הכיכר ע”ש הרב שאר ישוב כהן ז”ל נחנכה בחיפה • צפו

אלירז קראוס, בתו של הרב שאר יישוב הכהן ז"ל עם חברת מועצת העיר סיגל ציוני (צילום: אדיר יזירף)

טקס הסרת הלוט מעל הכיכר לזכרו של הרב שאר ישוב כהן ז”ל, נערך היום (א’ 29/11/20) במעמד מ”מ וסגן ראש העיר מיכי אלפר, חברת מועצת העיר ומ”מ יו”ר ועדת השמות העירונית הגב’ סיגל ציוני ובני משפחת כהן

ביום רגיל, ללא משבר נגיף הקורונה הפוקד אותנו כבר קרוב ל-10 חודשים, ללא צל של ספק, יכול היה להגיע קהל של מאות אנשים אל הכיכר שבמפגש הרחובות יקינטון – אמנון ותמר שבשכונת רמת אלמוגי בחיפה, על מנת ליטול חלק ולהשתתף היום (ראשון, 29/11/20) בטקס הסרת הלוט וחנוכת הכיכר לזכרו של הרב שאר ישוב כהן ז”ל, מי שהיה הרב האשכנזי הראשי של העיר חיפה במשך 37 שנה ברציפות. 

צפו בטקס החניכה | כיכר ע”ש הרב שאר ישוב כהן ז”ל (צילום: אדיר יזירף)

היה רודף שלום

הרב שאר ישוב כהן ז”ל, היה מזקני וחשובי הרבנים והדיינים בישראל ואף ראש אב בית הדין הרבני בעיר וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל.
הרב שאר ישוב כהן, היה ידוע לכולם בנועם הליכותיו ובפעילותו לקירוב לבבות, תמיד אהב שלום ורדף שלום.  

בתו של הב שאר יישוב הכהן עם מיכי אלפר | כיכר ע"ש הרב שאר יישוב הכהן (צילום: אדיר יזירף)
אלירז קראוס, בתו של הב שאר יישוב הכהן עם מיכי אלפר | כיכר ע”ש הרב שאר יישוב הכהן (צילום: אדיר יזירף)

צפו בטקס החניכה | כיכר ע”ש הרב שאר ישוב כהן ז”ל (צילום: אדיר יזירף)

כגשר בין בני האדם

שנים רבות היה חלק מנופה של העיר חיפה ומאקלימה הייחודי. שאר ישוב ז”ל ידע להפוך את הדת לגשר בין כל חלקי האוכלוסייה, יהודים ושאינם יהודים, כאחד. היה מלומד גדול בנבכי התורה וידע גם להקנות לאחרים את נועם הליכותיו. הרב שאר ישוב כהן ז”ל הלך לעולמו בביתו בשנת 2017 בגיל 89, הלווייתו יצאה מביתו שבחיפה אל בניין היכל העירייה, שם הוצב ארונו. משם נמשך מסע הלוויה אל בית העלמין בהר הזיתים בירושלים שם נטמן סמוך לקברו של הרב קוק ז”ל.

בתו של הרב שאר יישוב הכהן (צילום: אדיר יזירף)
אלירז קראוס, בתו של הרב שאר יישוב הכהן (צילום: אדיר יזירף)

רב ולוחם

נולד בירושלים לאביו הרב דוד כהן, שנודע בכינויו “הנזיר”. במהלך מלחמת השחרור נפצע הרב בקרבות על הגנת הרובע היהודי בירושלים ונפל בשבי הירדני. הרב שאר ישוב בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, פרסם מאות מאמרים וספרים בתחומי ההלכה, המשפט העברי ומחשבת ישראל וכיהן, בין היתר, כחבר מועצת עיר וסגן ראש העיר ירושלים מטעם מפלגת המפד”ל בתקופת טדי קולק ז”ל, שהיה ראש העיר ירושלים. 

הרב שאר ישוב כהן ז"ל (צילום: יוסף הירש)
הרב שאר ישוב כהן ז”ל (צילום: יוסף הירש)

חבר בתנועת המחתרת “ברית החשמונאים” 

רבים אינם יודעים כי בשנת 1948, בעת בה למד הרב שאר ישוב כהן בישיבת “מרכז הרב”, הוא היה גם חבר בתנועת המחתרת “ברית החשמונאים” שנלחמה בשלטון המנדט הבריטי, ובמקביל היה גם חבר פעיל ב”הגנה”. בתקופת מלחמת השחרור נלחם שאר ישוב גם במחתרת האצ”ל, ליווה שיירות לירושלים ולגוש עציון ונלחם על הגנתו של הגוש. בעת שהגן על העיר העתיקה נפצע קשה בקרב ועם נפילת הרובע היהודי נפל בשבי הלגיון הערבי הירדני. יחד עם יתר מגני הרובע היהודי, הועבר לעמאן בירדן ואחר כך למחנה השבויים שם. בשבי נותח ברגלו, אך נותר נכה. לאחר שחרורו מהשבי שירת שאר ישוב הכהן בצה”ל שבע שנים והגיע לדרגת סא”ל, כמו כן השתתף ונטל חלק במשא ומתן עם הירדנים על החזרת עצמותיהם של חללי גוש עציון. הוא השתתף במשלחת צה”ל לארצות הברית וכיהן בתפקיד רב צבאי פיקודי ורבו הראשי של חיל האוויר.

טקס  חניכת הכיכר ע"ש שאר יישוב הכהן (צילום: אדיר יזירף)
טקס חניכת הכיכר ע”ש שאר יישוב הכהן (צילום: אדיר יזירף)
טקס חניכת הכיכר ע"ש שאר יישוב הכהן (צילום: אדיר יזירף)
טקס חניכת הכיכר ע”ש שאר יישוב הכהן (צילום: אדיר יזירף)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    הכרתי אישית את הרב שאר- ישוב הכהן והתארחתי בביתו ,היה איש אציל,חכם ונעים הליכות יחד עם גברת חולדה גורביץ,כלת פרס ישראל וגם היה מגיע לגן הזיכון לחללי מערכות ישראל. היה מספר לי כי היה הרב הצבאי הראשי של חיל האוויר.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.