בסכנת הכחדה • צבי הים שניצלו חוזרים לחוף בת גלים בחיפה • צפו

הצב שחזר אל הים (צילום: אילן אלגבלי)

מפגשים מרגשים בחוף בת גלים • צבי הים

(צילום סרטון: אילן אלגרבלי)

דרישת שלום מסלאח ועופר

בימים אלו צוות מרכז ההצלה לצבי ים קיבל בשורות משמחות, כאשר שני צבי ים חומים שטופלו לפני מספר שנים במרכז, נצפו בים, מול חוף בת גלים בחיפה.

צב "705"

צב הים סלאח, צב ים חום, זכר בוגר ומרשים, נצפה כמה ימים ברציפות ע"י אילן אלגרבלי, שזיהה שמדובר בצב שטופל במרכז ההצלה על פי תג סימון מתכתי על הגפה האחורית. הוא הסתקרן מיהו "צב 705" ושלח לנו את התצפית שהתקבלה על ידינו בשמחה רבה.

הצב שחזר אל הים (צילום: אילן אלגבלי)
הצב שחזר אל הים (צילום: אילן אלגבלי)

לכל צב יש סימון

כל צב ים בוגר שמטופל במרכז ההצלה מקבל סימון כזה, על מנת שנוכל לעקוב אחרי התנועה ומצב הצב המשוקם לאחר חזרתו אל הים.

צב הים, סלאח

סלאח טופל במרכז ההצלה לפני 7 שנים, בשנת 2013, לאחר שחולץ מהים באזור ראש הנקרה עם קרס בפה. לאחר טיפול, שיקום ושחרור חזרה אל הים, סלאח צולם בשנת 2016 שוב באזור ראש הנקרה ע"י חברת AQUAZOOM, וכיום נצפה בחופי חיפה.

עופר, הצבה החומה

גם נקבת צב הים החומה עופר, עם תג מספר 611, נצפתה ע"י רוני זיו במהלך שנירקול בחוף בת גלים בחיפה.

עופר הובאה למרכז ההצלה בשנת 2017 מאזור נמל חיפה, גם היא עם קרס בפה, ובנוסף מסובכת ברשת. לאחר טיפול ושיקום של כחמישה חודשים, היא שוחררה ב-2018 חזרה אל הים בחוף שקמונה בחיפה.

עופר נצפתה חמש פעמים בבת-גלים

לאחר השחרור, עופר נצפתה חמש פעמים ברציפות בחוף בת גלים, ע"י פעילות למען הים בקהילה המקומית של בת גלים, טל רז ושרה אוחיון, כמו גם ע"י רוני זיו, שזכה לראות את עופר בימים אלו. לצערנו עופר נצפתה עכשיו עם שבר גדול בשריון, אך נראה כי מדובר בפגיעה שמחלימה. צר לנו לגלות כי תוך שלוש שנים עופר נפגעה פעמיים, אך שמחים לדעת שהיא מסתדרת בים ומצליחה להתמודד עם הפגיעה השנייה בכוחות עצמה. היא צבה חזקה ומרשימה.

מטפלים בצבים (צילום: רשות הטבע והגנים)
מטפלים בצבים (צילום: רשות הטבע והגנים)

רוני מתאר את חווית המפגש התת-ימי עם עופר:

זו חוויה מרגשת ועוצרת נשימה להיפגש עם צב מתחת למים. עם זאת, זו לא פעם ראשונה שאני מוצא את עצמי נתקל בצב ים פצוע ובמקרים רבים גם ללא רוח חיים. זה מחזה עצוב. יצור כל כך מדהים שנאלץ להתמודד עם מלא קשיים באזור המחיה שלו, בגלל בני האדם. המפגש שהיה לי אתמול בבת גלים היה מיוחד, מהסיבה שפגשתי צב ים שתיעדתי לפני כמעט שנתיים, ונפגשתי אתו שוב!

צבי ים בסכנת הכחדה

הים בחוף בת גלים מהווה בית גידול לצבי הים אשר מצויים בסכנת הכחדה בים התיכון, ויש חשיבות לשמירה על הים לחופי חיפה, כדי לשמור על הבית של סלאח ועופר וצבים נוספים.

שימרו להם על הבית

המרכז הארצי להצלת צבי ים פועל משנת 1999 על ידי רשות הטבע והגנים, הא​מונה על הגנת חיות הבר בישראל. צבי הים הפגועים מובאים למרכז ההצלה ושוהים בו באופן זמני, לצורך קבלת טיפול רפואי ושיקומי, ומשוחררים לים עם החלמתם.

הצבים שחזרו לומר שלום (צילום: רשות הטבע והגנים)
צבים מטופלים (צילום: רשות הטבע והגנים)

מאז הקמתו טופלו במרכז ההצלה כ-1000 צבים, עיקרם צבי ים חומים, ירוקים וכן צבים רכים, צבי ביצה ואף חמישה דולפינים.

נוסף על צוות העובדים, אחזקת מרכז ההצלה בשוטף ובחירום עומדת על בסיס רחב של מתנדבים אוהבי חיות וטבע, מכל תחומי החיים, המקדישים מזמנם הפרטי למען צבי הים.

צוות מרכז ההצלה מאחל לסלאח ועופר רק בריאות ושנמשיך לראות אותם בסביבתם הטבעית בים. אך במידה שמצאתם צב ים פצוע או במצוקה, נא לדווח מיד למוקד רשות הטבע והגנים בטלפון 3639* ולהביא את צב הים לטיפול במרכז הארצי להצלת צבי ים במכמורת.

נתקלתם בצב ים?
חייגו 3639*
מוקד רשות הטבע והגנים

לא ניתן להגיב