שועי העולם ופוליטיקאים הוזמנו לאירוע ההיסטורי בירושלים לציון 75 שנה לשחרור מחנה אושוויץ ואת מי שכחו?

השבוע יגיעו לירושלים בהזמנת יד ושם 48 משלחות ושורת מנהיגים מפורסמים מכל העולם, ואיתם מאות עיתונאים, לאירוע לציון 75 שנים לשחרור מחנה אושוויץ בירקנאו. כל המכובדים יהיו שם, כל פוליטיקאי שיכול להידחק למעמד הזה לא יחמיץ אותו, אך רק קומץ קטן מתוך ניצולי המחנה הזה שעדיין חיים עמנו, הוזמנו. מדוע לא הזמינו את כל הניצולים?

רבים מניצולי אושוויץ שמשום מה לא טרחו להזמינם עדיין פועלים ופעלו במשך שנים רבות כשליחים מסורים של יד ושם. הם העבירו את עדותם שוב ושוב לעשרות אלפי בני נוער, חיילים, קצינים ואנשי כוחות הביטחון, למבוגרים וצעירים יהודים ולא יהודים מהארץ ומחו'ל, לא פעם עשו זאת בעידוד ובחסות יד ושם. האם הם לא מספיק חשובים לקבל הזמנה מיד ושם וממשלת ישראל לטקס החשוב והיחיד במינו הזה..?

רבים מניצולי אושוויץ עדיין פועלים ופעלו במשך שנים רבות כשליחים מסורים. מגישים לנשיא עבודות יד שהכינו

כולם כבר בני 90 ומעלה. אם לא עתה אז אימתי? מתי יזמינו אותם? בנגלה הבאה? בעוד 5 שנים, אולי בעוד עשור? הם כמובן לא זקוקים לכבוד וטקסים, את שליחותם המופלאה הם עשו מתוך רצון פנימי עז להפר את שתיקתם רבת השנים ולספר מה שהיה שם בתופת ההיא, בעיקר לזכר הנרצחים וכמסר חשוב מאין כמוהו למען הדורות הבאים. מי שיכול מתוכם עוד ממשיך להיפגש ולספר לאחרים למען ילמד הלקח ההיסטורי ע"י הדורות הבאים, הלקח שהם למדו על בשרם באושוויץ!

אנו בני הדור השני והשלישי חשים פגועים במקומם על ההתעלמות הבלתי מובנת הזו מכל אלה שהיו שם ולא טרחו להזמינם והם עדיין חיים עמנו בדרך נס. התירוץ שהושמע כאילו האירוח שלהם בטקס הוא "מאד מורכב ויצור עומס רב על המארגנים", הוא יותר ממגוחך. הוא אפילו מעליב. כמה כבר נותרו בחיים? כמה כבר מסוגלים בכלל להגיע? מהו "המאמץ הכבד" כ"כ להזמינם? בלאו הכי גדול לא יכולים להגיע עקב מצבם, אבל ישמחו לשמוע שלא שכחו בכ"ז להזמינם. הרי מי ראוי יותר מהניצולים הללו להיות מוזמן לאירוע היסטורי כזה?

רבים מתוכם הופעלו כשליחי יד ושם במשך שנים רבות ותמיד נענו ברצון לקריאת המוסד להנצחת השואה. הם עשו זאת גם ממרום גילם ועל אף בריאותם הרופפת ולא התלוננו או השתמטו, נהפוך הוא… אז דווקא עכשיו "שכחו" להזמינם? האם הם "פחות חשובים" מכל חברי הכנסת והשרים שבטח לא יחמיצו הזדמנות נדירה כזו להסתופף ולהצטלם בחברת שועי עולם?
האם אירוח של כל פוליטיקאי ישראלי מאובטח הוא פחות "מורכב ויקר" מאירוח של כמה ניצולי שואה בודדים הבאים עם מלווה בודד?

יום אחד, אחרי שניצולים אלה כבר לא יהיו פה עמנו, כולנו נצטער על כך שלא דאגו לכבד את כולם בלי יוצא מן הכלל בהזמנה לטקס הזה. הייתה פה הזדמנות בלתי חוזרת לכבד אותם באירוע האחרון שבו יכלו לציין כך את שחרור מחנה המוות אושוויץ ולציין בפניהם עד כמה חשובה תרומתם ושליחותם למען הדורות הבאים, שליחות שהייתה כרוכה במאמץ פיזי ונפשי עצום מצידם! חבל מאד שכך הוחלט בחוסר רגישות, זו תקלה גדולה ובלתי מובנת מצד הנהלת יד ושם, שלא מוסיפה כבוד למוסד החשוב הזה ונקווה שהלקח יופק.

ירון חנן
בנה של רחל חנן לבית כהנא שתבדל"א, ניצולת מחנה אושוויץ-בירקנאו

מצעד משלחת "עדים במדים" - 2012 בכניסה לאושוויץ בירקנאו - רחל צועדת עם בנה ירון לימינה
מצעד משלחת "עדים במדים" – 2012 בכניסה לאושוויץ בירקנאו – רחל צועדת עם בנה ירון לימינה
15 תגובות
 1. אילנה כרמל אמר/ה

  אולי עוד לא מאוחר מדי לשתף את שורדי השואה ולהזמינם לטקסי יום השואה הבינלאומי.
  הצעתי היא לבקש משרה נתניהו או מיאיר לפיד לקחת את המושכות ולקרוא לכל שורדי השואה להשתתף בכבוד בטקסים ובקבלות הפנים לנציגי העולם המכובדים והחשובים
  למדינתינו המפוארת.

  1. מלי סימור אמר/ה

   צודקת.אפילו שישלחו אנשים לעזור להם לאכול טלהתלבש ולאסוף אותם מביתם . רובם כבר במילא בסבירות דיי גבוהה לא מסוגלים לעמוד במעמד, בהתרגשות ובמאמץ. אפילו שיהיו נוכחים 20 דקות, חצי שעה ,שעה בישיבה או בעמידה. רבים מהשורדים גם במצב בריאותי לא טוב וגם במצב נפשי לא טוב.
   אולי הם יעלבו אם יזמינו אותם ברגע האחרון ? אבל אולי חלק מהם , מלבד אלו שכבר הוזמנו כן ירצו לבוא ?

 2. נאוה טרינצר אמר/ה

  עצוב אבל לא מפתיע.
  שנים חיכו הרבה ניצולי שואה שהמדינה תדאג להם לקיום בכבוד ושכחו אותם אז הפעם "שכחו" להזמין

 3. דן אמר/ה

  את הכספים שהיו מיועדים להם "לא שכחו לקחת" בושה לנשיא, ליד ושם, והמדינה!!

 4. רם אמר/ה

  נדמה שמטרת האירוע היא אחרת, וסביר יותר שהיא פוליטית בכלל… כדאי לשאול את ראש הממשלה שמבקש חסינות כדי לברוח מהאשמות כבדות משקל.

 5. אביאלה אנג'ל אמר/ה

  אכן בושה. אבל הכל פוליטי. הניצולים ממש לא מעניינים את נתניהו. וגם אנחנו אזרחי המדינה. אף אחד לא מעניין את נתניהו חוץ מנתניהו. אפשר לצפות ממנו לכלום. רק שיעזוב את כסאו סו"ס.

 6. רחל עזריה אמר/ה

  לירון חנן שלום רב,
  קראתי את תגובתך בקשר לאי הזמנת ניצולים לטקס בירושלים. אינני באה להגן או להצדיק את אי ההזמנה, ידוע לך מספר הניצולים החיים בנינו היום. רובם ככולם אינם בקו הבריאות ונסיעה לירושלים במזג אויר כזה לא תועיל להם, אך אתה חיפאי, ואני משוכנעת כי מוכר לך השם "בית חם לניצולי שואה" מיסודו של שמעון סבג הנמצא ברחוב קסל 6 בחיפה. כמדי שנה אנו עורכים טקס ביום זה ומוזמנים רבים מכבדים אותנו בנוכחותם ומובן כי שורדי השואה הם האורחים היקרים שלנו ומתאחדים עם דיירי הבית.
  בתאריך 27 לינואר הטקס יערך במקום ואתה מוזמן עם אמא ולא תצטרך לנסוע לירושלים.

 7. זהבה אמר/ה

  קיסרות נתניהו מביאה שואה על ארחי מדינת ישראל. אם יזמינו כעת את הניצולים בטכס הבא יצטרכו להזמין את כולנו… ביבי לא רוצה ליצור תקדים….. על מנת הסר ספק אני ימנית בדיעותי ולא מצביעה לליכוד בגלל העומד בראשו.

  1. ירון חנן אמר/ה

   רחל עזריה היקרה. הטקס בירושלים אליו הוזמנו מנהיגים ומשלחות מעשרות מדינות, לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ. מה יותר טבעי ונכון, לנצל את העובדה שעדיין ישנם ב"ה ניצולי אושוויץ שחיים עמנו. להם זה היה חשוב ביותר לעמוד מול מנהיגי העולם באופן בלתי אמצעי ולקרוא להם: "אתם מנהיגי העולם, הנה אנחנו עדים חיים שהיו שם במפעל המוות הגדול מעודו בהיסטוריה האנושית. עשו הכל כדי שהשואה, האנטישמיות ורצח העם לא ישובו עוד!" את הזכות החשובה הזו מנעו מהם, בלי לשאול את דעתם, בלי לשתפם ומעל לראשם! לידיעתך, לא הכבוד ולא השתתפות בטקסים חסרים לאמי ניצולת אושוויץ בירקנאו. ברוך השם היה לה מספיק מכל אלה.
   תודה על ההזמנה!

  2. נטלי אמר/ה

   נכון מאד, כל מילה!
   לצערנו הרב זו תוצאה של תרבות שאינה מעריכה את אנשיה, של פוליטיקאית קטנים ששמים את טובתם האישית על גבם של מי שהתעייף מלבקש שיראו אותו. ממדינה עם ערכים של כבוד האדם, מדינת רווחה שדואגת לשוויון ולצדק אנחנו מתרחקים לקפיטליזם דורסני שלא רואה אף אחד… וכשאבדנו – אבדנו!!! כואב לראות את זה על חשבונם של הניצולים…

 8. אילנה אמר/ה

  מקומם מאוד, אבל אינני מתפלאה.
  ממשלה שנותנת לשורדי השואה החיים בקרבנו, לחיות בעליבות ובדלות, לא ממש חושבת עליהם בכל האירוע הזה. הם רק התירוץ!! בושה!!

 9. קלמן אמר/ה

  הוזמנו מאות ניצולי שואה. אין מקום לכל 150 אלף הניצולים שעדיין חיים. חבל שיש כותבים בורים ומטעים.

  1. אילנה אמר/ה

   קלמן, לא יודעת מי כאן בור ומטעה, אבל הפוסל- במומו פוסל!

 10. דורון אמר/ה

  לקלמן שלום.
  תקרא שוב את מכתבו המדוייק של ירון חנן ,מדובר על ניצולי אושוויץ.
  אין מהם 150.000 ניצולים.

 11. שושי רז אמר/ה

  הערה אולי שולית …אבל יש גם שורדי שואה שהעידו לפני תלמידים רבים בבתי ספר וכוחות הביטחון לא מטעם יד ושם אלא מטעם או בבית לוחמי הגטאות לדוגמה אימי חנה גרוסמן בת 95 ילידת לודג ושורדת אוושויץ

לא ניתן להגיב