אפי נצר האגדי חוגג 85 ולא מפסיק לשיר

אפי נצר(אלבום אישי)

אפי נצר, אבי השירה בציבור, חגג בימים אלה את יום הולדתו ה – 85. על אף הגיל, הוא לא מוריד את הקצב וממשיך לרוץ מפעילות לפעילות ולקדם את מפעל חייו – השירה בציבור. לנצר יש בן ובת, רון ושירי, שהם חיפאים. לכל אחד מהם יש 3 בנים. רעייתו אילנה, הייתה יד ימינו, עבדה לצידו כל השנים ונפטרה לפני 8 שנים.

אפי נצר אבי הזמר העברי ושירה בציבור חוגג 85

אפי נצר מספר לחי פה:

אני בן 85, קיבלתי את כל הפרסים האפשריים. כל פעם נותנים לי פרס על מפעל חיים וחושבים שאני תולה את הנעליים. אני ממשיך להלחין, לעשות שירה בציבור, לנצח על חבורות זמר ולהקים מועדוני זמר נוספים, בתקווה שיאריכו לי את הקדנציה
אפי נצר (צילום: אלבום אישי)

אפי מספר על ילדותו בשכונת הדר

גדלתי ברחוב השומר, למדתי בבית הספר עממי א’ ברחוב שפירא, איפה שניתן היום למצוא את מנהל ההנדסה. בתקופת מלחמת העצמאות היה צלף ערבי, שהיה צולף על הרחוב. בשביל ללכת לבית הספר היו מוציאים קודם תיק בית הספר ואז כשהצלף היה יורה, היינו בורחים לבית הספר. לא ללכת לבית הספר, זו לא הייתה אפשרות. עוד מגן הילדים ברחוב החלוץ הייתי הזמר של הגן ושל בית הספר. לא היה אז ‘כוכב נולד’. אם ילד היה מצטיין בשירה, שלחו אותו לבית הכנסת הגדול ברחוב גלעד, שם הייתי שר שם בשבתות. בתנועת השומר הצעיר הייתי מנגן באקורדיון שקיבלתי בגיל 15. התחלתי בתור רקדן בלהקת הפועל והפכתי לאקורדיוניסט.

השתלבות בעולם המוסיקה

בצבא התקבלתי ללהקה צבאית, אבל נלקחתי לצוות הווי. אני הייתי אחראי על צוות של 5 אנשים. בצבא למדתי איך להפעיל קהלים גדולים. אחרי הצבע התלבטתי בין הטכניון למוזיקה. ההורים שלי חשבו שמוזיקה זה לא מקצוע, אבל בכל זאת הלכתי ללמוד מוזיקה באורנים. במקביל ללימודים התחלתי ללמד מוזיקה בבתי ספר. לימדתי 5 שנים. עבדתי גם בעירייה בתור המנהל המוזיקלי של כל מה שקשור בפולקלור. חיפה הייתה העיר המובילה בארץ באירועי תרבות של פולקלור. היה לנו פסטיבל פולקלור, שאליו הגיעו להקות מכל העולם, והלהקות החיפאיות נסעו גם הן לכל המקומות האלה ואני הייתי מצטרף אליהן בתור מנצח ומעבד מוזיקלי. הלחנתי וכתבתי שיר “הללויה – עוד יבוא יבוא היום”, שהיה הימנון של הפסטיבל הזה, והשיר הזה הוקלט ושלחנו אותו עם כל המשלחות. לאחר מכן הגיעו משלחות מכל העולם לאצטדיון הכדורגל בקריית אליעזר לפסטיבל וכל המשחות שרו את השיר בעברית.

שירה בציבור

נצר התחיל להלחין תוך כדי עבודה עם להקות המחול. “השיר הראשון נקרא הורה נעורים. הפכתי להיות מלחין ומנצח ופחות נגן אקורדיון. הלהיט הראשון היה שובך יונים. הלחנתי עד היום בערך 1,000 שירים. בין השירים המפורסמים: בלדה לחובש, פרחים בקנה, גולני שלי ועוד 8 המנונים לחילות צה”ל, זר של נרקיסים, מישהו הולך תמיד איתי, מלכות החרמון ועוד. השירה בציבור הייתה בבסיס שלי כל הזמן. איפה שהיום נמצא האודיטוריום במרכז הכרמל היה בשנות ה-60 אמפי תיאטרון עם במה וכיסאות ל-1,500 איש. במוצאי שבתות בקיץ היו עושים שם אירועים. אני הקמתי את חבורת בית רוטשילד. פנו אליי מגלי צה”ל ללמד שיר ברדיו. כל שבוע לימדתי שיר חדש ברדיו. במקביל, שודרה תכנית לעקרת הבית. כל שבוע הייתה לי חצי שעה, שבה לימדתי שירים בתכנית הזו. פירסמתי, שאני מחפש אנשים, שיבואו לשיר איתי, כדי שאני אתאמן לקראת לימוד השירים ברדיו. באו 60 אנשים. אחרי כמה חודשים שאלתי את עצמי למה לא נעשה מזה סוג של מקהלה וככה הוקמה חבורת בית רוטשילד. זו הייתה מקהלה, ששרה שירים עממים. אני טבעתי את המונח חבורת זמר לראשונה וחבורת בית רוטשילד הייתה חבורת הזמר הראשונה בארץ.

הבת של החשמלאי – ירדנה ארזי

במהלך הקריירה שלו נצר אחראי לגילוי כמה וכמה זמרים. “אבא של ירדנה ארזי היה החשמלאי שלי”, מספר נצר, “והייתה לו חנות בקצה רחוב בלפור. יום אחד הוא בא אליי הביתה ואמר לי שיש לו ילדה בת 16, ששרה מאוד. אמרתי לו, לשלוח אותה אליי לבית רוטשילד. היא התחילה לשיר והיא שרה מאוד יפה. קיבלתי אותה לחבורת הזמר והיא מייד הפכה להיות סולנית. קצין חינוך של הנח”ל שמע אותה בהופעה של הלהקה ואמר לה שהיא התקבלה ללהקת הנח”ל בלי מבחנים. נצר לקח חלק בתחילת הקריירה גם של עדנה לב ומשה דץ.

שירה בציבור: אנשים אוהבים לשיר ביחד, לשירה בציבור אין גיל או לאום כולם מוזמנים

עד היום נצר הוציא 40 תקליטים, מהם 5 תקליטים שהגיעו לזהב, של חבורת בית רוטשילד וזמרים נוספים ובנוסף גם 5 ספרי שירה. את ערבי השירה בציבור הוא התחיל באמפיתאטרון במרכז הכרמל. הוא הדפיס דף עם שירים ב-1,500 עותקים ואנשים ישבו ושרו עם הפנים בתוך הדפים. “חיפשתי פתרון על מנת שאנשים יוכלו להרים את הראש ולשיר וככה הגעתי לשקופיות. הבאתי סדין מהבית ובעזרת מקלות כביסה הקרנו את המילים. רבקה מיכאלי הייתה בערב שירה בציבור והתפעלה מאוד. היא הגיעה לקול ישראל והביעה את התפעלותה. לא הייתה תכנית ברדיו שלא הופעתי בה. השירה בציבור עם המצגות הפכה לדבר ענק. 10 שנים רק אני עשיתי את זה, והיום יש בארץ מאות אנשים, שמתפרנסים מזה. יש לי שתי סדרות של מועדון זמר ‘שישרים עם אפי נצר וחברים’. אני מארח אמנים באולם קריגר. בכל סדרה יש 500 אנשים. שרים פעם בחודש. הסדרה הראשונה היא כבר 20 שנה והסדרה השניה – 19 שנה. במועדון צוותא בתל אביב אנחנו שרים 31 שנה ברציפות. יש אנשים, ששרים איתי 30 שנה”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. אריק אמר/ה

    מזל טוב הרבה ואושר תמשיך עם האקורדיון והשירה בציבור,את עושה לנו כיף!!!!!