בניה מרקמית בבת גלים | תכנית פינוי בינוי בשכונת בת גלים בחיפה

קרדיט הדמיה: קנפו כלימור אדריכלים

הודעה מטעם עיריית חיפה:

אושרה תכנית פינוי בינוי ברחוב חיל הים בשכונת בת גלים בחיפה

הועדה המקומית לתכנון ובנייה אישרה אמש [ב' 02/11/20] פה אחד את תכנית ההתחדשות העירונית במסגרתה יוקמו 5 מבני מגורים בשילוב בנייה מרקמית נמוכה ובניה גבוהה

מתחם ההתחדשות ממוקם בצומת רחוב חיל הים ורחוב העלייה השנייה, בקרבת ביה"ס לרפואה, בי"ח רמב"ם, בה"ד חיל הים ובצמוד לתחנת הרכבת חיפה בת גלים.

עיריית חיפה יזמה באמצעות האגף לתכנון העיר את התכנית במתחם זה אשר הוכרז ע"י הממשלה בשנת 2014 כמתחם התחדשות עירונית במסלול פינוי בינוי. הכרזה המקנה חבילת פטורים והקלות מיסוי שנועדו לשמש מנוף כלכלי למימוש הפרויקטים. התכנית מתוקצבת ומלווה ע"י הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בשיתוף עם עיריית חיפה.

במתחם, 9 מבנים במצב ירוד בהם 119 דירות קטנות של כ-60 מ"ר. במקום המבנים הישנים שיהרסו יוקמו על פי התכנית המאושרת 467 יח"ד ב-5 בניינים שישלבו בניה מרקמית של כ-8 קומות לצד מגדלי מגורים בני 27 עד 33 קומות. (כולל קומות מסחר ותעסוקה).
התכנית מציעה עירוב שימושים הכולל מגורים, מבני ציבור בהם גני ילדים ומעונות יום ,שטחי מסחר , מרפאות ומשרדים וזאת בשילוב חניונים עיליים ותת קרקעיים,. כמו כן, קובעת התכנית שימורם של עצים ייחודיים וותיקים הקיימים במקום לצד פיתוח שטחי גינון ופנאי.

יצוין כי, במקביל מופקדת בוועדה המקומית תכנית התחדשות עירונית גדולה סמוכה לתכנית זו, המקודמת במתחם העלייה השנייה הממוקם לאורך הרחוב הראשי של שכונת בת גלים. במתחם זה 17 מבנים ישנים בהם 175 דירות קטנות במקומם מציעה התכנית 660 יח"ד שיבנו ב-16 מבנים שישלבו בניה מרקמית של כ-8 קומות לצד מגדלי מגורים מעל חניונים תת קרקעיים, שטחים מסחריים ושטחים המיועדים למבני ציבור בהם גנים, מעונות יום והגדלת שטח ביה"ס עליה.

שתי התכניות קודמו לאחר תהליך שיתוף ציבור שכלל בין היתר שלושה כנסים גדולים בהם השתתפו מאות בעלי נכסים וכנס ייחודי נוסף לנציגים נבחרים של הבתים הכלולים בתכניות, בו הושם דגש על הנחיית הנציגים בקידום הפרויקטים העתידיים, לרבות עריכת מכרזים לבחירת יזמים מבצעים ועורכי דין. הנציגים שנבחרו על ידי בעלי הנכסים הוכשרו לתפקידם ב"ביה"ס להתחדשות עירונית- אקדמיה בקהילה- תכנית הדגל" בשיתוף עיריית חיפה ואוניברסיטת חיפה.

שתי התכניות ישמשו זרז להתחדשות שכונת בת גלים אותה מקדמת העירייה ואשר כוללת יוזמות נוספות שנועדו להעלות את איכות החיים בשכונת שהיא בעלת פוטנציאל פיתוח רב באמצעות בניה מודרנית, שתאפשר מבטים ייחודיים אל נוף המפרץ והנמל מהדירות החדשות.

ראש העיר עינת קליש רותם ברכה על אישור התכנית שמצעידה את בת גלים ואשר אליה יצטרפו בעתיד תכניות נוספות שיציבו את שכונות החוף הוותיקות של חיפה במקום הראוי להן כשכונות הריביירה היפות בארץ, עם מגוון שירותים ופעילויות עירוניות לצד נגישות נוחה לחופי הים.

קרדיט הדמיה: קנפו כלימור אדריכלים
קרדיט הדמיה: קנפו כלימור אדריכלים
3 תגובות
 1. גם בנדלן מעורב פוליטיקה? אמר/ה

  אלפי דיירים חתומים בשכונות החוף על פרויקטים של פינוי בינוי עם 80% חתימות,בשטח 60 שנה כלום דבר כמעט לא זז,אותם שיכונים עלובים,שפונים לעירייה יש להם תשובה מוכנה:שהתחלף צוות,שנבחנת חלופה,ושמתכוונים השנה לפרסם תוכנית אב להתחדשות עירונית בשכונות החוף ,שלאחריה ניתן יהיה לבחון הצעות יזמיות.אז כולם ממתינים.ואז פתאום שומעים על המבנים הללו בכתבה שהעירייה יזמה ודחפה,על הבנין ביציאת אירופה שגם אותו יזמה דחפה העירייה וכבר בשלבי בנייה בימים אלה ונשאלת השאלה כיצד באופן מוזר הבניינים שהעירייה חפצה בהם מקבלים אישור והיתר בזמן שכולם ממתינים לתוכנית אב?

 2. פרויקט אבסורדי באיכות חיים ירודה אמר/ה

  זה באמת איכות חיים לגור בצומת תנועה ענק ורועש ליד בית חולים עם אמבולנסים כל שעות היום, כניסה ויציאה לחניון שלו, כניסה ויציאה משאיות לנמל חיפה וכניסה ויציאה של משאיות ורכבים לחיל הים. אבל אם כל הרעש הזה לא מספיק אז גם 4 מסילות רכבת (הולכים להוסיף עוד 2 ממש ליד המתחם הזה כן כן) ואם זה לא מספיק אז רעש מצומת דולפין והמטרוניות שנכנסות לתחנת הרכבת. בקיצור צריך לקרוא לפרויקט "מגדלי הרעשים"
  ככה מתנהגת עירייה שלא מסירה אף מפגע אבל חושבת שאפשר לבנות מגדלים ולצפות מאנשים להשקיע מיטב כספם כשממש מכל חלון יהיה זיהום אויר וזיהום רעש (מהרכבים, הרכבות, מארובת בית החולים).
  הפרויקט המוזר הזה, ועוד 4 מגדלים לידו בהמשך הרחוב אושרו עם אפס שטח פתוח למאות המשפחות שהם מצפים שיגורו בצומת התנועה הזה. איפה הם ישחקו, הילדים שלהם? זה לא מעניין את עיריית חיפה. אולי גם לא את המשקיעים שקנו דירות ורוצים אחרכך למכור. האזור סובל מהזנחה. במקום גינה מאחור יש מגרש חניה עבור מיוחסים מבית החולים.
  הם באים משכונות טובות בכרמל עם גינות וגם פארקים לעבוד במזבלה שנקראת בת גלים ובורחים בסוף היום. תהיו בטוחים שאף רופא ברמב"ם לא יחשוף את משפחתו למפגעים ולזיהום שיש בבת גלים. שכונת היוקרה.. ממש. כמעט כל מפגע אפשרי זרקו לתוכה. בסיסים. בית חולים. חניוני חופים. אפילו מסוף מאולתר של אוטובוסים שהפכו את רחוב העליה השנייה לרועש ומסוכן. לכל החולמים על חלון הראווה של חיפה דעו לכם שהמצב הפוך. עוד פסי רכבת, עוד חניונים לרכבים במקום תחבורה ציבורית ברמבם, עוד משאיות תובלה, המפגעים הולכים ומתרבים ולא ההיפך

 3. ירון אמר/ה

  מחכים שיזוזו עוד מתחמים

לא ניתן להגיב