גן שלהבות • הגן שלא הכרתם • ראיון עם מייסד הגן הרב יהודה גינזבורג והגננת חיה מושקא טויסטר

לרגל פתיחת הרישום לשנה”ל הבאה תשפ”א,
ישבנו לראיון עם מייסד הגן הרב יהודה גינזבורג

והגננת חיה מושקא טויסטר לשמוע מה המניע
לפתיחת הגן ומהי הייחודיות של גן שלהבות.

גן “שלהבות” במרכז הכרמל, ישבנו לשיחה עם מייסד הגן ומנהלת הגן, להבין למה צריך כזה גן במרכז הכרמל ולמי הוא מיועד. הורים לילדים בגילאי שנתיים עד שש, הכתבה הזו בשבילכם. אם לא, העבירו את הקישור לכתבה לידידים שלכם או המשיכו לכתבה הבאה. בהנאה.

במרכז הכרמל, בין העצים הגבוהים של טיילת לואי ומול נוף מרהיב שוכן “גן שלהבות”, גן שנפתח לפני כשנתיים, כאשר בשנה האחרונה הגן קיבל סמל מוסד ועבר לפיקוחם של העירייה ומשרד החינוך.

הרב יהודה גינזבורג : פנו אלי מספר רב של הורים המבקשים המלצה לגן המשלב ערכים ומסורת ישראל יחד עם מקצועיות גבוהה, הבנתי שבכל איזור הכרמל אין גן שכזה וכשראיתי את כמות הפניות בנושא החלטתי להרים את הכפפה. באדיבות משפחתה של אור אלבז ז”ל שנהרגה בתאונת האוטובוס במנהרות הכרמל יצאנו לדרך והקמנו את הגן, לאחר התבססות הגן בשנתו הראשונה דאגנו לעבור להיות תחת פיקוח העירייה ומשרד החינוך.

הגננת חיה מושקא: כגננת שבעברה עבדה בגנים בסגנונות שונים, הגעתי לגן בהבנה שנבנה כאן משהו אחר וייחודי – הצורך בגן המשלב מסורת יחד עם שילוב לימודי הליב”ה במקצועיות תוך שמירה על רמה גבוהה ולא מתפשרת ובשיתוף פעולה מלא יחד עם רשת גני שלהבות יצאנו לדרך.

גן שלהבות (צילום: הרב יהודה גינזבורג)
גן שלהבות (צילום: הרב יהודה גינזבורג)

על רשת גני שלהבות:

הרב יהודה גינזבורג: גני שלהבות הינה רשת גנים הפועלת בשיטת ‘העידוד’.
ברשת הגנים מאמינים כי כל ילד וילדה מיוחדים, ובכל אחד מהם תבע הבורא כישורים ייחודיים ובכוחנו להעצימם ולהביאם להישגים משמעותיים בתחומים מגוונים ומלבד זאת לגרום להם להאיר לסביבתם, לעם ולעולם בהווה ובעתיד.

שיטת העידוד בגן:

הגננת חיה מושקא: בגננו נהוג שהורי הילדים שולחים פתק בו הם מפרטים על מעשים טובים שהילדים עשו בבית, חיזוק על קושי שהילד התגבר ונקודת חוזק אצל הילד. בתחילת כל יום אנחנו מקריאים בגן את הפתקים כאשר הילדים מוחאים כפיים על כל פתק. סיפרה לי אמא אחת אנקדוטה קצרה, כאשר פעם אחת בשעת ערב כשהתעניינה אצל הבן שלה מה היה בגן – סיפר לה הילד שהוא השתולל ולא הקשיב לגננת “ומה הענישו אותך, כעסו עליך?!” שאלה בחשש. להפתעתה, הילד השיב כי שבגן שלנו לא מענישים, בגן מדברים. כששמעתי זאת מאותה אמא זה ריגש אותי – שהילד מרגיש כ”כ בטוח בגן שלו, שגם כשהוא לא עושה את המעשה הראוי, אנחנו משתדלים כל הזמן לעודד, ולהשתמש במילים חיוביות. זה השיח בגן. במקום לכעוס על ילד או לתת למעשה שלו ‘שם’ אני אומרת לילד ‘אני מכירה אותך ויודעת למה אתה מסוגל וכמה אתה יכול, כנראה שהתבלבלת וזה לא באמת אתה’.. וזה פועל מדהים.

הרבי מליובאוויטש האמין בכל יהודי וראה את הטוב שבו
וזה מה שאנחנו מיישמים בגן וכך מונחה גם כל הצוות, עידוד תמיכה ומילים טובות…

איזה סוג אוכלוסייה נמצאים כיום בגן?

בגן משתלבים ילדים מבתים הרוצים להקנות לילדיהם חינוך לערכים ומסורת ברמה בסיסית ובאווירה פתוחה. ילדים מבתים שרוצים גן משפחתי וביתי המשלב את כל תכניות הליב”ה במקצועיות רבה ובעבודה פרטנית. מעניינת הרב-גוניות כאשר ישנם ילדים מבתים חילוניים, ומבתים מסורתיים. ההרמוניה של הילדים תורמת ומעשירה האחד את השני – הורים וילדים.

לאיזה גילאים מיועד הגן?

הגן הינו גן רב גילאי לגילאי טרום-טרום עד גן חובה.

למה שילד בן 3 ילמד עם ילד בן 6?

הגננת חיה מושקא: שאלה טובה. כגננת אני יכולה להגיד לך שזה מצב שדורש ממני ומהצוות מקצועיות רבה ואנו באמת ערוכים לכך. אך לילדים זה מעלה רבה כי יש פה את העניין של הדדיות, הבוגרים לומדים לעזור לצעירים והצעירים לומדים מהבוגרים וכך לומדים להסתדר עם כולם.

ומה בפן הלימודי?

הגן הוא לא גן עם קבוצה גדולה ועיקר הלמידה מתקיימת לפי הגן העתידי ושיטת לימוד חדשנית של קבוצות לפי גיל. ילדי גן חובה מקבלים את כל ההכנה הדרושה לכיתה א’ ואף יותר מזה (בגננו לומדים כל הגן כל שבוע אות בצורה חווייתית ולא פורמלית). אנו מאמינים כי עם התקדמות הטכנולוגיה יש בילדי הילדים כוחות חזקים יותר מבעבר, וכבר בגילאי הגן ניתן לחשוף אותם אט אט למקצועות שהיו נלמדים בעבר רק בגילאים מאוחרים יותר.

והעלויות?

למרות התכנים המיוחדים הניתנים בגן, אנו מאמינים בשיטת חינוך שווה לכל ילד. לכן התעקשנו שהגן יהיה מוכר ורשמי ולא כגן פרטי, וההורים אינם משלמים שכר לימוד. חשוב לציין כי במקום מתקיים צהרון ברמה גבוהה במיוחד עם תפריט ארוחת צהרים בריאותי ומותאם לילדים, ועם חוגי העשרה במהלך כל השבוע, במחיר משתלם במיוחד.

איך נרשמים?

לצערנו מאחר ואנו מקפידים על כמות קטנה של ילדים בגן, לא נוכל לקבל את כל הילדים שיירשמו. הרישום מתבצע באופן עקרוני מול העירייה, אך כדי להבטיח את מקום ילדכם בגננו, כדאי למלא כבר עכשיו טופס התעניינות ואנו נחזור אליכם לבדיקת התאמה.

גן שלהבות (צילום: הרב יהודה גינזבורג)
גן שלהבות (צילום: הרב יהודה גינזבורג)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

3 תגובות
 1. גיא אמר/ה

  ממליץ מאוד על הגן של הרב יהודה ומשוקא גינזבורג ואנשי חסד אהבת ישראל גדולה מאוד ממש זכות להכיר אותם ממליצים מאוד משפחת ברוך

 2. מאור אביגדור אמר/ה

  ממליץ בחום על גן שלהבות חב”ד בראשות הרב יהודה ומושקא גינזבורג היקרים מקום שמלמד את הילדים ערכים חינוכיים לחיים כמו ניתנה ועזרה לזולת קבלת האחר
  בגן שלהבות הילדים תמיד מקבלים יחס חם ואנושי השקעה ולכן תמיד לילדנו כיף לחזור לשם כול יום מחדש
  מאחלים המון הצלחה בהמשך הדרך מאור ואורטל אביגדור.

 3. עדי אמר/ה

  הגן הטוב ביותר בחיפה ובדקנו לא מעט שיקוף מלא של הגננת אין עוד גן עריה שנותן להורים לבוא ולהתרשם כולם מסתירים ועם מסתירים ממני בתור אמא אני לא מוכנה שילדי היי במקום כזה פה הכל בפנים ולא פייק וחיוך מזויף הכל אמיתי ואני ממש מרגישה שזכינו 2 ילדי בגן וזו זכות ענקית