מדוע אני בוחר להתחסן נגד קורונה, כמה שיותר מהר?

בדיקות סרולוגיות לקורונה (צילום מסך: הקריה הרפואית רמב"ם)

מה כדאי לדעת על החיסון נגד הקורונה, בנוסף למה שכבר פורסם? ומדוע חשוב למהר ולהתחסן? מדוע הפרסום על “הדרכון הירוק” למתחסנים יוצר הטעיה מסוכנת של הציבור?

מסתבר שמפתחי החיסונים נגד נגיף הקורונה הצליחו לחולל נס: החיסונים של “פייזר”, שנבדקו ואושרו ע”י ה- FDA ומשרד הבריאות, אכן הוכחו כיעילים נגד פיתוח המחלה, וזו בהחלט בשורה טובה, כי מי מאתנו לא רוצה להרגיש חסין כנגד הסכנה הטמונה במחלה הזו, שכבר קטלה בישראל יותר אנשים מכל האנשים שישראל איבדה במלחמת יום הכיפורים(!) ובכל שבוע אנו מאבדים עוד ועוד אנשים.

אני ראיתי זאת מקרוב: חברים טובים שלי חלו בקורונה ואושפזו, לדאבוני שניים מתוכם, ללא מחלות רקע, נפטרו בגיל צעיר יחסית. גם המחלימים מקורונה לא יודעים לגמרי אילו תופעות בריאותיות נותרו בגופם ועוד יכולות, חלילה, לסכן אותם בהמשך חייהם.

מזרקי חיסון - אילוסטרציה (צילום: ירון כרמי)
מזרקי חיסון – אילוסטרציה (צילום: ירון כרמי)

זו כבר בהחלט סיבה חשובה להתחסן!

אבל מדוע חשוב לנו להיות בין הראשונים שמתחסנים?
רבים ממכרי חושבים, והאמת שגם במוחי חלפה בהתחלה המחשבה, שאולי כדאי שלא אהיה בין הראשונים להתחסן, כי אם יש תופעות לוואי קשות או כשלים שיתגלו לאחר קבלת החיסון, עדיף שאכיר אותם לא על גופי, אלא על בסיס המידע שיצטבר אצל אלה שיתחסנו לפנינו בארץ ובעולם… לצערי, משום מה, משרד הבריאות לא מפרסם מידע חשוב למי ששוקל לדחות את מועד קבלת החיסון וכך אף מטעה אותנו לחשוב שהחיסון מונע מהמתחסן להדביק אחרים.

אז ביררתי את הנושא עם פרופ’ איתמר גרוטו, המשנה למנכ”ל משרד הבריאות, והתברר שצדקתי, אכן, כדאי להתחסן מהר ככל האפשר.

לכאורה טבעי, כאמור, שחלקנו נחשוב שאולי כדאי לדחות מעט את מועד ההתחסנות, אך מסתבר כעת שרצוי שנשקלל במוחנו מידע נוסף, בטרם נחליט אם לדחות את מועד ההתחסנות שלנו, או להפך, אולי דווקא חשוב שנרוץ להתחסן כמה שיותר מהר:

  1. יתכן בהחלט שחלק מהמתחסנים ימשיכו להדביק במשך תקופה לא קצרה וקריטית, למרות שהתחסנו! – בניסויים הקליניים על החיסון, הוכח שהחיסון אמנם מונע מהמתחסן לפתח את המחלה, אך לא בדקו אם אלה שהתחסנו והיו נשאים א-סימפטומטיים, או אפילו נדבקים מאומתים של הנגיף, אכן מפסיקים להדביק אחרים לאחר שהתחסנו! 
  2. החיסון לא מפתח נוגדנים מיד ויחלוף כחודש ימים ממועד קבלת הזריקה הראשונה ועד לפיתוח מספיק נוגדנים כנגד המחלה! – במילים פשוטות, תוסיפו לזמן ההמתנה שקבעתם לעצמכם עד לקבלת החיסון עוד חודש ימים, שגם במהלכו אתם יכולים לחלות בקורונה למרות שקיבלתם את הזריקה… בכל הזמן הזה עד לקבלת החיסון ופיתוח הנוגדנים, שאת חלקו אתם קבעתם, הנכם חשופים להדבקה ונמצאים בסיכון לחלות בקורונה, עם כל המשמעות המדאיגה הכרוכה בכך!
    אלא אם כן אתם מחליטים להיות בבידוד מרצון ולהסתגר באיזה חדר כל עוד לא התחסנתם ופיתחתם נוגדנים למחלה…

בהערת אגב חשובה, אציין כי “הדרכון הירוק” שעליו דיברו ראש הממשלה ושר הבריאות, עלול להטעות אותנו להניח שמי שהתחסן יכול מעתה להיכנס למקומות הומי אדם ולא להדביק אחרים, אך אין הוכחה מדעית שהוא לא ממשיך להיות נשא פוטנציאלי של הנגיף ועדיין יכול להדביק אחרים.
לפיכך, אני טוען כבר מזמן, כי את “הדרכון הירוק” הזה, שמאפשר כניסה למקומות הומים, צריך לתת רק למי שנמצא שלילי לנגיף בבדיקה שנערכה בימים האחרונים, ואין לכך קשר מוכח לחיסון שהאזרח!

לסיכום:

החיסון מגן רק עלי, הוא לא מגן מהדבקה את אלה שסובבים אותי וטרם התחסנו!
גם אם מישהו התחסן ופיתח נוגדנים, הוא יכול, פוטנציאלית, להדביק אחרים, אם היה נשא של הנגיף.
כל זמן שאתם לא מתחסנים, וגם חודש לאחר קבלת הזריקה הראשונה, אתם עדיין יכולים להידבק ולחלות בקורונה.

לכן החלטתי לרוץ ולהתחסן כמה שיותר מהר! 
ועכשיו, כשאתם יודעים את זה, עשו אתם את השיקול שלכם והחליטו מתי כדאי לכם להתחסן…

הבהרות:
1. מאמר זה אינו מהווה המלצה להתחסן ועל כל אדם לקבל החלטה באופן עצמאי, אם להתחסן, בכל מקרה, מומלץ לקרוא ולמלא אחר הנחיות משרד הבריאות באשר למי שמותר לו/ה להתחסן ומי לא.
2. הדברים אמורים רק לגבי החיסונים של חברת “פייזר”, שהגיעו כבר לארץ.

הגיבו כאן לכתבה