מבדיקת משרד העבודה והרווחה: חיפה במקום השני מבחינת לקויות בטיחות באתרי בנייה

(צילום: איחוד בצלה כרמל)

מנתונים מהשנה וחצי האחרונות עולה שבחיפה הוצאו 47 צווי סגירה לאתרי בנייה ונהרגו 2 פועלים. בכנס חירום במשרד פרופ’ דן ביין עורכי דין ושותפים הציפו קבלנים את הקשיים העומדים בפניהם בשמירה על הבטיחות באתרי הבנייה.

כנס הקבלנים במשרד פרופ’ דן ביין עורכי דין ושותפים

משרד העבודה והרווחה פרסם היום, יום רביעי 26/06/19 את דירוג הרשויות המקומיות בליקוי הבטיחות בליקוי הבטיחות באתרי בנייה. על פי הממצאים חיפה נמצאת במקום השני בארץ מבחינת לקויות הבטיחות באתרי בנייה. בחיפה הוצאו 47 צווי סגירת אתרים לעומת 65 צווי סגירת אתרים בירושלים. מבחינת ההרוגים באתרי הבנייה בחיפה נהרגו שני פועלי בניין שבירושלים נהרגו 3 פועלים וביבנה 5 פועלים. הנתונים נכונים לחודש יוני 2019 ומתבססים על השנים 2018 – 2019.

מהנתנוים עולה עוד כי בחיפה הוצאו 47  צווי סגירות אתרים ועוד 2 הרוגים בשנה וחצי האחרונות. הליקויים שנמצאו בחיפה כוללים ערב רב של הפרות חוקי ותקנות הבטיחות בעבודה, ובכלל זה ביצוע עבודות להקמת מבנים ללא מנהל עבודה, מחסור נרחב  בגידורים, כשלים מבניים בפיגומים, עבודה בקרבה מסוכנת לקווי מתח גבוה ועוד. שיאנית ההפרות היא ירושלים עם 65  צווי סגירות אתרי בנייה ועוד 3 פועלים שנהרגו בשטחה.

מינהל הבטיחות שב וקורא לרשויות המקומיות להפעלת אחריותן המרכזית בהקשר של בטיחות בעת הקמת מבנים, שנוגעת בממשקים הנוגעים לבטיחות הציבור הסובב את האתרים. בטיחות זו עלולה להיות מושפעת מהפעלה לא אחראית של עגורני צריח, ביצוע עבודות בנייה ללא מנהל עבודה, פיגומים הנבנים בסמיכות לקווי מתח ועוד. באפשרות מהנדסי הערים להטמיע תנאים בהיתרי הבנייה וצווי התחלת העבודות הניתנים לקבלנים ולעשות שימוש ביחידות האכיפה על הבנייה בעיר, אשר מפקחות על הנעשה באתרי הבנייה בעיר, בכדי לאכוף את התנאים הללו.

במקביל לפרסום הנתונים הקשים, אתמול, יום שלישי 25/06/19 נערך כנס חירום לראשונה בעקבות ועל רקע התאונות הרבות בענף ובאתרי הבנייה  ע”י משרד פרופ’ דן ביין עורכי דין ושות’ בחיפה בנושא הגברת האכיפה של דיני הבטיחות בעבודה. בין באי-הכנס נכחו עשרות מנכ”לי חברות קבלניות מובילות במשק, ממוני בטיחות ויזמים מכל רחבי הארץ.

עוה”ד ליאורה ביין אלון ועוה”ד שירה בס-רוזן סיפקו סקירה על האכיפה המשולבת של הרגולטורים השונים הפועלים בתחום הבטיחות בעבודה, ולרבות משרד העבודה האחראי על הטלת צווי הפסקת עבודה באתרים במבצעים רחבי-היקף, עיצומים כספיים וכתבי אישום פליליים המוגשים כיום לא רק במקרים של תאונות עבודה אלא גם במקרים של ליקויים בטיחות שגרתיים למדי.

קבלנים בכנס טענו והפנו אצבע מאשימה כלפי העובדים, שלא נשמעים לתקנות הבטיחות. לדבריהם, רבות מתאונות העבודה מתרחשות כיון שהעבודה לא נשמעים לתקנות הבטיחות והם, הקבלנים, מתקשים להנחיל תרבות של בטיחות באתרי הבטיחות. חלק מהקבלנים אף אמר כי מנהלי העבודה חוששים להשעות עובדים בגלל הפרות של הוראות בטיחות או להעלות אותם לשימוע לפני פיטורים בגלל חשש לאלימות כלפי מנהלי העבודה.

בעיה נוספת, שנידונה בכנס היא העובדה כי השימועים בפני רשם הקבלנים מתבססים לעיתים על דוחות ביקורים באתרים וצווים שניתנו לפני שנתיים עד שלוש שנים, לכאורה, כאשר בד”כ החברות נוהגות שלא להשיג על דוחות וצווים אלה, גם אם הם ניתנו ללא תיעוד, גם אם הם חטאו למציאות שראה מפקח עבודה במהלך הביקור וגם אם הם נגועים בפגמים. טענה זו בדבר העדר תיעוד וחוסרים ראייתים חריפים בעבודת מפקחי משרד העבודה, כבר נשמעה בעבר ע”י רשם הקבלנים עצמו, עת הופיע בפני הועדה לעניני ביקורת המדינה של הכנסת .

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. זהבה אמר/ה

    סמוך לביתי מסיימים כעת את פרוייקט הכרמל הירוק (נעמ”ת 6-8). ראיתי במו עיני את התנהלות הפועלים וזה רק נס שלא נהרג שם איש. הם דילגו מקומה לקומה על הפיגומים ללא שום מיגון. מספר פועלים יחד במשקל שלבטח עולה על 500 ק”ג אכלו יחד וגרמו שהפיגומים רעדו ופלא שלא קרסו תחת כובד משקלם.
    בעת טיול עם הכלב ראיתי שבכניסה היו כובעי מגן, רתמות ואביזרי בטיחות אבל הם לא השתמשו בהם. אינני יודעת על מקומות אחרים אבל כאן בפירוש היה זלזול מצד הפועלים בהוראות הבטיחות.