חזרה ללימודים בחיפה | מתווה החזרה לבתי הספר ולגני הילדים סיגל ציוני בסקירה מקיפה

סיגל ציוני בישיבת מועצת העיר (צילום מסך: עיריית חיפה)

סיגל ציוני בסקירה מלאה על החזרה – על המענים והמשך ההכנות

חברת מועצת העיר ומחזיקת תיק החינוך סיגל ציוני, הציגה סקירה מקיפה על החזרה ללימודים בחיפה לפי מתווה משרד החינוך, על ההשקעה בהיערכות על מנת לתת מענים גם לתלמידים וגם להורים בחיפה, ועל המאמצים הנעשים כדי לשמר את המצב ולא לחזור חלילה לסגירה מחודשת. ציוני קיבלה שבחים מעמיתיה במועצה וכן מראש העיר עינת קליש, על ביצועיה בנושא.

סיגל ציוני מחזיקת תיק החינוך בעיריית חיפה
סיגל ציוני | מחזיקת תיק החינוך בעיריית חיפה

הסוגיות הקשות – חברתיות ורגשיות

ציוני סיפרה כי הסוגיות הקשות של הסגר ושל הקורונה הן חברתיות ורגשיות וכי הורים דיווחו על מצוקות גדולות בקרב הילדים וכי הם פחות מוטרדים מהנושא הלימודי לעומת התחום הרגשי שנפגע, בשל הקורונה.

הלימודים בגנים בחיפה – שישה ימים במקום חמישה

על פי מתווה החזרה לגנים, הלימודים יתקיימו חמישה ימים בשבוע. בחיפה הצליחו, באמצעות היערכות של מחלקת החינוך הקדם יסודי, יחד עם כל מערכת החינוך, שנרתמה למצוא מענים ופתרונות כדי שהלימודים יתקיימו שישה ימים ובכך גם הילדים וגם ההורים ימשיכו בשגרת חיים מלאה.
84% מצהרונים חזרו לפעול, 3 צהרונים טרם חזרו לפעול, כשעדיין נבדקות כל האפשרויות על מנת להחזירם לפעילות בהקדם, תוך שמירה על המתווים של משרד הבריאות.

גן ילדים - אילוסטרציה (צילום: סמר עודה)
גן ילדים – אילוסטרציה (צילום סמר עודה)

חמישה ימים לכיתות א' ו-ב' במקום ארבעה, באמצעות 750 קפסולות, לעומת 570 בפתיחה הקודמת

בהמשך לפתיחת הגנים יוחזרו בתי הספר לפעילות, כאשר היעד הוא ארבעה ימים לכיתות א' ו- ב'. "לדעתנו זה לא מספיק", הסבירה ציוני, "יש כאן תלמידים שלא הספיקו להיות יום אחד בכיתה א', כשנאלצו להיכנס לסגר נוסף וצריך גם לזכור שתלמידי כתה ב', חוו את השלכות הקורונה בהיותם בכיתה א', בגל הראשון ובסגר הראשון, ולכן היה לנו חשוב להיערך לפתיחה של חמישה ימים בשבוע. הדבר הצריך הכנה של 750 קפסולות לעומת 570 בשגרת הקורונה הקודמת. עבדנו מאוד קשה בכל הקשור לנושא המתחמים. אני שמחה שלא נגררנו אחרי רשויות שהכריזו על פתרונות כמו מחיצות פלסטיק.

המתנו ובחנו את כל האפשרויות: אילו פתרונות ישימים ומותרים, תוך שמירה על כל הפרמטרים. לאורך כל הדרך עבדנו בשיתוף עם מנהלי בתי הספר, עם צוותי ההוראה, משרד החינוך וארגוני המורים, כדי לוודא שאנחנו מבצעים את הפעולות האיכותיות ביותר, ושהן "מחוברות למציאות". יומיים לפני הפתיחה סגרנו חללים עם קירות גבס, כך שבסופה של ההיערכות, בכל בתי הספר כיתות א' ו-ב' חזרו ללימודים.

למידה מרחוק (צילום: יח"צ טכניון)
תרומת מחשבים לילדים (צילום: יח"צ טכניון)

עובדים על נתינת מענים לכיתות ה' עד י'

ציוני המשיכה: "אנו ממשיכים לעקוב, מידי יום, אחר המתרחש, ועובדים על נתינת מענים לכיתות ה' עד י'. צריך לקחת בחשבון כי בכל יום מתרחשים שינויים ואנחנו כפופים בכל פעולה, להנחיות משרד הבריאות ומשרד החינוך".

מענה בנושא הרגשי ובנושא בחינות הבגרות לכיתות יא' ו-יב'

"לגבי כיתות יא' ו- יב', אנו כפופים למשרד הבריאות ולמשרד החינוך, כאשר העבודה מתרכזת במתן מענים נכונים, גם בנושא הרגשי וגם בנושא בחינות הבגרות. כולי תקווה שנמשיך ונצליח, תוך שמירה קפדנית על הכללים. ככל שנצליח בשמירת הכללים בכל המערכות, נימנע מלהגיע למצב, שחלילה נאלץ לסגור את מוסדות החינוך, שוב.

תוגברו צוותי עובדי הניקיון ואספקת חומרי ניקיון

"בכל הקשור לנושא הניקיון שידרגנו את המערך והוספנו עובדות ניקיון. הוספנו גם חומרי ניקוי וכל מה שצריך כדי לשמור על ההיגיינה כדי שנוכל לספק את המוגנות לילדים גם בנושא זה".

כיתה בחיפה (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)
כיתה בחיפה (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

אסור לחייב צוותי הוראה בביצוע בדיקות קורונה

"לגבי בדיקות הקורונה" אמרה ציוני, "על פי חוק, אסור לחייב את צוותי ההוראה לבצע בדיקות קורונה, אך אנחנו, כאחראים על תחום החינוך, ממליצים לצוותים כן לבצע את הבדיקות, הן למען בריאותם שלהם, הן למען בריאות משפחותיהם והן למען בריאות התלמידים. כיום כל קופות החולים מבצעות בדיקות ללא צורך בהפניית רופא, כך שכל חבר קופת חולים יכול לגשת ולבצע בדיקת קורונה. בנוסף, במרכז הקונגרסים, מתקיימות בכל שבת בדיקות ללא הפנייה, מהצהריים ועד השעה 20:00 בערב. גם שומרי שבת יכולים לגשת ולבצע את הבדיקה, שכן בימים אלה יציאת השבת היא מוקדמת".

תלמידים בצל הקורונה (צילום אילוסטרציה)
תלמידים בצל הקורונה (אילוסטרציה)
5 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  בשעה טובה על החזרה.

 2. אלכס אמר/ה

  בצילום של "כיתה בחיפה" נדהמתי לראות שהלוח מלא בהירוגליפים לא מוכרים לי. איזה שפה זאת? באיזה בית ספר מלמדים אותה?

 3. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד לסיגל ציוני, חברת מועצת העיר חיפה ולאילנה טרוק ,ראש מינהל החינוך בעיריית חיפה.יישר כוח לכן.

 4. יעל אמר/ה

  מה עם כיתות ה- י'? הם ממשיכים להיות סגורים בבית, דדבוקים למסכים. הילדים ממשיכים להשמין ולהיות מדוכאים. זה יותר מסוכן מקורונה!! לעבור ככה את גיל ההתבגרות!

 5. מיכל אמר/ה

  לא פשוט בכלל. מורכבות שמחייבת הגדלת ראש, יצירתיות, שיתופי פעולה. אני מתרשמת שאצלנו בחיפה זה עובד, וכל הכבוד לעושים במלאכה: משרד החינוך, מינהל החינוך מינהל התפעול, וכמובן חברת המועצה סיגל ציוני שעושה זאת בהתנדבות, וראש העיר עינת קליש- שבסופו של יום העיניים נשואות אליה והאחריות על כתפיה. תודה לכם, יישר כוח.

לא ניתן להגיב