הסיפור החיפאי האבוד • דעה • אלה אלכסנדרי

הפרשייה האחרונה הנוגעת למניעת לימודי ילדי חוץ בחיפה, מעלה שאלות רחבות הרבה יותר ומצטרפת למגמה מסוכנת של ההחלטות המתקבלות בחסן שוקר ומפרקות את הזהות החיפאית.

חיפה, עוד מימי גדולתה, כעיר בתקופת המנדט הבריטי ועד לאחרונה, הייתה עיר הגדולה מסה”כ תושביה. עיר שבה נותנים ומקבלים שירותים גם תושבים מאזורים סמוכים. עיר שנושאת כסמל לאומי ממש את תפישת ההכלה, הסובלנות והפתיחות. בחיפה חיים בקיום משותף תושבים מקהילות מגוונות: חרדים, דתיים, נוצרים, מוסלמים, חילונים,עולים, ותיקים, קהילות משימתיות  ועוד.

הזהות הקהילתית חברתית בחיפה והגאווה החיפאית, באה לידי ביטוי בין היתר באירועי החג של החגים, באירועי תרבות כגון פסטיבל הסרטים, ביזמות חברתית מפותחת, בסטודנטים שמגיעים למגוון מוסדות ההשכלה הגבוהה המצויים בה ועוד. חיפה היא עיר שהתנסתה בתסיסה חברתית כואבת וקשה בוואדי סאליב והביאה לשינוי לאומי. עיר שראשיה בעבר ידעו להרגיע ולהכיל מכאובים וקשיים. עיר המקבלת בברכה את הבאים בשעריה, נהנית מהמגוון והעושר החברתי תרבותי שהוא מביא עמו.

חיפה מסתגרת

בשנה האחרונה יש הסתגרות. יש פניה חדה לבדלנות. חיפה לחיפאים: צמצום דרמטי של אירועים מסורתיים עד כדי ביטולם, בדגש על אירועי חוצות, ניסיון לבטל את המימון הוותיק לפעילות בהדר שמשמשית מודל לערים אחרות, צמצום מטריד של תפישת תפקיד הרשות המקומית (אנחנו לא עירייה מבדרת). תפישה מצמצמת של פעילות מבורכת במרחב הציבורי הפתוח שהוא מרכיב משמעותי בעיר שטוב לחיות בה.

נדמה כי בשנה האחרונה יש קרבות אינסופיים בכל מה שזז

בתושבים (ועדי שכונות לא רלוונטיים) בעובדים (עצלנים, משתמטים, להעיף את כולם ועוד ועוד)
במשרדי ממשלה (הרכבלית, המטרונית, נמל תעופה). שנה אחרי המהפך הפוליטי בעיר, נראה כי שינוי הנרטיב, המובל על ידי השוכנים בחסן שוקרי הפוך לחלוטין מהאופי, הזהות והנרטיב של חיפה והחיפאים.

הוכיחו תושבי חיפה, בחכמתם את התעקשותם על הזהות והנרטיב שלהם. שלנו: עיר מחוז מטרופולינית, הגדולה מסה”כ תושביה. מרכז עירוני רצוי להשכלה, פנאי, תעסוקה. מרכז עירוני המקדם בברכה את הקהילות המגוונות שבו, ואת אלה שמגיעים אליה מן החוץ.

יטיבו מקבלי ההחלטות לעשות אם ישנו את הנתיב ומהר. עד אז, טוב עושה הציבור החיפאי. מגוון הקהילות בו וארגוני החברה האזרחית לסוגיה בעומדם על המשמר.

הגיבו כאן לכתבה

12 תגובות
 1. חיפאי אמר/ה

  אוף נודניקים, מי שרוצה ללמוד בחיפה שיתכבד ויבוא לגור בחיפה וישלם כמוני 2800 שח ארנונה לחודשיים. די, התשתם, סוף סוף ראש עיר שעסוקה בעשייה ולא בדיבורים וחנפנות כמו קודמה, שהשאיר אדמה חרוכה

 2. אלה אלכסנדרי אמר/ה

  אנחנו כנראה שכנים… הארנונה דומה. אין קשר בין מה שכתבתי לבין ההתייחסות שלך. חבל.

 3. חנה מורג אמר/ה

  תאור ממצה, מדויק לצערי הרב.
  אנחנו מתגלגלים מדחי אל דחי😭

 4. דן אמר/ה

  עוד מצטרפת למקהלת המתלוננים … עוד טור דעה אנטי קליש בחי-פה – שוקינג! ממש הפתעה … תודה על הקליק-בייט.

  ההגיון פשוט ופרגמטי: חיפה היתה פזרנית ובזבזנית ללא הבחנה וללא שיקול דעת. זה בדיוק תפקידו של האדמיניסטרטור: לדאוג למנהל תקין ושקול ולא לבזבז עבור תרגילי יחצנות.
  חיפה במשבר עמוק בנושאים רבים של ניהול העיר, ובמקום לברך על הרצינות ועל האומץ לטפל בבעיות שונות – מתלוננים על האפרוריות כביכול, על חוסר שיתוף פעולה במשחק השווא באינטרנט וביחצנות העיתונאית. – באמת ככ לא בסדר – ראש עיר שעושה סדר, אשכרה מנהלת כמו שצריך, אשכרה פותרת בעיות – אבל אבוי! אין מסיבה. אין יחצנות – איזה “בעיה קשה” …

  שום מילה על זה שבכיתות צפוף, ילדי לומדים בכיתות של 35+ עם המון בעיות שונות שכבר שנים לא נפתרות.
  ילדי התקבל במאמץ רב לבית ספר בשכונה בה אני גר – כשמסתבר שלפניו התקבלו ילדים מחוץ לעיר. איפה הבעיה לאמר שילדי העיר קודמים – חובתה של העיריה למצוא להם פתרון קודם – ורק אח”כ ילדים חיצוניים??? מה שהיה קודם היה מופרך!
  שום מילה על זה שחסרים בתי ספר שלמים בחיפה. שחסרים תקנים וכיתות. והכל צפוף ומסואב.
  שום מילה על משבר הריאלי ששינה את המאזן בעיר והעלה את הנקודה שאין לאן להעביר ילדים.
  והס הס מלשאול שאלה פשוטה: למה לילדים האלו אין מסגרות ראויות בעירם?? למה אתם לא באים לפתחו של ראש הישוב שלהם? למה אין מאמר דעה על המשבר בדליה/עוספיה ומה עושה ראש הישוב שלהם? אסווור … מה פתאום – יעלבו … להמשיך להתנגח בקליש קל יותר.

 5. משה אמר/ה

  נראה שיש עוד כמה נתינים בעיר שמוכנים ללכת עם קאליש באש ובמים וזה באמת יפה

 6. שרה צפריר אמר/ה

  היי, לדעתי זה כבוד לחיפה שתושבי חוץ מבקשים ללמד את ילדיהם בחיפה, עיריית חיפה גבתה כספים עבור כל ילד, זה אמור להיות עוד הכנסה לקופת העירייה. כל אחד משלם ארנונה בעירו, מה זה קשור , עוד יותר מכוער לא לקבל תלמידים ללמוד בחיפה??!! זה החלטה של ראשת העיר חיפה.

 7. גלבהרט אמר/ה

  חותם על כל מילה, מלבד אחת: מסתייג מהמילה “אבוד”. שום דבר לא אבוד. חיפה אינה מקרה אבוד, למרות שגם אחרי יהב לא נפתר משבר המנהיגות. ערים במצב יותר בעייתי השתקמו והתחדשו מרגע שזכו למנהיגות ראויה.

 8. אלה אמר/ה

  חבל שאתה לא מתייחס לתמונה הרחבה שמתגלה. יש דברים שנעשים בעיר שאני לגמרי מפרגנת ובשמחה. הצלחתה היא הצלחתנו. ולהפך.

 9. נילי אמר/ה

  אין קשר בין ארנונה ובין תלמידי חוץ. כדוברת ראש עיר בעברי אני יודעת כי הרשו ת המקומית מעבירה אגרת תלמיד חוץ לעיריית חיפה עבור כל תלמיד שאינו מתגורר בה. הבעיה היא כנראה במחסור במקומות בכיתות. כמובן, עניי עירך קודמים. אבל, יש גם הסכמים בין רשויות ויש גם עניין מוסרי. אולי הגיע הזמן שועדת החינוך של מועצת העירייה תקיים בנושא דיונים מעמיקים ותכין תוכנית רב שנתית שתכלול בתוכה גם הסכמים עם רשויות סמוכות ועל סמך הסכמים כאלה פניה למשרד החינוך לבניית בתי ספר נוספים אם יש צורך בכאלה.

 10. אייל קדוש אמר/ה

  אלה, את מכירה את העירייה. את חושבת שהכול שם היה תקין? עינת פותחת את כל התפקידים למכרזים, כמו שצריך. המאבק הוא של הוועד המסורה מולה.
  פתרונות תחבורה זה נהדר אבל המטרונית, כדוגמה, עלתה מיליארד וחצי למשלם המסים. לא הוכחה יעילות של שאר המיזמים.
  ההתבטאות על תלמידי החוץ באה על רקע היעדר תקציב ועומס בבתי הספר, עצוב לי שהיא התבטאה כך.
  לגבי וועדי שכונות, אני חושב שעינת עושה טעות. הוועדים הם וולונטריים. פקיד פוליטי יהיה מנוכר לשכונה ומעלה כסף לעירייה, לא כל שכן מערך שלם של פקידים כאלה.

 11. אייל אמר/ה

  כתבה על גבול המביכה ממי שציפיתי שתכיר יותר טוב את העובדות מתפקידה הקודם. ההתנהלות המביכה של העירייה הקודמת הייתה לטאטא כל מפגע ובעיה מתחת לשטיח. אי לכך קבלנו אסונות כבדים: שריפות, תקרות נופלות בבתי ספר (דגניה, במזל קרה בשבת ולא ביום לימודים) ומבקר המדינה ומבקר העירייה עם דו”חות חמורים ביותר על תפקוד העירייה ובעיקר חברת יפה נוף ואתו”ס, שני גופים רקובים במחדלים, בזבוזים, חוסר מעקב על חוזים, נפוטיזם ועוד.
  לא סתם הציבור בחר באופן גורף מוחלט וחסר תקדים להדיח ראש עיר מכהן.
  כולנו יודעים כמה קשה להדיח ראש עיר מכהן, שמהלך אימים על כל מנגנוני העירייה (4000 איש ובני משפחותיהם)
  אפילו נתפס מאיים עליהם להצביע לו או ש…
  חיפה חייבת התייעלות דחופה. הארועים שנוצרו בחוצות – למשל עיר הבירה וצאו בחוץ – רוויי אלכוהול ושטויות. אולי השתנה והקאה בגינות בתי ציר מוריה היה בשבילך חברותה וגיוון תרבותי. בשבילנו זה היה סיוט ועינוי. ארנונה תופת, אפס השקעה בתושב ובתלמיד.
  הדבר המביך ביותר שכתבת היה על “המגוון התרבותי”. את רואה הסתגרות? באמת, איפה? בטיילות החוף מישהו מסתגר? בפארק הכט מישהו מסתגר? באים חרדים דתיים קשישים צעירים עולים ותיקים ומכל הדתות לבלות.. איפה ההסתגרות גברת אלה?
  נכון קליש נלחמת.. באמת קשה כנראה למי שהתרגל למי מנוחות של חוסר עשייה או עשייה בזבזנית וכושלת כמו תערכוכת הפרח שנגמרה “רק” בגרעון 30 מליון שקל וכתבות הכפשה בכל התקשורת בארץ על התעלפויות בחום. זה היה הניהול המצוין של יהב בלום ושות’.. תענוג לא? רק בגרעון התערוכה אפשר היה לבנות בריכה אולימפית את מבינה? את בכלל מודעת לעומק השחיתות והבזבוזים בעיריית חיפה?

 12. אלה אמר/ה

  סיפור יונה נגמר. ולא הייתי ממעריצותיו… יאללא להתקדם. אחרי שנה יש מגמה. יש תבנית פעולה שחוזרת על עצמה ולזה התייחסתי לגופו של עניין.
  בהחלט ועדיין אשמח להתבדות, כי כאמור הצלחתה הצלחתנו.

הגיבו כאן לכתבה