3 גני ילדים המותאמים להוראת המדעיים יוקמו בקריית חיים

בעיריית חיפה החליטו לפתח תשתיות פיזיות המקדמות מיומנויות חשיבה מדעית טכנולוגית כבר מגיל הגן, זאת מתוך ראייה כי טיפוח ההון האנושי יעלה את החוסן החברתי והכלכלי של החברה הישראלית.
גני הילדים בעיר, הנם נידבך במערכת החינוכית העירונית המפעילה מגוון של תכניות ומיזמים כאשר אחד מהם מטפח סביבה מדעית טכנולוגית בשלבים השונים בחיי הילדים והנוער מגן הילדים ועד לסיום בית הספר התיכון. מערכת החינוך שואפת להצמיח בוגר בעל ידע ומיומנויות הנדרשים כדי להשתלב בחברה, בתעשייה ובמחקר.

-11הדמיית_גני_ילדים_קרית_חיים.jpg

הפסיכולוגיה ההתפתחותית טוענת שלחוויות למידה מוקדמות יש השפעה מזרזת ומעודדת על תהליכי למידה בעלי השפעה לטווח ארוך. בשנות הילדות, מלידה עד גיל שבע, שנים אלו הן חלון ההזדמנויות לפיתוח מאגר הזיכרונות הקובעים את התגובות בהמשך החיים.
על כן, כבר בגין הגן ניתן להכין את הילדים לעולם המדעי, לעורר את סקרנותם של הילדים בתופעות טבע ועם מציאות בה לטכנולוגיה מקום משמעותי. גני הילדים שיוקמו בקריית חיים במתחם בית הספר “נתיבים” יכיל 3 גנים כאשר בכל כיתת גן יהיו עד 30 ילדים, בעלות של כ- 4.5 מיליון ₪.
המבנה ייבנה על פי סטנדרטיים של משרד החינוך, ובתוספת חדר פעילות אשר יאפשר פעילות מדעית טכנולוגית, ופעילות תרבותית. המיקוד יהיה על תכנים אשר יאפשרו פעילויות חקר.
המבנה יכיל כיתות גן אינדיבידואליות (על כל המשתמע בכתת גן סטנדרטית ) וחצרות גן אשר יופרדו ויקושרו על ידי גדר.

במתחם תיבנה “מעבדת חקר” המותאמת לגיל הילדים אשר יעסקו ב: חקר תופעות העוסקות בתנועה של עצמים, תצפיות אחר תופעות שונות בסביבה הטבעית ובסביבה יזומה על ידי הגננות.
שינויים בעצמים תוך הבנת מושג הקריטריון- מדד. המעבדה תכלול כיורים וברזי מים בגובה הילדים, שולחנות עבודה רחבים. אולם זה יוכל להכיל עד לקבוצה של 15 ילדים. במעבדה זו יהיה ביטוי לחדר חושך, ועזרים כגון מחשבים, מקרן, טלוויזיה, לוח חכם ועוד.

במבואה ייבנה מתחם לפעילות תרבות במבנה של אמפיתיאטרון. בו תהיה במה מאובזרת במערכות מולטי מדיה. מבואה זו תשרת את כלל הגנים שבאשכול (כ- 120 כולל אנשי צוות) בחצרות הגנים: תתאפשר פעילות בגינה לימודית, מתקני חקר פיזיקליים משחקי רצפה מתמטיים, ומתקני ספורט קטנים.

חתן פרס נובל בכימיה, פרופ’ דן שכטמן, נענה לפנייתו של ראש העיר יונה יהב, שביקש כי יוביל את הפרויקט לאחר שחתן פרס הנובל אמר כי את החינוך המדעי צריך להתחיל כבר בגיל הרך. “ילדי הגנים יכולים להבין ולהפנים יסודות במדע ובטכנולוגיה ובלבד שאלו יועברו אליהם בשפה המותאמת לגיל הילדים”.
יונה יהב ראש העיר : “מדובר בצעד משמעותי שתהיה לו השפעה מכרעת רק בעוד כשני עשורים או יותר , הוראת המדעים כבר לגילאי הגן היא “שובר שיוויון” אשר יכול להזניק את החברה הישראלית כולה בקרב הקהילה המדעית”

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.