תכנית עיריית חיפה לערוב שימושים של עסקים לצד מגורים בצירים הראשיים של העיר חיפה

תכנון אורבני:
עיריית חיפה הודיעה כי במסגרת מדיניותה לעידוד עסקים קטנים, מתקיים תכנון שיסדיר ערוב שימושים מסחריים בצירים עירוניים ראשיים. בעירייה מקווים כי תכנית זו תפתור חלק גדול מבעיות רישוי העסקים שקיימות היום ברחבי העיר לעסקים הקטנים, באופן גורף ומערכתי ותעצור, ברוב המקרים, את הדרישה הישנה להסדיר תב"ע נקודתית על כל עסק ועסק. מדובר בחסכון עצום של זמן וכסף עבור העסקים, שיוכלו לפנות את הונם ומרצם לקידום עסקיהם.

האתגר שבפיקוח העירוני:
ערוב שימושים הוא נפוץ בערים הגדולות בעולם – עסקים קטנים ובעיקר עסקי מזון מתקיימים תחת בנייני מגורים. תכנון שכזה מחייב רמת בקרה ופיקוח, על מנת למנוע מצב שבו העסקים מהווים מטרד לבנייני המגורים. לשם כך נדרש פיקוח עירוני חזק, לצד תכנון בעת מתן היתרים של רישוי עסקים, למשל כאשר מתקינים מנדפים של מטבח באופן שלא ינדפו את הריחות לסביבת מגורים, או כאשר מתירים או מונעים פעילות ברחוב, המהווה מטרד רעש.

בניו יורק, למשל, נדרשת מסעדה להשקיע סכום של מעל 100 אלף דולר, על מנת להתקין ארובה שתנדף ריחות מעל לראשו של גורד שחקים בן 45 קומות.
בפריז מתמודדת אן אידלגו, ידידתה של קליש, עם תופעה של השלכת בדלי סיגריות על המדרכות, כאשר המוני מעשנים מכבדים את חוק איסור העישון בקומות ציבוריים, יוצאים מהפאבים, במהלך הלילה, מתגודדים בחבורת כדי לעשן ברחוב, משליכים את בדל הסיגריה על הרצפה וחוזרים לבלות בפאב הנקי מעישון. הפריזאים המתעוררים בבוקר נתקלים במדרכות "מקושטות" בבדלי סיגריות.

ציר מוריה והאודיטוריום בחיפה (צילום: ירון כרמי)
ציר מוריה והאודיטוריום בחיפה (צילום: ירון כרמי)

בשלב הראשון, התכנית תסתמך על הצירים שנקבעו כרחובות עירוניים מיוחדים בתכנית מתאר חפ/2000 ושאושרו כבר בתחילת שנת 2019 (שדרות בן גוריון, טרומפלדור, אח״י אילת, שדרות מוריה בחלקו, הרצל, החלוץ, שבתאי לוי, הרצליה).

בשלב השני, תוכן תכנית לרחובות מרכזיים נוספים, וגם במרכזים שכונתיים, המתאימים לערוב שימושים של עסקים לצד מגורים. שלב זה ירחיב את גבולות הרחובות העירוניים מעבר לאלו שמופיעים בתכנית המתאר חפ/2000. במסגרת שלב זה יבחנו גם רחובות וצירי מדרגות ייעודיים שיכולים להתאים לערוב שימושים ולשילוב בתי קפה וחנויות קטנות התומכים ביצירת מוקדים תיירותיים בעיר.

קפה סילבה - חיפה (צילום - ירון כרמי)
ערוב שימושים בציר מוריה – קפה סילבה – חיפה (צילום – ירון כרמי)

כשלב מעבר יקבלו העסקים, בצירים שיוכרזו כערוב שימושים רחב, היתרים זמניים לניהול העסק, זאת עד האישור הסופי של התכניות.

כוונת ראש העיר היא להסדיר רחובות פעילים ונוחים כצירים מסחריים ועסקיים במרחב העירוני ואף במקומות ייעודיים בחלק מהשכונות בשיתוף התושבים. הסדרת החיים המשותפים של מגורים, עסקים ומסחר ברחובות ייעודיים, יעשה בתאום קפדני של שעות פעילות ומניעת מפגעים והפרעות הדדיות וזאת בניגוד לתהליכים שקרו עד היום שלא היו מוסדרים. כשלב מעבר יקבלו העסקים, בצירים שיוכרזו כערוב שימושים רחב, היתרים זמניים לניהול העסק, זאת עד האישור הסופי של התכניות.

6 תגובות
 1. אברהם אמר/ה

  טעות חמורה. שקליש תאפשר פתיחת בית קפה בבניין, בו היא מתגוררת. הצבעתי עבורה ומצטער על כך. ולא רק בגלל זה.

  1. אורית אמר/ה

   יפה מאוד. גישה מקצועית

  2. מיקי אמר/ה

   מלכוד 22. הזמן קצר. התכניות מהספרים וכאלו ישארו עד סוף הקדנציה .

 2. דין דין אמר/ה

  כבר שנים שבתים משותפים סובלים מבתי קפה שתחת הבתים אין אכיפה אין פקוח העיריה אוטמת אוזניה ולאחרונה אישר יהב לפעול עד 3 לפנות בוקר .כל התכניות האלה הן אחיזת עינים והשקטת העוולות.

 3. דרור אמר/ה

  חובה למצוא פיתרון למטרד המעשנים בכל מקום, בעיקר בתוך ובסביבת בנייני מגורים.
  המטרד הרעיל והמסריח הזה מגיע תמיד עם מטרד פסולת, בדלי סיגריות, לעתים קרובות עדיין דולקים, שמושלכים בכל מקום.

 4. שלי אמר/ה

  זה פרויקט חשוב שמחזיר חיים לרחובות ומעלה את איכות החיים בשכונות ולא רק בקניונים.

לא ניתן להגיב