אבי רן ז"ל | כיכר על שמו של השוער האגדי נחנכה בחיפה

משה רן אביו של אבי ז"ל - חנוכת כיכר על שמו של השוער אבי רן ז"ל בחיפה (צילום: יוסף הירש)

הכיכר על שמו של השוער האגדי אבי רן ז"ל ועליה פסל האנדרטה המרשימה, בדמותו של השוער המזנק הושקה ונחנכה הערב (שני, 23/1120) בחיפה

בשעה טובה לאחר 33 שנה: כיכר על שמו של השוער האגדי אבי רן ז"ל נחנכה בחיפה, ברחובה הראשי של שכונת קריית אליעזר, בדיוק בצומת הרחובות צה"ל, מייק בראנט וגדנ"ע שבשכונה. 

הסרת הלוט מעל שלט כיכר אבי רן ז"ל – חיפה (צילום: יוסף הירש)


בצל משבר הקורונה הטקס נערך בנוכחות דלה ומצומצמת אליה הגיעו גם שר האוצר לשעבר וידיד משפחת רן משה כחלון, סגן ראש העיר עו"ד דוד עציוני, אודי אנג'ל, יענקל'ה שחר הבעלים של קבוצת הכדורגל של מכבי חיפה, נועם רשף מנהלה המיתולגי של הקבוצה, שחקני עבר וותיקים בהם ליאור רוזנטל, משה סלקטר, דוד לוי, מיקי בן שטרית, יו"ר קבוצת הוותיקים עודד בלוש, השוער ניר דוידוביץ, רפי אוסמו, פיני שרון, מנהל קבוצת הוותיקים אריה ברזילי ועוד רבים וטובים כשהכל נעשה בהתאם למגבלות וההנחיות של משרד הבריאות.  

חנוכת כיכר על שמו של השוער אבי רן ז"ל בחיפה (צילום: יוסף הירש)
חנוכת כיכר על שמו של השוער אבי רן ז"ל בחיפה (צילום: יוסף הירש)

במהלך האירוע שהיה מרגש ביותר הוסר הלוט מעל שם הכיכר ופסל האנדרטה לזיכרו של אבי רן ז"ל ע"י ראש העיר חיפה הד"ר עינת קליש – רותם ביחד עם משה אביו של אבי ז"ל וביחד עם מירב אחותו, ואמרה: "כל אוהד כדורגל זוכר את הרגע ההוא, ב – 11.7.1987, יום שבת, כשבחדשות בישרו על התאונה הקטלנית בכנרת ועל מותו של אחד מגדולי השוערים שצמו כאן בישראל. משפחת רן, בחרנו להנציח את יקירכם, הספורטאי האגדי והנערץ, כאן דווקא במקום הזה בשכונת קריית אליעזר המתחדשת, סמוך למגרש הכדורגל שאבי כל כך אהב ושבו נצורים לעד רגעיו היפים והבלתי נשכחים במדי מכבי חיפה. חיפה היא עיר שחיה ונושמת כדורגל וזאת היא שגם יודעת להצדיע ולהוקיר את כוכבי העבר שצמחו וגדלו כאן. אבי רן ז"ל הוא מהבולטים ומהאהובים שבהם וזאת זכות גדולה עבורי להיות כאן היום בחנוכת הכיכר הזאת על שמו". 

משה רן אביו של אבי ז"ל – חנוכת הכיכר על שם אבי רן

(צילום: אדיר יזירף)

ביום רגיל, ללא משבר נגיף הקורונה הפוקד אותנו כבר קרוב ל-10 חודשים, היה מגיע, ללא צל של ספק, קהל של אלפים אל מפגש הרחובות צה"ל, מייק ברנט וגדנ"ע שבשכונת קריית אליעזר שבחיפה וזאת על מנת ליטול חלק ולהשתתף הערב בטקס חנוכת הכיכר והסרת הלוט מעל האנדרטה לזכרו של השוער אבי רן ז"ל, גם כשכבר חלפו 33 שנה מאז מותו הטראגי של השוער האהוב של מכבי חיפה ונבחרת ישראל.

האנדרטה לזכרו של השוער אבי רן ז"ל, עשויה מיציקת ברונזה ומעוצבת בדמותו כשוער, כשהוא מזנק ותופס כדור גובה. הפסל הוא מעשה ידיו של אמן הברזל, הפסל והאומן דן זריצקי.   
בצל משבר הקורונה ובהתאם להנחיות משרד הבריאות, נערך הטקס במתכונת מצומצמת ביותר, אליו הגיעו בני משפחתו של אבי רן ז"ל, בהם אביו משה ואחותו מירב. באירוע, שהיה מרגש ביותר, נטלו חלק ראש העיר חיפה, הד"ר עינת קליש-רותם, שהסירה את הלוט מעל האנדרטה ביחד עם משה רן אביו של אבי ז"ל.


עינת קליש רותם מברכת בטקס חנוכת כיכר ע"ש אבי רן ז"ל

(צילום: יוסף הירש)


משה רן מברך בטקס חנוכת כיכר ע"ש אבי רן ז"ל

(צילום: יוסף הירש)

הנצחת אבי רן ז"ל (צילום: אדיר יזירף)
הנצחת אבי רן ז"ל (צילום: אדיר יזירף)

במהלך חודש יולי השנה, החליטה ועדת השמות העירונית לקרוא לכיכר על שמו של השוער האגדי, אך רבים אינם יודעים כי הרעיון הגדול כולו והיוזמה האדירה להנצחתו של השוער רן ז"ל, היו כבר שנים רבות פרי יוזמתו של הפעיל החברתי מחיפה דוד פסו ז"ל, שהלך לעולמו לפני למעלה משנה. כבר אז, בשנת 2016, בשיתוף פעולה מלא עם משפחת רן וראש העיר טבריה יוסי בן דוד, נערך גם כן טקס הנחת הפינה להצבת האנדרטה לזכרו של אבי רן ז"ל, שאמורה היתה להיות מוקמת באתר הנצחה על שפת ימה של הכנרת, המקום היפה הזה, בו מצא אבי ז"ל את מותו, אך בשל היעדר תקציב ובשל בקשתו של משה רן, אביו של אבי ז"ל, להעתיק את המיקום לעיר חיפה ולשכונת קריית אליעזר בה הוא מתגורר כיום, בסמוך לאצטדיון קריית אליעזר לשעבר, ודווקא במקום בו עשה אבי רן את שנותיו המופלאות בכדורגל על כר הדשא, כל היוזמה הזו נגנזה והוחלט להעתיק את מקום הצבת האנדרטה לעיר חיפה.  

אבי רן הודף את מנצ'סטר יונייטד מאנגליה בקריית אליעזר. (צילום: ארכיון מימל, האתר הרשמי מכבי חיפה).
אבי רן ז"ל, הודף את מנצ'סטר יונייטד מאנגליה בקריית אליעזר. (צילום: ארכיון מימל, האתר הרשמי מכבי חיפה).

אחד מאוהדיה הוותיקים של קבוצת מכבי חיפה שהגיע לאירוע כדי לכבד את זכר רן ז"ל, הוא אריה ברזילי, כיום מנהל אגודת ותיקי ושחקני העבר של מכבי חיפה, שאמר לכתב החדשות של חי פה:

"כולי נרגש ביותר ממעמד חשוב זה, חשוב לי להגיע לכאן ולכבד את זכרו של אבי רן ז"ל ולכבד את משפחת רן, גם אחרי שחלפו להם כל כך הרבה שנים. 33 שנה עברו ואני זוכר את האסון הנורא כאילו היה זה רק אתמול, זוכר היטב את אותה שבת ארורה בכנרת. אבי רן היה השוער הענק של מכבי חיפה בכל הזמנים, הוא פשוט ידע לקפוץ ולזנק על כל כדור, היה שוער פנתר, בדיוק כפי שאנו רואים כאן באנדרטה לזכרו. מדהים אותי לראות כמה אהבה אבי רן קיבל ומקבל גם כיום, גם אחרי 33 שנה וגם בימים קשים אלה, עם כל הגבלות ההתקהלות בצל משבר הקורונה. חשוב לזכור את אבי רן, שגילם את היופי שבאדם. תמיד נמשיך להנציח את זכרו. לפני שאבי רן היה שוער גדול וענק, הוא היה, קודם כל, בן אדם גדול עם לב זהב, כולם אהבו אותו".

כיכר על שמו של השוער אבי רן ז"ל - קריית אליעזר - חיפה (צילום: יוסף הירש)
כיכר על שמו של השוער אבי רן ז"ל – קריית אליעזר – חיפה (צילום: יוסף הירש)

השוער מס’ 1 בישראל

אבי רן ז”ל היה שוער, שחקן מזן אחר שעמד בין הקורות, כזה שלא נראה בארצנו שנים רבות, וכבר הפך לאגדה ולמיתוס בעבור רבים מתושבי העיר חיפה. כך גם אחרי מותו. 33 שנים חלפו מאז אותו אסון נורא, ארור ואכזרי. באותה שבת, בצהריי 11/7/87, יצא אבי רן ז”ל, שוער מכבי חיפה והנבחרת הלאומית, רכוב על אופנוע ים ונכנס לכנרת ואז, הכל נגמר. השוער מס’ 1 בישראל מאז קום המדינה, אבי רן, נפגע ע”י סירת מירוץ שעברה בסביבה. אבי רן נפטר רק חודש לפני שמלאו לו 24 שנים. בהיותו ילד בן 11, נרשם אבי רן במכבי חיפה ככדורגלן בקבוצת הילדים. משם עשה את כל המסלול עד שזומן לסגל הבוגר כבר בגיל 17, ובהמשך היה חלק משמעותי בשתי האליפויות הרצופות בעונת 1983/4 ו-1984/5. 

רבים מחובבי הספורט בישראל לא ישכחו את היום בו שמעו אז, על הטרגדיה הנוראה בכנרת. מותו של רן היכה בתדהמה את כל המדינה, כשמסע הלווייתו יצא מהאצטדיון בקריית אליעזר לעיניי אלפי אנשים ממררים בבכי ובכאב. רן ז”ל גם זכה לזימון בכורה לנבחרת ישראל. במדיה ערך 9 הופעות. אחד ממשחקי השיא שלו היה מול ליברפול, במשחק ראווה, משחק שלאחריו אף זכה להצעה ממועדון הפאר האנגלי.

קיברו של אבי רן ז"ל בבית העלמין כפר סמיר בחיפה (צילום: אדיר יזירף)
קיברו של אבי רן ז"ל בבית העלמין כפר סמיר בחיפה (צילום: אדיר יזירף)

גם היום, 33 שנה אחרי, לא שכחנו את התקווה שהצית אבי רן ז”ל בלבנו ולא שכחנו את החלומות שנטע בכולנו. בתוך כך, יש לציין כי רק בשנת 2018, אחרי 30 שנה ממושכות, נרשם פיוס בין אביו של אבי רן, משה רן, לבין מועדון הכדורגל מכבי חיפה, שגם קרא ליציע הצפוני באצטדיון “סמי עופר” “יציע אבי רן”, על שמו של השוער, כשגם על כרטיס המנוי החדש, מופיעה דמותו של אבי רן. אחרי כל כך הרבה שנים, עובדה זו רק מראה, עד כמה אהבו כולם את אבי רן – יהיה זכרו ברוך!

בתוך כך, יש לציין כי מידיי שנה בשנה ובחלוף להן 33 שנה, עדיין מגיעים עשרות אנשים, כדי ליטול חלק באזכרה השנתית לזכרו של אבי רן ז"ל ,הקבור בבית העלמין שדה יהושע, בשער "תמר" בחיפה.

חנוכת כיכר על שמו של השוער אבי רן ז"ל בחיפה

(צילום: יוסף הירש)

2 תגובות
  1. צפריר אמר/ה

    גם אנדרטה וגם פסל, גם הושקה וגם נחנכה…..
    כמה בבל״ת וכמה תמונות בכתבה אחת?!
    שלו להזכיר שרוב הנוכחים ללא מסכות 🤔

  2. טל ג'ון אמר/ה

    ממש מרגש . את אבי רן ז"ל הכרתי כשכן של הוריי, אבי רן היה עם לב זהב ושוער ענק מאחל לאביו משה אריכות ימים ובריאות .

לא ניתן להגיב