נמל חיפה בהתמודדות לא-פשוטה במשבר הקורונה – "רציפות לוגיסטית למשק הישראל" • ראיון מיוחד עם מנדי זלצמן

מה קורה בנמל חיפה בימי קורונה?

בימים אלה, כאשר סגר מוטל על מדינת ישראל, השרויה, כמדינות עולם רבות אחרות, תחת צלה של מחלת הקורונה, נמל חיפה לא שובת ולא נח, הוא משנע סחורות אליו וממנו, בשיא כוחו ועומד תחת הלחץ והאיסורים ביצוא ויבוא.
גם ביום העצמאות הזה, אותו חוגגת מדינת ישראל, תחת צל מגיפת הקורונה, נמל חיפה מניף את דגל העצמאות והחיים.

משבר הקורונה • משלוח ביצים הגיע לנמל חיפה (צילום רחפן: ארז סימון, גיאודרונס)
משבר הקורונה • משלוח ביצים הגיע לנמל חיפה (צילום רחפן: ארז סימון, גיאודרונס)

מנדי זלצמן, מנכ"ל נמל חיפה, לחי פֹּה:

"לאור הצרכים הדחופים של המשק, ובהתחשב במשבר הפוקד את עולם הספנות  נמל חיפה  יקצה עובדים לפריקה וטעינה של אניות, גם במהלך יום העצמאות בבוקר וכן במוצאי החג. עובדי נמל חיפה נרתמים, כמו תמיד, כשיש משימה שכזו, גם, לעיתים כאשר זה על חשבון החיים הפרטיים." אומר בגאון מנכ"ל נמל חיפה, שמוביל אותו כקברניט אמון "זה חלק מהתרבות האירגונית שלנו.

אנו שמחים וגאים להיות שותפים גם לחגיגות, ולארח בנמל את המופע המרכזי של ערוץ רשת 13, ברציפי הנמל לרגלי הגנים הבהאים. זהו מופע ,שראש העיר קליש השכילה ליירט לעירנו.

אולי זו העת להזכיר, שלפני 72 שנה, מרציפי נמל חיפה, עזב הנציב הבריטי האחרון של מדינת ישראל שרק נולדה, וביטא בכך את סיום המנדט. באותו יום שעזב הנציב, הגיע לרציפי נמל חיפה דוד בן גוריון וקיבל חזקה על הנמל העברי היחיד שהיה למדינה הצעירה.

את כל זאת ניתן לראות בסרטון מרגש שהנציח את אותו יום היסטורי"

וידאו – דוד בן גוריון וקיבל חזקה על נמל חיפה בסיום המנדט הבריטי

מיהו מנדי זלצמן וממתי הוא ממנכ"ל את נמל חיפה

מנדי זלצמן נולד בשנת 1952 בחיפה. הוא למד בתיכון, בסמ"ת, במגמת מכשור ובקרה. הוא סיים לימוד הנדסת תעשייה וניהול בטכניון בחיפה. כיום מנכ"ל חברת נמל חיפה.
משנת 1977, עוד בתקופה בה למד תעשייה וניהול בטכניון, התחיל מנדי זלצמן לעבוד, במקביל ללימודיו, בחברת ייעוץ שעבדה בנמל חיפה.

מנדי זלצמן מכהן בתפקיד מנכ"ל חברת נמל חיפה משנת 2008 ועד היום. בעבר הוא שימש בשורת תפקידים וביניהם: סגן ומנהל נמל אילת, מנהל נמל חיפה, סמנכ"ל רשות הנמלים והרכבות ומ"מ ראש עיריית אילת. קודם לכן ניהל את הנמל בשנים 1997-1992 וכן בשנים 2005-2002.

הישגיו של מנדי זלצמן בנמל חיפה

בשנת 2013 הוכרז נמל חיפה במסגרת מחקר נרחב של אנליסטים מה-OECD, כנמל הרביעי ביעילותו בעולם, מבין הנמלים הגדולים והמרכזיים שנכללו במדגם.

בשנת 2015 בכנס הדו שנתי של חברת NAVIS היצרנית המובילה בעולם של תוכנות אופטימיזציה לניהול רצפת הייצור בנמלים, זכה נמל חיפה בתחרות הפרסים של NAVIS בפרס הראשון בקטגוריית "Community Impact", שמשמעותו השפעת החברה על קהילת הים. הפרס מביע את הערכתה הרבה של חברת NAVIS, על רמת השירות של חברת נמל חיפה לקהילת הים בארץ ובעולם.

בשנת 2015 זכה מסוף הנוסעים בנמל חיפה בפרס המצוינות למסופי נוסעים מפליגים  כאשר קיבל דירוג של ארבעה וחצי כוכבים מתוך חמישה אפשריים, על ידי תיירים זרים שעברו דרך מסוף הנוסעים בנמל חיפה בשנה זו.

בשנת 2017 בתחרות הפרסים לנמלים המצטיינים של  NAVIS היה נמל חיפה אחד מששת המתמודדים שהגיעו לגמר, בקטגוריה של הכנסת חדשנות Innovation  במערכות מידע לניהול נמלים.

בשנת 2019, בכנס הדו שנתי של חברת NAVIS, היצרנית המובילה בעולם של תוכנות אופטימיזציה לניהול רצפת הייצור בנמלים, זכה נמל חיפה בתחרות הפרסים של NAVIS בפעם השנייה בפרס בקטגוריית "Community Impact" תרומה לקהילה.

(צילום: דוברות נמל חיפה)
(צילום: דוברות נמל חיפה)

בדצמבר 2019 תוך מעורבות מלאה של היו"ר אשל ארמוני והמנכ"ל מנדי זלצמן, נחתמו הסכמי רפורמה נרחבים בין נציגות העובדים והממשלה שכוללים התייעלות תפעולית נרחבת ופרישה מרצון של עובדים במסגרת ההיערכות לתחרות הגוברת בנמלים עם פתיחת הנמלים הפרטיים בחיפה ובאשדוד במהלך 2021.

אשל ארמוני - יו"ר דירקטוריון נמל חיפה בכנס יוזמה לאומית עם אראל מרגלית (צילום - ירון כרמי)
אשל ארמוני – יו"ר דירקטוריון נמל חיפה (צילום – ירון כרמי)

בשנת 2019, בעקבות החלטת הממשלה להביא להפרטה מידית ומלאה של חברת נמל חיפה למשקיע אסטרטגי ע"י רשות החברות, הוארכה כהונתו על מנת שיוביל, בתקופה קריטית זו לעתיד החברה.

משלוח ביצים הגיע לנמל חיפה בעת משבר הקורונה (צילום רחפן: ארז סימון, גיאודרונס)

מה המדיניות שחשובה לך ושהובלת בנמל חיפה?

"נמל חיפה נמצא בנחיתות גאוגרפית אל מול נמל אשדוד, המתחרה, שנמצא קרוב יותר למרכז הכלכלי ולמרכזים הלוגיסטיים המרכזיים של ישראל וראי זה פלא, נמל חיפה התגבר על החיסרון הזה וברוב התחומים הוא הנמל המוביל בישראל.

מומחה בעל שם, שהיה בוחן את מצב הדברים אובייקטיבית, היה גורס שהחלוקה ההגיונית הייתה צריכה להיות לכל הפחות 70% באשדוד אל מול 30% חיפה. מה שאותו מומחה היה מפספס בתחזית שלו זה את התרבות הארגונית ואת המחויבות למצוינות ולמקצוענות שאותן הנהגנו במהלך השנים בנמל חיפה.

את המצוינות הזו תפגשי בכל מקום: אצל העובדים בתפעול שמשנעים את המטענים, בסדנאות התחזוקה והציוד, בחדרי המחשוב, בשיווק, בכספים, במשאבי אנוש, ובוודאי שגם בהנהלת הנמל.

על כך גאוותי. אני עושה ככל יכולתי בכדי להעצים ולחזק את הרוח הטובה והמקצועית הזו בעובדי ומנהלי הנמל."

בכירי ההסתדרות בעת ביקור בנמל חיפה
מצוינות עובדים • בכירי ההסתדרות בעת ביקור בנמל חיפה. מנדי זלצמן משמאל

איך אתם מתפעלים את הנמל בעת קורונה?

"מדובר בתקופה מאתגרת עבור העולם כולו, עבור מדינת ישראל, וגם עבורנו בנמל חיפה. המגבלות החלות על כל אחד, מציבות אותנו מול אתגרים חדשים מידי יום, אולם באופן כללי אנו חשים ברי-מזל, על כך שביכולתנו להמשיך ולעבוד ולשרת את כלכלת ישראל.

כמו כל מפעל חיוני, אנחנו עושים את כל מה שנדרש, כדי להמשיך ולפעול באופן מלא תחת המגבלות. בכל מקרה, האוניות הן אותן אניות, הציוד אותו ציוד, והעובדים שלנו מסורים ומקצוענים כמו תמיד. תוסיפי לזה את תחושת המחויבות של העובדים מצד אחד, ואת הגאווה שהם חשים בימים אלה מהצד האחר, ותקבלי נמל שעובד באופן מלא, ובמוטיבציה גבוהה וזאת, ללא שעות ומשמרות נוספות – בכדי להימנע מעירוב עובדים."

איפה תפסה אתכם הקורונה, האם הייתם ערוכים למצב כזה?

אי אפשר להיות ערוכים לכל תרחיש במאה אחוז, אבל מהר מאוד הבנו שנדרשים שינויים. אם תסתכלי על נתב"ג למשל – הוא הושבת כמעט לחלוטין. אבל את השער הימי לא ניתן לסגור כי מדינת ישראל תלויה ביבוא, ומחויבת ליצוא. לכן היה צורך להיערך במהירות וביעילות, כדי לאפשר את הפעלת המשק הישראל."

קורונה • פריקת ציוד רפואי על ידי אניית המופעלת על ידי חברת צים • צילום רחפן של כניסת האוניה לנמל חיפה: ארז סימון, גיאודרונס.
קורונה • פריקת ציוד רפואי על ידי אניית המופעלת על ידי חברת צים • צילום רחפן של כניסת האוניה לנמל חיפה: ארז סימון, גיאודרונס.

איך התגייסתם להתמודדות עם משבר הקורונה מבחינת צוות עובדים?

"היות ונמל חיפה קולט אניות שמגיעות מכל רחבי העולם, חלקן היו מספר ימים לפני הגעתן לחיפה בנמלים בטורקיה, או באיטליה, או בספרד, לכן קבענו, למן ההתחלה, נוהל מסודר של הפרדה בין צוותי האנייה שמגיעים מחו"ל לבין עובדי הנמל.

ראשית, על רב חובל האנייה להצהיר שהצוות שלו בריא עוד לפני שהכניסה לנמל מתבצעת. שנית, מתבצעת בדיקת חום לצוותים הזרים עם הגעתם לנמל, ומעבר לכך, לא מתקיים מגע קרוב בין הצוותים של האנייה לצוותי הנמל.

הצוותים הזרים אינם מורשים לרדת מהאנייה, בזמן השהייה שלהם בנמל חיפה. וכמובן, הנמל צייד את כל העובדים, ובפרט את אלו שעולים לאניות, בציוד מגן מלא ותיקני, לא חסכנו."

האם יש גיוס עובדים או להפך – פיטורין?

אין גיוס עובדים, וגם אין פיטורין. עובדי הנמל נותנים כתף היכן שצריך ואפשר. חלק מיושבי המשרדים מתגברים את התפעול, ומאפשרים לנו גמישות גדולה יותר. מפעילים את כולם ככל הנדרש למתן פתרונות ומענה ללקוחות הנמל."

מה קורה בנמל מבחינת סחורות?

"כפי שציינתי, היבוא נמשך. מדינת ישראל היא "מדינת אי" (מבודדת, מבחינת תנועת סחורות מכל עבריה), ולכן, כ-98% מהסחורה שמגיעה לישראל עוברת דרך נמלי הים. זה כולל את כל מה שניתן להעלות על הדעת. כל מה שמגיע לישראל ולא מיוצר בישראל.

בימים האחרונים גוברת גם ההגעה של מכולות ובהן ציוד רפואי, ציוד מגן, או חומרי גלם ליצור ציוד מגן. אנו עובדים בשיתוף מלא עם לקוחותינו, ואנו מעבירים להם מידע בזמן אמת על פעילות הנמל.

כל חוליה בשרשרת האספקה היא חיונית כדי לאפשר עבודה סדירה, ופעילות יעילה, ולכן הקשר עם כל הגורמים הנמצאים אתנו בקשרים לוגיסטיים ומסחריים הוא חיוני. אנחנו מאפשרים להם, בשקיפות מלאה, לקבל את כל המידע הדרוש להם, וכמובן מסייעים כשנדרש בפעילות מיוחדת למטענים מיוחדים."

מנדי זלצמן מנכ״ל הנמל, אשל ארמוני יו״ר דירקטוריון הנמל, רועי כחלון רפרנט נמלים רשות החברות (צילום: דוברות נמל חיפה )
מנדי זלצמן מנכ״ל הנמל, אשל ארמוני יו״ר דירקטוריון הנמל, רועי כחלון רפרנט נמלים רשות החברות (צילום: דוברות נמל חיפה )

מאילו מדינות מקבלים סחורה ומאילו לא?

"אנחנו לא גוף שקובע מהיכן תגיע סחורה ומהיכן לא, אבל אפשר לומר באופן כללי שכל ציוד שהוא, מכל מקום שהוא, יכול להגיע לנמל חיפה בין אם על ידי הפלגה ישירה, או מטען שעובר דרכנו (שיטעון), כלומר פריקה מאוניה אחת וטעינה על אוניה אחרת שמגיעה לחיפה.

הקווים שפוקדים את הנמל מגיעים בעיקר מהמזרח הרחוק, מנמלי הים התיכון, נמלי מערב וצפון אירופה וארה"ב, אבל סחורה יכולה להגיע מכל מקום ולהמשיך לכל מקום בעולם."

משבר הקורונה - משלוח ביצים הגיע לנמל חיפה במכולות קירור (צילום רחפן: ארז סימון, גיאודרונס)
משבר הקורונה – משלוח ביצים הגיע לנמל חיפה במכולות קירור (צילום רחפן: ארז סימון, גיאודרונס)

האם אתה פסימי או אופטימי לגבי המצב?

"מטבעי אני אופטימי, ואני שואב עידוד רב מפעילות הנמל בימים אלה, למען המשק הישראלי. זה נכון בכל יום בשנה, ונכון כעת שבעתיים.

חשוב מאוד לזכור שנמל חיפה הוא גם נמל היצוא הראשי של ישראל. כ- 30 פארקים של תעשייה נמצאים מקיסריה צפונה.  מדי יום אנחנו טוענים מאות, ולעתים אלפי מכולות יצוא, של סחורות שיוצאות מקווי היצור של מפעלים בישראל.

כאשר אנחנו שומעים על משק מושבת, ומצוקה גדולה בתחום התעסוקה, כל מפעל שמקבל אישור לשמור את קווי היצור שלו פועלים, יכול לשמור על העובדים שלו בעבודה, ולשלח דרכנו מכולות לכל רחבי העולם. זו עוד זווית שבה ניתן להבין את חשיבות הפעילות של נמל חיפה למשק. לא רק יבוא. עשרות אלפי משרות של עובדי יצור בישראל תלויות בימים לא פשוטים אלה בעבודה הסדירה שלנו.

נשיאת קרואטיה קולינדה גרבר-קיטרוביץ' עם אשל ארמוני ומנדי זלצמן במעמד חתימה על ברית נמלים תאומים בין נמל חיפה לנמל רייקה בקרואטיה (צילום: ורהפטיג ונציאן)
נשיאת קרואטיה קולינדה גרבר-קיטרוביץ' עם אשל ארמוני ומנדי זלצמן במעמד חתימה על ברית נמלים תאומים בין נמל חיפה לנמל רייקה בקרואטיה (צילום: ורהפטיג ונציאן)

נמל חיפה בתפוקה כמעת מלאה בעת משבר הקורונה

הייתי אומר שאנחנו עובדים בהיקף שהוא קרוב למלא. מוטלת עלינו חובה לשמור על העובדים שלנו ועל עבודה סדירה, ולמנוע מצבים כמו שראינו במקומות חיוניים אחרים, שהידבקות של עובד בקורונה שולחת לבידוד עשרות רבות של עמיתים שבאו אתו במגע. לכן, אנחנו עובדים במשמרות קבועות של עובדים, כך שכל עובד בא במגע עם מינימום של עובדים אחרים, וגם במשמרת עצמה, שומרים על מרחק בין העובדים השונים, אין התקהלויות, המידע עובר לעובדים ומהם באופן דיגיטלי, והם ניגשים מיד לאזורי העבודה שלהם.

ניתן לשבח את העובדים על הקפדה יתרה בריחוק חברתי הן בנמל והן מחוצה לו. האינדיקציה לכך עובד אחד, נכון לעכשיו, בבידוד."

4 תגובות
 1. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  תמיד כל ראיון עם ידידי הטוב מנדי זלצמן ,מנכ"ל נמל חיפה מרתק.כל הכבוד לך מנדי.אני גאה בך.חג עצמאות שמח ישראל.מנדי.

  1. TROY אמר/ה

   כל הכבוד לך רפי על הנחישות

  2. בן דוד ומשפחתו אמר/ה

   מסכים עם כל מילה (לא יותר ממילה)

 2. TROY אמר/ה

  שכנים יקרים נמל חיפה
  תודה על החריקות בלילה
  זה פסקול חיי

לא ניתן להגיב