אתם בחרתם! – כרזת מוזיאון חיפה לאומנות לכבוד שנתו ה-70

70 למוזיאון חיפה | כרזה של האומן יוסי למל (צילום: מוזיאוני חיפה)

נבחרה הכרזה שתלווה את שנת ה-70 למוזיאון 

יוסי למל, המעצב שנבחר לעצב את הכרזה, יצר שלוש כרזות שעמדו לבחירת הציבור באתר ייעודי  למשך שבועיים ולאחר הצבעתם של אלפי משתתפים, נבחרה הכרזה המנצחת, שזכתה לרוב של 65 אחוזים מקולות המצביעים 

מוזיאון חיפה לאמנות חוגג שבעים שנה להיווסדו ולכבוד המאורע השיק פרויקט כרזות שילווה את שנת ה-70, בשיתוף האמן והמעצב הבכיר יוסי למל  והמרכז האקדמי ויצו חיפה – כחלק משיתוף הפעולה של המוזיאון עם הקהילה הפועלת בעיר. 

מבין שלוש כרזות

יוסי למל יצר עבור המוזיאון שלוש כרזות שונות, הכרזות הוצגו במשך שבועיים באתר ייעודי אליו הוזמן הקהל לבחור את הכרזה המועדפת עליו. אלפי משתתפים הצביעו ובחרו את הכרזה המנצחת.
בכרזה שנבחרה נראה מבנה מוזיאון חיפה לאמנות כמבנה ארכיטקטוני מרשים, וכחלק מפסיפס רב תרבותי של העיר חיפה. 

בחלקו השני של הפרויקט, תתקיים תערוכה במרכז האקדמי ויצ"ו חיפה בשיתוף המוזיאון, תערוכה בה ייצרו הסטודנטים של ויצ"ו חיפה כרזות של מוזיאון חיפה לאמנות העתידי. לאחר שיעברו "כיתת אמן" עם יוסי למל, יבחרו הסטודנטים, כל אחת ואחד בדרכו, את נקודת המבט דרכה משתקף בעיניהם מוזיאון חיפה כפי שייראה בעתיד.
תערוכת הכרזות תפתח לקהל בסוף פברואר 2021.
אוצרת הפרויקט: שושי צ'כנובר.

מוזיאון חיפה לאמנות הוא ממוסדות התרבות הגדולים והוותיקים בישראל. המוזיאון הוקם בשנת 1951, לרגל תערוכתו המכוננת של מארק שגאל. בשנת 1977 המוזיאון עבר למשכנו הנוכחי ברחוב שבתאי לוי, במבנה אבן שהוכרז כאתר לשימור, בתפר שבין השכונות ואדי ניסנאס והדר. 

70 למוזיאון חיפה | כרזה של האומן יוסי למל (צילום: מוזיאוני חיפה)
הכרזה שנבחרה – 70 למוזיאון חיפה • של האומן יוסי למל (צילום: מוזיאוני חיפה)

באוסף מוזיאון חיפה לאמנות למעלה מ-8,000 יצירות. עיקר האוסף משקף את תולדות האמנות בישראל משנות החמישים ואילך, דרך אוסף יצירות יוצא דופן באיכותו של המודרניזם המקומי. המוזיאון מציג מספר תערוכות אמנות מודרנית ועכשווית מהארץ ומהעולם בשנה, דרך האוסף שלו, השאלות מהארץ והעולם ושיתופי פעולה עם אמנים. תערוכות המוזיאון מתייחסות במישרין או בעקיפין למקומו ההיסטורי והגיאו-פוליטי של המוזיאון בתוך חיפה, ומבקשות לחולל שיח ער בין המוזיאון לעיר חיפה ותושביה. מוזיאון חיפה לאמנות רואה בהנגשת האמנות לקהל הרחב כאחת ממטרות העל שלו ומרבה לכן בפרויקטים חינוכיים, אירועי תרבות, מופעים ומיצבים אינטראקטיביים בתוך התערוכות ובנוסף להן.

האמן יוסי למל אמר:

חיפה, בדומה לירושלים, נבנתה ברובה באבן, כולל מבני ציבור ומונומנטים ברחבי העיר. התשתית הגרפית של הכרזה שנבחרה ברוב קולות מתכתבת עם עובדה זו. בנוסף, השימוש בצבע רקע אדום על גווניו, מתייחס אל המושג 'חיפה האדומה' המבטא היבטים היסטוריים שונים שסימלו את אופייה ועוצמתה הייחודית כעיר פועלים רב תרבותית.
האומן יוסי למל (צילום מסך: מוזיאוני חיפה)
האומן יוסי למל (צילום מסך: מוזיאוני חיפה)

מנכ"ל מוזיאוני חיפה, יותם יקיר, אמר:

משימה ראשונה במעלה עבורנו היא לחבר את מוזיאון חיפה לאמנות לעיר ולקהילה. שנת ה 70 תהיה לכך פלטפורמה מצוינת. נמשיך לייצר חיבורים נוספים, מיוחדים, מסקרנים ואפילו מרגשים שיביאו את המוזיאון קרוב ללב לכל אחד.  
יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה (צילום: צבי רוגר)
יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה (צילום: צבי רוגר)
2 תגובות
 1. פשוט מביך. אמר/ה

  כמה צפוי, ככה מכוער.
  לוקחים יוצר פוליטי שלא מחובר לחיפה וזה בדיוק מה שמקבלים.
  מריחה של כמה מבנים שרובם לא קשורים בכלל למוזיאונים לצד שם העיר ששוב, לא קשור לאמנות.
  מביך!!

 2. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כרזת מוזיאון חיפה מאוד יפה. יישר כוח ליותם יקיר ולאפרת אפי ויישטיין על הבחירה הנכונה.כל הכבוד לכם. כבוד לעיר חיפה.אני משתתף בצערו של יותם במות אביו.יהא זכרו ברוך.

לא ניתן להגיב