לגור ברחוב בזן פינת חיפה כימיקלים: לתפוש בעלות על חזון מפרץ החדשנות • פרשנות • ד”ר יריב שגיא

בין ערימות מסמכי המדיניות, שברי תכניות השיקום ושלדי הכוונות הטובות שמייצרת העירייה, מצוי ועומד חזון מפרץ החדשנות. מדובר נכון להיום בחזון היחידי הקיים עבור העיר חיפה. החזון הזה הוא חזון פורץ דרך, אך למרות זאת נראה שמעבר לאמירה החזונית שהוטבעה על ידי השר לשעבר משה כחלון ומנהל התכנון, הרי שהעיר חיפה כמעט ואינה משחקת תפקיד בקידומו. בשורות הבאות אבקש להציע כמה הצעות אשר ייתכן ויאפשרו לקברניטי העיר להבין שלא ייתכן שחזון נשאר רק כהצהרה המשרתת פוליטיקאים בעת הצורך. על החזון להפוך לתכנית עבודה יישומית שמטרתה לקרב את אותו החזון ולהטמיעו בצורה נחושה הרבה יותר בשגרת החיים של תושבי העיר.

חלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים

אם אנו באמת רוצים שהעתיד של מפרץ החדשנות יהיה חלק מהעתיד שלנו אז חובה להנחילו קודם כל בתכניות הלימוד אשר העיר מקדמת. התכנית המתאימה לכך ביותר היא תכנית הלימודים “חיפה עירי”. למי שלא מכיר, מדובר בשורת שיעורים המנחילים לתלמידי כיתות היסוד בעיר ערכים, זהות ומידע רב הקשורים בעיר שלהם. שילוב חזון מפרץ החדשנות בתכנית הזו יחזק את ההיכרות והמודעות עם החזון בקרב תושביה העתידיים של העיר. בדרך זו, יהיה קשה הרבה יותר למקבלי ההחלטות בעתיד לעקור אותה מתודעת התושבים. אגב, מהלך הנשען על אותו עקרון נעשה בקשר לחזית הים של חיפה. הגשמתה של תכנית זו אמנם אינה נראית באופק, אבל חיפאים רבים מכירים אותה ומאמינים שהיא בהחלט ברת השגה.

נמל חיפה - הברכה המערבית. שדרות בן גוריון, חזית הים העירונית, אניית מלחמה זרה (צילום: ירון כרמי)
חזית הים העירונית של חיפה (צילום: ירון כרמי)

חלק בלתי נפרד מהעיסוק העירוני

החלטות הקשורות בחזון הזה אינן נתונות בשליטת קברניטי העיר. כיוון שכך, הרי שעלינו החיפאים לנהוג כאילו אופן המימוש של התכנית דווקא כן תלוי רק בנו. על מנת להשיג זאת יש לעסוק באופן הנרחב ביותר במהות התכנית, אופייה ועיצובה. כל דבר שנעשה יהיה טוב הרבה יותר מהתיאור הנוכחי של התכנית בתקשורת ובחומרי היח”צ. בחומרים הללו מתואר מפרץ החדשנות באמצעות שורות שורות של מגדלים המפורדים בדרכים ובנתיבי מים. ההדמיה הזו, המתוארת ממעוף הציפור, דומה יותר לדעתי לשורות שורות של מצבות בבית קברות אשר הוצף ממימי הקישון. האם אין לחיפאים רעיונות טובים יותר לעיצוב הכרך החדש? לא מגיע לנו להיות שותפים בעיצובו של הפלא הזה כבר עתה?

"עמק החדשנות" - שער המפרץ - תכנית רמ"י - לניקוי מפרץ חיפה - רשות מקרקעי ישראל - 40
“עמק החדשנות” – שער המפרץ – תכנית רמ”י – לניקוי מפרץ חיפה – רשות מקרקעי ישראל – 40

חלק בלתי נפרד מהעבר של העיר

חזון מפרץ החדשנות קשור לא רק לעתיד העיר, אלא גם, ואולי בעיקר, לתוכניות ישנות בהרבה אשר ניבאו מציאות שונה בתכלית עבור המפרץ המעשן. כבר בשנת 1926 פרסם ריכארד קאופמן, אחד המתכננים של העיר חיפה, את תכניתו עבור העיר. בתכנית זו מתואר אזור מפרץ החדשנות כסבך אורבני צפוף בסגנון סנט-פטרבורג הכולל שכונות עתירות בווילות ובבתי מידות ממש לכל אורכו של הקישון. התכנית הזו מזכירה באופן כמעט מלא את המציאות המופיעה בחזון המפרץ העכשווי. מכאן, שחזון מפרץ החדשנות אינו דבר חדש, אלא החזרת העטרה אל יושנה. ויפה שעה אחת קודם.

חלק בלתי נפרד

כרגע נראה שמספר המכשולים העומד בפני מימושו של החזון הזה רק הולך וגדל. קיים קושי ממשי באישור התכנית, פתרון אתגר טיהור הקרקע לא ברור, המאבק בטייקונים נמצא רק בראשיתו והספינים פוליטיים לא חדלים לזמזם סביב החזון הירוק. אבל בעצם, אין לנו הרבה ברירה משום שהנהגת העיר הנוכחית לא ייצרה שום חזון אחר לעיר. ובמציאות כזו, בה צביעה של מגרש כדורסל הופך את רובע הדר ל”רובע מתחדש”, כדאי מאוד שלא רק שלא נוותר על החלומות שלנו, אלא שגם נעמיק את האחיזה בהם כאילו הגשמתם כבר הפכה לחלק בלתי נפרד מחיינו.

חזון עיריית חיפה - מפרץ חיפה
חזון עיריית חיפה – מפרץ חיפה
הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. שמואליק+גלבהרט אמר/ה

  נראה כי ד”ר יריב שגיא מכיר את “מפרץ החדשנות” רק מפירסומי יחסי ציבור. בניגוד לדבריו, זה אינו החזון היחיד הקיים עבור חיפה. אולם הוא כבר מציע להפוך אותו לתכנית עבודה, להטמיע אותו בתכניות הלימודים בבתיה”ס (!?), ולהעמידו במוקד השיח הציבורי בעיר, “כי מגיע לנו להיות שותפים בעיצובו של הפלא”. מתוך המאמר, לא נגעתי…

  1. שמואליק+גלבהרט אמר/ה

   …[המשך] ל”חזון החדשנות” אין לדעתי כל סיכוי להתממש, הוא לא יקדם אלא יעכב את פינוי המפעלים, ישחק לידי בעליהם, וגם גורמים מיקצועיים אחרים שותפים לדעתי זו. הסברתי ונימקתי אותה בהרחבה במאמר מיקצועי, אולם לצערי לא נמצא מתאים לפירסום ב”חי-פה”.

  2. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   שלום רב שמואל,

   אני יכול להניח את דעתך שאני מתבסס על הרבה יותר מחומרי היח”צ. עיינתי בחומרים רבים של התכנית ואני משוכנע שהיא ברת ביצוע מבחינה טכנית. בקשר לתהליך הפוליטי-אנושי הכרוך ביישומה… כאן כבר החששות גדלים. על מנת להתמודד עם החששות הללו הצעתי את הדברים בטור שלעיל.
   בנוסף, ועל מנת להיות ממש כנים עם עצמנו, חשוב לציין שגם מפרץ החדשנות אינו באמת חזון עבור העיר חיפה אלא רק עבור חלק מסוים בה. למעשה, פיתוח שגוי של הפרויקט הענק הזה עשוי לגרום לחיפה נזק בלתי הפיך. הפעם האחרונה שבה הוצהר חזון עבור העיר חיפה היה בתקופתו של אבא חושי בה דובר על העמקת הדימוי של חיפה כעיר פועלים. אבל כמובן שאשמח מאוד לשמוע איזה חזון אינו מוכר לי עדיין.

 2. עפולאי מהשיכון אמר/ה

  באמת שלא הצלחתי להבין מה הנקודה שלך בפוסט הקצר הזה שמפורסם פה.
  אם מדובר על נושא בעל עניין לציבור, ובמקרה הזה ודאי שכן, לא עדיף לשלוח עיתונאים (שאינם מזוהים פוליטית יש לומר) לעשות תחקיר אמיתי ולפרסם ממצאים? ואם כבר פרשנות, אז לפחות שתהיה מעמיקה ולא נודפת ניחוח פוליטי.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   שלום עפולאי מהשיכון,

   לא הבנתי איך הצלחת לסובב פוסט הדן בעובדות ובחזון מוסכם לסוגיה פוליטית.

   אני מזמין אותך, וכל אחד אחר, לפעול ביחד עם הרשות המקומית על מנת להעמיק את

   הפעילות לקירוב החזון המוסכם הזה. זאת מכיוון שהיעדר פעילות לקירובו תביא בהכרח להרחקתו וחבל.

  2. עפולאי מהשיכון אמר/ה

   אתה מיתמם. ודאי שהפוסט הזה נודף ניחוח פוליטי, כמו כל שאר הפרסומים שלך. ומלבד זאת, הוא פשוט דל בפרטים. וחבל, כי זה נושא חשוב.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור פוליטי
 4. סגור והמשך בכתבה זו