תושבי קריית חיים מתלוננים על התגברות רעש המטוסים • הנושא ייבדק על ידי איגוד ערים להגנת הסביבה – חיפה

עם סגירתו של שדה דב בתל אביב, מתלוננים תושבי קריית חיים בחיפה על התגברות הרעש של המראות המטוסים מעל ראשיהם. הסיבה לכך היא, ככל הנראה, מעבר של תנועת מטוסים קלים, שפעלו בשדה דוב וכעת פועלים בשדה התעופה של חיפה. תושבי קריית חיים חוששים כי עם סגירתו הצפויה של שדה התעופה בהרצליה, התופעה תמשיך ותתגבר והפגיעה באיכות חייהם תהיה אף גדולה יותר. המטוסים הממריאים לכיוון צפון מערב, מבצעים פנייה מזרחה מעל קריית חיים, לאחר ההמראה ורעשי המנועים המתאמצים בהמראה מחריש אוזניים ופוגע באיכות חייהם של תושבי קריית חיים.

בדיקת תלונות תושבי הקריה בגין רעש מטוסים יוצאת לדרך

התושבים פנו בתלונה לעיריית חיפה, הממונה, בין השאר, גם על ניטור ואכיפה על מפגעי רעש.
בישיבה האחרונה של ועדת איכות הסביבה, שהתקיימה בשבוע שעבר, בעיריית חיפה, עלה נושא רעש המטוסים, למרות שלא היה על סדר היום. נערך דיון בנושא בהשתתפות יו”ר איגוד ערים, עו”ד שרית גולן, מנכ”ל האיגוד עופר דרסלר ואנוכי (עליזה ברקן). במהלך הדיון, הצגתי את הבעיות מהשטח, כפי שתיארתי אותן כאן בתחילת הכתבה.

הצבת מכשיר למדידת רעש בקריית חיים

בדיון סוכם כי בשבוע הבא יוצב בקריית חיים מכשיר למדידת רעש ע”י המומחה לנושא מטעם האיגוד, יוסי אלעזר. המכשיר יהיה מאויש במשך כל היום ע”י יוסי, שימדוד, פרט לרעש, גם נושאים אחרים כמו נתיב טיסה ולוחות זמנים. היום שוחחתי עם מר עופר דרסלר, מנכ”ל איגוד ערים והמלצתי לו על מיקום מסוים שלדעתי יתאים להצבת המכשיר. בימים הקרובים יתקיים סיור בשטח לקביעת מיקום ההצבה המדויק.

אני מקווה שזאת תחילת הדרך לימי השקט של תושבי קריית חיים


מאיגוד ערים מפרץ חיפה – הגנת הסביבה, נמסר לחי פה:

בשבועות האחרונים הגיעו לאיגוד ערים מפרץ חיפה – הגנת הסביבה תלונות על רעש ממטוסים קלים בעיקר ביישוביי הקריות, דרך מוקד 106 של העיריות ובאמצעות יו”ר האיגוד, עו”ד שרית גולן שטיינברג. חשוב לנו לעדכן שהאיגוד מודע לבעיית הרעש, ופועל במרץ בכדי לחקור את מפגע רעש המטוסים. בישיבה של וועדת איכות הסביבה האחרונה, העלתה יו”ר הוועדה עו”ד גולן את הסוגיה ודיווחה על התלונות. למרות שהנושא לא נכלל בסדר היום ולאור חשיבות הטיפול במטרדי הרעש ההולכים וגוברים מהמטוסים, ניתנה הנחיה לבחון את התלונות, לרבות עריכת בדיקה באמצעות מכשור מיוחד למדידת רעש הקיים באיגוד, כאשר הפעלתו מצריכה נוכחות הבודק לאורך כל שעות הבדיקה.

שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)
שדה התעופה של חיפה – המראה לכיוון צפון-מערב (צילום: ירון כרמי)

כמו כן, פנינו למנהל שדה התעופה בחיפה ולרשות התעופה האזרחית כדי לבדוק את נפח הפעילות לאור הגידול הנוסף, שעות פעילות, נתיבי הטיסה ובאם יש חריגה מהם.
האחראי על מטרדי רעש באיגוד שוחח עם מנהל שדה התעופה.
מתשובתו עלה כי בשדה התעופה פועלים בין השאר:
אופק צילום אווירי, FNE – לימודי טיסה, טיסות סדירות לאילת (מאז סגירת שדה דב, עלה מספר הטיסות של “ישראייר”).
במסגרת הבדיקות נמצא כי שעות הפעילות של השדה הן רק בשעות היום.
בנוסף, נעשתה פנייה לרת”א לבדיקת נתיבי הטיסה המותרים למטוסים שבשדה התעופה מתשובתם עלה כי לאחר פינויי שדה דב חברת אופק ומפעילים נוספים עברו לחיפה ולכן כמות הטיסות וסדרי גודל המטוסים גדלו.

באשר לנתיבי הטיסה המותרים נמסר כי קיימים נתיבי טיסה אשר יוצאים ונכנסים לחיפה ועוברים מעל לקריות. כאשר יש נתיב משדה חיפה לכיוון נקודת גילעם, אשר בנתיב זה המטוסים מטפסים לגובה 1500 רגל (בטיפוס המטוס מייצר יותר רעש), ונתיב חוזר מכיוון עכו וטיסות באזור ההקפה של חיפה. האיגוד פועל לטפל במטרד ובוחן בכל הכלים העומדים לרשותו את הדרכים למזער את המפגע לטובת תושבי האזור.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
  1. חגי גוטמן אמר/ה

    כמה לא מפתיע אותי אחרי שאני רואה ולשמוע הרבה מטוסים גם בנווה שאנן

  2. מיקי אמר/ה

    האוויר וחופי הים מזוהמים ועכשיו פגיעת רעש

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.