"ובחרת בחיים" • שיתוף אומנותי חוצה יבשות • אביבה שמר ◄ צפו

אביבה שמר ועליזה שקולניק (צילום מסך מתוך הסרט "נושאי השמש")

"נושאי השמש" • אביבה שמר בשיחה עם עליזה שקולניק

רבים מאוד בחיפה מכירים את האמנית הרב תחומית אביבה שמר. כששמר בסביבה, קשה שלא להבחין בנוכחותה הצבעונית והבולטת ואין כל דרך להתעלם משמחת החיים שהיא מפיצה סביבה. שמר מדגישה שהשמחה היא ערך יהודי מהותי –  "בלי שמחה אין צמיחה". הכלל הוא, כך היא אומרת, "ובחרת בחיים".   

בחיי היום יום, אביבה אינה מפרידה בין המציאות לבין האמנות, שכן לדבריה "הכול אחד". כך היא פועלת גם ציירת, גם פסלת, גם אוצרת, וגם מטפלת באמנות.  ובו זמנית גם  לומדת עם רבנים. 

היא ילידת חיפה, דור שביעי בארץ מצד אביה. היא מרבה לנסוע בעולם מתוך סקרנות ורצון לגלות וללמוד על תרבויות שונות, אך מעידה על עצמה כי היא "מאוהבת בארץ ישראל וביהדות".

"נושאי השמש ○ אביבה שמר בסרטה של עליזה שקולניק ◄ צפו


תיקון המידות

שמר מספרת כי כבר בילדותה הטמיע בה אביה את האהבה העזה לארץ, ואז מוסיפה: "כשהייתי סטודנטית לפילוסופיה יהודית, שתיתי בצמא כל מילת חוכמה ששינתה לי את החיים. פעם אמר לי אחד המורים, שכל הספרים של חכמת היהדות נכתבו כדי לממש את הרעיון של 'ואהבת לרעך כמוך', ואני אכן מאמינה בכך. אני מאמינה שתכלית האדם היהודי הוא העבודה של תיקון המידות, ואת זאת אני מנסה להביע באומנות ובחיים". 

"אני רק הצינור"

"כדי לבטא את האהבה העצומה שלי למילים הוצאתי לאור את הספר 'כוחה של מילה' שהוא אוסף של אמרות וציטוטים מאוצר התבונה היהודית: אמרות של רבנים, משוררים, אמנים, סופרים ומרפאים, מילים שיכולות לרפא. האמרות הפכו לכלי טיפולי משמעותי בעבודתי כמרפאה באמנות. בעקבות הספר יצרתי גם סדרת קלפים, שבצד אחד ישנו ההיגד המילולי ובציד השני צילום של אחת מיצירות אמנות שלי… אני מעצמי משתמשת בהם, כי זה לא אני, אני רק צינור לנושא הזה, והקלפים כל כך חזקים ומדויקים…

תחילתו של סיפור הנסיעה…

לפני כשנתיים ניפטר מיכאל קליש, בן זוגה. אביבה אומרת שנותר אצלה ריק גדול לאחר שותפות של כשלושים שנה. "כשבן זוגי לחיים ניפטר. חשבתי איך אנציח אותו, לא רציתי לעשות משהו מדכא והחלטתי ליצור עבודה של ו"אהבת לרעך כמוך", שמשתתפים מיטב המשוררים והפסלים שאני מכירה. צילמתי ושיתפתי את חבריי ברשתות החברתיות, ואז, אמנית צרפתיה בשם קלייר ראתה את הדברים שפרסמתי ויצרה איתי קשר. כאן מתחיל סיפור הנסיעה של אביבה לצרפת, שם נפגשה עם האמן המצרי עלי סאלם, יחד יצרו את הפסל "נושאי השמש", כפי שמסופר בסרט שלפניכם.

דיור מוגן – רחב
5 תגובות
 1. נעמי ורד לוינברג אמר/ה

  שלום אביבה יקרה
  כל כך נהניתי מהכתבה על שיתוף הפעולה שלך עם האמן המצרי וכל שקרה ביחד בצרפת. אהבתי את הפרויקט והזדהיתי עם כל מה שאמרת.
  מכאן שולחת לך ולו. ברכות והצלחה בהמשך וברור שתהיינה השלכות חיוביות בהמשך. תודה עלי והצליחי בעזרת השם??‍♀️❤️

 2. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  כל הכבוד לאומנית אביבה שמר. צהריים טובים.

 3. קורא נאמן אמר/ה

  אביבה היקרה,
  כל הכבוד על פועלך למען הפצת "ואהבת לרעך", אך האם לא דילגת בכתבה, בלי משים, על החברה שושי הנדירה, שבוודאות הפעילה עליך את קסמי אהבתה ורוחניותה.

 4. יצחק מטרני אמר/ה

  מקוה שהיוזמה שלך תביא לתקווה גדולה לאנשים
  שמאמינים באהבת האדם

 5. לא יעלה על הדעת אמר/ה

  האם יכול להיות קשר בין חייה של אביבה שמר שלושים שנה עם קליש המנוח לבין סובלנות עירית חיפה כלפיה ?

לא ניתן להגיב