תנועות הנוער חוזרות לפעילות

צופים בחיפה | התמונה להמחשה בלבד (צילום: מאיה שפירר-אבני)

לאחר לא מעט קשיים ומאבקים – אושרה בממשלה חזרתן לפעילות של מסגרות החינוך הבלתי פורמלי

מאז תחילת משבר הקורונה פורסמו בחי פה מספר ידיעות בדבר הקשיים שחוות תנועות הנוער בעקבות המשבר, שהתבטאו, בין היתר, בהתארגנות מחאות וקריאה להשבתן לפעילות ובבקשות חוזרות של ההורים כי ישיבו לילדיהם לפחות את המסגרת החברתית הזו, שחשובה שבעתיים בתקופה הקורונה המורכבת.

הבוקר (רביעי 16/12/20) נשא המאבק פרי, כשבישיבת הממשלה אושר מתווה חזרת פעילות ילדים ונוער במסגרת החינוך הבלתי פורמלי. המתווה גובש ע”י משרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה, יחד עם משרד הבריאות ובשיתוף פעולה מלא עם הנהגת תנועות וארגוני הנוער.

עקרונות המתווה

  • שמירה על קפסולות בית ספריות במהלך פעילויות אחר הצהריים בתנועות ובארגוני הנוער. באחריות כל ממונה קורונה סניפי למפות את את בתי הספר המזינים את הסניף ולוודא חלוקה לפי אותן קפסולות כיתתיות שהיו בבתי הספר.
  • לא תותר חזרה גורפת של תנועה או ארגון. רק גוף אשר יחתום על מסמך התחייבות למתווה מול מנהל חברה ונוער במשרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה יורשה לחזור.
  • בהתאם למתווה בין הצדדים, משרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה יסגור פעילות של גוף במידה ויתגלו הפרות.
  • תיבנה שרשרת הכשרה להטמעת כללי ההתנהלות תחת הנחיות משרד הבריאות.
  • כל תנועה או ארגון ידרשו למנות ממונה קורונה ארצי וממונה קורונה סניפי.
  • עידוד מסיבי לבדיקות בשכבות הבוגרות ואצל המדריכים ורכזי המטה
  • יוקם כוח משימה לאומי של הנוער אשר יסייע בכל נושא ההסברה הלאומי תחת משרד הבריאות.
השר זאב אלקין (צילום: חיים צח / לע"מ)
השר זאב אלקין (צילום: חיים צח / לע”מ)

שר ההשכלה הגבוהה והמשלימה, ח”כ זאב אלקין:

כבר תקופה ארוכה שאנחנו נאבקים על החזרה של החינוך הבלתי פורמאלי לפעילות. נאבקנו להחזיר את הפעילות החשובה הזו כי אנחנו סבורים שהפעילות הזו מייצרת מסגרת חינוכית-התנדבותית עבור בני הנוער ומסייעת להתפתחות שלו. יחד עם זאת המתווה הוא לא קל למימוש, הוא דורש שימור במהלך הפעילות על הקפסולות המקוריות מבית הספר ובנינו אותו יחד עם הנהגת תנועות וארגוני נוער בשיח יצירתי עם משרד הבריאות. מודה לכל השותפים על עבודה מאומצת כדי להחזיר את הפעילות.

הפגנה למען הישרדות תנועות הנוער בחיפה - משבר הקורונה (צילום: מאיה שפירר-אבני)
הפגנה למען הישרדות תנועות הנוער בחיפה – משבר הקורונה (צילום: מאיה שפירר-אבני)

מנכ”ל משרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה, מר מרדכי בניטה:

אחרי מאמצים מרובים במהלך השבועות האחרונים ושיח אינטנסיבי בין משרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה לבין משרד הבריאות, הגענו להסכמות ואפשרנו את חזרת הפעילות של החינוך הבלתי פורמאלי. אנחנו כמשרד נתמוך בתנועות ובארגוני הנוער ונסייע להם שככל ניתן לשמור על שגרה בטוחה ובריאה תחת מגבלות הקורונה.

הגיבו כאן לכתבה