מכיסא ראש העיר כבר לא רואים את הרחוב • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

כיסא ראש העיר בחיפה אינו עטוף בעור צבי כמו הכורסאות של חברי הכנסת בירושלים. הוא עטוף במשהו שווה הרבה יותר – המון עוצמה. רוב רובם של יושבי כורסאות העור יכולים רק להתקנא בעוצמה כזאת. אבל לא הכל דבש, כי ישבנם של חלק מהיושבים על כיסא ראש העיר עשוי דווקא להתכווץ מרוב עוצמה, וזאת לעומת אחרים העשויים להפוך אמיצים יותר, נדיבים יותר ואפילו מעוררי השראה.


| אז מי יושב על הכיסא בחיפה – מכווץ או אמיץ?

מתוך שני אלה מתבהרת תמונה די ברורה בחיפה. תמונה המתמצה היטב בצורך האובססיבי של ספק-ראש-העיר נחשון צוק לחזור שוב ושוב על אותו סעיף האהוב עליו במיוחד – סעיף (א)126 לפקודת העיריות. לפי סעיף זה: "עיריה תפעל באמצעות ראש העיריה". אבל אל תטעו, הציטוט המחזורי אינו מיועד לאוזניכם או לאוזני חברי המועצה. לדעתי הוא נועד לשמש כלחש קסמים באוזני זאת הנמצאת לידו על כיסא ראש העיר כדי לשמור אותה ישובה רגועה במקומה.

אני חושב שאם היה קצת יותר חזון ומעוף בלשכת ראש העיר אז הציטוט המועדף עליהם היה דווקא של סעיף 2 בפקודת העיריות: "תושביו של כל אזור שתחומיו מתוארים כאמור בתוספת הראשונה הם עירייה". סעיף זה היה אולי מזכיר להם שמקור העוצמה שלהם אינו מגיע מהשחקים אלא מהתושבים, ושראש העיר הוא הכלי שלהם.  

עיריית טירת כרמל – רחב
נחשון צוק (צילום: עיריית חיפה)
נחשון צוק (צילום: עיריית חיפה)

| אז מי יושב על הכיסא בחיפה – טכנוקרט או מנהיג?

הטון הטכנוקרטי-בירוקרטי המלווה את עבודת לשכת ראש העיר בחיפה הוא, לעניות דעתי, הביטוי המוחשי ביותר להיעדר אומץ ציבורי בעבודת הלשכה. ההצטופפות מאחורי סעיפים ונהלים אינה פסולה אך גם איננה חזות הכל. כל הסעיפים הללו יחד נועדו לשרת את התושבים, את שאיפותיהם ואת חזונם, ולא את שאיפותיה של ראש העיר. אך ברגע שמתהפכות היוצרות, אז קורה דווקא דבר מעניין. כיסא ראש העיר הופך לפתע לכיסא חשמלי. המנגנון הנסתר והמעניין הזה הוא סוד גלוי לחלוטין. רק ראשי ערים אמיצים אינם יראים ממנו, ורק ראשי ערים הפוחדים ממנו מקבלים ממנו פה ושם זץ.

| זץ מס' 1 – מכת ברק מירושלים

את הזץ הזה חווה ראש העיר חיפה חדשות לבקרים. אך מכיוון שראש העיר אינה חוסכת שבטה מירושלים, אז מה שהיא מקבלת מהם בהחלט מגיע לה – אבל לא בטוח שגם לנו… זה התחיל בקיצוץ מסיבי של תקציבים בהיקפים של מיליארדי שקלים (!!!), המשיך בהפניית עורף בוטה לצרכי החיפאים ותושבי המפרץ שללא ספק עולה גם בחיים, וזה ממשיך בתחביב החדש של משרדי הממשלה  – לעקוף את עיריית חיפה באלגנטיות ובכל הזדמנות.

זה כולל בעיטת וולה שקבלה העיר מהשותפות בעיצוב עתידה של חזית הים העירונית, המשיך בניתוץ חזיון שדה התעופה, עצירת פרויקט מפרץ החדשנות עד להחלטת וועדת המנכ"לים וערפול מוחלט של פעילותה של וועדה זו. וכעת זה מתבטא בעקיפה גסה של העירייה גם בהחלטות פשוטות הנוגעות לחיבור מפעלי המפרץ לגז טבעי.

| זץ מס' 2 – מכת חשמל מהתושבים

סקר שנעשה על ידי בית הספר למדע המדינה באוניברסיטת חיפה מלמד ששיעורי התמיכה בראש העיר התרסק בתוך שנתיים ל-23% בלבד.

לא ברור איך הצליחה ראש העיר לנצל את כל סמכויותיה האדירות כך שהתמיכה בה תתרסק, אבל זאת כבר היסטוריה. כמעט כל פעולה שעושה ראש העיר זוכה לביקורת ברשתות החברתיות וברחוב החיפאי. גם התנהלותה הפוליטית במועצה ועם התושבים הפכה את המועצה לקרקס ואת הרחוב למצקצק קבוע. אחד השיאים, לדעתי, בעניין זה, הוא קריאות הבוז שספגה ראש העיר, עת עלתה לבימת תיאטרון חיפה לברך את אנשי התאטרון, רגל חידוש פעילותו – מחזה שלא נראה על במות העיר חיפה מעולם.


| זץ מס' 3 – זרם לא נעים מעובדי העירייה

כבר רבות דובר על ההתנהלות המוזרה של ראש העיר ביחס למנגנון העירוני. מתוך לשכתה המבוצרת בהמון יועצים אישיים לא יוצא שום טון מנהיגותי היכול לגייס את אלפי עובדי עיריית חיפה לטובת שיפור השירות העירוני. נהפכהו, מדי פעם מנחיתה ראש העיר הצהרות מוזרות מאוד ביחס לתפקודם לכאורה של מחלקות ותאגידים עירוניים שונים. מנהל ההנדסה הוא רק הקורבן האחרון בשרשרת ההצהרות הללו. לשיטתה, "מצב הוצאת ההיתרים ומחלקת הרישוי בעיר "קשה ביותר"". מעניין אם היא יודעת שהיא אחראית על מנהל ההנדסה כבר כמעט שנתיים וחצי…

עיריית טירת כרמל – רחב

| בואו נחזור שוב לסעיף 126 מפקודת העיריות

לא בטוח שנעים בימים אלה לשבת על כיסא ראש העיר חיפה. עם כמות זצים כזאת הייתי מציע לראש העיר להחזיק חזק את הידיות לבל תיפול. אבל ספק אם היא מבינה שכל זץ כזה לא נגמר אצלה, הוא מחלחל זרמים זרמים אל כל חלקי העיר. הניתוק מירושלים פוגע אנושות בפיתוח העיר, הזלזול בשותפים האזרחיים בעיר משתק את הדמוקרטיה העירונית וההתכחשות להיותה דמות ציבורית מרכזית בחיפה מביאים כולם לריקון כיסא ראש העיר מתוכן.

אז תרשו לי שוב לצטט את סעיף 2 לפקודת העיריות:
"תושביו של כל אזור שתחומיו מתוארים כאמור בתוספת הראשונה הם עירייה".

33 תגובות
 1. גילה אמר/ה

  לצערי הרב יריב אתה צודק ביותר. האמת שתמיד אתה צודק במאמרים שלך ומזהה ברגישות ובחדות את נקודות התורפה הקשות של זו שבחרנו בה בשמחה ובאמונה להיות החלופה ההולמת לשלטון שמאסנו בו. רק שבה אנו מואסים זמן קצר לאחר שהחלה להשתלח בכל מה שיקר לתושבי חיפה. כאילו מעולם לא חיתה כאן, לא מחוברת לשום ערך ולא רגישה לשום דבר חיפאי. ניכר שמדובר בצמד מלא ברגשות לא רלבנטים. הוא מלא בעצמו והיא בחרדות מפני עצמה וממה שקורה. החיבור הזה מוביל להרס קשה וברור שהיא אינה מבינה קצה קצהו של המושג מנהיגות, הובלה, ניהול וכדומה.

 2. יואלי אמר/ה

  זץ 4 שלנו תושבי חיפה שסופרים כל רגע לסיום הקדנציה.
  כמו שנאמר לא יודעים כמה טוב עד שחשים כמה רע.
  העיר שזכתה להכרה בנלאומית לעיר הטובה והיפה בישראל לפני כמדומני שנתיים הפכה פניה בניהול של פקידה זוטרית שבאה לקבל שכר ומתנהגת כבת יענה מטמינה ראשה שלא יראו אותה.
  חג שמח.

 3. נילי אמר/ה

  מתועד בהסטוריה התנכית שהישראלים מאז ומתמיד התגעגעו לסיר הבשר והעבר נראה תמיד טוב יותר מההוה.
  גם בימינו אנו מתגעגעים ליהב ויש למה להתגעגע.
  הוא היה יוצא לרחוב וחש היטב את הלך הרוחות,המפגעים והליכלוך.
  יהב אהב תמיד ואוהב את חיפה.
  לשחרר את הדבק ולקום מהכסא כדי להסתובב ברחובות חיפה לחוש את הלך הרוחות והמפגעים,זה לא מאופייה של קאליש.וחבל.
  אם היתה חשה קירבה לתושבי עירה,הכל היה נראה אחרת.
  לא להסתייג ולבטל את ועדי השכונות שמצייגים את התושבים.המעט הזה הוא קשר ישיר עם נציגות חיה .לא להעדיף את הדרך הקלה שבה היא נוקטת מהרגע הראשון-להאשים אחרים.לפעול לטובת העיר ותושביה ולא לחיות בתוך חדרה בבנין העיריה ומשם לנהל את עירנו היפיפיה והאהובה.
  אני אישית יכולה רק לחיות בתוך חלום שבו אני מדמיינת איך היתה נראית העיר היום אם אביהו האן היה זוכה בבחירות.מחלומות לא ניוושע.

 4. מנחם מנדל אמר/ה

  למה הצעקות רק לא ביבי מזכירות לי את הצעקות רק לא יהב….

 5. אריה אמר/ה

  מתחילת כהונת קליש וצוק לא ראינו מנהיגות ראינו אנשים שיושבים במגדל השן אשר מנותקים מתושבי חיפה כך שאין פלא שאין כל אמפתיה לאלו שקוראים לעצמם מנהיגי העיר. לנו לתושבים אין מה לעשות כרגע והדגש כרגע אבל בבחירות הקרובות נדע בדיוק מה לעשות להחלפת מנהיגות זו

 6. אבי אמר/ה

  אני רואה את הצבע בניתבים של כל העיר ובא לי לתרום לראשת העיר צבע לבן כדי שתצבעי את הנתיבים ומעברי החציה בעיר מאיפה הגעת אלינו עדיף שתעופי מהכסא כמה שיותר מהר

 7. אבי אמר/ה

  את תזכרי בהיסטוריה של חיפה כראשת העיר הגרועה ביותר

 8. אחד שיודע אמר/ה

  כל מילה בסלע.
  לכו תיראו מה נותר מהתאגיד העירוני ביפה נוף שברים של אלפי רסיסים – נותרו עם פרויקטים של כלום עם מנכ״לית שכל שבוע מקבלת מכתב ממשרד התחבורה, עם יועצים חיצוניים שיש עליהם כתבות מפה ועד ירושלים. גברת קליש רותם היא לא פחות מיושבת ראש דירקטוריון התאגיד העירוני הכושל הזה – אז תוסיפו עוד הצלחה מסחררת של ״אדריכלית״ בינונית עם הבנה ניהולית של שיעור ראשון בתעשיה וניהול וקיבלתם חרפה כזאת גם מבחינה של תאגיד עירוני.
  יפה קאליש רותם הנחשון הוביל אותך לצוק ומשם הנפילה כואבת כואבת כואבת – נתראה בקלפי ונקווה שלא נשמע עליך יותר.

 9. טאילה אמר/ה

  למה חייבים לחכות עד שתגמר הקדנציה שלה?! למה לא נצא לרחוב ונדרוש ממנה להתפטר יחד עם עדת אוכלי החינם מסביבה.
  למי שהכניס את הציוד הפגנות לבויידם,הזדמנות חדשה לרעש וצילצולים.
  אולי היא כמו ביבי תניח את המפתחות על השולחן?

 10. חזיר אמר/ה

  ראשת עירייה עלובה. אכזבה מרה!

 11. חנה מורג אמר/ה

  ויש אנשים שהמתרחש מחוץ לא מצליח לחלחל פנימה.
  משהו ביכולת?
  בכישורים?
  במיומנויות?
  לא מאבחנת ולא אשת מקצוע בתחום.
  אבל…. נתק זו התוצאה😱😥

 12. עידית אמר/ה

  משהו רע עובר על עיריית חיפה הפיקוח כאילו בכוונה לא מטפל במפגעים בעיר "רוח המפקדת".
  יפניות הציבור יוסי כהן (אחראי פניות הציבור)מזלזל בתושבים עצוב שהגענו למצב הזה

 13. אסתי+שפירא+רויטר אמר/ה

  לצערנו בנזוגי ואני בחרנו בה
  על עיוור מבלי להכיר אותה בכלל.
  וזו הטעות הגדולה.
  חשבנו שאולי תביא ותכניס דברים
  חדשים לעיר שלנו (הרדומה ).
  אך לצערנו זה לא קרה, להיפך המצב הלך והתדרדר !
  ראשת עיר שלא רוצה בקשר עם התושבים שלה
  אסור שתשב על הכסא הזה !!!!
  בקיצור מאד מאוכזביםםם !!!

 14. חיפאי אמר/ה

  אולי נסתכל על עצמנו?
  התושבים הם העיריה. לפני 60 שנה העיר פרחה ומאז היא מתדרדרת.
  אולי זה לא בגלל קאליש/ יהב/ מצנע…?
  אולי זה בגללנו – חארות חיפאיות שכל הזמן מתלוננים??
  על כל יוזמה של בניין חדש 100 מתנגדים!
  נמל תעופה בינלאומי – אסון. אי אפשר לישון
  ביטול נמל בינלאומי – אסון. אי אפשר לטוס ליוון
  הורגים חזירים – אסון
  יש חזירים – אסון
  מתכננים מלון – אסון
  מורידים מלון – אסון
  כדי להרוס את העיר סופית אנחנו צריכים להצביע לאביהו האן
  מספיק להתלונן. צריך לחיות אחד עם השני. יהודים וערבים. חילונים וחרדים. מפעלים ומגורים. אנשים וחזירים. טבע ואורבניות.
  בחרנו בקאליש ניתן לה לעבוד בשקט 5 שנים של עבודה. אשה נורמאלית לא יכולה לתפקד בלחץ כזה של תושבים (ושל אביהו האן) שלא סגורים על עצמם.

 15. משה בן ארי אמר/ה

  כתבה ערוכה כראוי,ברורה ותמציתית.כמובן שניתן היה להוסיף נקודות בוערות נוספות כמו המצב הירוד של תשתיות הכבישים והמדרכות,הניקיון,טיפוח הגינון,בעיית חזירי הבר,ירידת מחירי הדירות כשבכל הארץ מחירן עולה,ירידה בהתנחלות הבניה ועוד ועוד…אין סוף עדויות לכך שהתפקיד פשוט גדול עליה…

 16. חמץי אמר/ה

  גם אם לאנשים היו טענות נגד יהב, לפחות דברים זזו. העיר לא היתה מוצפת חזירי בר. מנהיג אמיתי לא נבהל וקופא מאימה בגלל הרג חזירי בר. הם לא זן נכחד ואין בעיה אמיתית בדילולם. רק הפחד מנחה את ראשת העיר.

 17. חיים יחיאלי אמר/ה

  אין לי מה להוסיף לדברי הכותב והמרצה המוכשר שלי לתואר השני.
  בתקווה שבשנה הבאה עלינו לטובה, נצפה בראש/ת עיר חדש/ה שיראו את העיר חייה ותוססת, בו תושביו נהנים מעשייתו העירונית ומתגאים להיות תושבי העיר.

 18. Gil אמר/ה

  כל הכבוד על הניתוח המבריק.בעיריה בראש העץ יש רק מכווצי טוסיק.איזו עליבות

 19. לייבלה אמר/ה

  ראשת העיר הנכבדה מתיי סיירת פעם אחרונה בשכונת שער העלייה ??מידרכות שבורות כבישים בללוים ועם היית מגיעה לרחוב סעדיה פז היית נידהמת מהמצב התברואתי הסוציואקונומי מהתשתיות הבלויות עד יסוד חוסר אכיפה הן תברואתית ותנועתית בסופרים ובמיבני ציבור מחפיר ולא הולם

 20. מיכאל אמר/ה

  נפלנו חזק, עבדה לנו בעיניים ראשת העיר. איזה כשלון מפואר!! מחכים לבחירות להעיף אותה ולשכוח אותה

 21. Adi אמר/ה

  מישהו העלה בדעתו שאולי הגברת מחכה בקוצר רוח לתום כהונתה ? אם יש לה שכל היא תרוץ הביתה בבחירות הבאות שרק יבואו כברררררררר

 22. דוד אמר/ה

  מה כל העליהום הזה עליה , תתביישו לכם , היא אדם ישר והגון ולא מושחתת , נקתה עד עכשיו את האורוות , תנו לה לעבוד בשקט במקום להשמיץ אותה כל היום , אנחנו בדור הריאלטי ורוצים הכל כאן ועכשיו אבל זה לא עובד ככה , סבלנות והכל יהיה בסדר

 23. שולמית מאור אמר/ה

  מתי תסתיים הקדנציה שלה? יש מידי זמן כדי שתוכל להרוס את כל מה שנבנה כאן. קרית חיים מתה. זו החצר האחורית של קאליש. אפילו דגל ישראל אחד לא מונף ברחובות העיר. היו מנורות המאירות את הרחוב הראשי, אח"י אילת. משום מה הוסרו.גם המעט נעלם…..לאן פנינו מועדות?????

 24. אטליז ג'ורג' אמר/ה

  "העיריה תפעל באמצעות ראש העיריה…" אולם מה קורה בעיר שאין בה ראש עיריה בכלל? יש אמנם גברת פלונית ע.מ. אשר קוראת לעצמה ראש העיר… אבל ראש עיריה אין כאן בכלל .

 25. יעל אמר/ה

  אכזבה מרה מראשת העיר שבעצם כלי משחק בידיו של צוק שעליו עדיף לא להרחיב את הדיבור…
  אני מקווה שנצא בשן ועין מהכהונה האומללה הזאת.

 26. יעל אמר/ה

  לגבי מנהל ההנדסה היה מצופה מקליש לעשות ניקוי אורוות ולא רק לדבר על כך. כך גם ברוב המחלקות בעירייה. דיבורים ממש לא עוזרים לנו.

 27. דין דין אמר/ה

  את הזץ העיקרי קיבלו תושבי חיפה.נפלו מן הפח אל הפחת.מסתבר שלנהל עיר צריך לדעת ולא להתגלח על זקן התושבים.

 28. קונסטרוקטור אמר/ה

  אל עורכי חי-פה
  אבקש להחזיר ללא דחוי את תגובתי שהתפרסמה בכתבה זו.
  החלטתכם למחוק את תגובתי לאחר שפורסמה ונקראה ע"י הקוראים הינה שגויה וחסרת בסיס!!!

 29. שוב ושוב אותו מאמר בשינוי אדרת אמר/ה

  לפחות אתה ירוק – איך יודעים? אתה ממחזר את אותו נהי ובכי שוב ושוב,
  כל המאמרים שלך עם אותה מסקנה ואז רק משנים את הסיבות אליה, כל פעם בוכים על משהו אחר.
  האמת שהעירייה הקודמת הייתה גרועה מזו, יהיה קשה מאד לעקוף את הסיאוב המוחלט שהיה בקדנציה 3 של יהב

 30. קונסטרוקטור אמר/ה

  מר יריב שגיא,
  לאחר בדיקה מעמיקה עם מנכ"לית אתר חי-פה על העלמותה המסתורית והמוזרה של תגובתי לכתבה, החשד העיקרי מופנה אליך!
  אזי הריני לחזור על דברי ביתר שאת אף אם הדברים אינם לרוחך.
  דברי הלעז שלך כלפי ראש העיר בנושא "הקורבן החדש" שלה בדמות מנהל ההנדסה ואגף רישוי הבניה המופקד על היתרי הבניה בעיר מעידים ללא ספק על בורותך וחוסר הידע וההבנה שלך בתחום! אזי היה עדיף שתמלא פיך מים ותשקוט!
  הסגנון הציני והלגלגני שלך לאורך כל הכתבה, תוך שימוש בביטויים מושאלים משפה אחרת, כביכול מצחיקים, מעיד על מבנה האישיות שלך ועל המקום הרדוד ממנו הנך מתבטא, ולכן גם השמטתי משמך את התואר שבו הנך נוהג להתפאר בראישה לשמך.
  תגובתי זו תישמר הפעם במקום מאובטח, כך שלא תיווצר האפשרות להעלמה חוזרת.
  ולעצם העניין, ועל מנת לתקן את דבריך על האשמות שווא נגד ראש העיר בנושא "הקורבן ההזוי הניבט מעיניך", הרי שמנהל ההנדסה מתנהל בשגרה תוך הפרה בוטה של כל החוקים האפשריים הקשורים למתן היתרי בניה באגף רישוי הבניה!! הקורבנות הם התושבים ולא מנהל ההנדסה יחד עם אגף רישוי הבניה. על כן טוב עשתה ראש העיר שהצהירה בקול רם על הבעיתיות בנושא היתרי הבניה, שככל הנראה נולדה הרבה לפניה. נותר רק לקוות שגם תפעל בנחרצות למיגור התופעה העבריינית שהשתרשה במנהל ההנדסה.
  ולך מר שגיא המלצה אישית: שנה סגנון ומהר!

 31. קרין אמר/ה

  מי מוכן לעצב לוגו: קליש-לכי. אשמח לשים אותו בפרופיל בפייס. אשה, חסרת מעוף, שתקועה והנזק שעשתה לעיר יקח שנים לשקם. בהחלט אכזבה

 32. אייל אמר/ה

  נאמר לתושבי חיפה באופן ברור שמההריסות שהשאיר יהב, העירייה המסואבת והבלאגן תחת כל סלע בכל תחום – מחינוך ועד יפה נוף, ייקח לכל ראש עיר חדש לפחות 5 שנים של לימוד, תיקון, הסתגלות ורק אז בקדנציה השנייה יוכל להמריא (תעשו את התנועה של נתניהו כלפי מעלה עם היד, אז אולי תיזכרו…).
  עיריית חיפה תכשיל כל ראש עיר – זה צריך להבין. תביאו את מנכ"ל אפל, את מאסק מטסלה או את אנגלה מרקל גם הם ייכשלו מול שביתות איטלקיות, איומים, ארגון לקוי, אגפים לא מתפקדים ותחושה של 'אנחנו בעלי הבית לא הציבור' ששוררת בעירייה. אם על חברות עירוניות יש פיקוח יעדים תקציב ברור הפקת לקחים ודוחות שנתיים של ביצוע לא תתפלאו יותר מדי לשמוע שבאגפי העירייה ומנהל ההנדסה דברים כאלו העלו צחוק וגיחוך רב אצל מנהלי האגפים. אני צריכה לדווח מה עושה אגף הרווחה? אני צריך לדווח מה עושה מנהל ההנדסה? ראש העיר "שתבוא ותראה בעצמה".
  זו הייתה התשובה של אחד ממנהלי האגפים בעירייה. הוא לא גר בחיפה אגב, שזה עוד דבר מופלא עירייה מלאה עובדים מבחוץ שעבורם החתמת הכרטיס וקבלת תנאי פרישה מעניינת הרבה יותר מדאגה לעתיד העיר הזו.
  מי חטף את הזץ?
  הזץ הזה של עירייה לא מתפקדת ולעומתית הגיע עם הפעלת מנגנון איומים של שמשון עדו ואחריו יו"ר ועד עובדי העירייה. מרגע שהליכוד לא צורף לקואליציה החל לפעול במשרדי הממשלה לפגוע בתפקוד העיר. ראש העיר בצדק רב ביטלה פרויקטים בזבזניים הזויים כמו "מופעי אורות" במשרד התיירות, מופע לייזרים דבילי שלא היה מביא תייר אחד ויוצר מטרד קשה. או מטרונית ציר הרכס שהייתה מכניסה כמו את הדר, את כל נוה שאנן לחפירות מיותרות בהתעקשות הזויה להעביר ציר לבנים אדומות כושל בחניתה ויד לבנים, ללא כל צורך ממשי, או במוריה, רק תארו לכם 6 שנות חפירת ציר מוריה כמו שקרה בדרך העצמאות על ידי יפה נוף הכושלת…
  תקציבים של מליארדים?? אם הם גורמים נזק לעיר מוטב לא לקבל אותם. ראש העיר פעלה נכון. קודם כל נלמד את הצורך של כל תוכניות חפירת העיר לצורך נת"צ שאפשר לסמן בקלות בצבע. קודם נכין תוכניות התחדשות עירונית כוללות ולא נאשר אחד אחד ונייצר מפגעים למגרשים סמוכים שלא יוכלו לבצע פינוי בינוי כי לא הייתה ראייה כוללת.
  ראייה כוללת לוקחת זמן, כמה שנים. שוב, תעשו תנועת קו ישר ואז המראה כפי שעשה נתניהו ותבינו. יש צורך בקדנציה של לימוד, שינוי אנשים בתפקידי מפתח, הכנת תוכניות בראייה כוללת, לימוד העירייה על 4000 עובדיה, טיפול בבלאגן הקצאות מבני חינוך ותקציבים שירשה, טיפול בבעיית הפשיעה הגואה שגאתה היטב בתקופת יהב והכנסת אוכלוסיות עברייניות בעצימת העין שלו.
  לא יעזור גם מאסק או טים קוק היו מקבלים "בוז" מהתושבים מכיוון שגם להם היתה נדרשת קדנציה של שינוי לימוד תכנון וארגון מחדש לפני שאפשר לקדם משהו. העירייה היא לא התושבים. העירייה היא העובדים שמתמסרים לקדם את חיפה מתוך אהבה לעיר ורצון לעשייה. ואם אין את זה תחליף 10 ראשי ערים ואת כולם יכשילו באותו אופן. צריך לאפשר את השינוי שרצינו והוא בהחלט קרה בתחומים רבים בעירייה לטובה. סדר, תכנון מראש ודרישה לחשוב לפני שעושים הביאו כבר הרבה הישגים שהעירייה הזאת תחת יהב לא הייתה יכולה מעולם להשיג. בין היתר, הבנה שיש 1 מליארד שקל גרעון ושצריך להתנהל בשקיפות ולא עם תעלולים חשבוניים של ג'קי וואקים הגזבר הקודם להסתיר מהציבור ולקחת עוד ועוד הלוואות מהבנקים..
  אין ספק שהיו כשלונות ואולי יהיו עוד, אז מה? לראש עיר חדש מותר גם להיכשל ולא להצליח לקדם את כל חזונו. לא ראיתי שראש העיר מסתגרת, אינה מהלכת ברחוב ואינה מקשיבה לתושבים. מותר שתהייה ביקורת בהחלט על מהלכים לא נכונים כמו בבית ספר גבריאלי ובהעברת מבני תרבות בהדר לידי החרדים. אין ספק וזה נכון – הרכבת הקואליציה על ידיה לא הייתה נכונה ולדעתי אדון נחשון צוק הכשיל אותה בקואליציה חלשה ולא מתפקדת. היא הייתה צריכה להכניס את שותפיה הטבעיים הירוקים ואת הליכוד ולייצר מצב שבו סיעות קטנות של 1-2 מנדטים באופוזיציה ולא כמו דב חיון מקבלים סגן בשכר וכפיל בחנות חרסינה נכנסים לסגור הכל ולשבש הכל. הנה, הפיקה לקחים והוא סולק. יש עוד צורך בהרבה הפקת לקחים. אל תתגעגעו ליהב, כי הוא הסיבה העיקרית למצב בו חיפה מצויה כיום. בואו נזכור שבסך הכל עברו שנתיים מהבחירות ומרבית המפגעים נולדו והתעצמו הרבה לפני שקליש נכנסה לתפקיד.

 33. העירייה - תעסוקה לחיפה או תעסוקה לקריות? אמר/ה

  אני אשמח לקבל דו"ח כמה מעובדי עיריית חיפה ותאגידי חיפה גרים בחיפה.
  הנתון המדהים שקיבלתי שלא פחות משליש מכח האדם בעיריית חיפה בא מערים אחרות כשעשרות עובדים גרים בתל אביב, מאות עובדים גרים בקריות ובעכו.. זה נראה לי אבסורד מוחלט.

לא ניתן להגיב