שמעון פרס: “רוצה שישראל תהיה כמו חיפה”

00__שמעון_פרס_בטקס_חנוכת_נאות_פרס_-_03._צילום_-_עומר_כרמי.JPGהשכונה החדשה “נאות פרס” ע”ש הנשיא התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס נחנכה הערב (ג’) בטקס מרשים בו השתתפו מאות אורחים. יונה יהב: “חיפה כולה גאה בשכונה החדשה שתקום במבואותיה הדרומיים ככניסה לעיר. השלטים שייתלו בכניסה ויבשרו “נאות פרס” ממלאים אותנו לא רק בגאווה אלא בתחושה עמוקה של צדק ובמידה לא מבוטלת של התרגשות “.

טקס.JPG

טס חנוכת שכונת נאות פרס. צילום: סמר עודה
בטקס מרשים בו השתתפו מאות אורחים: אישי ציבור, ראשי ערים, שופטים, ראשי הטכניון ואוניברסיטת חיפה ומנהלי חברות היי טק מובילות במשק, נחנכה השכונה החדשה “נאות פרס” ע”ש נשיא מדינת ישראל התשיעי, ומי שיכהן פעמיים כראש ממשלה והיה שר במרבית ממשלות ישראל מאז הקמתה ועד מינויו לתפקיד הנשיא וזכה בפרס נובל לשלום, שמעון פרס. מדובר בשכונה חדשה, ירוקה ומודרנית שתכלול בשלב הסופי כ – 7000 יחידות דיור בשטחים ירוקים ומאפשרת הליכה ברגל בין אזורי המגורים ומבני הציבור ע”י מעבר דרך השטחים הציבוריים הפתוחים וחציית דרכים ראשיות בגשרים להולכי רגל ומערכת שבילי אופניים. בנוסף מתחם השכונה כולל פארק מדעי חיים הנמצא בשלבי הקמה, אצטדיון הכדורגל “סמי עופר”, פארק ההיי-טק הגדול והוותיק בישראל, מרכזי קניות ובילוי גדולים ואת משרדי חברת החשמל.

“חיפה מפרץ של תקווה ופסגה של עתיד”

“חיפה בעיני היא דגם למדינת ישראל. היתי רוצה שכל ישראל תהיה כמו חיפה מכל הבחינות היחסים שבין כל הדתות בעיר הזאת והחיים המשותפים של הערבים והיהודים ביחד כמו שצריך להיות” אמר שמעון פרס והוסיף: “יופייה של חיפה אינו מוטל בספק – בעניין הזה אני יכול לעזור לערים אחרות, אי אפשר להביא ים לירושלים והרים לתל אביב זה ייחודי חיפאי. כל פעם שאני מבקר בחיפה אני רואה דבר חדש פארקים שנבנו בזמן קצר אבל ברמה מאוד גבוהה, חברת אפל מהמתקדמות ביותר בעולם שהקימה עוגן בחיפה ליד חברות גדולות אחרות ועכשיו אצטדיון סמי עופר, האצטדיון הכי גדול בארץ, אותו הקים ראש העיר בלי עזרת מהממשלה והוא אחד האצטדיונים היפים בעולם, ואני רואה כל פעם שחיפה מתעשרת ועולה ועולה ואין יותר גדול מזה לכולנו”.
שמעון_פרס.JPG

שמעון פרס צילום: סמר עודה
“פעם חיפה נחשבה עיר אדומה, עיר הפועלים אבל לא רע שחיפה תהיה עיר המדענים, עיר הקדמה עיר החיים המשותפים, מפרץ התקווה. הרצל כתב את הנבואה שלו לגבי חיפה בשנת 1902 כלומר 46 לפי קום המדינה כעבור 10 שנים ב- 1912 חיו בחיפה 3000 אנשים. אבל כשחיפה היתה שיכון לא גדול היא עשתה דבר קטן אחר והקימה את הטכניון. זה לא יאומן ש 32 שנים לפני שקמה המדינה קם הטכניון והוא נתן יסוד בלתי רגיל והיום הטכניון נחשב לאחד מבתי הספר הטכניים המובילים שבעולם עד כדי כך שעיריית ת”א היא עיריית ניו יורק מחזרת אחריו”.

“אתה רץ קדימה כראוי, במרץ, בגובה, ללא הפסקה וללא חשש ואתה מסתיר את מה שאתה עושה אולי חושש שיקנאו בך ובצדק, ושיוסיפו לקנא” אומר פרס ליהב וסיכם: “העיר הזו היא מפרץ של תקווה ופסגה של עתיד”.

יונה יהב, ראש עיריית חיפה שהחליט לראשונה להנציח את שמו של נשיא מדינת ישראל התשיעי בעודו בחיים ולקראו לשכונה “נאות פרס” ע”ש של שמעון פרס אמר: “לא לעתים קרובות אישים זוכים שיקראו שכונות על שמם בעודם בחיים. לא לעיתים קרובות זוכה עם שיקומו לו מנהיגים שישנו את תפיסת עולמו. כשאני מנסה לדמיין את ההיסטוריה החדשה של הציונות בלי שמעון פרס הדבר הראשון שאני חושב עליו הוא שאני לא רוצה לדמיין את ההיסטוריה שלנו בלי שמעון פרס”.

יונה_יהב.JPG

יונה יהב. צילום: סמר עודה
“יש מעט מאוד מנהיגים שהמילים הגדולות: אומה, בנייה, התחדשות וארץ ישראל הם חלק מתבנית אישיותם ודמותם הציבורית. אני לא מסוגל למנות עוד איש ציבור אחד בישראל כיום שנוכחותו נחוצה כל כך במרחב הציבורי שלנו כמו שמעון פרס. כשאתה שואל את עצמך למה מכל מנהיגינו שמעון פרס, הוא האהוד ביותר בעולם, אתה מבין שדמותו של שמעון פרס היא הכרטיס ביקור הטוב ביותר למדינתו הצעירה, שככה היינו רוצים להראות כאומה כחברה. אם המדינה היתה רוצה להביט בעצמה במראה היא היתה רוצה לראות בהשתקפות שמעון פרס, היתה רוצה לראות חדשנות, יצירתיות, אומץ והעזה”.

“אנחנו רוצים להגיד לך תודה שהיה לך אומץ להילחם עבורנו באותה מידה שהיה לך אומץ להפסיק להילחם להניח את החרב ולהחזירה במתנה” הודה יהב לפרס והוסיף, “אתה איש שהיה לו חסד וקיבל לידו את מקל הרועים. חיפה כולה גאה בשכונה החדשה שתקום במבואותיה הדרומיים ככניסה לעיר. השלטים שייתלו בכניסה ויבשרו נאות פרס ממלאים אותנו לא רק בגאווה אלה בתחושה עמוקה של צדק ובמידה לא מבוטלת של התרגשות”.

לחיים.JPG

צילום: סמר עודה
נאות_פרס.JPG
נאות פרס צילום: סמר עודה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.