מתנתקים מחיפה • תושבי קריית חיים רוצים עצמאות

יריית פתיחה של ניתוק קריית חיים מחיפה.
בימים אלו, החל שלב המעשים. אחרי שיחות, מפגשים, החלטות ורעיונות, החלה חלוקת שלטים לרכב והחתמת תושבים על הצהרה בפני עו”ד על רצון להתנתקות.

תושבים בכנס הצגת תכנית התחדשות עירונית לקריית חיים (צילום: ירון כרמי)
תושבים בכנס הצגת תכנית התחדשות עירונית לקריית חיים (צילום: ירון כרמי)

קריית חיים שנוסדה בשנת 1933, על חולות ובשממה, התחילה את הפרחת המפרץ כעצמאית וחופשיה. בשנת 1950, הוחלט מסיבות שהתאימו לאותה תקופה, לחבר את השכונה הצפונית לחיפה, כשבעצם אין רצף גאוגרפי ואין ממש חיבור פיזי. מאז ועד היום השכונה בבחינת “רחוק מהעין רחוק מהלב”.

תושבי קריית חיים צעדו וקראו להפסקת ההזנחה על ידי עיריית חיפה (צילום: עליזה ברקן)
תושבי קריית חיים צעדו וקראו להפסקת ההזנחה על ידי עיריית חיפה (צילום: עליזה ברקן)

בני אדם מטבעם אוהבים חופש, עצמאות, חיים ללא שליטה של מישהו אחר עליהם ולכן זה מובן למה גם תושבי הקריה רוצים חופש ועצמאות. ההרגשה בקריה המבוססת על עובדות, שאנחנו משמשים סוג של “וסאלים” לחיפה. משלמים מיסים וארנונה, אבל לא מקבלים תמורה הוגנת. די לנו בשעבוד לחיפה, אנחנו רוצים ויכולים לנהל את חיינו באופן מעולה בעצמנו.

זיו פישמן העומד בראש צעירי הקריה (צילום: עצמי)
זיו פישמן העומד בראש צעירי הקריה (צילום: עצמי)

קריית חיים שמואל חייבת עצמאות, אומר זיו פישמן:

קריית חיים/שמואל, חייבות עצמאות מוניציפלית עבור 40,000 תושבים. עיריית חיפה רק מקבלת כספים רבים מהקריה, אך ללא תמורה הולמת וזה מורגש בכל מקום וכל פינה. אין שום הבדל בין קריית מוצקין, ביאליק או קריית ים. כל עוד לא קם מטרופולין קריות, קריית חיים שמואל חייבת עצמאות ! חיפה רחוקה גאוגרפית ומנטלית מהקריות ולכן אין שום הגיון שתושבי קריית חיים שמואל ינוהלו ע”י שלט רחוק. קריית חיים שמואל חייבת טיפול צמוד יותר בכל אספקט. יצאתי למהלך זה מתוך אמונה שלמה שאנחנו יכולים לשנות מציאות !!! מגיע לתושבי קריית חיים ושמואל יחס חם ואמיתי ותמורה הולמת לכספי המיסים אותם הם משלמים .

בני אדם גם אוהבים יחסיי גומלין

אין יחסים כאלה ולא היו, ממש כפי שראוי היה להיות בין הקריה לחיפה. לא יתכן להמשיך בחיים כאן ללא התייחסות ראויה למצב הקריה ותושביה. שנים קמו אנשים שניסו להשתחרר מעול העיר חיפה, ניסו, אבל לא צלחו מסיבות שונות ומשונות.

שני קפון רוט, מובילת המהלך:

יצאתי לתהליך הזה נחושה מתמיד לאחר שאני עוקבת אחרי פעילות העירייה, אני מבינה שמה שהיה אז הוא שיהיה. תושבים צמאים לשינוי גדול, לעצמאות, הגיע הזמן לדאוג לקריה ולהחליט על סדרי עדיפויות, על תקציב, לדאוג לעסקים במפרץ, לילדים, לגיל השלישי, ריבודי כבישים וכמובן ניקיון. מאמינה שיש לנו קהילה חזקה שמבינה מה המשמעות של המהלך הזה. קוראים לתושבים להצטרף כי בלעדיהם זה לא יקרה!!
שני קפון רוט, מובילת המהלך, סחפה מאות אנשים לניתוק הקריה מחיפה (צילום: עצמי)
שני קפון רוט, מובילת המהלך, סחפה מאות אנשים לניתוק הקריה מחיפה (צילום: עצמי)

השנה קמו צעירי הקריה ובראשם שני קפון רוט וזיו פישמן אשר הצליחו לסחוף אחריהם מאות מהתושבים ללכת איתם לניתוק הקריה מחיפה.

יוסי לבוב פעיל חברתי:

הצטרפתי למהלך כיון שנמאס לי שקריית חיים החצר האחורית של חיפה. מהארנונה מהשטחים של הקריה, אנחנו לא רואים אפילו 10% מזה. הגיע הזמן להיות עצמאיים.

עינב קציר תושבת קריית חיים פעילה חברתית: הצטרפתי מתוך מקום של אכפתיות, ראיתי כי לאחר הבחירות המצב בקריית חיים הולך ומחמיר, הן מבחינת תשתיות, הן מבחינת ניקיון והבנתי שאם לא נפעל ובהקדם קריית חיים תלך לאבדון, תהפוך למוזנחת. עצוב שצעירים עוזבים כי לא רואים תקווה.

עו”ד ליהי דרוקר-ניצן בת 40 נשואה ואמא לשלושה ילדים קטנים מקרית חיים:

גדלתי בקריית חיים מגיל 8. למדתי בבית הספר ארלוזורוב ואח”כ בתיכון קרית חיים והייתי פעילה בקן קריית חיים האגדי של תנועת הנוער העובד והלומד. עוד מילדות התייחסנו לקריית חיים כישוב נפרד ומעולם לא הרגשנו חלק מחיפה ואני זוכרת שבבגרותי הופתעתי לגלות שקרית חיים הינה למעשה רק עוד שכונה בחיפה, כמו הדר, נו”ש, קרית אליעזר או דניה.. בהוויה קרית חיים קיבלה יחס וכבוד משלה ולא סתם שרנו בקן את השיר הנפלא “מים מים בקריית חיים.. “.
גם מבחינת אופי הישוב הקפדנו להיות מובדלים מהחיפאים ואם כבר, להיחשב “קרייתים”, שכן כל תושב האיזור יודע שקרייתי זה אופי (כמו שאמר ג. וילצ’רסקי חיפה לחיפאים קריות החוצה… רק הפוך…). לאחר שנים של סיבובים, בחרתי להקים כאן בית ומשפחה מתוך חיבה רבה וקשר עמוק לקריית חיים ולתושביה. מרגש אותי שילדי לומדים בבית ספר ארלוזורוב ובני הולך לקן קרית חיים של השומר הצעיר שם התחלתי גם אני. אנו מטיילים ברחובות הקריה וחולפים על פני הגינות המטופחות וקוטפים תות עץ ופיטנגו ומברכים לשלום את אנשי הקהילה, ממש כמו בימים הטובים. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מההזנחה של הרשויות ובראשן עיריית חיפה של קרית חיים. כל עוד מתייחסים לקריה כעוד שכונה קטנה ברשימה ארוכה של שכונות, היא לעולם תישאר אחרונה בתור ולא תקבל את ההשקעה הראויה לה. את הארנונה אנו משלמים ועל הרף הגבוה, אך תמורה לכך לא רואים. זה מתבטא, בין היתר, במחסור בטיפוח ופיתוח הרחובות, בהיעדר השקעה בתשתיות, החינוך בקריה שנשאר מאחור, היעדר אכיפה של עוולות שנעשות במרחב הציבורי ועוד. לכך מצטרפת החובה שלנו כתושבים לבלום את התפתחות התעשייה הפטרוכימית המיושנת והמקוללת שמאיימת איום ממשי על בריאותינו, והחלת תכניות פיתוח והתחדשות ירוקות המתאימות לימינו. מה שעיריית חיפה לא עושה ואף נראה כי נותנת יד להגדלת התעשיות ומוקדי הזיהום. לכל אלו מצטרף הרצון שלי ושל תושבי הקריה לחזק את הפעילות הקהילתית התרבותית ולבסס כאן קהילה חזקה המקיימת אירועים ומפעילה מיזמים ופועלת לרווחת חבריה באופן מלא. אני מאמינה, מהיכרותי עם לא מעט תושבי הקריה, שיחד נוכל להחזיר את העצמאות לקריית חיים, להרים את העיר הזאת גבוה ולהעניק לה את היחס שמגיע לתושביה המקסימים, ואני מוכנה להירתם במלוא המרץ למסע הזה.

אנו קוראים לכל תושבי הקריה להצטרף אלינו לתהליך הארוך והחשוב הזה.
כל המעוניין לעזור, לקבל שלט לאוטו ולחתום על הצהרת השתתפות בתהליך, מוזמן לפנות ל
זיו 054-3302170.
שני 052-2274894.

אנחנו רוצים לקבל חזרה את העצמאות שניתנה ביום היווסדה של הקריה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

3 תגובות
 1. רמי אמר/ה

  גם לשכונת נו”ש כדאי להתנתק…
  גם לשכונת דניה…
  גם שכונות הכרמל…

 2. דור 3 בקריית חיים אמר/ה

  כתבה מגמתית ומניפולטיבית שנכתבה על ידי בעלי אינטרסים שמנסים למנף את עצמם. מי שחושב שלקריית חיים יהיה יותר טוב לבד חי בסרט. תשקיעו מאמץ בלשפר את השכונה מול העירייה אם באמת אכפת לכם.

 3. א.א.חיפה אמר/ה

  קראתי שיש מאמינים שלא נוכל להסתדר כעיר קרית חיים כמו מוצקין עוד במיוחד שאנחנו קרוב לים.בדרך כלל עיר הקרובה לים יש לה פוטנציאל כעיר תיירות במיוחד הקיץ יש לנו תעשיות שחיפה נהנית מהם ואנחנו מקבלים פירורים.קרית ים איך הם מצליחים להתמודד כעיר.אם הם יכולים אז עד כמה אנחנו נצליח בגדול. למה ישר לומר שלא. אלה שאומרים הם חסרי ביטחון