מבקר עיריית חיפה חושף ליקויים מנהליים רבים

דו"ח מבקר עיריית חיפה לשנת 2013 חושף ליקויים מנהליים רבים. המבקר קובע ליקויים רבים שנמצאו בבדיקה בחממה הטכנולוגית "היי סנטר" (חברת הבת של החברה הכלכלית), במרכזים הקהילתיים, באגף הדוברות וההסברה של העירייה, בגן החיות הלימודי בתזמורת הסימפונית חיפה, ועוד. מבקר העירייה, עופר טל: "בדו"ח לשנת 2013 נמצאו הרבה ליקויים והביקורת היתה ביקורת מנהלית בהרבה מאוד נושאים אך לא היתה אף ביקורת פלילית".

03_-_עופר_טל.JPGמועצת עיריית חיפה דנה השבוע בדו"ח מבקר העירייה, עופר טל, לשנת 2013, העוסק ב- 19 נושאים: איגוד ערים לאיכות הסביבה, בית הגפן, בית המרחץ העירוני, גן החיות הלימודי חיפה, מחלקת תקבולים, האגף לדוברות, המחלקה לניקוז ומזרקות, המרכז הימי, העמותה לתיירות ונופש, העסקת כח אדם באמצעות מתנס נווה יוסף, חברת היי סנטר, חינוך מיוחד, מפעל ההזנה יום חינוך ארוך, מרכז השירות לתושב, מרכז קהילתי נווה דוד, קהילת הדר חיפה, רשות הצעירים, תזמורת חיפה ותמיכות במוסדות ציבור.

הנושאים שהועלו בדיון במועצת העיר היו בין היתר הביקורת הנוקבת על חברת היי סנטר.
המבקר קובע בדו"ח כי בחברת היי סנטר לא קיימת ועדת ביקורת . במשך שנתיים וחצי התקיימו שתי ועדות כספים בלבד. במשך 5 שנים לא קוימה ביקורת פנימית בחברה. המנכ"לית לא נתנה דיווח מדויק על הפעילות של החברות בחממה. שכר המנכ"לית עמד על 90% משכר מנכ"ל העירייה, בניגוד להנחיית חוזר משרד הפנים. המנכ"לית טסה לחו"ל במחלקת עסקים וצברה נקודות הנוסע המתמיד והשתמשה בהן באופן אישי דבר החורג מהמקובל במגזר הציבורי. ב- 3 טיסות מבין 5 המנכ"לית טסה מבלי לדווח לדרקטריון ושתי טיסות דווחו רק שישה ימים לפני.

כרטיסים חינם לבעלי תפקידים: בביקורת על התזמורת הסימפונית של חיפה קובע המבקר כי התזמורת חילקה כרטיסים לבעלי תפקידים בכירים בעירייה בהווה ובעבר, וכן לבעלי תפקידים בחברת אתוס שאינם קשורים לתזמורת.

חבר המועצה אביהו האן אמר בדיון: "את הסיפור הזה רואים בכל דוח ביקורת ונמאס. נשמח לדעת מי הם בעלי התפקידים כי חשבתי שהתופעה הזו עברה מן העולם".

העסקת כוח אדם ללא מכרזים: בדו"ח חושף המבקר ליקויים חמורים בהתנהלות המרכזים הקהילתיים וקובע כי במרכזים אלו קולטים עובדים ללא מכרזים, בלי שקיפות, בלי מתן סיכוי שווה לתעסוקה ובלי קריטריונים.

חבר המועצה ירון חנן פנה למבקר ולראש העירייה ושאל: "מי קבע את הדברים האלה. מי ממנים ועל סמך מה ומי ממליץ עליהם וציין כי זה חייב להיפסק".

איזה מקומון מועדף על אגף הדוברות והפרסום? מדו"ח המבקר עולה כי אין שקיפות לגבי תקציב אגף הדוברות והפרסום שגדל בצורה דרמטית . בנוסף נמצא ליקויי חמור נוסף והוא פרסום העירייה רק במקומן אחד.

עוד עולה מדו"ח המבקר כי בגן החיות הלימודי נמצא כשל בטיחותי חמור והוא אפשרות בריחת חיות מסוכנות בגלל תקלה בגדר החשמלית. בנוסף למחסור בכוח אדם.

מבקר העירייה ענה לשאלות חברי המועצה וציין כי יעקוב אחרי כל הליקויים ויוודא שהמלצותיו והנחיותיו לתיקון הליקויים יבוצעו ויוטפלו.

לא ניתן להגיב