מה עולה בדעתכם כאשר אתם חושבים על אמנות קלאסית בצבעי מים?

האם אתם חושבים על תילתן המכללה לעיצוב ותקשורת חזותית? או אולי על ” פירמידה” המרכז לאומנות עכשווית? תרשו לי להפתיע אתכם! למרות ששני הגופים מדברים אמנות עכשווית ועיצוב, מדובר בשני המקומות יחדיו. שני הגופים שמדברים “עכשיו”, מבינים שהכל נבנה על ציור אקדמי וקלאסי ומציגים את רהול צ’אקרבורטי, אמן הודי שמתמחה בציור אקוורל (צבעי מים).

תילתן אשר למעלה מעשרים שנה מהווה מכללה לתקשורת חזותית וקובע טרנדים בעיצוב הישראלי העדכני והמודרני (בהנהלתו של ארז ישכרוב מנכ”ל) והפירמידה (בהנהלתו של שמעון אלון) שידועה כמרכז לאמנות עכשווית, מקיימים השבוע שיתוף פעולה ביחד עם עיריית חיפה והשגרירות ההודית ומרימים פרוייקט מדהים של האוצרת דנה רומנו שביט, שמייצגת את האמן ההודי רהול צ’אקרבורטי שמציג עבודות של ציור קלאסי בצבעי מים.

הפרויקט כולל: פתיחת תערוכה חגיגית במכללת תילתן, בדרך העצמאות 65, קמפוס הנמל, חיפה, ובפירמידה, רחוב ואדי סאליב 30, חיפה (כניסה חופשית לשני המקומות) ו-2 סדנאות אמן.

הסדנה הראשונה: סדנת של ציור פנים וחוץ, שתתקיים בתאריכים 15-16/05/19

(ב-15/09 יום ד’, בין השעות 14:00-20:00 בתילתן וב- 16/09 יום ה’, בין השעות 17:00-21:00 בפירמידה).
הסדנא השניה: לאנשים עם מוגבלויות.

פרויקט “פסתילתן”
כל זה כחלק מפרויקט ענק ששמו “פסתילתן”, שהתחיל היום ב-12/05/2019 ויימשך עד ה18/05/2019. בתכנית של הפסתילתן: פתיחה חגיגית בתילתן בהשתתפות נציגים בכירים משגרירות הודו ומעיריית חיפה. השלב השני בין ה-12 ל-15 לחודש – סדנה בינלאומית ישראל-סין-איטליה בהשתתפות סטודנטים מאיטליה וסין שיתקיים בתילתן. נושא הסדנה הוא עיצוב משחקים כאמצעי הנגשה וקשר אנושי בין בעלי מוגבלויות של הורים, ילדים ומבוגרים כשיתוף פעולה עם האגודה למען העיוור וליקויי ראיה (יוזמת ומקדמת הפרוייקט ג’ני מורייניס).
סדנת מאסטר קלאס של האמן ההודי רהול צ’אקרבורטי בתאריכים שצויינו.
ולסיכום, בין ה-16 ל-18 לחודש האקתון עיצוב ופיתוח משחקים בנושא העיר חיפה. במהלך כל הפסתילתן תוצג התערוכה של ציורי אקוורל של האמן רהול צ’אקרבורטי גם בתילתן וגם בפירמידה.

סיקור אירוע פתיחת התערוכה של רהול צ’אקרבורטי :

 ב-12/05/2019 נפתחה רשמית התערוכה של רהול צ’אקרבורטי במכללת תילתן באוצרותה של דנה רומנו שביט.

במהלך כל אירוע הפתיחה כולל הטקס החגיגי, האמן רהול צייר על הבמה את נוף חיפה בצבעי מים והרשים את האורחים ביכולות הציור ובטכניקות המרשימות שמאפיינות אותו. רהול אף הסביר לקהל המתעניין על המברשות שלו ועל מקורן (הודו ויפן).

האירוע התחיל בכיבוד ושתייה על הגג של תילתן. בין האורחים היו: ארז ישכרוב מנכ”ל תילתן, סגן ראש העיר חיפה הרב דב חיון, שגריר הודו פאוואן קאפור, נספחת התרבות ההודית הגברת מואנפוי, אמנים ידועים רבים וסטודנטים של מכללת תילתן.

לאחר הגעת הקהל הרב, החל טקס פתיחת התערוכה. הטקס החל בדבריה של האוצרת, דנה רומנו שביט, שבחרה להזמין את סגן ראש העיר הרב דב חיון, לשאת דברים.
סגן ראש העיר, דובי חיון, בנאומו, מודה לאמן רהול ואוצרת התערוכה ומציין ששמח לארח את  מר רהול בישראל, בחיפה!
“שיתוף הפעולה בינינו הוא טוב ואנחנו צריכים אחד את השני. ההבדל בין יהודי להודי היא הבדל של אות אחת” הרב דב חיון ממשיך ואומר “לולא מר קאפור – שגריר הודו התערוכה הזאת לא היתה אפשרית!”, סגן ראש העיר בנאומו מודה לדנה אוצרת התערוכה ומודה לשמעון אלון (מנהל “הפירמידה”) ומדגיש: “רהול, אנחנו גאים שאתה כאן, מקווה שזאת הפעם הראשונה אך לא האחרונה”.

לאחר דבריו של סגן ראש העיר, דובי חיון, דנה רומנו שביט, הזמינה את שגריר הודו, פאוואן קאפור, שנשא דברים:

“תודה שהזמנתם אותנו, אני ואישתי אוהבים את חיפה מאוד. אני שמח ומודה לדנה, על כך שיש לנו סיבה נוספת להגיע לחיפה. תודה על כך שקישרה בין התרבויות. הפרוייקט הבא הוא לפתוח מרכז תרבות הודי בתל אביב וכמובן שאני מזמין את רהול להגיע גם למרכז החדש בעתיד”

דנה אוצרת התערוכה, הנרגשת מדבריו של שגריר הודו, הזמינה לבמה את ארז ישכרוב מנכ”ל תילתן לאמר מספר מילים. ארז שלא פחות נירגש מהאירוע ומגדולתו אומר:
“אני רוצה יותר שיתופי פעולה עם הודו. אנחנו מארחים סטודנטים מאיטליה ומסין, אני מציע שתילתן יתחיל בשיתופי פעולה רציניים בהודו באקדמיות לעיצוב, אני בטוח שלא חסר!”.

לאחר דבריו של ארז ישכרוב עלתה לבמה מלי אלון (מעצבת גרפית ומנהלת בית הספר לעיצוב בתילתן) שאמרה:
“השפה המשותפת של כולנו היא עיצוב ואמנות, אני מזמינה את כולם לפעילות השנייה בפרויקט, של עיצוב משחקים, הכל כדי לגרום לעולם להיות טוב יותר. שיתוף פעולה של סטודנטים מהעולם: ישראל, סין , אטליה (מילאנו). אני מאחלת לנו שיתופי פעולה גם עם סטודנטים מהודו. בפרויקט הבא של עיצוב משחקים, זכרנו להיות יעילים אך גם אסתטיים”.

בהמשך הטקס עלתה לבמה הרקדנית דינור אהרונסון שמסבירה על הריקוד ההודי ומנעימה לכולנו את הערב בריקודים הודיים מסורתיים. 

לאחר מכן, דנה אוצרת התערוכה, המשיכה בדבריה והודתה לכל העוסקים במלאכה וסיפרה איך הפרוייקט התחיל:
“לפני 7 שנים פגשתי את אישתו של רהול, סומנה. אחרי ההיכרות, קיבלתי מסומנה במתנה סארי (בגד הודי מסורתי) שממנו בהמשך תפרתי את שמלת הכלה שלי ומאז ידעתי שההכרות הזאת הולכת ללוות אותי שנים. אחרי שנים, סומנה הכירה והתחתנה עם רהול (האמן המציג). חיפה עבורי היא בית למרות שלא נולדתי בה ולדעתי אין עד עיר כזאת שבה “אנשים למען אנשים”, כל הפאזל התחבר אחרי שרהול אמר: “הייתי רוצה להציג בחיפה”.
מבחינתי זאת הייתה תחילת דרכו של הפרויקט הזה. רציתי להציג את רהול בתילתן, כיוון שאני בוגרת תילתן!
פניתי לארז מנכ”ל תילתן שתמך בי! עיריית חיפה שיתפה איתנו פעולה והפרויקט יצא לדרך”. דנה משבחת ומודה לשמעון אלון מנהל הפירמידה ומציינת שהפירמידה הוא מרכז לאמנות קלאסית, שמעון אלון בשמחה הסכים לארח אמן שמצייר בסגנון קלאסי. כמו כן דנה המרגשת והמתרגשת מודה לבת שלה, לאמה ולבן זוגה על התמיכה.

לאחר כל התודות,  דנה הזמינה את רהול לשאת דברים:
“כבוד גדול עבורי להיות כאן בעיר חיפה. עיר הטרוגנית. זאת פריבילגיה גדולה עבורי ששגריר הודו כאן. תודה לאוצרת האנרגטית דנה. אני לא דברן, אני צייר אקוורל. תודה שבאתם ואני רוצה להכיר את כולכם למרות שהיום עליי לצייר ולהציג את עבודותי, אהיה כאן שבוע ואשמח להכיר ולפגוש את כולם!”

בהמשך לנאומים דינור אהרונסון רקדה “ריקוד טהור על אסטטיקה” פוזות של פסלים של נשים. והפעם הריקוד שלה מלווה ע”י הנגנים עמוס אהרונסון ועינב ברעם (שיהיו גם בפירמידה) וכמובן שרהול האמן מצייר בזמן אמת. “חיבור של מוסיקה, קצב, תנועה וציור. פסיפס של אמנות ותרבות” כך אומר עמוס אהרונסון המוזיקאי.

ערב פתיחה מרגש לתערוכה מרשימה שמחברת בין תרבויות ואנשים. אחרי טקס הפתיחה, ארז ישכרוב מנכ”ל תילתן, שגריר הודו פאוואן קאפור, אוצרת התערוכה דנה רומנו שביט והאמן ההודי רבול צ׳אקרבורטי חתכו בחגיגות את סרט פתיחת התערוכה 


מנכ”ל תילתן ארז ישכרוב: “תילתן ממשיכה את תהליך הבינלאומיות שהיא מובילה בעולם האקדמי בתחום העיצוב בשנים האחרונות .. אתמול זו הייתה עוד נקודה על המפה בתהליך המדהים הזה… התערוכה המרשימה שנפתחה אמש בנוכחות שגריר ההודי בישראל ופרויקט פסתילתן ה 3 בהשתפות סטודנטים מאיטליה מהווים כגשר בינ״ל לקידום תחום האמנות הבין תחומית והקשר בין ישראל לעולם שוחר האמנות”

הצילומים באדיבות תילתן – המכללה לעיצוב ולתקשורת חזותית

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. ירון כרמי אמר/ה

    יופי של כתבה ויופי של אירוע

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.