אריאלה גולדמינץ • חיפה היא דמות מרכזית בספריה של הסופרת אריאלה גולדמינץ

ספריה של הסופרת החיפאית אריאלה גולדמינץ יוצעו למכירה בדוכני כנרת זמורה ביתן בשבוע הספר. לצד הדמויות האנושיות, מככבת גם חיפה, שמקבלת מקום מיוחד בספריה.

ביום רביעי הבא, 12/06/19, יפתח בחיפה שבוע הספר העברי. במסגרת שבוע הספר יערך יריד ספרים גדול במתחם האודיטוריום במרכז הכרמל בימים א’-ה’ בשעות 17:00-22:00 ובמוצ”ש בשעות 20:30-23:30. לצד יריד הספרים יערכו גם אירועי ספרות והפעלות לילדים.

בין הסופרים, שספריהם יוצעו למכירה בשבוע הספר יהיו גם ספריה של הסופרת החיפאית אריאלה גולדמינץ. ספריה של גולדמינץ, “מרוץ שליחים” ו”ככל שיתיר הזמן” מתרחשים בחיפה ויצאו לאור בהוצאת כנרת זמורה ביתן. גולדמינץ תחתום על ספריה בכיכר רבין בתל-אביב בדוכן של זמורה ביתן בתאריך 13/06 בשעה 20:00 ובחיפה במוצ”ש, 15/06, בשעה 21:00. בנוסף, בית הספר הריאלי עורך השקה לספרה השני, “ככל שיתיר הזמן”, בתאריך 12/06 בשעה 19:30 בבית אליהו בריאלי אחוזה.

התחלתי לכתוב בגיל מאוחר יחסית, אחרי גיל 50. בצעירותי למדתי לתואר ראשון תאטרון וספרות אנגלית באוניברסיטה העברית ושנים לאחר מכן שנים, החלתי את לימודי התואר השני בספרות עברית – השוואתית. סיימתי את התואר בשנת 2009 ובמקביל לתואר וללימודים התחלתי לכתוב. בשנת 2015 יצא הספר הראשון שלי ‘מרוץ שליחים‘, שזכה בפרס שרת התרבות לסופרים בראשית דרכם. באוגוסט 2018 יצא לאור ספרי השני ‘ככל שיתיר הזמן‘, שזכה בפרס ראש הממשלה ליצירה. שני הספרים יצאו בהוצאת כנרת זמורה ביתן ובעריכת נועה מנהיים.

ספרה השני של הסופרת אריאלה גולדמינץ 'ככל שיתיר הזמן', שזכה בפרס ראש הממשלה ליצירה.
ספרה השני של אריאלה גולדמינץ ‘ככל שיתיר הזמן’, שזכה בפרס ראש הממשלה ליצירה.

עלילות שני ספריה של גולדמינץ מתרחשות בחיפה. מעבר למרחב, שמכיל את הדמויות בחיפה, אריאלה היא מעין דמות נוספת בספרים.

הגעתי לגור בחיפה בגיל צעיר. לא נכתבו הרבה יצירות על חיפה לעומת ירושלים או תל אביב, ולא מתגוררים בה הרבה סופרים. זו עיר שמאוד מעניין לכתוב עליה. כדאי שסופר מתחיל יכתוב על מה שהוא מכיר ולכן אני כותבת על חיפה. בנוסף, בגלל המבנה הטופוגרפי שלה, חיפה מחולקת ל-3 חלקים, כשלכל אחד מהם יש אופי אחר – כרמל, הדר ועיר תחתית. לחיפה יש מעין תת מודע עירוני. בגלל שבחיפה יש הר, יש גם וואדיות, מתרחשים בהן כל מיני דברים, יש גם מנהרות, חיות בר, משהו רוחש בעיר. לא הכול גלוי על פני השטח, כל התהלכות הכי פשוטה ברחובות, היא גם איזושהי חתירה נגד ההר. הרבה דמויות בסיפורים חותרות נגד הגורל שלהן, שלא תמיד מיטיב עימן. כשאתה יורד במורד, אתה לפעמים נסחף בעל כורחך.

גולדמינץ מסבירה, שאם חיפה היא רגל אחת, שספריה נשענים עליו, הרגל השנייה היא האוכלוסייה המבוגרת. “אני אוהבת את המבט הרטרוספקטיבי של אדם המביט אחורה אל חייו, על סף כל ההצלחות, הכישלונות, שברוני הלב ולעתים אפילו יש בו תשוקה להמשיך לקחת חלק במרוץ החיים. כמו בספר ‘מרוץ שליחים‘, שם גם מתקיים מרוץ אמיתי, אבל גם הרבה מרוצים וירטואליים. הספר ‘ככל שיתיר הזמן’, מעבר לעלילה שיש בו מעלה מספר נושאים שנמצאים על סדר היום. כמו זיהום האוויר בעיר, חברות המנצלות קשישים, כשהן מוכרות להם דברים מיותרים וחזירי בר. לצד חזירי הבר במציאות, יש בספר גם חזירות מטפורית, חזירות נדל”ן, קנייה שלא לצורך ועוד. יש גם זיהום אוויר אמיתי, שגובר בדיסטופיה (אירוע זיהום גדול בעיר), אבל הזיהום קיים גם ביחסים בין בני האדם”.

כעת גולדמינץ עסוקה כבר בכתיבת ספרה הבא, השלישי במספר. גם עלילתו תתרחש כפי הנראה בחיפה.

תגובה
  1. חנה מורג אמר/ה

    בהצלחה. בדיוק קוראת את הספר. כחיפאית מלידה בוודאי לא אפסח על אף ספר של חיפאית מוכשרת שכזו.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.