התנגדות תושבים לתכנית דניה הירוקה שהופקדה בוועדה המחוזית חיפה • מאבק על השטח הירוק בנחל נדר

הדמיה של שכונת דניה הירוקה. קרדיט: אנדו סטודיו

מנכ"ל "דניה הירוקה", גלעד קוגלמן: "השמירה על אופי השכונה תעזור מיצוב מעמדה של שכונת דניה."
יו"ר עמותת "שומרים על דניה" עו"ד הלן דורפמן: שכונת דניה אינה קיבוץ. אין מקום למכירת דירות לבנים ממשיכים.


בסוף השבוע הופקדה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה תכנית של חברת "דניה הירוקה", להרחבת שכונת דניה הוותיקה, ב-222 בתי יוקרה צמודי קרקע, לכיוון פארק הכרמל. היזמים פתחו בהרשמה מוקדמת לתכנית, לתושבי דניה בלבד. בעמותת "שומרים על דניה" המייצגת מאות מתושבי השכונה, רואים במהלך של היזמים מהלך וניסיון למחטף בוועדה המחוזית חיפה אותו הם נחושים למגר.

לטענת העמותה התכנית החדשה משתרעת על שטח ירוק בשטח כ- 107 דונם ותכלול שינוי ייעוד משטח ללא תכנון מפורט לשטח למגורים, מסחר, מלונאות, שטחי ציבור, מבנים ומוסדות ציבור. על פי התכנית החדשה שהופקדה, מבקשים לאשר בניית 226 יחידות דיור ב-58 מגרשי מגורים והגדלה משמעותית של שטח בית המלון.

יו"ר העמותה עו"ד הלן דורפמן. צילום: גוסטבו הוכמן

 עו"ד הלן דורפמן, יו"ר מטה מאבק עמותת "שומרים על דניה":

ביום חמישי האחרון התבשרנו בעיתוי חריג סמיכות לחגים על הפקדת התכנית. התכנית שהוגשה תלושה מהמציאות ומן הסביבה כולה. יש כאן זלזול בחיי התושבים ללא ראייה אסטרטגית תכנונית. עמותת "שומרים על דניה" בשם מאות ממשפחות שכונת דניה תגיש את ההתנגדויות שלה לוועדה המחוזית. להתנגדויות אלו חשיבות רבה לפני העיר חיפה והמרקם העירוני שלה.

התכנית שהופקדה היא תכנית בנייה מסיבית והרסנית, שתשנה את פני צביונה של שכונת דניה והר הכרמל. כזכור, התכנית הראשונה שהוצגה בשנת 2017  ע"י היזם כללה רק 133 יחידות דיור אושרה עי" הוועדה המקומית, אך נדחתה ע"י הוועדה המחוזית, תוך דרישה של הוועדה המחוזית להגדלת צפיפות הבנייה בשכונת דניה, באופן השונה מהותית מאופייה של השכונה.  היזמים הודיעו כי פתחו הרשמה מוקדמת בנוסח פרי סייל לבנים ממשיכים  בשכונת דניה. אנו מבקשים להפסיק להטעות את כולם. אנו מדברים על תכנית לא מאושרת לבנייה ודניה היא אינה קיבוץ ואין מדובר בתכנית לבניית קוט'גים כטענת היזמים. הגיע הזמן לחשוף את האינטרסים  ואת מה שעומד מאחורי הקלעים של רכישה וקידום תכנית דניה הירוקה.

הגיע הזמן להודות, מסכמת עו"ד דורפמן שהתכנית לא תשפר את שוק הדיור בחיפה ולא מיועדת למשפרי דיור וזוגות צעירים. בטווח המחירים הקיים, זו הטעיה להציג את דניה הירוקה כשכונת מגורים למשפרי דיור או בתים להשכרה.

בימים אלה חידש מטה המאבק את הפעילות ההסברתית ובקרוב תתקיים אספת חירום של תושבי השכונה ולשם כך התושבים שכרו יועצים משפטיים ותקשורתיים.

חברת דניה הירוקה נמצאת בבעלותם של גלעד קוגלמן, אלכס הופמן, מנחם כרמל ודודו ג'והן. התכנית החדשה תרחיב את השכונה דרומה ותביא לבניית 222 יח"ד יוקרתיות, צמודות קרקע, על שטח של כ-107 דונם, במורדות הכרמל, לכיוון פארק הכרמל.
התכנית כוללת 50 אחוזים של שטחים ירוקים, מבנה מסחרי שכונתי, מבנה ציבור, שיועבר לעיריית חיפה, מלון בוטיק בן 50 חדרים בתכנונו של אדריכל רני זיס, ושבילי הליכה ואופניים שיחברו את השכונה עם אחת משמורות הטבע היפות בישראל. הפרויקט נהנה מנוף דרומה לפארק הכרמל ומנוף מערבה לים ובשל בנייתו על המצוק לא יסתיר את הנוף מבתי השכונה הקיימים וכל יחידות הדיור בו ייהנו מנוף פתוח גם הן.

מנכ"ל "דניה הירוקה", היזם גלעד קוגלמן (צילום: יח"צ, אלכס הופמן)
מנכ"ל "דניה הירוקה", היזם גלעד קוגלמן (צילום: יח"צ, אלכס הופמן)

מנכ"ל "דניה הירוקה", גלעד קוגלמן, אמר השבוע:

התכנית מיועדת בראש ובראשונה לבנים הממשיכים של שכונת דניה הוותיקה, וזאת הסיבה שבגינה פתחנו היום בהרשמה מוקדמת לתושבי דניה בלבד. יש התעניינות של עשרות מתושבי השכונה בבתים עבור דור ההמשך, והשמירה על אופי השכונה ומרקם התושבים בה, לצד התחדשותה באוכלוסייה צעירה ואיכותית, תתרום להתייצבותה בצמרת שכונות המגורים האיכותיות והיוקרתיות ביותר בישראל.
4 תגובות
 1. אלה אלכסנדרי אמר/ה

  מעבר להתייחסות לעצם התכנית איכותה וכד' שאני מקווה שעומדת בקנה אחד עם תכנית המתאר, מסמכי המדיניות לבניה לגובה ולהתחדשות עירוני. אך מעבר לכל זה אני בהלם מוחלט מהרעיון של פרה סייל לבנים ממשיכים. אחד העקרונות המדהימים בעיר זהו עיקרון ההזדמנות. האפשרויות. בפירוש אין מקום להגדיר שכונה כמושב…. לגבי החיבור לשמורה ושבילי אופניים – האם הדבר מתואם עם מה שקורה בשמורה? הנייר סופג הכל והדמיות תמיד נראות נפלא…

 2. רן אמר/ה

  חרדים רוצים להרוס פארק בעיר עם הגירה שלילית ובתים ריקים כדי להרוויח. היה עדיף לתת להם כסף בדיוק כמו שעושים עם חמאס.

 3. אלכס אמר/ה

  לא ניתן לעבור צומת דניה בבוקר.למה לא מוסיפים כביש למערב לפני התוכנית?

 4. אלי אמר/ה

  כתנאי לאישור התכנית יש לחייב את פתיחת כביש היציאה מהשכונה גם לכיוון מערב, כביש שימנע עומסים גדולים על ציר חורב העמוס גם היום.

לא ניתן להגיב