כבר סיימתם להתגלח עלינו? סיכום השנה הטובה של צוק, קליש ויהב • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

בסך הכל הייתה לזוג ראשי העיר של חיפה, נחשון צוק ועינת קליש-רותם, שנה די טובה. זה לא דבר של מה בכך לזכות באפשרות להתגלח על עיר בסדר גודל של חיפה, ועוד מבלי לשלם שכר לימוד כלשהו בגין טעויות והתנהלות שלומיאלית. למרות זאת, גם הם וגם אנחנו מבינים היטב שאם בשנה הבאה הם יתאמצו קצת יותר, אז איש לא באמת יזכור את השנה הקשה שעברנו איתם. במקרה או שלא במקרה זהו גם השיעור הראשון בספר הלימוד "מורה הנבוכים לשנה הראשונה על כס ראש העיר".

משאיות זבל חוסמות את היכל עיריית חיפה (צילום: נגה כרמי)
משאיות זבל חוסמות את היכל עיריית חיפה

האם ייתכן שהזוג צוק-קליש נעזרו בספר הזה בכדי לשרוד את השנה הראשונה שלהם?  ובכן, נראה ששני התלמידים הנמרצים הללו לא רק שככל הנראה קראו היטב את הספר הזה, אלא אפילו הקפידו על קוצו של יו"ד בהכנת שיעורי הבית. אז מה עוד מופיע בספר הזה שתרם לשנה המוצלחת של צוק-קליש?

נחשון צוק עינת קליש רותם (צילום: ירון כרמי)
נחשון צוק עינת קליש רותם (צילום: ירון כרמי)

הפרק הראשון – משחקי אשמה

הפרק הראשון בספר עוסק בלהאשים את ראש העיר הקודם בכל עוולה קלה או חמורה המתרחשת בעיר. הביצוע של צוק-קליש מושלם בעניין זה, מכיוון שלא עברה ישיבת מועצה אחת ללא אזכור אשמתו של השלטון הקודם בעניין כלשהו. בפרק מתואר באריכות גם כיצד אפשר לדכא בשנה הראשונה ביקורת של כל אופוזיציה באמצעות טיעונים מופרכים כמו "אתם מקנאים". ניתן גם להסביר עיכוב בקבלת החלטות באמצעות אמירות כמו "אנו עדיין לומדים" או "רק עכשיו ישבנו על הכיסא". גם כאן עשו צוק-קליש עבודה כל כך טובה, עד ששכחנו שהיה להם קמפיין בחירות עמוס פעולות, חלומות ושאיפות שכמעט ולא הוגשמו כלל. 

הפרק השני – סימון טריטוריה

הפרק השני עוסק במערכת היחסים עם עובדי העירייה. בפרק מוסבר ההכרח שביצירת משבר עם העובדים מכיוון שצריך להוכיח מי בעל הבית. גם במקרה הזה הצטיינו צוקליש במיוחד. כבר בימים הראשונים לכהונתם כבר האשימו את עובדי העירייה ב"ריקבון מחשבתי". אמירה אשר הייתה חלק ממשבר מתגלגל שכמעט הביא את מערכת היחסים עם העובדים לפיצוץ בגלל נושא זניח כלשהו. מערכת היחסים הזו עדיין בקשיים אבל אל דאגה התופינים לעובדים עוד עשויים להגיע בשנה השלישית והרביעית (בחמישית זה יראה קצת כמו שוחד בחירות אז לא כדאי).

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

הפרק השלישי – געוואלד!

הפרק השלישי בספר עוסק ביצירת פאניקה מיותרת. לא משנה על מה, העיקר שזה יקרה כמה שיותר מהר ועם נטייה משמעותית להיסטריה. הנושא שצוק וקליש בחרו לשם כך הוא הבור התקציבי. לא משנה שלאורך השנים האחרונות זכתה העירייה בפרס ניהול תקין מטעם משרד הפנים. העיקר להבהיל את כולם עד כמה שניתן, ולהיות גם אלה שמרגיעים בסוף את הסערה. הפאניקה המלאכותית שהם יצרו סייעה בהצדקת ביטול אירועים, העלאת הארנונה בשיעור ניכר, סימון מדרכות בכחול לבן בשפע ועוד. אה כן! כמובן שצוק-קליש גם לא שכחו להאשים את ראש העיר הקודם בכל זה. תלמידים מצטיינים.

הפרק הרביעי – אדמה חרוכה ואור גדול מלשכת ראש העיר

אחרי שהתושבים נותרו הלומים מספיק מהבור התקציבי, פנו צוק-קליש לפרק הרביעי. הפרק הזה עוסק בחיסול שיטתי של כל סממן של השלטון הקודם. בפרק מוסבר גם שהאדמה צריכה להיות חרוכה מספיק בכדי שיימחק כל זכר מהתכניות שקידם השלטון הקודם. על הביצוע של האמור בפרק זה מגיע לזוג צוק-קליש מדבקת סמיילי מיוחדת. זאת מכיוון שהם דאגו לא רק לעדכן את הלוגו של העיר ולהחליף את השיר המתנגן כשמתקשרים לשירות 106. הם אף הקפידו לאפר מחדש חלק מהתכניות של השלטון הקודם ולהציגן כחדשות ואפילו כמהפכניות (ראו טור קודם על קמפוס הנמל כמשל). 

פרק חמישי ואחרון: חשיבותו של פרויקט דגל

בפרק החמישי בספר מורה הנבוכים לראשי עיר חדשים יש דווקא שיעור חשוב מאוד. הפרק עוסק בחשיבותם של פרויקטי דגל. לא מדובר בסתם פרויקטים שנועדו רק להנציח את ראש העיר בלב ובנשמת חיפה לנצח. מדובר בפרויקטים המגשימים את החזון החדש והמשמעותי שמביא השלטון החדש – אם יש לו חזון כזה כמובן. לצערנו בסוגיה זו כשלו הזוג צוק-קליש כישלון חרוץ. שדה התעופה הבינלאומי לא יקום בחיפה, המטרונית בכרמל בוטלה וחזון התיירות של העיר תקוע במדרגות.  ניתן לומר שכל הדגלים שהם ניסו להניף נמצאים רק בחצי התורן במקרה הטוב. 

מכאן אפשר רק לצמוח, בעזרת השם

בזמן שגם בשנה זו נמשיך לדשדש, הרי שמסביבנו ימשיכו לשגשג ערים וישובים שיאיימו על מאזן ההגירה החיפאי בדיוק כתמול שלשום. לאור זאת יש לקוות שצוק-קליש ישלפו כמה שפנים חדשים מהכובע וימנעו מקריאת ספר ההמשך "מורה הנבוכים לראש העיר המתחיל – השנה השנייה". הספר הזה לא יכול לגרום לכך שבחיפה יהיה יותר טוב, כי חיפה צריכה מנהיגים. שתהיה להם שנה טובה. ובקשר ליונה יהב, אני חושב שכבר שנים ארוכות הוא לא נחשף לכל כך הרבה תושבים שדברו בשבחו. אז שנה טובה גם לו.

13 תגובות
 1. חגית סילבר אמר/ה

  ד"ר בשקל. כל כך הרבה שטויות במיץ.

  1. חיים אמר/ה

   יונה — רק עכשיו מבינים כמה גדול היית בניהול אנשים , פרוייקטים וחזון לשיפור פני העיר !!
   גם בבזן נלחמת לבד ללא עזרה מראשי העיר מסביב…. תודה לך ושנה טובה.

  2. שמואליק גלבהרט אמר/ה

   "יהב נלחם בבז"ן" – בדיחת השנה!

 2. גילה לבני-זמיר אמר/ה

  ואולי הספר הבעייתי הוא שני הספרים באנגלית שמספרים לנו שזה שקרא הוא נחשון? הספר הסביר איך להגיע לתפקיד הנכסף אבל לא איך לתפקד בו.
  יכול להיות שהם פשוט צריכים לקרוא את מה שכותבים תושבי העיר בשפה העברית. שפת המקום. זה עשוי לחבר אותם הרבה יותר טוב

 3. חנה מורג אמר/ה

  ועל זה אימי ז"ל נהגה לאמר:"החיים הם בית הספר הטוב ביותר, אך שכר הלימוד הוא גבוה " ואני מוסיפה …. במקרה זה אנחנו התושבים משלמים שכר לימוד גבוה זה. הצמד חי על מילגה.

 4. אוהד אמר/ה

  הדוקאורט של קליש הוא לא בשקל.
  היא בטח שלמה עליו יותר.

 5. מירי אמר/ה

  אני שומרת את החוברת הקטנה עם הצהרת ההבטחות של קלישר…(טרום בחירות)
  הציבור ,כולנו צריכים להביע דעתנו בנידון…

 6. גבי מעיני אמר/ה

  המאמר של דר יריב שגיא הינו שטחי מאד. על מנת להסיק מסקנות יש צורך בחקירה קצת יותר מעמיקה וכמובן להציג את שני הצדדים. חוצמזה,הביטוי ״צוקליש״ אינו מכובד ואינו ראוי להיכתב ע״י אדם רציני. דר עינת קליש ונחשון צוק מוצגים כפוליטיקאים בעלי אגו נפוח שעושים יחסי ציבור לעצמם. לדעתי ההפך הוא הנכון. עינת קליש מסרבת בתוקף לקדם את תדמיתה ע״י תעמולה. עינת הבטיחה שאם לא תצליח לקדם את היעדים שהבטיחה לציבור ערב הבחירות היא לא תתמודד בבחירות הבאות. גם נחשון צוק מוצג בצורה הפוכה למה שאני מכיר.

 7. אזרח מודאג אמר/ה

  דר יריב ברור שהברברת שלו שמאלנית הוא אובייקטיבי אם זה הניתוח שלו תחזור לספסל הלימודים לא שמאלני ותהיה אובייקטיבי.את כל הצרות החולות של קאליש העלים וניסה לציין שני דברים בצנעה ואת מה שנראה שעשו טוב ציין בהבלטה . הפגנת העיריה נעלמה יום העצמאות המצומצם והעומס בעיר אכזב את החוגגים .איכות הסביבה אפס .נמל תעופה אפס .שיקוע רכבת אפס פתיחת הנמל המערבי דרומי אפס .הגדלת סמוני כחול לבן להעשרת העיריה בלחניה 100 אחוז הצלחה.לשים תומכי טרור בעיריה 100 אחוז הצלחה

 8. רינה אמר/ה

  ראש מנותקת מהתושבים

 9. יוסי החיפאי אמר/ה

  ל ד"ר הנכבד שכותב "מאמרי דעת" על ההתנהלות של העיר :
  התחילה שנה חדשה אם לא שמת לב ,ואולי הזמן מתאים גם לאמירות מצידך עם יותר תוכן טוב ואיכותי , ראייה מפוקחת ,והבעת דיעה אובייקטיבית . ביקורת היא חשובה ,בתנאי שהיא בונה . שנה טובה .

 10. Airport Haifa אמר/ה

  שר התחבורה לתושבים מתלוננים: מטוסים מרעישים אין מה לעשות

 11. עברה עוד שנה אמר/ה

  וכעת עוסקים צוקליש בשלב הבא
  החלפת שם העיר
  מתלבטים בין "נוף הכרמל" ו-"מתפה"
  בעיר החדשה לא יזכרו להם את העבר…

לא ניתן להגיב