בחיפה קוראים ספרים, כמו פעם

גיל בחנות (צילום: עומר מוזר)

חנות ספרים כבר 54 שנה • הכירו את “מסחר הספר יוסף יצחק”

ספר קצת עליך ועל העסק
גיל יוסף, בן 41, נשוי + 1. נולד בבית חולים רוטשילד וגדל בכרמל. חיפאי מבטן ולידה שעזב לאחרונה לקריות בגלל מחירי הדיור. 

דור שלישי לחנות. סבו יוסף יהושיעו וסבתו צילה יוסף, בכלל פתחו בתור קיוסק והתגלגלו לענף הספרים בשנת 1966. אביו יוסף יצחק קרוב לגיל הפנסיה והוא הבא בתור להחזיק את העסק המשפחתי.

אב ובן (צילום: עומר מוזר)
גיל ויצחק יוסף (צילום: עומר מוזר)

מוכרים פה הכל

“אנחנו מוכרים פה הכל – חוץ מספרי לימוד, הכל. ספרי עיון, קריאה, היסטוריה, מדע, פנטזיה, טבע. אנחנו עובדים במתכונת כזו שבה אתה קונה ספר וכשאתה מסיים, יכול להחזיר אותו ולקבל חלק מהסכום בחזרה. או לקבל מזומן או להשתמש בו לרכישת ספרים חדשים.”

הילדים לומדים אנגלית בשביל הארי פוטר

אנשים עוד קוראים ספרים בעידן המסכים?
המון. אצל הנוער זה בעיקר מדע בדיוני ופנטזיה, קח לדוגמה את הארי פוטר, הילדים לומדים אנגלית במיוחד בשביל לקרוא את הספרים באנגלית, זה מרתק אותם.  אצל הנשים – רומנים רומנטיים זה ז’אנר שהשתלט על השוט, אתה לא מתאר לעצמך כמה מדפים זה תופס בחנות. יש עוד את האוכלוסייה המבוגרת שקוראת ספרי היסטוריה, מלחמות.

"מסחר הספר יוסף יצחק" (צילום: עומר מוזר)
יצחק וגיל בפתח החנות • ספרים מדור לדור | “מסחר הספר יוסף יצחק” (צילום: עומר מוזר)

ספר לשעת חירום

איך הקורונה השפיעה עליך ועל העסק?
“בסגר הראשון היינו סגורים, באנו בקטנה לעשות הזמנות גדולות בסיטונאות. בין הסגר הראשון לשני דווקא התנועה הייתה ערה. אנשים קפצו על המדפים, העיקר שיהיה ספרים בבית לשעת חירום. 

בסגר השני הגענו כמעט כל יום, עשינו הזמנות דרך האינטרנט. אנחנו עובדים עם הצבא ועם לקוחות גדולים. יש לנו גודל וותק שהצליחו להחזיק אותנו עם הראש מעל המים.”

הדר של פעם היתה שיגעון

איך זה היה להחזיק עסק בהדר של פעם?
“הדר של פעם הייתה שיגעון, זה היה מרכז העיר, מרכז החיים. כל האוטובוסים מהצפון מאיזה כיוון שלא תרצה עצרו בהדר, כל 5-10 דקות לפחות אוטובוס אחד מפוצץ באנשים יורד פה. אנשים היו באים להנות פה – תרבות, הצגות ילדים, חנויות, אוכל, נסיעות. בכל חג היה איזה משהו. עדליאדות בכל חג. אני זוכר בחגים בתור ילדים שהיינו באים  לחנות של סבא, היינו מטפסים על סולמות כי לא היה איפה לעמוד. הכל היה מלא באנשים. זו הייתה תקופה אחרת.”

“אתה יודע כמה פעמים פניתי למשטרה?”

והיום?
“האוכלוסייה השתנתה – פחות עם יכולת קנייה ופחות אנשים באים מבחוץ. היו פה תקופות של נרקמונים וזונות. העירייה עשתה סדר עם הבתי בושת, אבל עד היום אנחנו סובלים מנרקומנים. אתה יודע כמה פעמים פניתי למשטרה? יש לי פה “כספומט” של סמים מתחת לחנות. אתה רואה פה מזרקים בלי סוף בבוקר, לפעמים אני מתקשר למשטרה כדי שהם יבואו לבדוק אם הם עוד בכלל חיים. המשטרה משחקת איתם חתול ועכבר אבל לא באמת עושה משהו בנידון.

אני עוד עובר בשקט, אבל מי שבא מבחוץ, זה מרתיע. בכלל, האלימות בהדר זו מכה רצינית. רק לפני כמה ימים היו פה יריות באמצע היום, על איזה בניין. אנשים פחות אוהבים להסתובב בחוץ. אבל הבעיה העיקרית של הדר זו ההזנחה – קח לדוגמה את רחובות הרצל והחלוץ. אלה שני עולמות שונים. תראה את הרצל בלילה – עוד יש תאורה, ובחגים מקשטים, אבל כאילו מישהו אמר שמה שמתחת להרצל, לא נחשב.”

גיל יוסף בין בספרים (צילום: עומר מוזר)
גיל יוסף בין בספרים (צילום: עומר מוזר)

שיבואו לעבוד, לא לשחק

מה דעתך על ראש העיר שלנו?
“אני בעדה, אני חושב שאם יתנו לה, היא תהיה אחלה ראש עיר. העירייה הייתה מאפיה גדולה והיא עושה ניקוי אורוות. עובדי העיריה היו מסתובבים חופשי בהדר, עושים מה שהם רוצים. היא דרשה מהם להחתים כרטיס. היא רוצה שיבואו לעבוד, לא לשחק”.

לחיפה יש מה להציע

“שדה התעופה שהיא כל כך התעקשה עליו הוא לדעתי חיוני, זה יכול לפתוח את העיר, אם יוכלו לקחת טיסה ישר לחיפה ולבוא אפילו לסופ”ש אנשים ייהנו. יש לחיפה הרבה מה להציע – גם מבחינה דתית, גם מבחינת נופים וגם מבחינת חיי חברה. יהב עשה המון דברים טובים בשביל העיר, אבל הייתי פחות בעדו, כי באיזשהו מקום, הוא כבר נהיה שרלטן והדיבור שלו פחות התאים לי. אני מאמין שצריך להגביל את משך הכהונה, גם פה וגם בממשלה”.

 תן מילה אופטימית לסיום
“אני מאמין בעיר הזאת, אני חושב שעם ראש עיר נכון ועירייה פועלת ולא עסקנית, יכולה להיות פה עיר לא פחות מתל אביב. יש פה פוטנציאל אדיר שלא נופל מאף עיר בארץ”.

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. טל אמר/ה

  חנות מקסימה. יופי של פרגון.
  למרות שאני לקוח למדתי דברים חדשים על האנשים וזה תמיד כיף

 2. עדי אמר/ה

  מהמם! כיף לשמוע עוד אנשים שחושבים שחיפה מדהימה עם פוטנציאל מטורף!

 3. עדי גנות אמר/ה

  כיף לשמוע על חנויות ספרים טובות, ועוד יותר כיף לקבל את הסיפור שמסביב 🙂 תודה !

 4. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  חשוב מאוד לקרוא ספרים.

 5. אייל אמר/ה

  עוד חיפאי שעזב לקריות.
  כל יום שומע על עוד צעירים שעוזבים לשכונות חדשות בקריות ובטירת כרמל ובעתלית.
  זה פשוט מקומם. יש בחיפה כל כך הרבה אפשרות לבנות לצעירים דיור ולא עושים כלום.
  לא מבין למה דירה בקריות בשכונה חדשה זולה ב-200 אלף שקל מדירה חדשה בחיפה בשכונה פחות טובה.
  בקריות בונים בתי ספר חדשים ומשוכללים וזה קורץ להורים צעירים. הנסיעה 20 דקות לחיפה משתלמת להם
  בגלל החסכון בארנונה שעולה בהרבה על התוספת בדלק.
  ראש העיר חייבת לתת את הדעת על המצב הזה. אי אפשר להכריח צעירים להישאר בחיפה כשהם רואים ששודדים מהם ארנונה תופת, שרק קשישים מקבלים הטבות בחנייה והנחות ושהמזון יקר כי אין תחרות בין רשתות בעיר. יוקר המחייה משפיע על שיקולי דיור. אם הכרמל יקר זה מתכון לקבל שכונות מזדקנות.

 6. דן אמר/ה

  טעות חיפה זה לא עיר חיפה זה בית זקנים אחד גדול!!!

 7. אף מילה על הבחור שעובד איתכם? אמר/ה

  אני זוכרת את החנות הזו עוד מלפני 30 שנה כמעט,למדנו בבית ספר בסמת,עברנו שם כל יום מתחנת האוטובוס והחנות היתה שוקקת.חבל שבכל הכתבה לא מוזכר הבחור בחנות שמצולם בחולצה כחולה בכתבה שהוא הפנים הכי מוכרות מכל השנים מהחנות הזו ומגיע לו איזכור ומילה טובה.
  לגבי המעבר של אנשים לקריות,לטירה וכ’ו לדעתי זה פחות קשור לנושא הכספי,להיפך חיפה זולה ויש בה מחירי דיור לכל כיס.הענין(לדעתי) הוא מגזרי ולא כספי.

 8. מזל כהן אמר/ה

  חנות מקסימהההה ומיוחדתתת, למדתי באזור והייתי קופצת לרכוש ספרים שם, תענוגגג..נוסטלגיהה, זה היה איזור מקסים לבילוי ולקניות, במרוצת הימים כמו שנכתב הפך לאזור עלוב..כמה חבל. .מאודדד
  שווה להשקיע שם…ולהחזירו חקדמותו..

הגיבו כאן לכתבה