באוהאוס חוגגים 100 שנה • תמונות וחוויות האירוע מקוראי חי פה

באוהאוס חברתי, חוויה אורבנית (צילום: יעל ניצן)

בסופ”ש 28-30/11/2019 התקיים באוהאוס חברתי, חוויה אורבנית, סיורים שהתקיימו בעיקר בהדר חיפה. דקה לפני הורדת שלטי הפרסום ברחבי העיר, “נתפסו” העובדים “על חם” וצולמה תמונה. אבל, אל דאגה, זו לא התמונה היחידה שנשארה לנו. תושבי חיפה ומשתתפי האירוע שיתפו אותנו בחוויותיהם האישיים.

שלטי חוצות, באוהאוס חברתי בחיפה (צילום: מערכת חדשות חי פה)

שלמה מומו כהן משתף:

כתבת מדיה קטנה שהתפרסמה בחי פה תפשה את עינינו, סיור שיוביל האדריכל עומרי זילכה – מרצה ובעל הבלוג “פינת רחוב” העוסק באדריכלות, עיצוב ואורבניות בחיפה – ידון בייחודו של הבאוהאוס בחיפה בכלל ובהדר בפרט. אז הצטרפנו. חשבנו, נגיע קומץ, נסתובב לנו יחדיו ונשכיל.

ההפתעה הייתה ענקית, כבר רבע שעה לפני מועד ההתכנסות בהדר העליון ברחוב בר גיורא, הצטופפו להערכתי כ-300 אנשים מכל הגילים ולאו דווקא מחיפה. הרחבה קצרה מלהכיל את כולנו, המדרכות והכביש הועמסו במאות אנשים הצמאים לתרבות בחיפה. הסקירה הייתה מעולה אף על פי שהקושי לשמוע, הנובע מהכמות העצומה של האנשים המסתובבים סביב עומרי.

(צילום: שלמה מומו כהן)

חיפה של שנות ה-20 וה-30 מדהימה באופייה, בבנייה הייחודית המשלבת סגנונות שונים. מהערבי ועד הבאוהאוס כולל סגנון ירושלמי כמובן ברחוב ירושלים. יש לנו מאות עם לא אלפי בניינים מדהימים ביופיים.

(צילום: שלמה מומו כהן)

המתח שבין שימור ופיתוח עומד תמיד מול מתכנני הערים. כיום כשיש לנו ראש עירייה המבינה דבר או שניים בהתחדשות אורבנית וככל הנראה הדבר קרוב לליבה, יש סיכוי שהדר עליון יחזק את האוכלוסייה המתגוררת שם.

(צילום: שלמה מומו כהן)

יש סיכוי שיותר מבנים יוכנסו לרשימת האתרים לשימור, נראה סגירת המרפסות נפתחות שוב, נראה את חדרי המדרגות המצופים בזכוכית מתמרקים ונהיים כפי שהיו לפני 80 שנה.

את הסיור סיימנו במבנה שוק תלפיות. כמה כייף לראות אותו מתאושש ומתחדש בפעילויות, לראות את המוני האנשים הפוקדים את רחוב סירקין על מכלול העסקים שנפתחים שם. אינשאללה יצליחו ואנחנו התושבים, חייבים לעודד, להגיע, לקנות לשלם ולהחזיר עטרה ליושנה.

חיפה מתעוררת בהדר המרכזי סביב השוק ובהדר עליון ואנו חוזים בזה בהתהוות. המשימה של כולנו לא רק של העירייה, אז בואו נוריד קוטריי ונתגייס.

אורית משתתפת הסיור, תושבת חיפה:

באוהאוס חברתי בחיפה.. שלושה ימים של נוסטלגיה.
ירדנו להדר, לחזור למחוזות ילדותינו והתאכזבנו לגלות מבנים נטושים ומוזנחים. מבנים כה ייחודיים שנשארו בעלבותם מאז ננטשו…
קולנוע אמפי ואורה, מבנה שוק תלפיות ועוד…
כולנו תקווה שהעירייה תדע לשפץ, לשחזר ולהחזיר למבנים ההיסטוריים הללו את קסמם.
כן ירבו אירועי התרבות בעירנו המופלאה.

יעל ניצן, עיתונאית ותושבת חיפה:

אירועי הבאוהאוס החברתי בחיפה היו מפתיעים ומעוררי מחשבה. הבניינים שנחשפו מוכרים מאד לכל חיפאי ובכל אופן הפתיעו בלבוש מיוחד, בתאורה ובמיוחד בהתרחשויות שהיו בהם במהלך 3 ימים. השוק בתלפיות נפתח על כל 4 קומותיו ובמיוחד המרפסת הנפלאה מעל חיפה המוארת. כשמציצים מלמעלה אל קומת הקרקע ראינו מעגלי רוקדים, בצד התקיימה הרצאה, ובצד השני מיצג של נערות הפרחים והבגדים. הדריון הלהיב בגלל עצמת הבניין והתערוכות המרתקות. בית הקרנות לפתע חזר לימי הזהר, בית הפועלים של תנועת דרור הפתיע בשפע אמנות ציבורית, ובגשר מיוחד. היה מרגש ונפלא…

2 תגובות
 1. מירי אמר/ה

  לאור ההתעניינות נשמח שיהיו יותר סיורים בחיפה ולא רק במועד שהיה.
  הפעם לא הצלחתי להגיע.
  זכורים לי לטובה סיורים מהעבר בתקופת פסטיבל הסרטים.

  1. יודע דבר אמר/ה

   מוזמנת ליזום מול המדריכים סיורים בתשלום, להצטרף לסיורים תשלום של המועצה לשימור אתרי מורשת, מוזיאוני חיפה ועוד.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.