הישג: העירייה תסייע בגידור שטחים למניעת מעבר חזירי בר | מטה שכונות חיפה להחזרת החזירים לטבע

חזירי בר חיפאים, מראה שגרתי (צילום חי פה)

הישג למאבק מטה שכונות חיפה להחזרת החזירים לטבע • העירייה אישרה ניהול קרן סיוע בגידור מגרשים פרטיים למניעת מעבר חזירי בר לתוך שטחם או לשטחים סמוכים

ירון חנן, חבר מועצת העיר לשעבר, ומרכז מטה שכונות חיפה להחזרת החזירים לטבע, בראיון לחי פה:

ירון חנן במסיבת סיום קמפיין הבחירות - נובמבר 2018 - טיילת בת גלים (צילום: ירון כרמי)
ירון חנן (צילום: ירון כרמי)

קרן סיוע בגידור חצרות וגינות בבניינים משותפים למניעת כניסת חזירי בר

איך הכל התחיל?
הרעיון התחיל כאשר העירייה דרשה מהתושבים שמתלוננים על פלישת החזירים לשטחיהם הפרטיים (חצרות וגינות), לגדר את השטחים הללו על חשבונם הפרטי, בטענה שהם מגדלים עצי פרי אשר מושכים את החזירים. כששמעתי את הדברים האלה, מיד התקוממתי! למה שהתושבים יצטרכו לגדר את הגינה או החצר על חשבונם? הרי העצים קיימים מלפני הרבה שנים והבעיה של החזירים התחילה רק בשנים האחרונות, ותפקידה של העירייה לטפל בבעיה הזו.

חזירי בר רועים לייד ילדים בשכונת כרמליה - יום כיפור (צילום: דורון שוורץ)
חזירי בר רועים לייד ילדים בשכונת כרמליה – יום כיפור (צילום: דורון שוורץ)

העירייה צריכה לממן

בפגישה עם מנכ”ל העירייה אהוד שגב, העליתי את הרעיון שהעירייה היא שצריכה לממן את גידור המגרשים הפרטיים ולא התושבים, כי מדובר בגדרות שעלותם יקרה והוא הסכים.

הצעתי להקים קרן שתיתן מענקים לבתים משותפים כדי לעזור להם במימון הגדרות, כי הגדרות האלה מאוד יקרות ולא כל בניין יכול לעשות זאת, והאנשים סובלים. המנכ”ל קיבל את הרעיון שהזכיר לו קרן דומה שקיימת, לשיקום חזיתות של בתים בהדר והעלה את האפשרות לפעול באותו המודל. משם העניין התגלגל, לא הרפיתי עד שזה בוצע, התקציב אושר והעניין פורסם ברבים.

מדובר בקרן עם תקציב של מיליון שקלים וחצי. כל בניין משותף יקבל מחצית מהעלות, עד 7000 שקלים לכל היותר. במקרים מיוחדים יתאפשר גם לקבל עד 16,000שקלים. למשל, מסיבות סוציאליות או נסיבות מיוחדות בשטח הבניין.

חזיר בחיפה (צילום: מרום בן-אריה)
חזיר בחיפה (צילום: מרום בן-אריה)

חנן, על דרישתו לשיפור הקריטריונים:
בשיחה שהיתה לי עם המנכ”ל, הבאנו לאיזון את עניין האפליה בין שכונות. דרשתי שהקריטריונים יהיו אחידים בכל השכונות והוא קיבל את זה. בנוסף, הורדנו את הדרישה של קבלן רשום, כי אין שום צורך, בשביל גדר פשוטה, להציב דרישה כזו, שתעלה את המחירים בצורה כ”כ משמעותית. כן דנו במפרט, שיהיה יעיל נגד חזירי הבר וגם הכי זול שניתן. לשמחתי, דעתי התקבלה.

האם לדעתך הצעד הזה יביא לפתרון בעיית החזירים?
הצעד הזה לא יביא פתרון לבעיית החזירים. זה נדבך אחד בשורה של פעולות שחייבות להתבצע כמו: אכיפה נגד משליכי אשפה או מפזרי מזון ברחוב בצורה לא חוקית. האכיפה כיום בנושא אינה מספקת והדרישה שלי עומדת בעינה: צריך להגביר את כוח האכיפה ולא על חשבון פעולות אחרות שהעירייה צריכה לבצע.

הפעלת קו לדיווחים ומעקב אחר החזירים

בנוסף, פרסום והפעלת קו טלפון אדום ייעודי לדיווחים, בקשות ותלונות תושבים בנושא חזירי בר, וביצוע מעקב סטטיסטי לתלונות האלה. דרישות אלה גם התקבלו ובקרוב יתבצעו.

נושא נוסף בטיפול בחזירים: יש בעיה מהותית בלהוציא את החזירים אחרי שהתבייתו על חצרות או גינות מסוימות. מדובר בטיפול נקודתי בחזירים כאלה, וגם נושא זה יתקדם וככל הנראה יעשו פעילות להוצאתם מהעיר למקום אחר ע”י רשות הטבע והגנים. עדיין אינני יודע אם עניין זה התבצע או אושר.

צריך לבצע את הדברים הללו בהיקף נרחב, ואם כל זה יתבצע, בהחלט נתחיל להרגיש את הירידה בכמות החזירים. כעת הכמות היא בעלייה.

מצ”ב המסמך: נוהל קרן סיוע בגידור מגרשים

חזירי בר רועים לייד ילדים בשכונת כרמליה - יום כיפור (צילום: דורון שוורץ)
חזירי בר רועים לייד ילדים בשכונת כרמליה – יום כיפור (צילום: דורון שוורץ)

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. לימבו אמר/ה

    ״תסייע״

  2. ירון אמר/ה

    אני רוצה להודות למנכ”ל העירייה אוהד שגב שמיד התחבר לרעיון הזה ואף מצא דרך כיצד לבצעו. זו סנונית ראשונה בדרך ועדיין יש פערים בהיקף הפעולות הננקטות להחזרת החזירים לטבע, אבל כל התקדמות כזו נראתה לפני שנה בלתי אפשרית וכיום אנו בכיוון אחר. בקרוב יפורסם קו טלפוני ייעודי למוקד שיטפל רק במכת חזירי הבר, גם זאת על פי בקשת מטה השכונות שלנו

הגיבו כאן לכתבה