תיירות בחיפה – נגה כרמי משוחחת עם נחשון צוק • עבר הווה עתיד • סקרנים? גם אנחנו!

ראיון עם נחשון צוק על עתיד התיירות בחיפה

נחשון צוק הוא סגן ראש עיריית חיפה, ממלא מקום ראש העיר חיפה והמחזיק בתיק התיירות. השבוע, כתשעה חדשים לאחר מינויו לתפקיד, נחשון כבר יודע הרבה על המצב הקיים בחיפה. נפגשנו ושוחחנו על תכניותיו לקידום התיירות בחיפה. תיירות כמנוע להתפתחות העיר.

מצב קיים – תיירות בחיפה

נחשון צוק: כאשר נכנסתי לתפקיד, מצאתי עיר עם אחוזי תפוסה נמוכים מאד בבתי המלון בחיפה. מספר חדרי המלון בעיר לא ידוע לגופים העירוניים המטפלים בנושא, אך ההערכה שלנו היא כי בחיפה קיימים כ-1,500 חדרי מלון. בחיפה כמות לינות נמוכה ולעיר יש קשרים רעועים עם ערי הסביבה, במה שקשור בתכנון המסלולים לתייר.

מה עוד יש לנו בחיפה?

חדרי המלון אינם מותאמים לקהל הרחב:

בחיפה רוב החדרים נחלקים בין רמה גבוהה מאד (מעל 100 יורו ללילה) לבין רמה נמוכה מאד (אכסניות וחדרים זולים). כלומר שיש היצע אפסי של חדרים במחירי ביניים, המתאימים לתייר הממוצע, כלומר חדר במלון 2-3 כוכבים במחירים של 50 דולר ללילה. התייר שמגיע מחפש את המחיר באמצע, וכיום קיים מחסור בחדרי מלון במחיר בינייים.

מלון דן כרמל בחיפה (צילום: ירון כרמי)
מלון דן כרמל בחיפה – המחירים הגבוהים אינם מתאימים לתייר הממוצע (צילום: ירון כרמי)

הגנים הבהאים – הפספוס הגדול של התיירות בחיפה

כ-900 אלף איש מגיעים לחיפה בשנה, כדי לראות את הגנים הבהאים, אך מבקרים אלה אינם משאירים בעיר אגורה, הם לא לנים ולא קונים בעיר. המסלול שלהם הוא הקפצה באוטובוס לטיילת לואי, איסוף בשדרות הציונות ותנועה החוצה מהעיר. בנקודת ההורדה והאיסוף אין חנויות או מסעדות והחוויה היא מאד נקודתית וקצרה. כפועל יוצא של מצב זה, תושבי העיר חיפה אינם מרוויחים כמעט כלום מהאטרקציה התיירותית הבינלאומית הזאת.

הגנים הבהאים בחיפה - תמונת היום בחיפה (צילום: גלעד שטיין - סטודיו עין חדה)
הגנים הבהאים בחיפה – פספוס תיירותי ענק (צילום: גלעד שטיין – סטודיו עין חדה)

תיירים באניות הנוסעים – מתנדפים במהירות לערים אחרות

לנמל חיפה מגיעים המוני תיירים באניות (קרוזים), אך כ-70 אחוזים מהתיירים יורדים לאוטובוסים, המחכים להם על הרציף ויוצאים מייד באוטובוסים מהעיר, בעיקר לירושלים ולנצרת. 30 אחוזים מהתיירים, הנותרים על האנייה, לגביהם לא ברור (אין איסוף נתונים) אם הם יורדים בכלל מהאנייה.
הערה: בתמונה שלפניכם ניתן לראות את חניון האוטובוסים המסודר (החניון החום), המשגר את התיירים ישירות מהאוניה החוצה מהעיר. המתחם עצמו סגור כיעד מבוצר והקשר בין התיירים לעיר חיפה הוא לא ברור

אניים נוסעים עוגנת בנמל חיפה (צילום: איתי רויטמן - צילומי אוויר 054-6202210)
אניים נוסעים עוגנת בנמל חיפה (צילום: איתי רויטמן – צילומי אוויר 054-6202210)

City Break – תכנית משרד התיירות שפסחה על חיפה

משרד התיירות הגה תכנית שנקראת One break – Two cities, המדברת על תנועת תיירים בין ת"א לירושלים, כלומר שבתכנית של משרד התיירות, חיפה למעשה לא קיימת.
חברות ה-Low Cost נוחתות בטרמינל 1 בנתב"ג, שם אין תחנת רכבת. זהו מכשול נוסף העומד בפני התייר שרוצה להגיע לחיפה (אם הוא בכלל מעוניין).
בשל רשת התחבורה הזאת, תייר שטס לחו"ל ב-Low Cost, צריך לצאת מחיפה כ-4.5 שעות לפני הטיסה.

City Break - תכנית משרד התיירות שפסחה על חיפה (צילום מתוך אתר משרד התיירות - touristisrael.com)
City Break – תכנית משרד התיירות שפסחה על חיפה (צילום מתוך אתר משרד התיירות – touristisrael.com)


האטרקציות לתייר בחיפה – מצב קיים – חלקי ולא מוסדר בצורה מקצועית

כשאנחנו מטיילים בעולם מה בעצם אנחנו מחפשים? קולינריה • אטרקציות • מוזיקת רחוב • שופינג • חווית המקום.

 • התייר קם בבוקר ומחפש בית קפה (יש והרבה).
 • רחוב שופינג – אין.
 • מסעדות לארוחת צהריים – יש והרבה. (כרגע מרבית המסעדות בחיפה ריקות באמצע השבוע מרבית הפעילות היא בעיקר בסופ"ש.)
 • הופעות חיות – אין מספיק עבור תיירים.
 • מסלולי טיול בעיר אינם מוסדרים.
 • תחבורה נגישה – אין

מסלולי טיולים בחיפה – מצב קיים

בחיפה יש הרבה מה לראות (אחת הערים היפות בישראל ובעולם) ויש איפה לאכול (אוכל אותנטי מכל הסוגים), יש תרבות מקומית, הקושי הוא שכרגע אין מסלול מובנה בו התייר יכול לסייר בין נקודות מעניינות. לכן, לבתי המלון אין מסלולים להציע וגם מדריכי הטיולים מתקשים להוביל קבוצה במסלול מובנה, נקי, תוסס ומעניין, העובר בין נקודות ברורות ומתוחזקות ברמה גבוהה.

שדה התעופה של חיפה – אינו מותאם למטוסים מאירופה:

הטרמינל הוותיק נמצא בחלקו המערבי של השדה. המבנה הזה אינו עמיד ברעידות אדמה ושיפוצו הוא הכרחי, מסיבות בטיחות. המבנה הזה ממוקם במקום ההפוך לתחנת הרכבת של חוצות המפרץ ולכן אין לו קשר למרכזי התחבורה. אנחנו מתכננים להעביר את הטרמינל לצידו המערבי של השדה ולהצמיד אותו לתחנת הרכבת. הרכבת נמצאת 300 מטרים מהמסלול, אך היום יש לנסוע כ-6 קילומטרים מהרכבת כדי להגיע לטרמינל.
החיילים של בית הספר הטכני של חיל האוויר, צועדים בכל בוקר כ-600 מטרים במסלול עקלתון לטכני. אנחנו מעוניינים במנהרה מתחנת חוצות המפרץ, שאורכה כ-300 מטרים, עד ה-GATE שיימצא בצידו המזרחי של המסלול.

שדה התעופה של חיפה - התכנית להעברת הטרמינל מזרחה לצורך הקרבה לתחנת הרכבת
שדה התעופה של חיפה – התכנית להעברת הטרמינל מזרחה לצורך הקרבה לתחנת הרכבת

הארכת המסלול של שדה התעופה של חיפה
אורכו של המסלול הוא כרגע 1,300 מטרים. אנחנו רוצים להאריך אותו עד 2,100 מטרים, כדי להתאים אותו לנחיתות של טיסות בינלאומיות. ד"ר עינת קליש רותם הבטיחה לציבור שהפעולה הראשונה שתעשה עם כניסתה לראשות העיר, תהיה להניח את התיק במשרד ולרוץ לירושלים על מנת להילחם על שדה התעופה… וכך עשתה. למעשה עינת עשתה זאת עוד לפני היבחרותה לראשות העיר, דבר שפגע בזמינות שלה למו"מ הקואליציוני לפני הבחירות.

חשיבות שדה התעופה – אנשים שואלים אותי למה שדה תעופה הוא כל כך חשוב לתכנית האסטרטגית של ואני חייב להסביר:
משרד התחבורה מתכנן להאריך את השדה מ-1,300 מטרים ל-1,600 + טווח ביטחון של 240 מטרים, שאינם משמשים לטיסה. סה"כ בערך 1,840 מטרים. שדה כזה יאפשר טווח טיסה של 1,100 מייל למטוס מסוג אמברייר שמכיל 90 עד 110 נוסעים.
מטוסים בינוניים, למשל מסוג 737 או Airbus A320, נוחתי ביוון באורך שדה של 1,900 מטרים. השדה הזה מכניס למיקונוס 1. מליון תיירים בשנה מכל אירופה.
אנחנו רוצים שדה כזה, דומה למיקונוס, של מינימום 1,900 מטרים נטו ומעריכים את הפוטנציאל בחצי מליון עד מליון תיירים שינחתו כאן בדרכם צפונה: נצרת, הכנרת, קיסריה, עכו, חרמון וכו'.
בצפון הארץ יש תרבות בשפע, יש כאן קולינריה נהדרת. יש לתיירים סיבות רבות לנחות כאן.

שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)
שדה התעופה של חיפה – 1,300 מטרים בלבד (צילום: ירון כרמי)

מצב רצוי – חזון התיירות בחיפה:

נחשון צוק: על מנת לעורר את התיירות הנכנסת (תיירות פנים ותיירות חו"ל) לחיפה, עלינו ליצור סצנה מקומית מסודרת ומקצועית, בה לתייר יהיה איפה לטייל, מה לקנות ואיפה לאכול. התייר מצפה גם למוזיקה חיה אותנטית ומקומית, המידע צריך להיות נגיש וידוע מראש לבתי המלון. בתי המלון צריכים להפנות את התיירים למקומות בהם מנגנים מוזיקה חיה.
העיר חיפה צריכה להציע לתיירים צירי תיירות מוסדרים, המיועדים להליכה רגלית, בהם יש תמהיל של שופינג, מסעדות, בתי קפה, אתרים מעניינים, הופעות מחול והופעות מוזיקה.
לגבי תיאטרון מקומי – רלוונטי לתייר הישראלי פחות לתייר מחו"ל בגלל קושי השפה.
אני חושב שהפער בין המצוי לרצוי הוא לא גדול מאד. אני מעריך שביכולתנו למלא את החסר בתוך מספר שנים.
הקושי הגדול שאני רואה הוא דווקא בשופינג, מכיוון שיש תמהיל חנויות קיים. תיירים מחפשים מזכרות, טישרטים, בשמים… אין לנו היום רחובות עירוניים שמרכזים סצנה משולבת של שופינג, מסעדות, בתי קפה וטיול, כלומר שצריך לפתח רחוב כזה או מספר רחובות, שייתנו מענה לתיירים.

רחוב בלונדון - חוויה משולבת של מזון, שופינג ובילוי (צילום: ירון כרמי)
רחוב בלונדון – שילוב של אוכל, בילוי ושופינג (צילום: ירון כרמי)

מסלולים לתיירים בחיפה שהם חלק מהתכנית הכוללת להבראת תחום התיירות בעיר

ציר המדרגות ממרכז הכרמל לכיכר פריז – פיתוח אטרקציה לתייר

אנחנו מעוניינים לפתח ציר שמתחיל במרכז הכרמל: ירידה במדרגות גדרה ביפה נוף, דרך הנרייטה סולד, מדרגות שפינוזה, מערבה בבר גיורא, חציית מסדה וגן קסל, דרך עמק הזיתים, לנביאים. (רחוב הנביאים אמור להפוך לרחוב השופינג המרכזי של חיפה).
דרך מדרגות הנביאים לאזור כיכר פריז, כלומר שכך התייר למעשה חוזר לאזור האנייה, או לאזור הרכבת.

תכנית התיירות לחיפה: ציר המדרגות ממרכז הכרמל לכיכר פריז
תכנית התיירות לחיפה: ציר המדרגות ממרכז הכרמל לכיכר פריז

ציר השווקים – תלפיות – ואדי ניסנאס – מושבה גרמנית

תלפיות, דרך סירקין, עד שפירא, לכיכר שמול העירייה, מערבה, גן הזיכרון, מגדל הנביאים, דרך חורי, ואדי ניסנאס ומשם למושב הגרמנית.
מהמושבה הגרמנית יש לנו תכנית ליצור מסלול לריצה, אופניים חשמליים וקורקינטים, עד לחוף הגולשים במחלף אלנבי.

תכנית התיירות לחיפה: ציר השווקים - תלפיות - ואדי ניסנאס - מושבה גרמנית
תכנית התיירות לחיפה: ציר השווקים – תלפיות – ואדי ניסנאס – מושבה גרמנית


שוק תלפיות

את שוק תלפיות אנחנו רוצים להחיות בערבים נוספים בשבוע, בערב הפוקוס הוא על המסעדות שפועלות בשוק. עינת נלחמה מול יונה לבל ימכור את השוק לידיים פרטיות, מכיוון שחשוב לנו מאד להחיות אותו.
שוק תלפיות בנוי ממספר קומות. את קומת הקרקע, בה מתקיימת רוב הפעילות היום, עלינו לשפץ ומעליו 3 קומות נוספות שצריך לשפץ ולצקת להן תוכן. השוק מתוכנן להשתלב בתכנית הכללית שלנו לציר השווקים.

שוק תלפיות בחיפה - מבנה מרהיב שתוכנן על ידי האדריכל משה גרסטל (צילום - ירון כרמי)
שוק תלפיות בחיפה – מבנה מרהיב שתוכנן על ידי האדריכל משה גרסטל (צילום – ירון כרמי)

ציר שוק הפשפשים לגן בנימין וסיוע של דרגנועים

ציר נוסף לתנועת תיירים הוא מסלול טיול אשר יחל בשוק הפשפשים, משם בעלייה על ציר סוקולוב, בסיוע דרגנועים, מעבר מתחת לאבן גבירול, דרך מדרגות שוקרי לכיוון גן בנימין.

תכנית התיירות לחיפה: ציר שוק הפשפשים לגן בנימין וסיוע של דרגנועים
תכנית התיירות לחיפה: ציר שוק הפשפשים לגן בנימין וסיוע של דרגנועים

קולנוע מדרגות

השבוע (אוגוסט 2019) מתחילים לבצע את ההקמה של קולנוע על המדרגות, בו יוקרנו סרטי ילדים, שיוקרנו לקהל, חינם, על מדרגות העיר. כאשר הילדים בחופשת קיץ. הציבור יישב על כריות. בימים הקרובים תצא תכנית הסרטים ונפרסם אותה לציבור.
המדרגות הן משאב עירוני ואני מעוניין שאנשים יבינו את הפוטנציאל הנהדר שגלום בהן.


תכנית העבודה למימוש חזון התיירות בחיפה

1. אסטרטגיה לתיירות חוץ נכנסת והקשר בינה לבין שדה התעופה הבינלאומי

אנחנו כרגע קושרים בין התכנית האסטרטגית לתיירות בחיפה לבין קיומו של שדה תעופה בינלאומי. הסיבה לכך היא שאם ינחתו כאן צליינים מאירופה, אנחנו נציע להם לינות בחיפה, לאחר נחיתתם בשדה או בטרם יציאתם בחזרה לאירופה. הם יוכלו גם להפליג בספינה לעכו ולחזור ברכבת למלון בחיפה.
בנוגע ללוחות הזמנים: תחילה חשבתי שנוכל להסדיר את עניין שדה תעופה תוך כחצי שנה, אבל היום, שמונה חדשים לאחר הקמת העירייה החדשה, הנושא עדיין לא ברור. שדה התעופה מתברר כעת בבתי משפט ואנחנו לא יודעים מתי הנושא הזה ייסגר.

2. איגום כוחות עם הרשויות בצפון

מכיוון שהמדינה אינה דואגת לחיפה, לצפון ולדרום הארץ (One break – Two cities) אנחנו נמצאים בתהליך הידברות וגיבוש אינטרסים עם הרשויות בצפון, על מנת לגבש מסלולים משותפים, מכירת חבילות משותפות ועוד. התחלנו בפגישות עם רוב עמותות התיירות בצפון. אנחנו בונים רשת של קשרים. יש כבר התעניינות בכל הצפון. טרם יצרנו פורום שמגבש תכניות עבודה בנושא הזה.
לדוגמה: עמותת התיירות בחיפה תמכור סיורים בקיסריה, נצרת, כפר נחום, עכו, בית שאן ועוד.. כאשר יוסדר שיתוף הפעולה עם עמותות התיירות של הרשויות החשובות האלה.

כל זאת בתנאי שיהיה שדה. אנחנו כרגע לא רותמים אותם למאבק למען שדה תעופה, אלא מגבשים את הפוטנציאל של התיירות הצפונית.

חומות עכו - מבט מהספינה "מלכת עכו" המשייטת בין חיפה לעכו
חומות עכו – מבט מהספינה "מלכת עכו" המשייטת בין חיפה לעכו


3. טיפול בצירי התיירות העירוניים החדשים

הקמנו צוות עירוני, בהשתתפות מנהל התפעול ועפת"ח (עמותה לפיתוח תיירות חיפה) . תחילה אנחנו רוצים לנקות את האזורים, לדאוג לתאורה ולתחבורה נגישה (הצירים המיועדים). העברנו החלטה במועצה שמעניקה הקלות בארנונה בחלק מהאזורים הללו – בעיקר באזורי המדרגות, בהם אנו מאמינים כאזורים עם פוטנציאל בילוי וטיול.
יש אצלנו בצוות אנשים שהם מנהלי פרויקטים. אחד תפקידו ליצור את הקשרים בין מכלולי העירייה, השני תפקידו ליצור קשרים עם הרשויות והעבודה מתחילה להתקדם בכיוון טוב.

4. שיקוע הרכבת

במאבק שעשינו לפני שבע שנים הבטיחו לנו שיפתרו את בעיית השיקוע. כרגע תת"ל 65 (תכנית תשתיות לאומיות 65) מטפלת בהכפלת המסילה מכיוון דרום רק עד חוף הכרמל, כאשר אזור חיפה כרגע לא מתוכנן, עד שיוסדר תכנון למקטע של חיפה.

כרגע אין תכנית מאושרת לשיקוע או מינהור של המסילה במקטע של חיפה, אך הוקם צוות על ידי הות"ל (הועדה לתשתיות לאומיות), שעוסק בתכנית לשיקוע או מינהור בתחומי העיר חיפה. בצוות זה יושב מהנדס העיר אריאל וטרמן, ד"ר עינת קליש רותם ואני מעורבים מאד במה שנעשה בצוות הזה, מכיוון ששם (במאבק על השיקוע) התחלנו את דרכנו המשותפת ואנו רואים חשיבות גדולה לשיקוע הרכבת בגבולות העיר חיפה. הצוות צריך להגיש בסביבות אמצע 2020 את מסקנותיו לות"ל.

הפגנה למען שיקוע הרכבת - יוני 2015 (צילום: ירון כרמי)
הפגנה למען שיקוע הרכבת – יוני 2015 (צילום: ירון כרמי)

5. פתיחת חזית הים העירונית – הבטיחו לנו – חיפה ברצלונה

כבר היום מחסן 15 פתוח והכניסה דרך הגשר של שער 5 (תחנת השמונה). התכנית שלנו היא שהנמל יפתח את בניין המנהלה ההיסטורי, הנמצא כמה מטרים צפונית מזרחית לטרמינל הנוסעים.
שלב א' – מחסן 15 יופעל בשיתוף עם הנמל באירועים ציבוריים. אנחנו משתפים פעולה נהדר עם נמל חיפה היום ויש לנו תכניות משותפות.
שלב ב' – אנחנו מתכוונים להפעיל את מחסנים 8, 9, (תושבי חיפה מכירים את ההנגרים בעלי הגג הלבן: נמל = 8, חיפה = 9). כרגע לא ניתן לפרסם התכנית של עיריית חיפה בנוגע למחסנים אלה. בתמונה – מחסן 9
שלב ג' – פתחת חזית הים האזור שממשיך את שדרות בין גוריון

נמל חיפה ומעליו ירח (צילום: ירון כרמי)
מחסן 9 בנמל חיפה ומעליו זריחת הירח (צילום: ירון כרמי)

6. פרויקט "אורות הנמל" אשר בוטל או נדחה • "פספוס גדול"

הנהלת העירייה הקודמת הכריזה על פרויקט של מיצג תאורה שיופעל בלילות מנמל חיפה ויהווה אטרקציה תיירותית אשר ניתן יהיה לראותה מכל מקום על הכרמל הצפוני.
משרד התיירות אהב את הפרויקט ורצה לקדם ולהשקיע שווה בשווה יחד עם עיריית חיפה. עלות הקמת "אורות הנמל" כ 20 מליון ש"ח. משרד התיירות רצה להשקיע שווה בשווה יחד עם עיריית חיפה. 10 מליון משרד התיירות והעירייה תשקיע 10 מליון ש"ח.

כאשר נכנסתי לתפקיד, עלה הנושא על הפרק ומיד זיהינו שלמעשה לא נעשתה הקצאה תקציבית לפרויקט "אורות הנמל", כלומר שלעיריית חיפה לא הייתה יכולת להשקיע את הכסף (הפרויקט תוכנן על ידי העירייה הקודמת).
קושי נוסף התגלה, לצערנו, כאשר היה חשד לאי סדרים בהליך קבלת ההחלטות ותקצוב הפרויקט ולכן נאלצנו לעצור עד לבירור העניין (החלטה משפטית). במשרד התיירות התאכזבו מאד מהמצב ולקחו צעד אחורה. הם גם יצאו עם זה לתקשורת וזה פורסם. אנחנו הודענו למשרד התיירות שאנחנו מעוניינים בפרויקט הזה וכי ננסה לגייס את הכסף לשנת 2020. אנחנו מקווים לשת"פ מול השר הבא, בממשל הבאה.

הדמיה של פרויקט "אורות הנמל" (ההדמיה באדיבות עיריית חיפה)
הדמיה של פרויקט "אורות הנמל" (ההדמיה באדיבות עיריית חיפה)

7. בניין הקזינו שעומד שומם בלב טיילת בת גלים

אנחנו מתכננים להשאיר אותו. הוא לא אמור להיות מלון, למרות שבסופו של דבר, ייתכן שזה מה שיקרה. אונ' חיפה מעוניינת לקדם שם את לימודי מדעי הים. אנחנו נסייע, על פי החלטת בעלי המבנה. יש תהליך שאנחנו מקיימים מול בעלי הבניין ואנחנו מקווים להצליח בו.

הקזינו בבת גלים – מבט מהגלשן בעת סערת חורף (צילום: ירון כרמי)

8. אצטדיון סמי עופר – הבטיחו הופעות בינלאומיות

כרגע האצטדיון יוצר גרעון ענק בתקציב השוטף, כאשר הציבור נאלץ לממן מכיסו 7 מליון ש"ח בשנה [!]. אנחנו מעוניינים להגיע לאיזון תקציבי ולעצור את הפסד הכספים העצום הזה, המעיק כרגע על התקציב העירוני. הדרך בה נפעל היא לאכלס את שטחי המסחר שעומדים ריקים שם ולהביא יזמים פרטיים שיפעילו את השטחים האלה.
מכבי חיפה מעוניינים להקים שם מוזיאון על שטח של כ-1,000 מטרים. אנחנו נסייע להם בכך ומקווים שיקדמו את זה.
אנחנו מקדמים כעת פרויקטים שונים שנועדו להפיח חיים באצטדיון גם בימי השבוע (ולא רק פעם בשבוע – שבועיים, כאשר מתקיים משחק כדורגל) התחלנו ביוזמה של תחרות שחמט בינלאומית.
יש כעת הפקה של "משחק השלום", שיתקיים בקרוב.

מביאים את משחק השלום ב 29/10/19. רונלדיניו כבר מפרסם את המשחק הזה בדף הפייסבוק שלו ומפרסם את חיפה בעולם. בנוגע לחשיפה התקציבית, אנחנו חשופים בחוזה להפסד של עד 100 אלף ש"ח. אנחנו יכולים גם להרוויח. זה תלוי במספר הצופים. אני לא מעוניין להפסיד סכומי ענק באירוע כזה, כפי שכבר קרה כאן בעבר. לכן שקדנו על חוזה אשר מגן עלינו (ועל התושבים) מפני הפסד כספי.

8. עידוד הקמת מלוניות – רמה 3 כוכבים

אנחנו מעוניינים להעניק רישיונות עסק ליזמים אשר ייקחו בניינים ישנים בעיר ויהפכו אותם לבתי מלון. זה דומה לכמה פרויקטים שכבר בוצעו כאן, למשל, מלון קולני ואחרים.

מלון קולוני - המושבה הגרמנית בחיפה (צילום: ירון כרמי)
מלון קולני – המושבה הגרמנית בחיפה (צילום: ירון כרמי)

אנו במערכת חי פה מאחלים הצלחה לנחשון צוק בדרכו להפיח חיים בתיירות בחיפה ומבטיחים לקוראינו כי נמשיך לעקוב מקרוב אחר ביצוע התכנית


לסיכום:
תחילה ביקשתי להבין את המצב הקיים, כפי שהוא נראה דרך עיניו של נחשון. בחלקו השני של הראיון ביקשתי להבין מה הם יעדי עיריית חיפה בנוגע לתיירות חוץ ופנים ומה היא חשיבותו של נמל תעופה בינלאומי להשגת יעדים אלה. בחלק השלישי שוחחנו על תכניות העבודה, המתקיימות בימים אלה לצורך השגת יעדי התיירות. כולי תקווה שהתכנית תצליח והעיר חיפה תעלה על מפת התיירות העולמית

5 תגובות
 1. מירי אמר/ה

  לו יהי!

 2. אורית אמר/ה

  כל הכבוד נחשון.
  מאחלת לך שתצליח

 3. אלי אמר/ה

  נחשון צנוע וישר

 4. תמר אמר/ה

  האיש הנכון במקום הנכון!

 5. חיפאית מלידה אמר/ה

  ראיון עמוק , יישר כח !

לא ניתן להגיב