אלפים השתתפו ב"מצעד הגאווה" המרהיב והססגוני בחיפה • סיקור וראיונות וידאו

נגה כרמי, דודו אדרעי (מיס דובדבן), איש האבטחה ראובן פריזי ויגאל מורלי - מצעד הגאווה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

אירועי חודש הגאווה בחיפה שהתקיימו לכל אורכו של חודש יוני 2019, הגיעו היום לשיאם ב"מצעד הגאווה" המרהיב והססגוני שהתקיים היום (שישי 28/6/2019) בפעם ה-13 ברציפות ברחובותיו המרכזיים של מרכז הכרמל בחיפה • ראש העיר עינת קליש הזניקה את המצעד • על פי הערכות המשטרה נטלו חלק במצעד ובהפנינג קרוב ל-7,000 איש

קהל האלפים שהגיע היום לצעוד הוזנק ע"י ראש העיר חיפה הד"ר עינת קליש רותם, על פי הערכת המשטרה נטלו חלק וצעדו במצעד קרוב ל-3,500 איש ועד לאירוע הסיום בהפנינג בגן האם הצטרפה עוד רבבת צופים שלא צעדה. במצעד בהזנקה נטל חלק גם סגן ראש העיר הרב דב חיון. הצועדים החלו להתכנס כבר משעות הבוקר המוקדמות ברחובותיה הראשיים של מרכז הכרמל בו הוזנק ויצא לדרך בשעה 12:00 בצהריים, המצעד החל לנוע מצומת צפרירים לאורך אורכו של רחוב מוריה לכיוון "גן האם" במרכז הכרמל.

מיס דובדבן מגישה: מצעד הגאווה בחיפה

הצעדה התנהלה בסדר מופתי ונעה כשקהל האלפים הצבעוני והססגוני צועד ברגל, כשבסיומו של המצעד התקיים הפנינג גאווה ענק כשעל הבמה המרכזית הופיעו מלכות ומלכי דראג מהטובים בישראל עם הרבה מוזיקה טובה, ההרכב החיפאי העולה REVOX ו-DJ מריומה כשגולת הכותרת של המופע המרכזי היתה הופעתו של מרגי, יהונתן מרגי הוא רק בן 19, המוכר בשם משפחתו בלבד מרגי, הוא זמר – רקדן ואושיית רשת ישראלי שהתפרסם בעקבות השתתפותו בעונה החמישית של תוכנית הטלוויזיה "הכוכב הבא לאירוויזיון", כשהגיע למקום השני בגמר ובמילה אחת מרגי היום הוא כוכב פופ מהענקים בישראל שבקרוב גם מתוכן לפרוץ בקריירה בינלאומית. 

מיס דובדבן מגישה – מרגי בהופעה

כוחות ביטחון גדולים של מאות שוטרים, מאבטחים וסדרנים איבטחו את אלפי הצועדים, כשלטובת הצעדה נסגרו רחובותיה הראשיים של מרכז הכרמל בהם ציר מוריה, שד' הנשיא, רח' התשבי וכל איזור גן האם בו התקיים ההפנינג הענק והססגוני. 

אחד מאלפי הצועדים שצעדו במצעד, תושב חיפה ופעיל בולט בקהילה הגאה הוא דודו אדרעי, המופיע כדראג וידוע בכינויו "מיס דובדבן" כשבמהלך הצעדה אמר לכתב החדשות של "חי פה":
"יש קרוב ל-30 אירועי גאווה במדינת ישראל, אבל היה חשוב ביותר שאנשים יבואו למצעד החיפאי, אחרי תל אביב וירושלים זהו המצעד השלישי בגודלו וזה ממש מקסים, קראתי לחבריי התל אביבים והירושלמים גם לבוא ולהגיע ולצעוד ביחד עימנו כאן היום בחיפה והם אכן הגיעו והצביעו ברגליים, וזה ממש מקסים".
מיס דובדבן מגישה לכם את מצעד הגאווה:

היום בו החלו "מהומות סטונוול"
השנה, "מצעד הגאווה" נערך בדיוק ביום בו התחילו "מהומות סטונוול" ולמי שלא מכיר, זהו אחד מהאירועים ההיסטורים שעיצב את פני המאבק של הקהילה הגאה להשגת בטחון ושוויון זכויות. מאורע זה הוביל לתחילת המחאה של הקהילה הגאה שהפכו עם השנים בין היתר למצעדי הגאווה שאנו מכירים כיום. בקהילה הלהט"בית מציינים 50 שנות מאבק וגאווה לאירועי "מהומות סטונוול" שהתרחשו בשנת 1969 בניו-יורק בארה"ב. "מהומות סטונווֹל" היו סידרה של עימותים ספונטניים קשים ואלימים כלפי משטרת העיר ניו יורק, במחאה על הומופוביה ואלימות קבועה ומתמשכת מצידה, כלפי הומואים וטרנסג'נדרים. המהומות החלו בשבת, 28 ביוני 1969, בדיוק היום 50 שנה אחרי צועד "מצעד הגאווה" בחיפה. 
נציין בהקשר הזה את "צעדת המשפחות", שהתקיימה אמש כמחאה על הפלורליזם בעיר חיפה ובמטרה להאט את חופש הבחירה של הקהילה הלהט"בית ואת הגיבוי ההולך וגובר שקהילה נהדרת זו מקבלת בחברה הישראלית. על כך הגיבה זוהרה פלאטינום בלעדית לחי פה:

זוהרה פלאטינום בתגובה ראשונה ובלעדית לחי פה על "צעדת המשפחות"

המהפכה החלה בסטונוול:
מהומות סטונוול נחשבות כיום כנקודת ציון בתולדות המאבק לזכויות להט"ב. זו הייתה הפעם הראשונה בה הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים התקוממו באופן מאורגן כנגד התעמרות שלטונית על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית. המהומות החלו תהליך שהביא בעשרות השנים שמאז, לתפנית במעמדם החוקי והחברתי של להט"בים בעולם המערבי. המהומות מצוינות בכל שנה במצעדי גאווה בערים הראשיות ברחבי מדינות העולם.

הרב דב חיון בנאום מול אלפי החוגגים: "משפחה היא גם אמא, אבא, אמא ואמא, אבא ואבא"

בכל אירועי חודש הגאווה שהתקיים בחיפה נערכו אירועים רבים שכללו מגוון אירועים שונים ומגוונים בהם: מסיבות, הרצאות ואירועי תרבות. האירועים מתקיימים בהובלת "בית הקהילות" חיפה, המשמש בית לכל הקהילות הגאות ומקיים פעילויות מגוונות לבני כל הגילאים לאורך כל השנה.בתוך כך, נציין, כי במהלך השבוע (שלישי, 25.6) התקיים עוד אירוע מרכזי נוסף אותו ערכה בפעם הרביעית ברציפות בית הקהילות לגאווה ולסובלנות של הקהילה הלהט"בית בחיפה היה  "טקס יקירי ויקירות הקהילה הגאה החיפאית". באירוע זה הוענקו אות הכבוד של יקירי ויקירות הקהילה הגאה לאנשים מהקהילה הגאה ובני בריתה שנולדו וגדלו או חיו בחיפה והקריות ובפועלם התרבותי, הפוליטי או החברתי הביאו לשינוי למען הקהילה הגאה המקומית או הארצית. 

השנה קיבלו את אות הכבוד ארבעה אנשים יקרים חיפאים בעבר או בהווה ששינו וקידמו רבות את הקהילה הגאה בחיפה ובארץ – פרופסור עוזי אבן, חבר הכנסת הגאה המוצהר הראשון בישראל, ממקדמי מעמד להט"ב בצבא ועוד, לד"ר רותי ליטווין, על פועלה לקידום הקהילה הגאה בגיל השלישי והקמת ארגון בשלה, לד"ר דורה מלל על פועלה למען הקהילה הטרנסג'נדרית בתחום בריאות הנפש בחיפה והצפון ולאמיר פרישר גוטמן ז"ל שהלך לעולמו לפני כשנתיים על תרומתו בקידום המאבק להורות להט"ב בישראל ועל היותו גיבור תרבות להט"ב מוצהר עבור צעירים ומבוגרים, אות זה הוענק לו על מפעל חיים, אותו קיבלו שרה ושמואל הוריו של אמיר ז"ל. באירוע הופיע ושרה הזמרת עלמה קלברמן בו ביצעה ביצוע של קאבר מרגש לשירו של יקיר הקהילה הגאה החיפאית – אמיר פרישר גוטמן ז"ל – "עומד על צוק".  
בין האירועים הבולטים הנוספים בחיפה היו גם פסטיבל TLVFEST של סרטי גאווה, המתקיים בסינמטק חיפה זו הפעם הרביעית, "חמישים שנה ל-StoneWall" במתנ"ס ירושלים בשכונת הדר, "ממרשה פ. ג'ונסון ועד אלישע אלכסנדר" עם סתיו אתלן בבית הקהילות – חיפה, קבלת שבת גאה במרכז חינוך ליאו באק, סדנת תנועה מעצימה בבית הגפן, מפגש עם ד"ר חנה ספרן, ממרכז "אשה לאשה", ההצגה "הגדר" בתיאטרון חיפה, לילך בן דוד במועדון ה D1, על הפוטנציאל המהפכני של קוויריות.
בקהילה הלהט"בית אומרים: "בדיוק 50 שנה זו אחלה תזכורת לזה שהמאבק של הקהילה הגאה לשוויון, בטחון וחופש להיות עדיין רחוק מלהסתיים. יש לנו עוד דרך ארוכה לצעוד עד שלהט"ב לא יחוו בריונות ואלימות רק בגלל שאנחנו מי שאנחנו.
יש לנו עוד דרך ארוכה לצעוד עד שזוגות חד מיניים יוכרו כשווים, ולא נצטרך להרגיש שאבא +אבא או אמא + אמא הם/ן הורות לא נורמלית. יש לנו עוד דרך ארוכה לצעוד עד שהמדינה תוציא את טיפולי ההמרה מחוץ לחוק עד שבתי הספר יהיו מרחב בטוח באמת עבור נוער גאה. יש לנו עוד דרך ארוכה עד שטרנסיות, לסביות, הומואים, ביסים וקווירים יקבלו טיפול רפואי ונפשי בטוח, לא להט"בופובי וראוי בלי להתבייש במי שאנחנו. יש לנו עוד דרך ארוכה לצעוד כדי שנשים וגברים טרנסג'נדרים יוכלו להרגיש בטוח במרחב הציבורי. בואו לחזק את האור, את האהבה ואת כל מה שיפה ואנושי בנו כחברה מגוונת, צבעונית וחזקה". 

תגובה
  1. גוגו אמר/ה

    הגועל נפש הגיע גם לרחובות העיר חיפה.

לא ניתן להגיב