תזונה ומערכת חיסונית בסערת הקורונה • גלית שלגי תזונאית

"זו רק האמת שזועקת מול העיניים הדומעות שלי. זה הכל" אומרת גלית שלגי תזונאית תושבת קריית אתא, אחותה של הזמרת אישתר. גלית, אשר חלתה והחלימה מהפרעות אכילה, מספר לחי פה על תובנותיה לגבי תזונה בימי קורונה. המלצות ומסרים.

גלית שלגי עם שתי אחיותיה (צילום: רפאל ביטון)
גלית שלגי עם שתי אחיותיה (צילום: רפאל ביטון)

במה את נאחזת בימים אלו גלית שלגי?

"אני נושאת תפילה, למען כולנו, שנמשיך להיות כאן בטוב, בטוהר המידות ובאהבה לצד נחישות של לוחמי צדק, קדושת החיים ואיכותם. יש לנו דרך לעשות. לסלול את הנתיב לשינוי, לצד החברים מארה"ב, שעושים שם מלאכת קודש וכמובן הרבה שליחים במקומות אחרים בעולמנו. חשוב לזכור שאנו מובילים מהלך ממקום של מנהיגות נקיית כפיים למען עתיד הילדים, הנכדים ולמעננו אנו."

גלית שלגי (צילום: מיכל ונדר)
גלית שלגי (צילום: מיכל ונדר)

למה להמשיך הלאה? ומה עושים בשביל זה

"בשביל זה אנו קמים מידי בוקר. בשביל זה אני קמה מידי בוקר. להחזיר לאנושות את עוצמת הריפוי הפנימי לצד מדע אמיתי. בעבור זה אני "קורעת" את עצמי כל יום וממשיכה לפעול בנחישות בדרכי שלי כדי לראות את העולם שמסביבי מחייך יותר ויותר, מחבק ומפרגן. אפשר לקחת מאתנו רכוש, לפטר אותנו מהעבודה, לחבל לנו בעסק, לעשות שיימינג בכל דרך שהיא ויחד עם זאת, יש דבר אחד שאי אפשר לקחת מאתנו והדבר הזה הוא היותנו "Free Spirit" ימים מאתגרים במיוחד עוברים עלינו."

גלית שלגי (צילום: זיו טביב)
גלית שלגי (צילום: זיו טביב)

מה עובר על ההורים?

"להורים זו תקופה הדורשת היערכות מחדש נוכח אי הוודאות התעסוקתית אצל חלק מאיתנו ועם כל מה שקשור בלהיות צוות בידור לילדים שנמצאים בבית. כאשר אנו נדרשים לבצע פעולות שחלקן לא ממש עולה בקנה מידה עם רצוננו ועם מערכת האמונות הפנימית שלנו, זה גורם להחלשה של מערכת החיסון שלנו."

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

כיצד נתחזק מערכת חיסון תקינה וחזקה?

"על מנת לתחזק את מערכת החיסון ולמנוע מחלות (או לפחות למזער נזקים ולחזור לאיזון מהר יותר) מאשר "לכבות שריפות", אוסיף ואומר, שאין 100% אפשרות למנוע מצב חריג כלשהו, אך ניתן לטפל בצורה יעילה ולעזור למערכת החיסון, להעצים ולאזן אותה וכך נחזור מהר יותר למצב תקין."

תותים (צילום: זיו טביב)
תותים (צילום: זיו טביב)

מהי מערכת החיסון?

"מערכת החיסון הינה מערכת מורכבת ביותר, שתפקידה העיקרי הוא הגנה על הגוף מפני זיהומים והתפתחות מחלה ממארת."

ממה היא מורכבת?

"מערכת זו מורכבת מכלי דם ואברים לימפתיים (בלוטת המגן, טחול, שקדים ופוליפים וקשרי לימפה), מכדוריות דם לבנות מסוגים שונים, מתאים התמחותיים ומגורמי נסיוב)".

איך לתחזק אותה?מה הורס אותה

"על מנת לחזק מערכת מורכבת זו, עלינו לדעת מיהם גורמי הנזק שמפריעים לתפקודה התקין: מתח, קרינה, זיהום ומחלה כרונית.
כל אלו הם רק חלק מהגורמים העוינים למערכת החיסון שלנו.
כמעט כל הויטמינים והמינרלים הידועים, חיוניים לתפקוד נורמלי של כדוריות הדם הלבנות ולפיכך להגנה טובה יותר על בריאותנו התקינה. היום ברור יותר מאי פעם שהמונח "מחלה הנגרמת ע"י מתח" הוא מדויק ומחקרים רבים כבר הוכיחו כי מתח, אישיות, גישה ורגש הם גורמים סיבתיים במחלות רבות. מתח גורם לשרשרת תגובות שמובילה לדיכוי של פעולת החיסון ונוצר מצב שבו אנו חשופים לזיהומים, סרטן ולמחלות אחרות עקב מצב זה."

סלט קינואה (צילום: זיו טביב)
סלט קינואה (צילום: זיו טביב)

מה לעשות על מנת למנוע מתח?

"בראש ובראשונה עלינו:
• לשמור על רמת רוגע גבוהה.
• להימנע מלהיגרר אחרי מסרים מפחידים.
• להתנתק מהטלוויזיה כמה שיותר."

גלית שלגי (צילום: מיכל ונדר)
גלית שלגי (צילום: מיכל ונדר)

מה הם תפקיד התזונה בחיזוק מערכת החיסון

"לתזונה יש השפעה חזקה ביותר על התפקוד החיסוני. במצב הנפוץ כיום בעולם המערבי (ולא רק בעולם השלישי) אנו מוצאים מצב שכיח של תת-תזונה הנובע מערך קלורי גבוה של שומנים רווים ושמני טראנס וכן פחמימות מזוקקות (סוכרים פשוטים). לכן התחלואה הולכת וצוברת תאוצה".

אז מה עלינו לעשות כדי לצלוח את התקופה הנוכחית בבריאות מיטבית?

"עלינו לקחת אחריות על בריאותנו, באופן אישי. ניתן לפנות לאנשי מקצוע מתחום הרפואה ההוליסטית Online ולקיים פגישות יעוץ או טיפול להרגעת חרדות.
עלינו להפנים את העובדה שתחזוקה בסיסית עם תזונה בריאה ואורח חיים מאוזן ואיכותי יותר יובילו למצב תפקוד תקין יותר של מערכת החיסון.
לשלב בתזונה שלנו, לפי הצורך בלבד, צמחי מרפא ופורמולות שונות (תוספים), בהנחיית אנשי מקצוע שזה תחום התמחותם ולא ללכת ו"להוריד מהמדף" כי השכנה או החברה קנו.

גלית שלגי (צילום: זיו טביב)
גלית שלגי (צילום: זיו טביב)

מהם המחזקים המומלצים ביותר

  • ויטמין C (למעט מי שנוטלים מדללי דם)
  • קומפלקס B/אשווגנדה/רודיולה/ויטמין D
  • תמצית זרעי אשכוליות/שמן אורגנו/פרוביוטיקה
  • לתת מנוחה לגוף – להשתרע על המיטה או הספה, לעצום עיניים ופשוט להיכנס למצב אמיתי שבו אנו מאפשרים לגוף לנוח/לעשות מדיטציה.
  • לצפות בסרטים מצחיקים/לשים מוזיקה קצבית ולרקוד בבית.
  • להקפיד על שתיית נוזלים בכמות תקינה(עדיף כמובן מים וחליטות צמחים נטולות קופאין).
  • להגביל את צריכת הסוכר הפשוט(כולל סוכר פירות).
  • להקפיד על תזונה עתירת ירקות ופירות שמספקים לגופנו מידי יום אלמנטים החיוניים ביותר לשמירה על תפקוד תקין של מערכת החיסון."
גלית שלגי (צילום: זיו טביב)
גלית שלגי (צילום: זיו טביב)

לסיכום – אורח חיים בריא

מי שמאמץ אורח חיים בריא וקווים מנחים עדכניים לתזונה נבונה, עושה צעד חשוב ביותר לשמירה על תפקוד מערכת החיסון.
אהבה היא תמצית החיים. חשוב בכל רגע נתון לתת ולקבל אהבת אמת.
בתקופה זו – בעולם כזה בו האכזריות שולטת, דרך זריזות לשון וטכניקות שכנוע נלוזות שאותן קל לזהות בשנייה ושבה הערך המוביל הוא רמיסת חיי אדם בכל מחיר, עלינו להבין שכעת זו שעת מלחמה.

עלינו לשים בצד את כל התייפייפות הנפש, הוויתור על עצמנו שהושרש כערך מוביל לצערי והמילים האוטופיות שתוכנתו לתוכנו במשך שנים ולהגן על ילדינו ועל עצמנו במלוא העוצמה. חשוב שנבין שמשא ומתן בטל בשישים לעומת הרוע שביסס את עצמו. זה לא סרט הוליוודי/בוליוודי – אלו הם באמת חיינו. עלובים ומלאי כאב מתמשך לעומת פאר היצירה ומלוא עוצמת האור שהם המורשת האמיתית שלנו כמי שמוגדרים כגזע האנושי. האנושות כפי שאמורה להיות בבסיסה כבר מזמן איבדה צלם אנוש. הכחשה ומילים יפות זו בדיחה על חשבון כולנו. התעוררו והפנימו שזה לחלוטין שני צדדים ומלחמת מוחות מתישה וארוכה."

(צילום: זיו טביב)
(צילום: זיו טביב)

ייחוליה של שלגי לתקופה זו

"אני נושאת בלבי תפילה ומעניקה לכם אותה מעמקי נשמתי ולבי הזועקים לשינוי המיוחל. מי ייתן ונעצים את הזולת שכן רוצים לבחור חיים במקום מוות. לבחור אהבה במקום פחד. לבחור בריאות במקום חולי. לבחור להוביל במקום להיות נשלטים. לבחור מידי יום ביומו להיות מנהיגי המחר של עצמנו ושל ילדינו במקום להיכנע לרפי השכל שנלחמים לשלוט בנו דרך השמצות, הסתות ואיומים גלויים וסמויים. בחיים הנוכחיים, זה העולם שאליו הגענו ועלינו להגן עליו ועלינו בכל מחיר, כי זו הבחירה שלנו להבדיל מברירת מחדל כזו או אחרת".

מי יכול לשפר את המצב וכיצד?

"כל אחד יכול לשפר את הבריאות שלו מקצה לקצה. זה אומנם לא משימה הכי קלה ופשוטה, וזה לא קורה בבת אחת, אבל זה אפשרי. נכון שכולנו שונים, ואין באמת דרך אחת שהיא הנכונה, מה שחשוב הוא להתחיל ממשהו אחד קטן. משהו שקל לנו לעשות ולהתמיד בו, ומשם להמשיך, ולזכור שאף אחד לא יכול לעשות עבורנו את העבודה. חשוב לזכור שלגוף יש יכולת ריפוי מדהימה. אנחנו רק צריכים לשתף איתו פעולה , לבטוח בו, ולהאמין שהכל אפשרי".

גלית שלגי (צילום: זיו טביב)
גלית שלגי (צילום: זיו טביב)

מה תפקיד התזונאית בימים אלו ?

כתזונאית בימי קורונה אלו היא אומרת : "זו תקופה שמזכירה לנו לשים לב לדבר הכי חשוב ואמיתי שיש לנו בעולם הזה: הבריאות שלנו (פיזית ונפשית) והבריאות של האנשים שאנחנו הכי אוהבים. או בקיצור בריאות ואנשים. ועל מה ואיך אנחנו שמים את האנרגיה שלנו ביחס לשני הדברים האלה.
הקריאה הפעם חזקה מתמיד: אנחנו צריכים לדאוג לעצמנו ולאחרים לא משנה מה. כי בלי זה כלום לא באמת שווה. כי אם ניתן מספיק חשיבות לשני הדברים האלה,  כל השאר יהיה קל".

כיצד הפכה שלגי מחולה בהפרעות אכילה לתזונאית

"חד משמעית, כן. הפכתי לתזונאית בגלל ההפרעות האכילה  שלי ושל אחותי אישתר" עונה גלית שלגי, תזונאית ומאמנת לאכילה בריאה על השאלה האם ההפרעות האכילה שמהן סבלה כמו אחותה המתוקשרת, הזמרת אישתר גרמו לה להפוך מזמרת לתזונאית, שמוציאה עתה ספר  הכוונה כולל מתכונים לאכילה בריאה בשם קל – "טעים ובריא" כשהבנתי את ההתנהלות שלי עם הגוף, והבנתי איך הוא עובד ומה הוא באמת צריך, הבנתי שאם אמשיך באותה דרך, אני רק אחמיר את הבעיה.

לא הבנתי איך אף אחד לא סיפר לי שלגוף יש חוקים והוראות הפעלה? אם רק היינו יודעים איך לתחזק את הגוף שלנו, לא היינו צריכים דיאטות חדשות כל הזמן! " היא אומרת  "אין ספק שזה השפיע עלי, כי נורא רציתי לעזור לאחותי, ולא היו לי את הכלים. הפרעת האכילה שלה היא ממש סוג של כלא. והיום תודה לאל היא יצאה לחופשי. אז ללא ספק זה השפיע על המסר שאני רוצה להעביר. שלאכול מתוך אהבה עצמית ומתוך דאגה לגוף. הגוף שלנו הוא החבר הכי נאמן שיש לנו, ואנחנו החברים הכי בוגדניים שיש כלפיו."

גלית שלגי (צילום: זיו טביב)
גלית שלגי (צילום: זיו טביב)

הרזומה של גלית שלגי

שלגי מייסדת והבעלים של "לחיות בריא". היא מחברת הספר המצליח "מתוקים ובריאים". היא מאמנת לחיים בריאים, בעלת תואר N.D בנטורופתיה, בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר בפסיכותרפיה בהבעה ויצירה, בוגרת לימודי מוסיקה בבית הספר "רימון". היא בעלת  קליניקה פרטית, ותוכניות לימוד באינטרנט בהם היא מלווה אנשים מכל העולם בדרך לחיים בריאים יותר. היא מרצה, מלמדת ומשתתפת בכנסים מובילים בתחום הבריאות בארץ, מרצה בקופות חולים, כותבת תוכניות לימוד במכללות ומדריכה סטודנטים בתחילת דרכם. משתתפת בתוכניות טלויזיה וכותבת למגזינים בתחום הבריאות. "

איך שלגי  פועלת כתזונאית

"בשנים האחרונות חרשתי את הארץ עם סדנאות הבישול הבריא שלי, היכרתי נשים מדהימות שרוצות לשפר את איכות חייהן ושל הקרובים להן רוצות להשפיע, צמאות להמשך, לשינוי, ולכלים נוספים. כך עלה הרעיון להעביר הלאה את הדרך והגישה שלי לחיים בריאים, טעימים ונגישים יותר ובכך לעזור לעוד נשים הרוצות להשפיע ולשדרג את הבריאות הפיזית, הכלכלית והאישית שלהן.  היום אני מכשירה נשים להיות מנחות לסדנאות בישול בריא, וזה ממש צובר תאוצה. השאיפה להפוך את זה למקצוע של ממש" היא מספרת על דרכה ומשנתה בתזונה."

פירות (צילום: זיו טביב)
פירות (צילום: זיו טביב)

מה אהובתיה של גלית שלגי ?

שלגי מעידה על עצמה שהיו לה שתי אהבות ומשמעותיות  –ספורט ומסיקה.
"אהבתי וחייתי ספורט מגיל שש… הייתי ילדת "טום בוי" כזו. הצטיינתי בספורט, וכנערה, הייתי בכיתת ספורט, ושיחקתי כדורעף" היא אומרת ומוסיפה "במקביל פיתחתי גם את כישרון השירה שלי… אני באה מבית מאוד מוסיקלי, ומוסיקה עד היום היא חלק ממי שאני. אחותי אישתאר שעשתה קריירה משגשגת בעולם" היא מספרת על הגלגולים שעברה ממוזיקאית וספורטאית לתזונאית".

מתי התחילו הפרעות האכילה?

"בגיל ההתבגרות, באיזשהו שלב, אמא שלי החליטה להפסיק לי את אימוני הספורט. האימונים המפרכים, והנסיעות היו קשות להורי, כי גרנו רחוק יחסית ולא הייתה אז תחבורה נגישה. בעקבות זאת התמסרתי כולי למוסיקה. האהבה הנוספת שלי. הייתי בלהקה הבית-ספרית, הופעתי בטקסים, וזה מילא את רוב הזמן שלי. בתקופת התיכון, התחלתי לקבל תשומת לב מהבנים סביבי. נחשבתי לנערה מפותחת מהרגיל, דבר שגרם לי להיות מופנמת וביישנית יותר. לא הייתי מודעת לגוף הנשי שלי, והתביישתי ברגליים השריריות שפיתחתי מהתקופה של הכדורעף. ואף על פי שמשקלי היה תקין לחלוטין, רציתי רגליים רזות יותר. אז התחלתי לעשות דיאטות. זה מה שידענו, כי זה מה שהיה. לימדו אותנו שמי שרוצה להיות רזה– צריכה לעשות דיאטה."

אילו דיאטות עשית ?

אז כל הזמן הייתי בדיאטה. כל סוג של דיאטה: דיאטת “לסתום את הפה ולא לאכול”, ספירת קלוריות, נטלתי כדורים משלשלים, ניסיתי את דיאטת מרק הכרוב, ועוד תפריטים אנמיים חסרים במזון. זו הייתה פשוט התעללות. התעללתי בגוף שלי, התעללתי בעצמי. כל הזמן התעסקתי עם האוכל. מה מותר ומה אסור. הייתי חסרת אנרגיה וכל הזמן היה לי חשק למתוק. הייתי יורדת קצת במשקל ובאיזשהו שלב הייתי נשברת. ואז מתחילה שוב דיאטה חדשה. העובדה שכל פעם מחדש הייתי נשברת, השפיעה מאוד על הדימוי העצמי שלי. היה לי דימוי גוף נמוך. התחלתי ללכת בעיקר עם חצאיות ושמלות כי האמנתי שכך אני מצליחה להסתיר את הרגליים ה”גזעיות” שלי."

ביאוגרפיה של שלגי

"לאחר שרותי הצבאי עברתי לגור בתל אביב. נרשמתי לבית הספר למוסיקה “רימון” שברמת השרון בתקוה להגשים את עצמי כזמרת. זו היתה תקופה קסומה בה למדתי, עבדתי עם מוסיקאים מהשורה הראשונה והופעתי במועדון צוותא."

איפה הופעת, והאם ההפרעה הפריעה לך גם במהלך פיתוח הקריירה?

"הכרתי אנשים מעניינים, התאהבתי, התחברתי לחבורת “דומינו גרוס” שאיתם הסתובבתי וביליתי את רוב לילותיי. בתור תל אביבית מן המניין, התחלתי ללכת לאודישנים, כמו כולם. באחד מהאודישנים שאליהם הלכתי, ישבו איתי בחדר ההמתנה נעה תשבי, שהייתה אז כוכבת ילדים בתחילת הדרך, ובנות נוספות, רזות מאוד. הסתכלתי עליהן, וחשבתי לעצמי שאין סיכוי שאני מתקבלת, שבטוח יעדיפו מישהי רזה יותר. נתקפתי חרדה. פחדתי להיכנס לחדר האודישנים ולקבל תשובה שלילית, ואז קמתי והלכתי. ברחתי.
גם בבית הספר רימון, במופע הסיום, רגע לפני שהייתי צריכה לעלות לבמה ולשיר את השיר שאליו התכוננתי רבות, לא עליתי. פחדתי ממה יגידו. גם בצוותא, ערב אחד שהיו בו אומנים מהשורה הראשונה, ברחתי הביתה שנייה אחרי שסיימתי לשיר. סיפרו לי שרמי קליינשטיין חיפש אותי, אבל אני פשוט ברחתי. לא רציתי שיראו אותי. תחושת האכזבה מעצמי והידיעה שהרסתי הזדמניות, העצימה את חוסר הביטחון שלי בעצמי וביכולות שלי. פיתחתי חרדת אודישנים. אומנם הלכתי לכל אודישן שאליו הוזמנתי, אבל הייתי מחכה בחדר ההמתנה וזמן קצר לפני שהיה מגיע תורי  הייתי בורחת בסופו של דבר הפסקתי ללכת לאודישנים."

מתי התחיל תהליך הריפוי העצמי?

"הבנתי שאני חייבת לעבוד על הצד הרגשי שלי. רציתי להרגיש טוב יותר עם הגוף שלי ולא ידעתי איך ומה צריך לעשות. התהליך הרגשי נמשך זמן לא קצר ונראה לי שהוא לא ייגמר לעולם, אבל הדבר הטוב הוא בעקבות העבודה הרגשית שעברתי התחברתי לצד הטיפולי שבי, והרגשתי שאני רוצה לעזור לאנשים נמצאים במצב דומה. בן הזוג שהיה לי אז עודד אותי ללכת ללמוד, ובסוף נרשמתי ללימודי פסיכולוגיה."

מה היו התוכניות?

"התכנית הייתה לשלב את המוזיקה כתחום טיפולי ראשי. וכך נרשמתי ללימודים באוניברסיטה. העולם האקדמי שאליו נחשפתי קסם לי. אהבתי מאוד ללמוד. אהבתי להיות סטודנטית. גיליתי ידע עצום ומרתק ונשאבתי לתוכו. רציתי לדעת הכול ולמדתי בשתי אוניברסיטאות במקביל עד היום אני ממשיכה ללמוד ולהתעדכן כל הזמן. במקביל המשכתי להופיע ב'צוותא' ולעבוד עם מוזיקאים, אבל לאט־לאט הלימודים לקחו את מרב הזמן העניין שלי. הוקל לי שאני לא צריכה כבר להילחם עם הגוף שלי, ורציתי מאוד לטפל ולעזור לאנשים. "

מתי התחילה המחלה הלכה למעשה?

בתקופה שהייתי סטודנטית, למדתי עם חברה למבחן ונשארתי לישון אצלה, והייתה שם מכרה שלה, שמתעסקת בתחום הבריאות הטבעית. הפגישה הזו הייתה ללא ספק גורלית מבחינתי והתחלת השינוי בחיים שלי, ואבן דרך משמעותית למה שאני עושה היום. סוף סוף היכרתי מישהי שמדברת אל השכל הישר שלי. להיגיון. היא החלה לדבר על על מחזורי הגוף, על כך שלגוף יש הוראות הפעלה, וזה פשוט ריתק אותי. איך זה שיש לי מכונה מדהימה שנקראת הגוף שלי שיש לה הוראות הפעלה ואין לי מושג איך איך לתחזק אותה? ואיך זה שאף אחד לא סיפר לי על זה?"

מה עשתה לך החשיפה לתזונה בריאה?

"ביום שנחשפתי לעוצמתה של הבריאות הטבעית, חיי השתנו מקצה לקצה. בעיות העיכול שהיו נעלמו, האנמיה התאזנה, הרגשתי קורנת ומלאת אנרגיה, אני שומרת על משקל יציב שנים. ניהנית מאוכל שאני אוהבת, למדתי לנהל מטבח בריא, בלי להיות כל היום במטבח. החלטתי ללמוד את זה יותר לעומק ולספר לכמה שיותר אנשים את כל מה שגיליתי. למדתי אצל המורים הטובים ביותר בארץ ובעולם, ואני ממשיכה ללמוד ולהתעדכן כל הזמן. קודם כל הבנתי שלנהל שגרת חיים בריאה זה בדיוק כמו שלנהל שגרת חיים לא בריאה. אז ברור שעדיף בריא. התחלתי לשים לב לאוכל שנכנס לגוף שלי."

מה עשית הלכה למעשה ביומיום?

"התמקדתי באוכל אמיתי, פשוט, בסיסי ומלא שמזין את הגוף שלי. זו דרך אכילה שלא מותירה בי תחושה של קיפוח. הפסקתי לעשות דיאטה, הפסקתי להגיד שאני בדיאטה, הפסקתי את הדבר הזה שנקרא דיאטה. דיאטה היא הדבר הגרוע ביותר שאפשר לעשות לבריאות שלנו. כי הן גורמות להשמנה. נקודה. הן הדבר שהכי קשה לעשייה ובטח שהכי קשה לראות את התוצאות, במיוחד לאנשים שאוהבים לאכול.

אנשים 'בולסים' מכל הבא ליד, בלי מודעות, בלי מעצורים, עד שהבגדים כבר קטנים למידותיהם, ואז הם מענישים את עצמם בדיאטת הרעבה, בדיאטת קיזוזים, או באיזושהי דיאטה טרנדית חדשה. אנשים מכורים לדיאטות, וממשיכים לחפש אחר הדיאטה החדשה שתציל אותם כמה שיותר מהר. והם מוכנים לשלם כל מחיר! אבל, לצערי, זה לא יחזיק מעמד לאורך זמן, כי דיאטות הן זמניות, וככאלו – התוצאות שמושגות זמניות אף הן".

האם את לא רואה את הקריירה המוזיקלית של אחותך אישתר (היא יותר גדולה קטנה ממך?) ויש לך פינה שמצטערת שעזבת?

"מעולם לא הצטערתי. איפה שאני נמצאת היום, שם התשוקה האמיתית שלי. אני רוצה להגיע לכמה שיותר אנשים, לחבר אותם לכוחות הטבעיים שקיימים בהם, ללמד אותם על המכונה המדהימה הזו שנקראת הגוף שלנו, לפתח מערכת יחסים חיובית יותר עם אוכל, ולחיות בשיא שלנו. מה גם שמעולם לא הפסקתי לשיר. אני עדיין מקליטה שירים פה ושם, ולוקחת חלק בהרכבים מוזיקליים, ודווקא עכשיו יש איזה רעיון לשלב את מה שאני עושה כמופע משולב עם מוזיקה, אז זה יכול להיות נחמד לשלב את שתי האהבות האלה".

האם את ואחותך הייתם שתיכן ביחד עם הפרעות אכילה?

 "גדלנו באותו חדר. אנחנו 3 בנות, ואישתאר היא אחותי הגדולה, שגידלה אותי, והיא דמות שממנה הושפעתי ולמדתי. כחברה לחדר, צפיתי בה וראיתי איך היא מגבשת את הפרעת האכילה שלה. איך היא בולסת ושותה בכוונה והולכת ומקיאה. כשההורים שלי גילו, עזרתי לה להסתיר את זה מההורים. אם היא הייתה נכנסת לשירותים, הייתי נכנסת אחריה ומורידה שוב את המים. תקופה מאוד קשה כי זה גרם להמון מריבות בבית. היא עם ההורים שלי, הם ביניהם. תקופה לא פשוטה. המצב הזה השפיע עלי מאוד. מצד אחד רציתי לעזור לאחותי, ומצד שני הבלגן שנוצר עם ההורים הפך את זה לקשה. היום אישתאר כבר לקחה את זה לקצה השני. היא מאוד מקפידה על תזונה בריאה, עושה יוגה באדיקות. לאחרונה גילתה גם  שהיא רגישה לגלוטן, אז היא מאוד מקפידה" .

דיברתן ביניכן על זה?

"בטח. אנחנו כל הזמן מדברות על זה.  צוחקות על זה בעיקר, וגם מבינות כמה תמימות היינו. כמה התעללנו בגוף ובעצמנו. כל כך מיותר. כמה חבל שלא היה מי שיסביר וילמד שאפשר אחרת. אבל בזכות זה היא הגיע לאן שהגיע ואני עושה את מה שאני עושה היום, אז הכל לטובה."

איזה מין קשר יש ביניכן?

"שלושתנו מאוד קרובות. גם הבעלים וגם הילדים שלנו. לכל אחת מאיתנו יש שני ילדים באותם גילאים כמעט, והם פשוט גדלים יחד. שבתות וחגים זה רק עם המשפחה. בתי מלון, נסיעות לח"ול. זה רק יחד."

האם סייעת לאחותך בתהליך ההחלמה?

"היום אחותי במקום אחר לגמרי. היא עברה תהליך שיקום מדהים עם עצמה ולקחה את זה לקצה השני, של הבריאות. אני מביאה תמיד מתכונים חדשים שאני מנסה למשפחה, ולאט לאט הם לומדים ומצטרפים."

מיהם האנשים שייפלו להפרעת אכילה?

"אני חושבת שלכולנו יש הפרעות אכילה, ואני אוהבת יותר להגדיר את זה כהפרעה באכילה. כי סיבכו לנו את כל הנושא הזה של אוכל. אוכל הוא דבר מאוד פשוט ובסיסי אם חושבים על זה, אנחנו שבויים של עולם הדיאטות ולתעשייה הזו שמעוניינת בעיקר בכסף שלנו ולא בבריאות שלנו.

נשים היום גדלות בחברה המחנכת לפעול על פי תפיסות והגדרות יופי. גוף יפה מהווה בסיס להשגת כוח ועוצמה. מדי יום אני פוגשת נשים שכל רצונן הוא לחזור ל”גוף רזה”, למשקל שהיה להן לפני הלידה. הופעה החיצונית יש משקל גדול בחיים החברתיים שלנו. העיסוק במראה החיצוני – כמה אנחנו יפים, כמה אנחנו רזים – מקבל תאוצה הולכת וגוברת ככל שאנחנו הופכים להיות חברה תחרותית יותר, ככל שרמת החיים שלנו גבוהה יותר. מועדוני ספורט, טכניקות לעיצוב הגוף, שיטות שונות להרזיה מהירה – כל אלו נפוצים יותר ויותר…

נשים מקפידות לעשות פעילות גופנית בעיקר כדי “לשרוף קלוריות”, ולהוריד את השוקולד שהן אכלו, ולאו דווקא מתוך מודעות לצרכים של הגוף או מתוך אהבה לגוף. (ומיד לאחר מכן הן חוזרות לאכול שוב ארוחה לא בריאה עד האימון הבא).  נשים מתאמנות כדי לקבל “גוף של דוגמנית” ולאו דווקא כדי לתחזק את התנועתיות והגמישות של הגוף.

התייחסות כזו גורמת לנשים לראות את גופן ככלי להשגת דברים טובים בחיים. ואישה המרגישה שעליה להתאים את עצמה למודל חיצוני,תעשה הכול כדי לשנות את גופה כדי שיתאים לאידאל העכשווי, כולל ניתוחים."

מה תפקיד האימהות בהשתת תזונה בריאה אצל ילדיהם?

"כאימהות יש לנו כוח עצום על האוצרות שלנו.יש לנו השפעה עצומה שאנחנו לא מודעות לה מספיק…

הקשר בין אמא ובת הוא חזק. הרי אנחנו המודל לחיקוי. איך שאנחנו רואות את עצמנו, מדברות לעצמנו, על עצמנו, על הגוף שלנו, מה שאנחנו מחליטות להכניס לגוף שלנו, איך שאנחנו בוחרות להזין אותו, הילדות שלנו מסתכלות ולומדות. אני יודעת שזה עובד בשבילי. אז בשבועות הקרובים אני מתכוונת לעשות כל יום פעולה אחת קטנה שתזין את הבריאות הנפשית והגופנית שלי. ואני רוצה להשפיע על כל מי שנמצא בקשר איתי – כאן או בבית לעשות את זה."

איך מוציאים את זה לפועל?

"זה יכול להיות בישול ארוחה למשפחה הקטנה שלי, אימון של 20 דקות בבית, אמבטיית קצף לפני השינה, וכו'. זה לא צריך להיות משהו גדול ובומבסטי."

איך ומה אוכלים במשבר הזה?

הקורונה זה בסך הכל נגיף שמחפש בית כדי לחיות שם זה הכל. מסתובבים סביבנו מליונים של חיידקים, וירוסים, טפילים שהיו שמחים לפלוש לגוף שלנו."

מה החלום שלך כתזונאית?

"החלום שלי זה שילדות לא יכירו את המילה דיאטה."

האם להיות תזונאית ולהתעסק כל היום באוכל זו לא הפרעה?

"אני חושבת שהעבודה שלי היא ממש התפתחות והעצמה אישית. זה שומר עלי, כי אני כל הזמן מחדשת, מתעדכנת ופוגשת נשים ומלמדת אותן, זו מעין תזכורת תמידית לעצמי שרק מחזקת אותי להמשיך בדרך."

האם הפרעת אכילה יכולה לתקוף בכל גיל?

"לדעתי כן."

מתי זה פורץ במיוחד ומדוע?

"זה הרגלים לא בריאים, חוסר הבנת ואהבת הגוף והעצמי שלנו."

לא ניתן להגיב