הליכות גיין בחיפה: הדרך אל הים, ראש הכרמל, שביל נחל גיבורים

במסגרת פרוייקט “הליכות גיין” המתקיים בחיפה זו הפעם החמישית התקיימו בין ה-30.4.15 ל- 2.5.15 כשלושים סיורים להכרת העיר חיפה והבנת בעיותיה.

13 מהסיורים במסגרת “הליכות חיפה בדרך אל הים” התייחסו לקשר של העיר עם הים והחוף וכללו סיורים בשכונות שער העליה, מרגלות כרמליה, עין הים, בת גלים, תל שקמונה ועוד. המסקרן ביותר הוא, אולי, הסיור ב “המכון לחקר ימים ואגמים” שאותו הדריך ד”ר דור אדליסט אקולוג ימי.
המכון נפתח לקהל הרחב גם ב”ליל המדענים” ומכתבה שהוכנה לאחר האירוע אפשר לקבל מושג במה עוסקים חוקרי המכון.

מסלול הליכה נוסף התקיים במקום בו נושק הכרמל לים.
ראשיתו ב”ראש כרמל” (הלא היא סטלה מאריס),המשכו בשביל תלול היורד מההר וסופו במערת אליהו במחלף אלנבי וברכבל. את הטיול הדריך גיא שחר האדריכל והגיאוגרף.
מי שהחמיץ את הסיור מוזמן לצפות בכתבה על שביל ראש כרמל ולמצוא את הזמן המתאים ולצעוד במסלול עם בני משפחתו וחבריו. המסלול בירידה מתאים לכל גיל (כמעט). החזרה לחניה, למי שאינו נמנה עם מיטיבי הלכת, ברכבל.

סיורים רבים נוספים התקיימו בואדיות חיפה.
שביל ואדיות חיפה סומן רק לאחרונה בסימון אדום ירוק. המסלול היוצא מסביוני דניה והודרך על ידי אלבסנדר אינו קל במיוחד, אך מסלול נחל זיו בהמשכו קל יותר.
מסלול מפתיע הוא מסלול נחל גיבורים (ואדי רושמייה בלשון הותיקים). מסלול זה שראשיתו ברחוב רטנר (המחבר בין רחוב חניתה ודרך שמחה גולן) ליד הספורטק וסופו ליד גשר רושמייה ההיסטורי המגשר בין הדר הכרמל ונווה שאנן. מסלול זה מחבר את העיר המתפתחת עם הטבע הסובב אותה ומסתתר בואדיותיה. הוא חולף ליד הקניון הגדול (גרנד קניון?זה לא בצפון אמריקה?) ומתחת לגשרי הענק של מנהרת הכרמל, מגלה צניר גדול מתקופה פרהיסטורית, חולף על פני מחצבה מתקופת בניית נמל חיפה בתקופת המנדט הבריטי, ומסתיים לאורך כביש נחל גיבורים החדש. הכתבה שלפנינו מספרת על מצודת ראש מייה, המצודה הצלבנית שנמצאת בראש הערוץ אך לא ניתן לראותה ממסלול ההליכה.


כל מי שמעוניין להכיר את עירו מזווית שאינו מכיר ישים לב לקראת תחילת מאי בשנה הבאה ויצטרף לצועדים בצעידות גיין.
DSC_3974.JPG

הקניון מצד הואדי וגשרי המנהרה
DSC_3976.JPG
סימון שבילי הואדיות (קו אדום וקו ירוק).
DSC_3977.JPG
הגשרים של מנהרת הכרמל מעל הצניר (תופעה גיאולוגית)
DSC_3980.JPG
חטמית זיפנית על הגבול בין העיר לטבע
IMG_5827.JPG
הצועדים לתוך ערוץ נחל גיבורים (ואדי רושמיה)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.