מסע לפולין • הורי תלמידים תובעים את חברות הנסיעות שמסרבת להחזיר את כספי המסע לפולין שבוטל בשל הקורונה

שי כרמי במהלך המסע לפולין - בית הספר ליאו באק מחיפה - נובמבר 2018 (צילום: אלבום אישי)

אלפי תלמידים משכבות כיתה י”א, שילמו מכספם למסע השנתי לפולין כאשר, מחשש מנגיף הקורונה, ביטל משרד החינוך את המסע לקראת מועד היציאה. לתדהמת התלמידים והוריהם  נגבו מהם דמי ביטול מלאים , מבלי שהדבר היה נתון להחלטתם.

קבוצה של 15 הורים מביה”ס התיכון המשותף חוף כרמל במעגן מיכאל, החליטה שלא לשתוק ולתבוע את כספם באמצעות עו”ד איתן פלג מחיפה, מומחה לתביעות פיצויים. תביעה על סך כולל של 150,000 שקל, כ-10,000 שקל עבור כל תלמיד. סכום הכולל את דמי ההשתתפות בגובה 5,000 שקל וכן הוצאות נוספות שהיו להורים  פיצוי ושכר עורך דין.

מדובר בתביעה אישית שהוגשה בבית משפט השלום בנצרת נגד משרד החינוך וחברת הנסיעות אקדמי טראוול 2013 בע”מ, שאירגנה את המשלחת שהיתה אמורה לצאת לפולין מ-3 ועד 9 במרץ. ניסיונות ההורים לקבל את כספם חזרה עלו בתוהו ופניותיהם הושבו בשלילה.

לטענת התביעה, ניתן לחייב את התלמידים בדמי ביטול רק במקרה שהביטול נעשה על ידם, מה שלא היה במקרה זה, שכן משרד החינוך הודיע על הביטול. כמו כן לטענתם “על הנתבעים היה להסדיר ביטוח בגין ביטול הנסיעה והחזר הוצאות הנסיעה, ובמידה והתרשלו בהסדרת ביטוח זה – הרי שעליהם לשאת בנזק אשר נגרם לתובעים עקב כך”.

טענה נוספת שמעלה עו”ד איתן פלג, בכתב התביעה היא שמאחר והביטול נעשה מסיבות רפואיות, החשש מנגיף הקורונה, אי אפשר לגבות מהנוסעים דמי ביטול.

עו”ד איתן פלג מחיפה (צילום: יח”צ)

עו”ד פלג, המייצג את ההורים בתביעה צופה שעוד מאות הורים יגישו תביעות אישיות:

לא ייתכן מצב שבו מבטלים את המסע מבלי שלהורים יש שליטה על הביטול ויגבו מהם דמי ביטול מלאים. בכוונתי לנצל את המאבק המשפטי על מנת לקבל את מלוא המידע על התמחור והארגון של המסעות לפולין, ובאותה הזדמנות לעשות סדר בנושא הזה. בחלק ניכר מהמקרים התלמידים עצמם חסכו את הכסף שקל לשקל, ולא ייתכן כי מצד סוכנות הנסיעות ומשרד החינוך יזלזלו כך בכספי ההורים והתלמידים.

ממשרד החינוך נמסר לחי פה בתגובה:

המערכת הכלכלית של המדינה ממתינה למענים מסודרים שנוגעים להשלכות הכלכליות על מגוון הנושאים ובכללם גם על נושא דמי הביטול שנגבו בגין ביטול המסעות לפולין. כאשר יתקבלו החלטות והבהרות רוחביות במדינה, יפרסם המשרד גם הנחיות המתייחסות למסעות שבוטלו ובכלל זה לדמי הביטול.
באשר לעתירה, נמסר כי המשרד יתייחס לעתירה במסגרת ההליך המשפטי.

מחברת הנסיעות אקדמי טרוול, טרם נמסרה תגובה.

                                                  

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
 1. לימבו אמר/ה

  טיול לעשירים.
  בשביל ללמוד על השואה די לנסוע ליד ושם ואוהל השואה.

 2. לודמילה אמר/ה

  לא למדו כלום מקורונה, מבזבזים את החיים במלחמות מיותרות.
  עורכי הדין מתפרנסים מזה, הם המרוויחים היחידים.
  חבל”ז.