חזית הים העירונית: כנס חיפה הבינלאומי השני – 15/12/2014

חזית הים העירונית: כנס חיפה הבינלאומי השני יתקיים השנה
ב-15 בדצמבר תחת הכותרת “להחיות את המטרופולין החופי”

03_-_יעד_מבוצר_-_חזית_הים_העירונית_של_חיפה.png

יעד מבוצר – חזית הים העירונית של חיפה. צילום: חי פה
כנס חיפה הבינלאומי השני לאדריכלים, מתכננים וקובעי מדיניות עירונית יתקיים השנה ב- 15 בדצמבר במלון דן כרמל בחיפה. הכנס, אותו יזמו עיריית חיפה ובני מורן, התקיים לראשונה בשנה שעברה וזכה להצלחה רבה, והוחלט לקיימו מידי שנה.

העיר חיפה, כמו ערי נמל רבות בעולם, מצטרפת למגמה לחיבור העיר עם הים, וממשיכה לקדם את הנושא אשר מימושו יהווה מהפך של ממש בחיים העירוניים. חיפה שואפת לממש את המפגש המרהיב שבין הנמל והים עם המרקם העירוני והחברתי בעיר מתחדשת ותוססת.

הכנס בחיפה יבקש לבחון דוגמאות בהן פתיחת חזית הים העירונית החייתה את העיר, דרך שילוב בין ארכיטקטורה חדשנית עם המרקם העירוני הישן ובו מגוון פעילויות מושכות קהל, במיוחד צעיר.

השנה יתמקד הכנס בתחום העיצוב העירוני ואדריכלי-עירוני: אדריכלות המשנה דימוי של מקום, מחברת בין קצוות. וכיצד יכול תכנון נכון למשוך התיירות, להעצים את הכלכלה העירונית, להמריץ פיתוח נדל”ן, וכמובן לעודד מפגש חברתי ופיתוח תרבות ואמנות.

גם השנה יתארחו בכנס אדריכלים בולטים בתחומם, ביניהם ארבעה אורחים מחו”ל: אדריכל אדריאן גוז מייסד משרד west 8 מרוטרדם, הנחשב לאחד ממשרדי התכנון האורבני הבולטים באירופה. גישתם הייחודית לתכנון ועיצוב שטחים ציבוריים באה לידי ביטוי בפרויקטים כמו ככר התיאטרון ברוטרדם, גשר בורנאו-ספרנבורג, פארק גאברנרז איילנד בניו יורק ופארק ריו במדריד. גוז יתמקד בהרצאתו בעיצוב העירוני של אמסטרדם כיום.

המהנדס והאדריכל מארק מימרם מפריז, התפרסם בתכנון גשרים בערים רבות ברחבי העולם, המחברים, לא רק תחבורתית, חלקי עיר מנותקים לגמרי זה מזה. בין היתר תכנן גם את אצטדיון הרולאן גרוס בצרפת, את הגשר המחבר בין שטרסבורג לקלן, את גשר חסן השני ברבאט, את גשר נסולפרינו בפריז ועוד. מימרם נודע כאן לפני מספר שנים כאשר הציע תכנית לגשר שיחבר בין הגדה לרצועת עזה.

ממילאנו יגיע האדריכל הבינלאומי סטפאנו בוארי, ששימש בעברו גם כעורך כתבי העת “דומוס” ו”אביטרה” ויציג במיוחד את הבניין המרשים של המרכז לתרבות הים התיכון במרסיי, ששימש עוגן מרכזי בהתחדשות העיר.

בוארי חוקר ומיישם פרקטיקות של אדריכלות בת זמננו, בדגש על קיימות וסביבה. הקים את קבוצת המחקר “מולטיפליסטי”, שחברים בה ארכיטקטים, גיאוגרפים, אמנים, מתכנני ערים, צלמים, סוציולוגים, כלכלנים, קולנוענים ועוד. הקבוצה בודקת את הסביבה הפיזית בנסיון למצוא רמזים ועקבות שנוצרו על-ידי התנהגויות חברתיות.

האדריכל ומתכנן הערים פרנסואה לקלרק מפריז יציג את עבודתו בהתחדשות עירונית בערים כמו ליל, מרסיי, ליון ובורדו. לקלרק מתמקד בבחינה של אזורים מוחלשים, ומבקש להשריש בהם נרטיב חדש, מבלי לערב הנחות מקדימות ופתרונות שהוכנו מראש. לקלרק ידבר על פיתוח חזית הים במרסיי כעוגן להתחדשות העיר.

עוד ישתתפו בכנס: מהנדס העיר חיפה אריאל וטרמן, פרופ’ יאשה גרובמן מהטכניון, מנכ”ל משרד התיירות מר אמיר הלוי, גלית כהן מהמשרד להגנת הסביבה ואחרים.

אדריכל עמי שנער, ממשרד אמיר מן, עמי שנער אדריכלים, מתכנן חזית הים העירונית בחיפה, שגם שימש כיועץ התוכן לכנס, יארח פאנל עם המרצים האורחים שכותרתו: “היכן ערי הנמל הים-תיכוניות בארץ?”. עמי שנער מסר: בכל הכנס צפוי דיון מרתק ופרובוקטיבי – כיצד לתקן את המצב המשונה כיום, שבו למרות נוכחותו של חוף הים התיכון המרהיב שלנו, בעצם אף עיר לאורכו אינה “עיר ים תיכונית” של ממש.

[topic:2b773fq6]https://haipo.co.il/forum/viewtopic.php?f=17&t=9388[/topic:2b773fq6]

הגיבו כאן לכתבה