דיכאון וחרדה | עלייה של כ-50% בפניות לעזרה

ד"ר טטיאנה זלוז'ין (צילום: צביקה מינקוביץ)

מעלים את המודעות | דיכאון ומחשבות אובדניות

לרגל היום הבינלאומי למניעת התאבדות אשר מצוין ב-10/9 בכל שנה ואשר נועד להעלות את המודעות לחשיבות האבחון של דיכאון ומחשבות אובדניות אצל אנשים, כדי למנוע אותם מלבצע פעולה שתשים קץ לחייהם, באמצעות חינוך ותמיכה מערכת חי פה ראיינה את מנהלת הפסיכיאטריה של כללית מחוז חיפה וגליל מערבי, ד”ר טטיאנה זלוז’ין.

חולי קורונה סובלים מדחייה חברתית דיכאון וחרדה

מדי שנה יש יותר ויותר עלייה בפניות לעזרה וקבלת טיפול בשל דיכאונות וחרדות אך השנה עם התפרצות נגיף הקורונה נרשמה עלייה של 50% בהשוואה לשנה החולפת”. כך מספרת ד”ר טטיאנה זלוז’ין, ומוסיפה כי הרבה פניות מתקבלות, מהן עולה כי חולי קורונה סובלים מדחייה חברתית. אנשים לא מוכנים להתארח אצל אנשים שחלו בקורונה ולא מעוניינים לארח אותם. מדובר בתופעה ידועה שהתרחשה גם בסין בשנת 2003 עם התפרצות הסארס במוקדים שבהם היתה תחלואה גבוהה. מחקרים רבים אף העלו שחולים סבלו מגזענות ואלימות.

סימנים לדיכאון

שינוי בהתנהגות הבן אדם הוא נהיה יותר עצוב, יותר סגור. פחות מתקשר עם אחרים, מנתק קשרים. פחות עוסק בפעילות הרגילה שלו, תחביבים שהיה עוסק בהם בדר”כ, ירידה בתפקוד בכל המישורים: משפחתית, חברתית ותעסוקתית. הפרעות בשינה – קיצור בשעות שינה או שינה יתרה, הפרעות אכילה – או חוסר תאבון או אכילה רגשית. כשאותו אדם אומר ומספר שהוא לא נהנה יותר, מרגיש עצוב ובוכה הרבה או לא מבטא רגשות.

תמיכה משפחתית וטיפול מקצועי

התמיכה המשפחתית והסביבתית בהחלט מאוד חשובה, במיוחד בתקופה זו של הקורונה, כשיש ריחוק חברתי. אנשים מבוגרים נשארו בבתים מכיוון שהוגדרו בקבוצת סיכון. שיחות טלפון ווידאו הם דבר חשוב. אבל כמו בכל בעיה גופנית, גם כשיש בעיה נפשית חשוב להתייעץ עם רופא ואיש מקצוע. כי דיכאון היא מחלה שיכולה להימשך 12-14 חודשם ואנחנו לא רוצים לתת לבן אדם לסבול שנה שלמה. עם טיפול נכון הוא יכול לחזור לתפקוד מלא, עם מצב רוח. חשוב לציין כי הטיפול לא תמיד חייב להיות טיפול תרופתי, זה יכול להיות טיפול שיחתי פסיכותרפיה.

כשהדיכאון לא מטופל

כשדיכאון לא מטופל, זה יכול להחמיר ולהביא למצבים קיצוניים כמו התאבדויות.

מצבם הנפשי של מתבגרים, הלחץ החברתי והרשתות החברתיות

בבתי ספר יש הרבה מקרים שהם חיקויים של מישהו שמבטא התנהגות אובדנית, יש הרבה לחץ בגלל הרשתות החברתיות וחשיפה לתכנים ועולמות שילדים לא אמורים להיחשף אליהם, בין אם מדובר בפדופילים או משחקים מסוכנים.

(אילוסטרציה - ירון כרמי)
(אילוסטרציה – ירון כרמי)

פורום למניעת אובדנות

חשוב לציין כי היום יש פורום למניעת אובדנות – מדובר בתוכנית לאומית. במחוז שלנו יש שלוחות כאשר הצוות הניהולי בבריאות הנפש של הכללית שותפים בפורומים האלה שהם חוצי קופות. בתוכנית שותפים משרד הבריאות,  החינוך וקופות  החולים. במסגרת התוכנית אנחנו מדברים על הבעיות ובונים תוכניות. יש לנו תוכנית עם בי”ח רמב”ם – כשיש מקרה של אובדנות הם מעדכנים אותנו ומיד נותנים להם טופס 17 עם התערבות קצרה מיד מקבלים טיפול של 8 טיפולים או בבית החולים או במרפאות הקהילה על מנת למנוע הדרדרות או השנות של הניסיות.

ההבדל בין זעקה לתשומת לב וכוונה אמתית להתאבד

יש כל מיני מקרים. אני יכולה לתת דוגמה על מישהו שנקלע לגירושין ופשיטת רגל, הוא ניסה יותר מפעם להתאבד והיתה כוונה ממשית לשים קץ לחייו. הוא אושפז בטיפול נמרץ תקופה ארוכה ובסיום הטיפול הוא עבר לטיפול צמוד במרפאה שלנו ע”י רופא ופסיכולוג ולקח לפחות חצי שנה עד שהצליח לוותר על המחשבות האובדניות.

הטיפול להחזרת האדם למסלול הוא טיפול ארוך ואינטנסיבי. כמובן עם כל העזרה מסביב של מה שיש לנו להציע. צריך לזכור שיש ניסיונות שמגיעים מייאוש ורקעים של דיכאונות וסיטואציה מסוימת. יש כאלה שמנסים בעזרת חתכים וכדורים אבל הם מתחרטים ופונים לעזרה. כמו בכל דבר צריכה להיות תוכנית איך מונעים דבר כזה.

הגברים “מצליחים” יותר

גברים משתמשים בדרכים יותר אלימות כמו: תלייה, ירי תלייה ותאונות. נשים יותר חתכים וכדורים.

רואים הכל שחור

אנשים שסובלים מדיכאון פחות ממוקדים בחיובי ורואים הכל שחור. מאוד חשוב לנסות לנרמל את המצב ולהקל עליהם ולפתוח בפניהם אפשרויות, כי בתפיסה של הדיכאון לעשות כמה שפחות יותר טוב, כי הכל נראה מאוד קשה. אז כפי שציינתי חשוב לנרמל את הסיטואציות ולהכין סדר יום, גם אם לא עובדים. קימה בשעה מסוימת, יציאה של שעה מהבית לפחות ולא להתקבע במיטה.

לסטרס של הקורונה יש השלכות רציניות ארוכות טווח

אנחנו רואים מחקרים שנעשו שמראים שההשלכות של הסטרס לטווח ארוך רציניות יותר מהשלכות כלכליות. חיים תחת לחץ מתמיד גורמים לפוסט טראומה. גם צעירים נמצאים בסיטואציה קשה ולא רגילה יש המון סיטואציות חדשות ולא מוכרות.

טיפים לארגון היום בתקופת הקורונה ולמניעת התפתחות דיכאון:

  • להמשיך את הפעילות בה עסקו אנשים גם במסגרת הבית. להכין ולאכול ארוחות מסודרות. לצפות בטלוויזיה אך לסנן מידע ולראות חדשות בצורה מדודה.
  • התמיכה מאוד חשובה.  כל תמיכה ממשפחה, אנשי רווחה היא טובה וחיובית.  לצאת לפארק או לים בערב או מקודם בבוקר, זה גורם להסחת דעת ושומר על הגוף ועל המוח. גירויים סביבתיים מאוד חשובים כמו עצים, ציפורים ושמיים,  כי ארבע קירות בבית זה לא טוב. לתכנן ולבנות תוכניות עתידיות לשנים הבאות ולשמור על מוטיבציה ואיכות חיים.
  • צריך לשים לב לאנשים מבוגרים שרואים אצלם ניתוק או שומעים מהם אמירות פסימיות, כשרואים התנהגויות פסיביות, זה צריך להדליק נורה אדומה. צריך לקחת אותם לבדיקה רפואית ולהבין כי זקנה זה לא מחלה. יש הרבה שחושבים שזקן לא אמור להיות שמח וכי חוסר שמחה זה חלק מההזדקנות  וזה גורם לכך ש – 30%  מהדיכאונות אצל זקנים לא מאובחנים.
  • יש לדאוג להמשך בפעילות, למלא עולמות תוכן, גם דרך האון ליין, כמו לימודי שפה, ציור או כל דבר שמפעיל את הידיים. זה מאוד עוזר לתפקוד המוח.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. יש אמר/ה

    כתבה חשובה
    https://wp.me/p8kUP5-j6

הגיבו כאן לכתבה