באנר מוזאון חיפ 140724

ירי מקלעים כבדים מול חופי חיפה

(חי פה) - תושבי חיפה שמעו הלילה, 11/7/24, 22:50,...

רכבת הלילה לחיפה לא עוצרת בתחנה

(חי פה) - תושבים המתגוררים בשכונות בת גלים וקריית...

יאיר וויטסון בן ה-13, תושב חיפה מצא טבעת בת כ-1,800 שנה בכרמל

(חי פה ארכיאולגיה) טבעת בת כ-1,800 שנה, שעליה חריתה...

מחירי הדירות בחיפה עולים בחדות ואיך משפיעה המלחמה על שוק הנדל"ן בעיר?

(חי פה נדל"ן) - נתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה...
באנר חברה כלכלית 100724
באנר גורדון 240624
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חזית הים רחב
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
באנר קריית אתא קיץ 2024
באנר מוזאוני חיפה 140724

“נסראלה” לא רק בלבנון גם אצלנו בקרקעית הים בחיפה ?

כאדם שמבלה ארבע שעות בממוצע ביום בצלילות, כל יום...

אלי לינסקיל שור • החיפאי ששינה את חייו באמצע החיים

המוטו: קבלת השונה והאחר אלי לינסקיל שור החיפאי (יליד 1955)...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

"חזרה לפעילות ימית עלולה לסכן את הילדים" • הורים בחיפה מודאגים

הורים לחניכים בצופי הים בחיפה מספרים כי החזרת ילדיהם לפעילות הימית בימים אלה, מעוררת בהם דאגה רבה. פעילות צופי הים הוקפאה עם פרוץ מלחמת חרבות ברזל ולאחרונה שבו לפעול, אך לטענת ההורים, הדבר עלול לסכן את ילדיהם, כל עוד קיים איום הטילים.

שבט צופי ים חיפה התחיל את פעילותו לפני כ-100 שנים (1923). צופי הים מקיימים פעילות ימית בכלי שיט קבוצתיים – סירות מדגמי קרוול, סנונית, לוויתנית וסייפן.

"הילדים אומללים, אבל הביטחון שלהם קודם"

"עם פרוץ המלחמה הופסקה הפעילות בצופי הים", מספרת אמא לחניך בשבט החיפאי. "הסניף נמצא בחוף שמן, מעל חוות הדלקים, והם קיימו פעולות בשבטים אחרים, על החוף ולא בים. אישרו להם להגיע למרינה בחיפה והם חתרו שם. הילדים מרגישים מאוד אומללים מכך שהם לא יכולים להתאמן במקום הקבוע שלהם, ומה שקרה הוא שהופעל לחץ על העירייה ועל פיקוד העורף כדי שיחזירו אותם לשבט, למרות שאין שם מיגונית או מרחב מוגן".

הדבר שהכי מדאיג אותנו הוא שבמקרה של אזעקה, ההנחייה היא לשכב ליד קיר בטון אחד שנמצא במקום. הם קיבלו אישור לחזור לשוט, אבל מה אם כיפת ברזל תיירט טיל שמשוגר לאיזור, וחלקים ממנו יפלו לים בסביבת הילדים? אין להם שום אפשרות להתגונן. אני חושבת שאם זה מסכן את הילדים, לא הגיוני לאפשר להם לחזור לפעילות. כמובן, הפעילות היא חשובה מאוד, אבל קודם כל בטחונם של הילדים".

באיזור הכי מטווח בחיפה

עוד אומרת האם בנוגע להנחיות שקיבלו הילדים: "ילדים מגיל 10 יישבו באיזור הכי מטווח בחיפה – חוות הדלקים והנמל, והנחו אותם לשבת עם הידיים על הראש בזמן אזעקות, כשהסירות מורידות עוגן ולא זזות. הייתי מעדיפה שזה יהיה בחוף השקט, זה פחות סיכון. אני לא מבינה מי קיבל את ההנחייה. קיבלנו הודעה שרוצים לצאת להפלגה ראשונה לכיוון עכו ויום למחרת הודיעו לנו שההפלגה לא תהיה לכיוון עכו, אלא לכיוון ההפוך. נראה שמישהו בפיקוד העורף לא חשב עד הסוף. רוצים גם שהילדים יישנו שם יום לפני כן, ונראה לנו לא סביר לבקש מהילדים לישון במקום שאין בו מרחב מוגן".

החוף השקט בחיפה - מבט מרמב"ם (צילום: ירון כרמי)
החוף השקט בחיפה – מבט מרמב"ם (צילום: ירון כרמי)

אזעקה בלב ים

האם מספרת שבמכתב שנשלח להורים לגבי החזרה לפעילות בשבט, פורטו נהלי הבטיחות, בהם גם אלה שיהיה על הילדים לבצע במקרה של אזעקה במהלך פעילות ימית. בין היתר צוין כי הסירות צריכות להפליג באזור בטוח, המאפשר עצירה. אם האזעקה מופעלת כשהסירות קרובות לחוף, יש לחזור אל החוף ולשכב בתנוחת עובר ליד קיר הבטון. במקרה שהסירה רחוקה מהחוף, על החניכים להישכב על הבטן בסירה כשידיהם מונחות מעל הראש. בתום האזעקה שבים לפעילות בהתאם להוראות אחראי הבטיחות.

זמן קצר לאחר מכן קיבלו ההורים שני מכתבים נוספים: במכתב הראשון נמסר להם כי בתחילת חודש מרץ הילדים ישוטו לכיוון עכו, ואילו במכתב השני נכתב כי בעקבות פניות מצד הורים שונה יעד ההפלגה מעכו לחוף הכרמל, וכי קיימות גם אופציות נוספות (בת גלים, חוף המכליות, החוף השקט וכן מספר יעדים הקרובים לשבט או דרומיים לו).

"החזרה לפעילות היא על בסיס הנחיות פיקוד העורף"

מתנועת הצופים נמסר בתגובה כי החזרה לפעילות הימית של צופי ים היא על בסיס הנחיות פיקוד העורף ובתיאום מחלקת הנוער של עיריית חיפה והקב"ט העירוני. "יתרה מכך, ועל מנת שלא לקחת סיכון", מוסיפים עוד, "המתנו עם החזרה לפעילות, על אף ששאר המסגרות הימיות חזרו לפעילות עוד לפנינו".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

9 תגובות

 1. תראו, מי שלא מתאים לו אז שלא יקח חלק. צופי ים זאת פעילות מדהימה ואם יש הורים שלא מתאים להם לשלוח את הילדים הקטנים שלהם לפעילות אז שלא ישלחו, למה לכפות על כולם וליצור בלאגן. החוסר במיקום ביתי של השבט פגע קשות בתנועה ובאנשים שמנהלים אותה. בתור אחד שנוכח ונמצא בצוות המוביל אני ראיתי אנשים מקדישים את כל חייהם וסובלים רק כדי שהפעילות תתנהל ויהיה לילדים מה לעשות ולא יאבדו תקווה בתקופה הקשה הזו, חוסר ההערכה וההבנה עצום וממש קל לבוא בטענות.
  יש אנשים שהשבט והוא הכל עבורם ולא צריך לקחת להם את זה, עברנו ארבעה חודשים מחוץ לו ומספיק- כתבה שמשמיצה את צופי ים באופן מאוד מגעיל ומי שפרסם אותה אפילו לא מכיר ולא יודע במה שצופי ים עוסק. די לביקורות ותודה לשינשינים האהובים שעשו הכל כדי שהשבט יוכל להמשיך בפעילותו! 3>

 2. כרגע בישראל מדברים ב-3 קולות. יש שגרה אבל יש חירום. בטוח לחזור לפעילות אבל מלחמה עם הסלמה בצפון. אפשר לקיים ארועים המוניים אבל למחרת הרוג מפגיעת טיל מדויק בצפת.
  מדינה הזויה, תנו אמון רק בתחושות הבטן שלכם אם מסוכן ואין מיגון לא לשלוח. בסוף אתם המהוגר האחראי בטח לא הילד בן 32 במטכל.

 3. כרגע בישראל מדברים ב-3 קולות. יש שגרה אבל יש חירום. בטוח לחזור לפעילות אבל מלחמה עם הסלמה בצפון. אפשר לקיים ארועים המוניים אבל למחרת הרוג מפגיעת טיל מדויק בצפת.
  מדינה הזויה, תנו אמון רק בתחושות הבטן שלכם אם מסוכן ואין מיגון לא לשלוח.

 4. הסתברות לנפגע מטיל שפוגע במבנה, גדולה בהרבה מההסתברות להפגע מטיל שפוגע במים.

 5. בבקשה אל תדברו בשם כל ההורים של חניכי השבט!
  ממש לא ברורה לי מטרת הכתבה ומה אותם הורים שפנו לתקשורת רוצים להשיג בכתבה זו! זה ממש הפך להיות טרנד לפנות לתקשורת כל פעם שלא מקבלים את התשובות שרוצים.
  רוב ההורים וגם החניכים מאוד שמחים על החזרה לשגרה ולים. חיפה מוגדרת כירוקה כבר מספר חודשים ואין מניעה לקיים כל פעילות. כל הפעילות בשבט היא תחת אישורים של פיקוד העורף.
  הורים שחוששים ממש לא מוכרחים לשלוח את הילדים שלהם לפעילות.

 6. כמה צוחקים עלינו!! כל שניה שולחים לנו שעלולה להתיעל כל שניה מלחמה ובאותו עת פותחים אצדיונים לקהל מלא מסכנים ציבור שלם!!! לא הצליחו לחסל אותנו בקורונה אז יחסלו אותנו במלחמה הזו!! מה הבעיה ךחזור לשיגרה כשכל החרא מסביבינו יגמר??? אנשים אנחנו במלחמה אם אין אני לי מי לי!!! תשמרו אתם גם ב 7/10 חשבנו ששומרים עלינו. חאלס עם השאננות!!!! נסרלללה יכול להתחיל עם הטילים לטזור בכל רגע הוא לא מתריע!!! רק כשיש אסון מתעוררים?????

 7. חבל שנותנים במה להורה אחד שחושש, ולא שואלים את הרוב, ובודקים מה הנסיבות האמיתיות. ישנם הרבה הורים שמאושרים מאד מההחלטה לחזור לשבט. בעיניי, העובדה שבמשך תקופה כה ארוכה הילדים לא הורשו להפליג היתה הזויה. לפי הנחיות פיקוד העורף, וע"פ המב במדינה, לא היתה שום סכנה לקיים פעילות בשבט, ולא היתה, ועדיין אין, שום סיבה אמיתית למנוע מהילדים את השגרה שהם כה זקוקים לה, לצד המיומנויות הכה חשובות שהם רוכשים בכל פעילות והפלגה

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

שוטרי השיטור הימי בחיפה הצילו גולש ווינג (Wing) שהיה בסכנה בלב ים

(חי פה בים) - היום, ו', 19/7/04 בשעות הצהריים התקבלה במוקד המשטרה קריאה דחופה על גולש שנמצא בסכנה בלב ים. שוטרי השיטור הימי במחוז...

עוגת סברינה של אינגליש קייק בע"מ – קריאה להחזרה (ריקול)

ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: אזהרת ליסטריה היצרן אינגליש קייק בע"מ קורא להחזרת המוצר: עוגת סברינה. בבדיקה שנערכה ע"י שירות המזון לשכת הבריאות...

“נסראלה” לא רק בלבנון גם אצלנו בקרקעית הים בחיפה ?

כאדם שמבלה ארבע שעות בממוצע ביום בצלילות, כל יום מתחת למים שונה מקודמו. רשימת המינים הפולשים במימי ישראל ארוכה, אך ישנו דג אחד שהצליח למשוך...

מחיפה תצא בשורת הכתיבה • תחרות הכתיבה של ילדי ישראל

תעודת הוקרה ייחודית הוענקה לעיר חיפה על כמות המשתתפים הגדולה ביותר בישראל ב"תחרות הכתיבה של ילדי ישראל על שם ריקה ברקוביץ' ז"ל," תשפ"ד. יום רביעי...

היכל הספורט רוממה • הבית של הכדורסל בחיפה

היכל הספורט רוממה הוא היכל הספורט העירוני של חיפה, ביתו של הכדורסל החיפאי, השוכן בדרך פיק״א 69. היכל הספורט היכל הספורט הוקם כדי לארח תחרויות ספורט...