"האיש שלא נגמר", מנדי זלצמן ימשיך לכהן שנה נוספת כמנכ"ל נמל חיפה, ראיון מיוחד

מנדי זלצמן, מנכ"ל הנמל, היה אמור לפרוש בסוף השנה הזו, אך לפני כמה שבועות, הוחלט בדירקטוריון של נמל חיפה להאריך את כהונתו בשנה, עקב מעברו הצפוי של נמל חיפה לידיים פרטיות, מהלך שיהיה מעבר חלק יותר, כשבראש הנמל עומד אדם כמו מנדי, שמכיר אותו היטב ויעזור במציאת משקיעים אסטרטגיים.
מנדי נפגש עם חי פֹּה ודיבר על כמה נושאים דחופים על סדר היום שקשורים לנמל, לעיר חיפה ולאזור כולו.

אניית נוסעים עוגנת בנמל חיפה (צילום: איתי רויטמן - צילומי אוויר 054-6202210)
אניית נוסעים עוגנת בנמל חיפה (צילום: איתי רויטמן – צילומי אוויר 054-6202210)

מנדי זלצמן (67), מכהן מאז 2009 כמנכ"ל נמל חיפה, בתקופתו, הנמל התקדם בצעדי ענק והפך להיות אחד הנמלים המתפתחים ביותר בעולם. מנדי אחראי על אינספור פרסים בינלאומיים שקיבל הנמל בתפוקות עבודה, ייעול מערכות המחשוב וה-TOS ועוד.

מנדי גם הספיק להתמודד לראשות העיר חיפה בסתיו האחרון, לאחר שלקח חופשה בת מספר חודשים. לאחר שלא צלחה דרכו במערכת הפוליטית, חזר לנהל את הנמל, יום אחרי הבחירות, כאילו לא עזב שם מעולם. מנדי התראיין לחי פה וענה על מספר שאלות הקשורות למצב הנמלים באזור וגם על העיר חיפה.

אניית הפאר קווין מרי 2 נכנסה לנמל חיפה (צילום: מרום בן אריה - צילומי אוויר 054-869-4777)
אניית הפאר קווין מרי 2 נכנסה לנמל חיפה (צילום: מרום בן אריה – צילומי אוויר 054-869-4777)

האיום הסיני:
אחד הנושאים ה"חמים", שמדאיגים את נמל חיפה הוא נושא נמל המפרץ שעתיד להיפתח כבר ב-2020. מנדי מגיב לנושא ה"איום האסטרטגי – בטחוני" של הפעלת הנמל בידיים של מדינה זרה, תפוקת העבודה של נמל חיפה, ועל האיום על עובדי נמל חיפה, שמהווה הנמל המתחרה:

מבחינת איום אסטרטגי-בטחוני, יש את זרועות הביטחון, המופקדות ואחראיות על האסטרטגיה. אני סומך על מדינת ישראל שתדע אם הסינים אכן מהווים סיכון בטחוני או לא, זה לא מענייני. לגבי נושא הנמל הפרטי, זה עניין המוסדר ברשת הביטחון שהסכימה מדינת ישראל לתת עובדים ל-10 שנים, מרגע פתיחת נמל המפרץ. כמובן שהסינים יורידו את היקפי הטיפול שלנו במכולות, אבל נצטרך לחפש תחומי עיסוקים נוספים על מנת שנשרוד ושהעובדים יוכלו להתקיים בכבוד.

לשאלת ההצדקה הכלכלית של נמל המפרץ ,הגיב מנדי:
נמל זה הוא כבר עובדה מוגמרת.

נמל המפרץ מיכלי תש"ן נמל חיפה (צילום: ירון כרמי)
רציף המכולות בנמל חיפה ומאחוריו המתחרה – נמל המפרץ ההולך ונבנה (צילום: ירון כרמי)

המרינה בבריכה המערבית:
גם פרויקט המרינה, הוא יוזמה המתעדת לצאת לפועל בזמן הקרוב, כשהדיבור הוא שפרוייקט זה עתיד לקום ברציף בנמל שנקרא הבריכה המערבית. מנדי שופך קצת אור בעניין:

זלצמן: צריכים להבין דבר אחד, הכל צריך להיות מתוכנן קודם. הצד המערבי של נמל חיפה (המכונה גם "הברכה המערבית") מתוכנן להיות חזית ים עירונית. ראש העיר, ד"ר עינת קליש רותם, מבקשת לחשוב מחדש על השלבים בפרויקט הזה. מאז החלפת השלטון בעיריית חיפה, טרם חידשנו את פעילות המינהלת המשותפת לנמל ולעירייה, מנהלת זו תחליט על השטחים והייעודיים העתידיים בנושא זה.

חזית הים העירונית - הברכה המערבית המושבה הגרמנית (צילום - ירון כרמי)
הברכה המערבית בנמל חיפה (צילום – ירון כרמי)

התכנית להזזת הנמל הצבאי שתופס שטח רב:
זלצמן: שמעתי שהיו תכניות להזיז את כל הנמל הצבאי לחלקו המזרחי של נמל המפרץ, אך לאחרונה, כבר לא שומעים על התקדמות כלשהי בנושא זה ולכן כל עוד אין חדש כרגע האזור הזה ממשיך להישאר צבאי.

לסיום, מנדי זלצמן שולח לכבוד יום הולדת 71 למדינה מספר איחולים לעתיד טוב יותר לעיר ולנמל חיפה:
לחיפאים, אני מאחל שחיפה תבצע את התפנית בנושא עזיבת התושבים האיכותיים של העיר, אותם צעירים איכותיים צריכים למצוא את מקומם בעיר הזו כי הם העתיד שלה. מאחל לראש העיר, ד"ר עינת קליש רותם, הצלחה בתפקידה כי הצלחה שלה זו פריחה ושגשוש של העיר כולה. לנמל אני מאחל שימשיך במגמת ההובלה של נמלי ישראל, בחדשנות, בהתפתחות במענה שאנחנו נותנים לאניות הגדולות שיש בהן כדי להקל ולהוזיל את הסחר הישראלי ושתימשך התרומה שלנו לסחר זה.

טקס חנוכת רציף הקרוזים בנמל חיפה (צילום: ורהפטיג ונציאן)
מנכ"ל מנדי זלצמן, שר התיירות יריב לוין ונגה כרמי מנהלת חי פה – חדשות חיפה בטקס חנוכת רציף הקרוזים בנמל חיפה (צילום: ורהפטיג ונציאן)

לא ניתן להגיב