איך בוחרים גוף תאורה

לתאורה נוכחות משמעותית בחלל, היא יוצרת אווירה ומשפרת את התפקוד. נבחרת גופי התאורה העכשווית מציעה מגוון דגמים מעוצבים, כך שניתן לבחור את הגופים האולטימטיביים לפי אופי החלל, מיקומו והפונקציה המבוקשת. מהם השיקולים החשובים בבחירת גוף תאורה לבית? 

מתי נבחר תאורה היקפית ומתי תאורה תכליתית?
נהוג לחלק את זירת התאורה לשניים: תאורה כוללת, היקפית, רחבה, שתפקידה לפזר אור אחיד על שטח רחב בחלל ותאורה תכליתית, ממוקדת, מכוונת מטרה, שתפקידה להאיר באופן נקודתי על מקום ספציפי. 


בבית נבחר ונשלב בין שני סוגי התאורה לפי צורך – תאורה היקפית לסלון או למטבח, חדרי השינה וחדר הרחצה ותאורה נקודתית לאלמנטים קונקרטיים. לדוגמא, גוף תאורה שיאיר אור חזק וממוקד באזור השיש, פינת הקריאה או מעל שולחן העבודה במשרד הביתי. חשוב כמובן לבחון כיצד הגופים משפיעים זה על זה באופן סינרגטי כך שלא ייווצר סנוור או אור חזק מדי. יש לקחת בחשבון גם כניסתו של אור טבעי מבחוץ והעצמת התאורה באמצעים כמו מראה המכוונת מול מוקד האור.

סמוי או גלוי? זו השאלה!
סוג הגוף מהווה אף הוא שיקול אסטרטגי חשוב. קיימים גופים צמודים לקירות, שקועי תקרה וגופים תלויים, כאשר בחירת גוף התאורה תלויה במבנה של החלל ובמטרה. למשל, בחללים צרים וקטנים יחסית בעלי תקרה נמוכה יחסית נהוג להשתמש בגופים שקועים או צמודי תקרה על מנת לחסוך בשטח בעוד בחללים רחבי ידיים בעלי תקרה גבוהה יחסית נעדיף גופים תלויים ודומיננטיים בעלי נוכחות מרשימה. בנוסף, ישנם גופים סמויים שלא נראים לעין המתבוננת אותם ניתן להטמיע בעיבוי גבס כלשהו והם יאירו על אלמנטים נבחרים, לדוגמא, עבודות אמנות או הספה מבלי שיראו באופן ברור מהו מקור האור אלא רק האפקט של התאורה כך שיהיה דגש על האובייקט שרוצים להאיר ולא בהכרח על הגוף עצמו. 


במקרה של תליית הגופים יש למדוד את גודל הגוף ואת אורכו, כדי להימנע מחסימת החלל על ידי גופי תאורה, כדי לשמור על תחושה אוורירית ככל שניתן וכדי להימנע מהיתקלות בגוף. למשל, בתליית גוף התאורה מעל פינת האוכל, כדי שיהי נוח לשבת מבלי חשש להרים את הראש ולהיתקל בגוף. שימו לב גם לעמידות הגוף ואטימות למים כאשר מדובר בגופים ייעודיים לחללים עם פוטנציאל רטיבות גבוה כמו מרפסת או חדר רחצה, גינה וכדומה. 

עיצוב תאורה כחלק מתכנון ועיצוב הבית
סגנונם של גופי התאורה מהווה חלק בלתי נפרד מהבחירה, במיוחד בגופים שנראים לעין המתבוננת ומהווים אלמנט עיצובי. ניתן למצוא היום גופים בשלל סגנונות המתכתבים עם מגמות והשראות בעולם העיצוב מגופים עתיקים דרך גופי רטרו ועד גופים תעשייתיים בטאץ’ מודרני. החליטו האם לשמור על קו ויזואלי אחיד בין הגופים או לייצר מיקס אנד מאץ’ בין הגופים או להתאים את הגופים לרקע הנבחר, למשל, לריהוט, לאקססוריז ולגוונים הבולטים במרחב או להפך, להדגיש את נוכחותם של הגופים על רקע העיצוב הנבחר תוך חידוד הקונטרסט ביניהם. כנ”ל בנוגע לממד הצבע – האם תרצו גופים ססגוניים ונועזים או גופים בגוונים מעודנים ושקטים בקווים ישרים ומינימליסטיים. אפשר למצוא גופים העשויים גם מחומרים מעניינים ומיוחדים כמו מתכת, פליז וזכוכית. 
בנוגע לנורות עצמן גם כאן יש להתייחס לשיקולים כמו חיסכון באנרגיה ועוצמת האור והשרידות של הנורה לאורך זמן ואין ספק, שנורות LED אכן עושות את העבודה מכל הבחינות ולכן ההמלצה היום היא פעמים רבות לבחור נורות אלה לגופי תאורה.
כדאי לרכוש גופי תאורה מחברה מובילה המעניקה גם ייעוץ תאורה מקצועי בבחירת הגופים ושילובם בבית.

הגיבו כאן לכתבה