים ובוכים.

 13. סמיון אמר/ה

  לפתוח גן חיות לחזירים ליד עיריית חיפה

 14. חכם אמר/ה

  ד"ר לבינוי חחחחחחחחח וחזירים

 15. אורי קיזלר אמר/ה

  אין פתרון מאשר דילול המוני באנצעות ירי מורשה

 16. חיפאי אמר/ה

  לשלוח את החזירים בחזרה לטבע ועם קליש!

 17. שמוליק אמר/ה

  חזירים? לא מפריעים ולא כלום
  תראו את הכבישים בחיפה פשוט בושה וחרפה של כבישים הכל בורות אי אפשר לנסוע

 18. חזי אמר/ה

  מהכתבה מורגש שהכותב בעיקר רושף אש על ראש העיר, הרבה יותר מאשר על החזירים עצמם.
  אני כבר 30 שנים חי בחיפה ותמיד פוגש את החזירים, באותה כמות, בסיורי הליליים. כולל את המשפחות הכוללות עשרות גורים קטנים ומפוספסים.
  תמיד הם עסוקים בנבירה בפחים ובהחרבת גינות אבל אף פעם לא סיכנו או פגעו בתושבים. עם השנים התרגלתי לנוכחותם והם לא מפריעים לי, חשוב לציין שהם גם גורמים לכך שנהגים יסעו יותר לאט בשכונות עמוסות הילדים והם מנקים את המדרכה מהבמבה ואוכל החתולים שמשאירים התושבים. תאר לך שמי שנידרס במקרים שתארת היו ילדים שקופצים לכביש, מי שנוסע לא בזהירות לא מכוון לפגוע דוקא בחזיר.
  30 שנה לפחות והפתרונות שכל ראשי הערים מאז הפעילו לא עבדו, החזירים עדיין כאן. אז מה, ירון, אתה רוצה מראש העיר הנוכחית? היא לפחות הנהיגה קיבוע פחים וגידור, גם ציבורי וגם בבתים.
  חשוב לציין שאני לא בעד הישארות החזירים בשכונות, אבל בכתבה הזו אין שום דבר שהכתבה מקדמת בנידון, רק רשימת האשמות לראש העיר, נראה כמו משהו אישי וחבל

 19. גיורא טלטש אמר/ה

  אתה צודק. ברור שצריך היה להמשיך בדילול המבוקר והתחננתי על כך בפני עינת קאליש. אלא שכעת, עם יותר מ 2,000 חזירים עירוניים (= המתגוררים בחלק המיושב), דילול קשה לביצוע.

 20. פנינה אמר/ה

  הבעיה שלנו היא,
  שראש העיר שלנו אוהבת בעלי חיים,
  הרבה יותר מאשר היא אוהבת את התושבים.

  גינת הכלבים שהוקמה בנווה שאנן מוכיחה, לא צריך תואר בתכנון עירוני,
  כדי לדעת שלא בונים גינת כלבים בלב שכונת מגורים, צמודה למדרכה,
  כשכל עובר ושב מפעיל את מנגנון הנביחה של הכלבים.

  גם לילדים מגיע לישון בעיר הזו, לא רק לכלבים.

 21. ירון חנן אמר/ה

  המאמר זוכה לתפוצה רחבה ותגובות רבות כי זו הפעם הראשונה שאדם שמכיר מקרוב את השתלשלות האירועים העגומה בנושא חזירי-הבר בחיפה מכל הזוויות האפשריות ובמשך כמה שנים ברציפות, מתאר איך הגענו עד הלום ומדוע קליש מתעקשת לא לבצע את מה שמומחים, בעלי תפקידים בעירייה ותושבים מציעים לה כל הזמן ההצעה שלי מאד פשוטה ליישום:
  אם קליש פשוט תלמד מכל הרשויות המקומיות בארץ ומסביב לכרמל כיצד הם מונעים מתופעת חזירי-הבר להתפשט אצלם ולהפוך למשבר עירוני חמור כ"כ, אז איכות החיים והביטחון האישי בשכונות חיפה יראו אחרת לגמרי וכמות החזירים בשכונות שלנו תפחת לרמה נסבלת ובטח שונה לגמרי לעומת המצב שנוצר מאז קליש נבחרה!

 22. אלכסי אמר/ה

  חזירים כן או לא,אני קליש לא אבחר שוב!!!

 23. אייל חיפה אמר/ה

  כבישי חיפה מתמלאים בורות בערך בקצב המהיר בו מתרבים החזירים, ובערך באותו קו עלייה של פשיעה.. אם העירייה חשבה שבחסות מגפת הקורונה "הנה החזירים ירדו מסדר היום" או "התקשורת מפמפמת נושא שלא קיים". אין ספק שהעוצמה של הבעיה בחודשיים האחרונים, לאחר המלטות החורף, כבר הורידה מהפרק את תירוצי ק"צ.
  אני אמרתי שהאותיות ק"צ (קליש צוק, למי שלא יודע) בהיפוך הן צ'ק. וצ'קים של הבטחות להקשבה ולהעצמת הציבור שישפיע בטיפול בבעיות העיר וסדר העדיפויות בהחלט חזרו.. בעצם מעטים הצ'קים שכן נפדו, פה ושם נעשה סדר,
  אבל מכת החזירים היא גם מכת הבלאגן וההססנות בקבלת החלטות. ומה עושים כשמהססים? מפנים לגורם אחר.
  לפתע הפכה עיריית חיפה לשבויה של רשות הטבע והגנים – אפילו שבפרסומי קליש בבחירות, אותן חוברות צבעוניות –
  היה כתוב שהואדיות הם נכס עירוני בשטח חיפה שצריך לנהל ולטפח ולטפל בחיץ בין השכונות לואדיות.
  החיץ הזה לא טופל בשום מישור, למעט נסיון קטן הבלחה שכזו לגדר בכמה שכונות עם שערים, מקטעים קטנים דבר
  שולי שלא פתר ולא עזר למגפת חזירי הבר בתוך הרחובות.
  למעשה תפיסת החזיר הפומבית רק הוכיחה שלא נעשתה חשיבה מסודרת על טיפול באלפי חזירי הבר. הכל בשליפות. וככה קיבלנו בלי סוף מבוכה סביב חוסר קבלת ההחלטה וחוסר הודאה בטעות בכך שלא נמשך הדילול לפני שנתיים ובנתיים הדבר יצר מגפה של ממש. מגיפת חזירי בר, שהטיפול בה היה כושל בערך כמו התפרצות הקורונה בבתי הספר.
  בתי הספר יצרו גלי הדבקה, והחזירים יוצרים סכנה ממשית להולכי רגל וגם לתאונות פגיעה עם רכבים.
  בעיריית ק"צ מחכים לאסון, לועדת החקירה, ואז יטייחו שהם חתמו על אמנה, מינו אקולוג, דרשו מרט"ג וגידרו. הנה הכסת"ח לאסון הממשש ובא כבר מוכן אצל עורכת הדין קליין בלשכה המשפטית. היא כמובן תגן על העירייה שהיא "פעלה ככל שיכלה" או "זה היה שייך לרט"ג והם שלא פעלו"….
  אנחנו מבינים לאן פני הדברים והלוואי שהיה זה רק נושא החזירים ולא כמעט כל נושא אחר החל מסגירת בתי ספר ומאבק בי"ס גבריאלי ועד חוסר השקיפות בעבודת מנהלת 2030. הצ'קים האלה חוזרים, והתושבים כבר מייחלים לקץ עיריית קצ.
  חבל שההתעקשות הזאת והחזרה על הטעויות והבזבוזים של קודמיה, שוב יביאו בבחירות 2023 את חיפה לנסיגה בכל מדדי איכות החיים מול ערי השרון והמרכז. אסור לאפשר לזה לקרות. צאו מהאדישות ותלחצו על דילול מסיבי מיידי בהודעה פומבית של ראש העיר שתבקש את סליחת התושבים, סליחת פעילי בעלי החיים, אפילו סליחת החזירים אך אין ברירה, ההסתגלות שלהם להלך באין חשש בשכונות הופכת לחשש בקרב התושבים, זה עוד לפני סכנת הפצת מחלות או תאונות כביש עם חזירי בר.
  הציבור צריך ללחוץ. ומאמר מצוין זה נראה לי נכתב בכיוון דומה.
  מהעירייה ימסמסו שוב את הנושא. התושבים חייבים לא להרפות ע שיחל דילול מיידי.
  בנוסף יש לדרוש מקליש לסגור את מנהלת 2030 ולהחליף את היועצים חסרי הנסיון שמונו סביבה

 24. נ אמר/ה

  כדאי לפרסם את שמות החברות שהשפיעו על קליש ..עד לפני שנה ההשתלחויות של כמה פיגורות הפגינו אלימות מילולית ברשת נגד כל מי שהתריע על התופעה ..

 25. חגי אמר/ה

  מדובר באנשים שאינם מאמינים בעובדות הנכונות. כמו "אנשי משבר האקלים". קבלו חינוך מחדש.

 26. עו"ד שמואל שטיינר אמר/ה

  לא ברור מדוע עד היום לא הוגשו תביעות ייצוגיות נגד עירית חיפה ותביעות נזיקיות נגד עירית חיפה. כל בית אב שהחזירים הפכו לו את פח האשפה זה נזק, שיגיעו 100,000 תביעות לבית משפט לתביעות קטנות על 200 ש"ח כל אחד ועוד מאות תביעות לנזקי רכב ועוד תביעות לנזקי גוף בכולם יש לשים את נתבעת 1 הגב' קליש באופן אישי, הגם שהחוק לפי סעיף 7 א' מאפשר לעיריה לקבוע שהיא לוקחת על עצמה את האחריות התביעות הללו יכולים לגרום לכך כי יוצא זימון לחקירה נגדית בבתי המשפט של הגב' קליש בכל תביעה בכל בית משפט והיא תאלץ להגיע ולא תוכל לשלוח אף אחד פשוט להוציא לה זימון אישי לעדות. 100,000 הזמנות לעדות יעשו את שלהם

לא ניתן להגיב