אופיר שב אל הים בחיפה • לאחר שניצל ממוות וטופל במרכז להצלה | צפו

כבר לא יכול לחכות צב הים רגעים לפני השחרור (צילום: חי פה בשטח)

לאחר שניצל ממוות כמעט ודאי, וטופל במרכז להצלת צבי ים במכמורת, אופיר שוחרר לים בחופי חיפה

הגענו מוקדם בבוקר, למועדון הגלישה "surf club" בחוף הכרמל בחיפה. במועדון הגלישה כבר ציפו לצב הים אופיר, גולשים רבים, נרגשים ללוותו בחזרה אל מקומו הטבעי – הים הגדול.

מי לא מכיר את אופיר?

אופיר הוא צב ים חום, גילו חמש עד שש שנים, והוא ניצל ממוות ע"י אנשים ערניים שמצאו אותו סבוך בשק פלסטיק בחוף "גורדון" בת"א.

זה גם המקום להזכיר את מה שרבים אינם יודעים: כשמוצאים צב ים סבוך בשק, בניילון או שמצוי במצוקה כלשהי, על אף שהאינסטינקט הטבעי שלנו הוא לשחררו מהשק ולהחזירו לים, אסור לעשות זאת. לצערנו הרב, על אף שפעולה זו מקורה ברצון כן לעזור, מבלי להתכוון, רוב הסיכויים שבכך נגזור על הצב האומלל גזר דין מוות.

מצאתם צב ים במצוקה, מה לעשות?

מתקשרים מיד לטלפון 3639* למרכז להצלת צבי הים. רק איש מקצוע יכול לטפל באופן נכון בצב במצוקה כך שיהיה לו סיכוי להשתקם.

הצב החום אופיר (צילום: חי פה בשטח)
הצב החום אופיר, זמן קצר לפני שחרורו לים (צילום: חי פה בשטח)

חוף הומה אדם

אופיר הגיע למרכז ההצלה ב-08/08/20, מחוף הומה אדם בתל אביב. הוא נמצא כשהוא סבוך בשק פלסטיק. אנשים מהקהל שהתקבץ סביבו החלו להוריד ממנו את השק (בניגוד להנחיות) וכמעט שחררו אותו חזרה לים…

אופיר הבת

למזלו של אופיר, היו במקום כמה בנות צעירות וביניהן אופיר שהצב קרוי על שמה. הבנות הצליחו להביא אותו למרכז ההצלה שם טופל ושוקם במשך חודש ימים. אופיר אכל והתחזק, וזמן שחרורו הביתה הגיע.

צבים בגודל כשל אופיר, נדיר לראות בקרבת החוף, כיוון שהם חיים בעומק הים. לצערנו, לעתים הם נסחפים לחוף על גבי שקי הפלסטיק…

(צילום: רפי פילוסוף מתנדב מרכז ההצלה)
אולגה ממרכז ההצלה עם אופיר. מכינים את הצב לשחרור! מנקים את הצבים על בסיס קבוע פעם בשבוע, ושוקלים אותם פעמיים בשבוע לצורך מעקב אחר המשקל והתזונה שלהם (צילום: רפי פילוסוף מתנדב מרכז ההצלה)

צבים שמסתבכים

לא כולם יודעים כיצד יש לנהוג כאשר מוצאים צב ים במצוקה או כשהוא סבוך בשק או דבר מה אחר, ובאופן אינטואיטיבי מסירים את הפסולת ומשחררים אותו חזרה לים. הכוונות טובות, אך שחרור כזה יגרום, כפי שכבר הוזכר, למותו של הצב: ההסתבכות בפלסטיק יכולה לגרום לנמק בגפה ולהצטברות של רעלים וחיידקים בה.

כל עוד החסם חונק את הגפה, הרעלים נשארים בה, אך אם משחררים את החסם בצורה לא מבוקרת, הרעלים מתפשטים אל תוך הגוף ועלולים להרוג את הצב.

שחרור מבוקר מהשק, תוך כדי מתן טיפול רפואי, נועד למנוע את ההרעלה. כמו כן, הצבים האלה לרוב כבר מותשים לאחר המאבק בשק שאליו הם קשורים, הם רזים כי לא יכלו לאכול כראוי, ולכן שחרור ישר חזרה לים עלול להסתיים במותם מתשישות ומצב גופני ירוד.

הצב אופיר במרכז ההצלה (צילום: רפי פילוסוף מתנדב מרכז ההצלה)
הצב אופיר מטופל במרכז ההצלה (צילום: רפי פילוסוף מתנדב מרכז ההצלה)

בדיקות מקיפות

במהלך שהותו במרכז ההצלה אופיר עבר בדיקות מקיפות אצל הוטרינר ד"ר צחי אייזנברג במרפאת "כל חי" ברחובות. למזלנו, לצב לא היו נמקים או שברים כתוצאה מההסתבכות בשק.

צילום רנטגן של הצב אופיר: ד"ר צחי אייזנברג
צילום רנטגן של הצב אופיר: ד"ר צחי אייזנברג
הצב החום אופיר (צילום: חי פה בשטח)
רגעים לפני החזרה לים – הצב אופיר (צילום: חי פה בשטח)
כבר לא יכול לחכות צב הים רגעים לפני השחרור (צילום: חי פה בשטח)
כבר לא יכול לחכות – צב הים רגעים לפני השחרור (צילום: חי פה בשטח)

הפרידה

לאחר טקס פרידה קצר מלווה בגולשי המועדון בחיפה ועוברי אורח נרגשים, אופיר התקדם לאטו על החול ונעלם אל המצולות.

מצאתם צב ים? התקשרו 3639*

אם מוצאים צב מסובך בפסולת – יש לחייג מיד למוקד רשות הטבע והגנים בטלפון 3639* ולהביא את הצב יחד עם מה שהוא מסובך בו, למרכז ההצלה לקבלת טיפול רפואי מתאים.

לא ניתן להגיב