שמתי לי שטריימל: המתכון לקבלת תשומת לב מראש העיר חיפה • פרשנות • ד”ר יריב שגיא

לפני כמה שבועות, הצביעה סיעת ש”ס מהאופוזיציה, ביחד עם ראש העיר, לצורך אישור התקציב לשנת 2021. עד לרגע זה לא נודע מהי התמורה שקיבלה ש”ס עבור התמיכה המפתיעה הזו מהאופוזיציה, אבל מי שעוקב אחרי מערכת היחסים בין ראש העיר לבין הקהילה החרדית בחיפה, עוד מתקופת קמפיין הבחירות, לא יופתע כלל. מדובר בברית חשובה ואולי היחידה שיש לראש העיר עם קהילה כלשהי בעיר, להוציא קהילת אוהבי החתולים. 

הרב אורי אוזן (צילום: יוסי ויינר – הדור הבא בצילום)

מפקחים ומדווחים

בהקשר זה, חשוב לציין שהחברה החרדית בחיפה מהווה רק כ-7% מאוכלוסיית העיר. אבל המיעוט הזה הולך להצביע במספרים גדולים, דוחף אג’נדה, מפקח על תהליכי קבלת ההחלטות, ובעיקר, מדווח באופן שוטף לכתובות הנכונות בכנסת. בל נשכח גם את התרומה המכרעת של הציבור הזה להכתרתה של ראש העיר בחיפה. כמובן שהדברים הללו אינם באים להמעיט בפעולותיהם של יחידים וקבוצות קטנות אחרות. אבל בסופו של דבר, פוליטיקאים כמו אלה המובילים את הנהגת העיר שלנו אינם רואים את המספרים הקטנים. בפרט כאשר אותה הנהגה מתקרבת לאמצע קדנציה נטולת הישגים משמעותיים.

חרדים ולהטבי"ם מתאחדים תחת דגל הגאווה ובתמיכה בעינת - ליל הבחירות לראשות העיר (צילום: גילה זמיר)
חרדים ולהטבי”ם מתאחדים תחת דגל הגאווה ובתמיכה בעינת – ליל הבחירות לראשות העיר (צילום: גילה זמיר)

זכות קדימה לחרדים

לעומת זאת, ההישגים של הקהילה החרדית בעיר מתפרסים על פני תחומים רבים ומכסים את כל חגי ישראל. בכלל זאת תוקצבו אירועים עבור הקהילה החרדית במאות אלפי שקלים, וזאת בזמן שקוצצו אירועי הדגל של העיר במיליוני שקלים. הוקצו נכסים למוסדות חינוך ומוסדות דת על חשבון פעילויות חברתיות אחרות, ואף דחקו החוצה את פעילות המתנ”ס ברחוב בצלאל בהדר לטובת הקמת בית ספר לבנים. בכלל זאת זכתה צומת הרחובות גאולה-הפועל בהדר לשדרוג בזמן ששיפורי התנועה ברחוב קלישר בשכונת זיו, שהופיעו בתקציב 2020, לא בוצעו כלל.  וכבר הזכרנו את היעדר האכיפה כנגד התקהלויות בשכונת ויז’ניץ ובאירועים עבור המגזר החרדי בהיכל הספורט העירוני? ייתכן שזאת התוצאה המתקבלת כאשר הנהלת העיר מהווה לוביסטית של קהילה אחת בעיר בזמן שקהילות אחרות סובלות מהתעלמות, תת-תקצוב ופירוק. 

קולות חרדיים בטוחים בקלפי וחרדה מדרעי

הסיבה להתנהלות הזו כרוכה לדעתי בכך שהנהגת העיר מתפתה בקלות לבושם המשכר של אלפי קולות חרדיים בטוחים בקלפי. ובכלל, בשביל מה להתמודד עם כל מיני סיעות עם אג’נדות מורכבות ושאיפות לכבוש את ראשות העיר? קל הרבה יותר להתעסק בסחר מכר אשר מבטיח אצבעות במועצה ואלפי פתקים בקלפי.

אבל זאת רק מחצית התמונה. המחצית השנייה המסבירה את התנהלות הנהגת העיר נעוצה לדעתי בחשש הגדול שלה מחרון אפו של הרב אריה דרעי. נכון אמנם שראש העיר עשתה כמה טעויות מול הליכוד שעלו לעיר באיבוד פרויקטים בשווי מיליארדי שקלים. אבל טעות אחת מול שר הפנים עלולה לעלות לה בכיסא. 

ד"ר עינת קליש רותם ביומה הראשון בלשכת ראש העיר חיפה - 20/11/2018 (צילום: ראובן כהן - דוברות עיריית חיפה)
ד”ר עינת קליש רותם ביומה הראשון בלשכת ראש העיר חיפה – 20/11/2018 (צילום: ראובן כהן – דוברות עיריית חיפה)

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. חשיפה אמר/ה

  בחירות 2008: 5% – 14 אלף
  בחירות 2018: 7% – 20 אלף
  בחירות 2028: 10% – 30 אלף
  כשבקרב החילונים בחיפה אחוז ההצבעה הוא 35-40% ואצל הדתיים 80% משקלם בבחירות כפול מחלקם באוכלוסיה כלומר בבחירות עוד 8 שנים יהיו 6 חברי מועצה מתוך 30, ולא 3. אתם מבינים את הסכנה המוחשית לעתיד העיר כחופשייה מכפייה דתית, כשכל קואליציה במועצה תהיה חייבת להתבסס עליהם. הדר ברכת אל, סליחה, הדר הכרמל, הופכת משנה לשנה לבני ברק. הפעילות להשתלט על נכסים לא עוצרת אפילו לרגע. בתכנון הקמת 5 ישיבות סביב שוק תלפיות, כאשר האזור מסומן להפוך ל’מחנה יהודה’ שייסגר הרמטית בשבת לתנועת כלי רכב וישרת את הציבור החרדי סביבו (למי שקונה דירה שם כדאי לדעת את התוכניות האלו). לטישת עיניים לבריכת גלי הדר תביא להקמת מלונית אברכים וכולל עם כ-100 חדרים מול הישיבה וסגירת רחוב גאולה עד רחוב הפועל בשבת זו כבר הדרישה החדשה.
  לשם כך נחוץ מסוף אוטובוסים ברחוב גאולה הוא יהיה תחנת הקצה כשהרחוב ייסגר.

 2. טוכמן אילן אמר/ה

  כל הישגיה,אם ישנם,יעלמו אם תשים את יהבה על החרדים.הציבור החילוני רותח על החרדים,ויבוא איתם חשבון בהזדמנות הראשונה.קליש את שמה את הזיטונים במקום הלא נכון.נבוא חשבון גם עם אלה שמתכופפים מול החרדים,ומזרזים את קץ המדינה.

 3. א אמר/ה

  הטורים של הד”ר המכובד שגיא נראים כמו יצירה מוזיקלית שיש בה תו אחד בלבד. או אם ניקח משל מעולם החי, כפרה המעלה גרה. יקל על עצמו הדוקטור ויעשה כמנהג רבים מחבריו להיכל השן האקדמי – קופי-פייסט של עצמו.

 4. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום א’,
  מצחיק שאת מעלה את העניין הזה של התו האחד…. ראשית אני מיידע אותך שאני לא עוסק באקדמיה פול-טיים. אני מחלק את זמני בין עבודת שטח מאומצת בתחום תכנון המדיניות ותכנון המדיניות ברשויות מקומיות ובחלק אחר מהזמן אני אכן מלמד באקדמיה את הדברים שאני מגלה. מעניין מי את?
  בקשר לתו החד, מעולה שהעלית את זה מכיוון שיש מטאפורה בתכנון אסטרטגי שנקראת “אוניסונו” כלומר כולם מנגנים תו אחד. המטאפורה הזאת באה להגיד שאם כל התזמורת, כלומר הארגון, מתמקדת בטון אחד, כלומר חזון ותכנון משותף, אז ישנה הבהרה של מציאות אקוסטית של התזמורת שבתוכה היא מנגנת, כלומר בסיס לחיבור כוחות לכיוון משותף.
  המצב בעיריית חיפה בדיוק הפוך, לא רק שאין מרחב אקוסטי ברור ומוביל אלא נראה שכל אחד בלשכה שם מנגן מה שבא לו. התוצאה: כאוס בתכנון, חוסר שקיפות כי לאף אחד לא ברור מה רוצים, ונראות ממש בעייתית כלפי בעלי העניין המרכזיים שהם התושבים.
  לכן, אני אמשיך לנגן את התו שלי, בתקווה שעוד ועוד אנשים יבינו שצריך כיוון כלים דחוף בלשכת ראש העיר.
  באהבה,
  ד”ר יריב שגיא

 5. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  אין ספק שבניגוד לקדנציה הקודמת נראה שהפעם הקהילה החרדית נמצאת בפוזיציה הרבה יותר טובה. הבעיה הקשה היא שבניגוד לערים גדולות אחרות בארץ ובעולם הרי שנראה שאין אף קהילה אחרת שמצליחה לקדם משהו – ואפילו ההפך מכך. כולם מפסידים כל הזמן.

 6. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום אילן, אין לי ספק שלשכת ראש העיר בונה על הזכרון הקצר של כולנו. ובנוסף, מקווים שם שערימות זפת חמה ושחורה לריבוד הרחובות ישנו את דעתנו בנקל בעוד שנתיים לגבי הלשכה המקרטעת בחסן שוקרי.

 7. עמנואל גולדשטיין אמר/ה

  למה אין מילה באתר על כך שנעמה לזימי זומנה השבוע לחקירה במשטרה בגין הסתה?

 8. עמנואל גולדשטיין אמר/ה

  למה אין מילה בשום מקום באתר על כך שנעמה לזימי זומנה השבוע לחקירה במשטרה בגין הסתה?

 9. התמנון אמר/ה

  דר אה?
  פיהוק.
  יכולת לכתוב כל כך הרבה דברים יותר חדים וברורים מאשר השורות הדלילות האלו.
  חבל.

 10. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  אני חושב שכתבתי דברים חדים וברורים. מה לדעתך צריך לחדד ולהוסיף?

הגיבו כאן לכתבה