האם לחייב התקנת מצלמות בגני ילדים ובמעונות בעיר חיפה?

לאור הפרסומים האחרונים על מצלמות בגני ילדים שחשפו תקיפה והתעללות קשה בפעוטות נשאלת השאלה האם לא יהיה נכון לחייב מעונות וגנים להציב מצלמות.

תינוק - ארכיון (צילום - ירון כרמי)

לאור הפרסומים בתקשורת בימים האחרונים על גני ילדים שבהם נתפסו עובדות מתעללות בזכות מצלמות, עולה השאלה האם לא יהיה נכון לחייב גנים פרטיים וגני עירייה להציב מצלמות, כמו שמציבים גלאי עשן או ציוד עזרה ראשונה. יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מכך שיש מגוון דרכים להגן על פעוטות ושלעתים נפגעים תינוקות גם בגנים ומעונות, שמותקנים בהם מצלמות.

"אני עובדת כגננת בגן פרטי באחוזה כבר יותר מ-15 שנה", אמרה הבוקר שרון, גננת ותיקה לגילאי 3-4, "כל פעם שמגיעים הורים להתעניין ברישום לשנת הלימודים הבאה והם שואלים על מצלמות, זה מצחיק אותי, כי הם לא מבינים את תפקיד המצלמות. אני עובדת בגן לגילאי 3 חודשים עד גן חובה. כשהורים שואלים על המצלמות, הם חושבים שהמצלמות יספקו לילדים שלהם הגנה מפני כל דבר, שעלול לקרות להם בגן.

בפועל, אנחנו צוות גדול, מנוסה וותיק, ולהורים אין מה לחשוש. אנחנו עוברות הכשרות ואף פעם אין סייעת לבד מול ילדים, אנחנו עובדות כצוות ובמובן מסוים מפקחות אחת על השנייה. ברור לי שהסייעות שלי יודעות, שללא קשר למצלמות, אם חלילה אני אראה אחת מהן מדברת בטון לא ראוי לילדים או חלילה מכאיבה לילד, אני מיד אדווח להנהלת הגן והיא תפוטר, שלא לדבר על משטרה.

..אני עובדת בגן שנים ארוכות ומעולם לא קרה כאן מקרה כזה, ואם יש אפילו חשד קל לאי התאמה של עובדת, הדברים נבדקים ומטופלים בהתאם. מה שכן – הרבה פעמים המצלמות עוזרות לנו, לצוות. הורים מביאים בבוקר את הילדים, ואחר הצהריים, כשהם מקבלים את הילדים בחזרה הם בודקים שהילד חזר באותו מצב, שהם הביאו אותו. אני לא יכולה להסביר כמה פעמים באו אליי בתלונות, שתינוק נחבל בגן ובעזרת המצלמות הוכחנו שזה לא נכון. אני לא יכולה להעיד על גנים אחרים, אבל אין לי ספק באשכול הגנים בו אני עובדת, שהמצלמות שומרות על הצוות ומה ששומר על הילדים זו ההנהלה, שמפקחת על מה שקורה בגן והעובדות המיומנות, שהילדים יקרים להן מאוד".

עדי, תושבת רוממה הישנה ואימא של עלמה בת השנתיים, בחרה לשים את הבת שלה בגן פרטי ללא מצלמות. "כשעלמה הייתה בת כמה חודשים ואני התחלתי לחפש לה גן לקראת החזרה לעבודה, חברים שלי היו צוחקים עליי, כי ראיתי עשרות גנים ואף אחד לא היה נראה לי מספיק טוב בשבילה.

…בדקתי כל דבר – הצוות, הניקיון, התכנים הפדגוגיים, קירבה לכבישים סואנים, רמת הזיהום בשכונה בה נמצא הגן ולא יכולתי לבחור. בסופו של דבר בחרתי בגן פרטי, שהרגשתי שהצוות בו הכי אוהב את הילדה שלי. יש בגן מצלמה אחת, שממוקמת בכניסה לגן וזהו. כשכל המקרים הנוראיים בזמן האחרון התפרסמו בתקשורת, חברים שלי שאלו אותי, אם לא מפריע לי שאין מצלמות ואני לא יכולה לראות את עלמה במשך היום.

אני חושבת שאם יש עובדת בגן, שרוצה לפגוע חס וחלילה בילד, היא תמצא את הדרך לעשות את זה ולא משנה כמה מצלמות יהיו בגן. אני חושבת שכשאני מפקידה את היקר לי מכול אצל נשים זרות בסך הכול, זה חייב להיות בגלל שאני נותנת בהן אמון מלא ולכן לא צריך מצלמות. בשבוע הראשון הייתי מגיעה לגן בכל מיני שעות ותמיד ראיתי את הגננות והסייעות עובדות קשה. כשבחורים בקפידה את הגן, כשמקבלים המלצות מהורים אחרים וכשרואים בכל יום שהילד חוזר מאושר מהגן ומגיע בבוקר בהתלהבות – זה המבחן האמתי".

ראש אשכול לימודי גיל הרך, בחוג לחינוך באקדמית גליל מערבי, ד״ר שרון גילת-יחיא אמרה בתגובה, כי היא לא באמת מאמינה שמצלמות הם הפתרון, משום שגם במסגרות בהם היו מצלמות קרו דברים חמורים, כמו למשל במקרה האחרון עם יסמין, היא מתה בעקבות התעללות והיו בגן מצלמות.
"אני חושבת שהפתרון צריך להיות ברמה מערכתית. אי אפשר להתייחס לפעוטונים ולמסגרות בגיל הרך כעסקים או מחסני תינוקות. מסגרות אלו צריכות לצאת מידי משרד התמ"ת/כלכלה ולעבור לידי משרד החינוך, שחייב יהיה לדאוג לכך שהאנשים שמטפלים ועובדים במסגרות הללו יהיו בעלי הכשרה מתאימה.

…כיום כל אדם שרוצה לפתוח פעוטון בסלון יכול לעשות זאת והוא רק צריך רישיון עסק. טיפול בילדים הוא לא עסק ועד שזה לא יטופל, מקרים כאלו ימשיכו לקרות. אני לא בעד מצלמות כפתרון אך זה יכול להועיל. אני חושבת שאם לגננת אין התנגדות עקרונית להתקין מצלמות בגן, סימן שגם אין לה מה להסתיר וזה מראה על גישה חיובית. גננת שמתעללת תעשה את זה גם כשיש מצלמות, אבל אולי זה ירתיע במידה מסוימת. אם יהיה יותר פיקוח על מי רשאי לטפל בילדים בגילאים הללו, אז אולי זה יקרה פחות.

לטענתה של ד"ר גילת – יחיא, למצלמות בגנים יש גם היבטים שליליים. "הורים נוטים להתערב יותר מדי במה שקורה בגן. אני מכירה מקרה של סבתא שבזמן העבודה צופה בנכד שלה כל הזמן ואם נראה לה שיותר מדי זמן לא התייחסו מספיק לנכד שלה היא מתקשרת לגן ומתלוננת. הורים צריכים לסמוך על המסגרת שהם נמצאים בה, לבקר, אפילו לעשות מדי פעם ביקורי פתע. אם לגננות יש התנגדות עקרונית לכך, גם זה אומר משהו. חייב להיות אמון בין ההורים לגננות, אך אמון צריך להיבנות ולכן גננות צריכות להבין שהורים הם חשדנים וצריכות לאפשר שקיפות. הורים לא אמורים לנצל את זה לרעה ולהשתמש במצלמות ככלי ניגוח נגד הגננת.

לכן, כפיה של הצלמות כפתרון, לא מתאים בעיני, זה לא יפתור את הבעיה, בנית אמון בין הורים לגננת, כאשר המצלמות הם חלק מתהליך בניית האמון, לא יזיק, אך כאמור, הפתרון צריך להיות בפיקוח של מי בכלל רשאי לטפל בילדים בגיל הרך וזה המהלך שצריך להוביל, רק מי שהוכשר ולמד, יוכל לעבוד ולטפל במסדרות הללו".

 

בימים האחרונים פנתה יו"ר אמונה ליאורה מינקה לשר הרווחה והשירותים החברתיים חיים כ"ץ במכתב בו היא קוראת לו לכלול את העבודה במעונות היום לגיל הרך כעבודה מועדפת למשוחררות שירות צבאי ולאומי.

"אירועי הימים האחרונים במעונות הלא מפוקחים וגם הזעקה שאנו – מפעילי המעונות המפוקחים משמיעים בפנייך כבר זמן רב על מחסור עצום בכוח אדם של מטפלות מחייבים לפעולה בכיוןן זה".

לטענתה של ליאורה מינקה, אם למעונות היום יגיעו חיילות וחיילים משוחררים לעבודה מועדפת וחלקם הקטן יישאר לעבוד גם מעבר לתקופה הקצובה במעונות היום, כוח האדם האיכותי יבטיח שיפור במצבם של הפעוטות.

התעללות בפעוטות בחיפה:

כזכור, באחד המעונות בעיר התפוצצה פרשת התעללות קשה של סייעות, שהיו מקללות ומתעמרות בפעוטות. ההורים בגן חשדו שהילדים שלהם עוברים התעללות ולהן הם החביאו מכשיר הקלטה, שבאמצעותו נחשפה ההתעללות. הנהלת המעון טיפלה ביד קשה בעובדות המתעללות והמעון חזר לפעילות סדירה ויחד עם זאת הורים שהילדים שלהם נפגעו באותה פרשה לאורך חודשים לא יכלו להירגע מהאופן שבו ילדיהם נפגעו. יש לציין כי לעתים יש גם מקרים פחות קיצוניים של יחס כלפי הפעוטות ולא מעט פעמים אנשי צוות, שרואים שהם לא מצליחים להביא לשינוי היחס כלפי הילדים, מעדכנים את ההורים של הילדים או מתפטרים.

לצד הדאגה לתינוקות ופעוטות וחשיבותן של המצלמות, חשוב להבין שיש אנשי מקצוע רבים, שמנצלים את חוסר היכולת של קטינים, קשישים ומטופלים על מנת להתעלל בהם ולכן לצד הבעיה בגני ילדים בעיר הבעיה גם קיימת אצל חלק מילדי חינוך מיוחד, שלא מתקשרים (למשל, בהסעות לבתי הספר), בבתי אבות סיעודיים, בבתי חולים ועוד. בכל המקרים האלה מה שיכול לצמצם את הפגיעה זה מצלמות ופיקוח הדוק של קרובי משפחה.

תגובת עיריית חיפה לפניית חי פה בנושא התקנת המצלמות בגנים:

עיריית חיפה ממתינה להחלטת הממשלה בנושא ותפעל בהתאם להחלטה זו באופן מידי.

לא ניתן להגיב